Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nevzat Saraç, 

Bankacı

Bankacı Nevzat Saraç inploid.com'da 2 soru sordu, 72 soru yanıtladı ve 12 takipçisi var.

Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıta alt yorum yaptı

5 yil beklemesi gerekiyor. 5 yil sonra Merkez Bankasi kayitlarindan silinebiliyor.
butun karsı cıkmalarıma rahmen ev arkadasım ınatla kredı cekmek istıyodu.. bıldıgım kadarıyla kredı kartı taakıbe duserse kredı alamıyodun oda ole bısı yapmıs.. sımdı sıcılı nasıl duzeltılır.. duzeltılmez dersen daha mutlu oluru:D
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıta alt yorum yaptı

Yasal karsilik orani dediginiz sey, zorunlu karsilik orani midir?
Bankalar Ellerine geçen gerçek paraya oranla çok daha fazla miktarda kaydi para yaratabilirler. bunu şöyle anlatabiliriz.
Yasal Karşılık oranı = 0,1 kabul edelim.
bankaya yatırdığınız 100 TL banka için 100/0,1 = 1000 TL değerindedir. buradan anladığınız üzere kaydi para bankanın gözünde gerçek paradan daha değersizdir.
Kredi kartları size kaydi parayla alışveriş yaparak gerçek para ödeme imkanı sağlamaktadır. Banka ödesenizde ödemesenizde bu işten karlı çıkar:)
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıt verdi.

İnsanların bankalardan ücretsiz hizmet beklemeleri sizce doğru mu? Kart ücretine itiraz sizce mantıklı mı? Paranız bittiğinde bankalardan size ücretsiz limit tanımasını beklemek yanlış değil mi

Paranizi sizin yerinize bedava saklayan, calinsa bile odeyen, istediginizde geri veren ucretsiz bir kurum veya kisi varsa onu kullanabilirsiniz :)
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıta alt yorum yaptı

Hakan Bey, sunu unutmayin, subeler bankalar icin en masrafli kanallardir. O kadar teknolojik alternatif dagitim kanali varken, banka bu yollari kullanmiyorsaniz subenin maliyetini size yansitmak zorunda kalir.
şube içerisinden kredi kartınızı öderken bile işlem ücreti kesiliyor. yani demek istediğim kredi kartı aidatı açıkça alının bir para bildirilmeden alınan o kadar çok minik minik paralar varki bankalar tarafından alınan farkına bile varmıyoruz.
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıta alt yorum yaptı

En basit cevap olmus : ) o kadar da degil..
bankaların faiz gelirleri düşünce dükkanı açık tuta bilmek için bu şekilde komisyon gelirlerini arttırmak zorunda kalmışlardır. daha doğrusu yıl sonu hedeflerini gerçekleştirmek için.
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıta alt yorum yaptı

Kisacik bir duzeltme, alinan bir komisyon yoktur, tamamen yapilan anlaslamara bagli 1-7 gun arasi para bankada hesapta kalir, banka bu surecte bu parayi kullanmaktadir. Bu nedenle ilgili kurumlara ait otomatik odeme alindiginda ucret tahsil edilmemektedir.
bankalar müşterilerin bulundurdu her hesap için merkez bankasında karşılık ayırırlar..tl 'de %5 yabancı parada %9 yada tam tersi çok net değilim,karıştırıyorum çoğu zaman...bunun bankaya maliyeti bir külfettir ve bankalar bu külfetleri müşterilere yüklerler..Kimileri benden almıyorlar diye çılgınca ortalıklarda dolaşır,bu insanlar ya o bankadan maaş alıyorlardır,yada sistem taramalarına para yakalanmıyordur...çekiyordur falan..otomatik ödeme vererek bu külfetten kurtulursun..neden otomatik ödeme dersen,vereceğin talimatları banka aracılığıyla ödediğin için banka o kurumlardan komisyon alır aldığı komisyon merkez bankasındaki karşılıktan zararını engeller...
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıta alt yorum yaptı

Hesap kartlarina ait bir ucret tahsil edilmemektedir, en azindan Isbankasinda bu sekilde bir uygulama yoktur diyebilirim.
kredi kartları için değil belki ama hesap kartları için gereksiz diye düşünüyorum..
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıta alt yorum yaptı

