Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mayıs 2014

Nevzat Yavuzcan

Teknik ortak ile sözleşme nasıl yapılır?

  • 0 Yanıt
Mayıs 2014

Nevzat Yavuzcan

Girişim projemde teknik ortak (yazılımcı) ile nasıl anlaşabilirim?

1. Ortak sermaye şirketi kurmayın.
2. Kodlamayı onun şirketi üstünden satmayın.
3. Şahıs ticarethanesi kurun, maliyeti düşüktür ve açma kapama işlemleri kolaydır.
4. Yazılımı lisanslayın, hatta mümkünse satır satır lisanslayın.
5. Satış sözleşmeniz sağlam olsun. Sizden habersiz satılamaz gibi bazı şartları mutlaka koyun.
  • 1 Yanıt
Ocak 2014

Nevzat Yavuzcan

Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?

Türk girişimcilerinin yıllardır sorduğu soru :
Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?
Türkiye de marka çabasının devlet destekli hali TURQUALİTY var, onun da vasat derecede bir süreçte olduğunu görebiliyoruz.
Kişisel yorumum; Beko, Arçelik, Vestel bu bahsettiğimiz markalar dünya markası değil sadece ''Türkiye'den dünyaya açılmış markalar''.

Tespit:
Dünya şirketlerinin yaptırım gücü ve piyasayı şekillendirici etkileri vardır, dış dünyaya açıldığımızda 55 ülkede anket yaptırsak her ülkede en az 100 kişiye sorsak marka bilinirliğimizi, bizim markalar emin olun 5500 kişi içinden bilen 100'ü bulmaz.
Dünyada markası olmak istiyorsanız en az 20 milyar dolarlık bir piyasa hacmine sahip olmanız gerekiyor, teknik ve resmi rakamlar değil fakat en azından bu güçte olmalısınız. BMW yi ele alırsak (bu arada bmw bile dünya markaları listesinin sonunda 22 milyar dolar ) BMW yi bırakın daha dün kurulan whatsapp bile 19 milyar dolar piyasa hacmiyle satıldı :) bizim devler Garanti bankası 11 milyar dolar, Turkcell de 11 milyar dolar piyasa değeri var dünya piyasasına etki edemememiz normal.
Şimdi gelelim neden dünya markası yok'un özüne; Türkiye'deki algı herkes çocuğunu memur, garantili meslek yapma derdinde, daha çocukluğunuz da kırıyorlar innovasyon yapmanıza izin vermiyorlar, marka olmanızı değil markaya hizmet etmenizi istiyorlar, korkak yetişen garantici yetişen birey iş hayatında özgür ileriye dönük risk alamıyor, aylık ve yıllık muhasebe derdinde kar, zarar dengesiyle ilgileniyor arge çok düşük seviyede ülkemizde bir ara 'Eroğlu şirketler grubu yani Colins Rusya gibi bir bölgede en iyiler arasına girmeyi başarmıştı kişisel kanaatim şuan onunda maliyet kesim üretim gibi dertler içinde yıldızlar kategorisine giremediğini görüyorum. Versace olmak istemiyoruz versaceye nasıl fason ürün dikeriz derdindeyiz emin olun milyon dolarlık şirketlerimiz bile bu dertte.
  • 8 Yanıt
Daha fazla göster