Aslinda karslilikli alisveris :) Siz guvenle bankaya yatiriyorsunuz, banka soyulsa bile paranizi aliyorsunuz. O da paranizi kredi olarak satiyor. Ama sonucta istediginiz an alabiliyorsunuz. Kiralik kasa kiraladiginizda ucret oduyorsunuz, bu kimseyi rahatsiz etmiyor. Farki nedir? Bankanin bu ucreti alma hakki var, sizin de talimatla geri isteme ve mahkeme yoluyla talep etme hakkiniz var.
benim paramı kullandığı kart için bir de üstüne benden para istiyor bu yüzsüzlük değil de ne ?!
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıta alt yorum yaptı

Peki Tayfun Bey, bunu bile bile insanlar neden parasini bankaya goturuyor? Madem oyle yastik altinda tutsunlar :) Siz de paranizi guvenle sakladiginizi unutmayin. Cok fazla dediginiz tutarlar herkesten tahsil edilmiyor. Tamamen karliliga ve verimlilige bakar. Bankayi kasa niyetiyle kullananlar da vardir, her turlu islemi yapip, gercekten bankaya karliligi olan musterilerde. Musteri odakli ucret tahsili yapiliyor veya iade ediliyor.
düz mantık olmuş bu. bankadaki para kimin parası. sanki kendi cebinden veriyo banka. o paralarla yüzde faiz uygulayarak kredi veriyor. kredi kartı kullanınca komisyon alıyor yerine göre. 0 komisyon olsa bile kazandığı yerler mutlaka var. pos makinesinden alıyor yada yıllık anlaşmalardan alıyor falan filan. kimse babasını hayrına çalışmıyor zaten ama yılda50-60 lira kart ücretleri bence çok fazla.
Şubat 2013

Nevzat SaraçSevgiseli kişisini takip etmeye başladı

Sevgiseli, Öğretmen, @Sevgiseli

Kanatları var ruhunda...

Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıt verdi.

Kredi kartı ekstresi kesilmeden dönem için yapmış olduğum bir alışverişin zamanını internet bankacılığı üzerinden göremez miyim?

Internet bankaciligi uzerinden, donem ici hareketler menusunden ulasabilirsiniz. Bankalarin farkli uygulamalari oldugundan, farkli isimlerde bu menulere ulasabilirsiniz.
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıt verdi.

Bankaların aldığı hesap işletim ücreti yasal mı?

Yasal olmasa bankalar bu parayı tahsil edemezler. Bu ücretin anlamı para saklama maliyetidir. İnsanlar kasasında veya cebinde durmasını istemedikleri kadar büyük paraları bankadaki hesaplarına yatırırlar. Neden? Banka güvenli, ve istediğiniz an çekebiliyorsunuz. Bankalar da haklı olarak bunun maliyeti olduğundan müşterilerinden böyle bir ücret talep ediyor. Geri ödenip ödenmemesi konusuna gelince de, tamamen bankanın müşteriden karlılığına bağlı bir durumdur. Bankanın iyi bir müşterisiyse bunlar göz ardı edilebilir tutarlardır bu nedenle de iade edilir. Ama bankayı sadece kasa gibi kullanmak isteyen müşterilerden de pek tabiki bu ücret talep edilir.
Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıt verdi.

2008-2011 yılları arasındak banka borçlarımı ödeyemedim. 2011 itibariyle her ay otomatik 900 TL hesaptan ödeme talimatı verdim. Şu anki borcum yaklaşık 15 bin TL. Banka; faizleri kaldıralım, 2600TL ödeyin borç kapansın diyor. Banka tarafında, bnun mantığı nedir?

Takipteki alacaklarini bankalar diledikleri kadar uzatip tahsil edemezler. Belirli sureler sonunda karsilik ayirmak zorundadirlar. Tahsili zorlasan alacaklarini da karsilik ayirip zarar yazmamak adina karindan vazgecme yoluna giderler. Boyle bir teklif aldiysaniz degerlendirmenizi oneririm.
Şubat 2013

Nevzat SaraçBankacılık konu başlığını takip etmeye başladı.

Bankacılık

Banka, faizle para alınıp verilebilen, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri yapan, kasalarında para, değerli belge, eşya saklayan ve bunun dışı...

Şubat 2013

Nevzat SaraçHalk Bankası konu başlığını takip etmeye başladı.

Halk Bankası

redirectTürkiye Halk Bankası

Şubat 2013

Nevzat Saraçİş Bankası konu başlığını takip etmeye başladı.

İş Bankası

YÖNLENDİR Türkiye İş Bankası

Şubat 2013

Nevzat SaraçBankacılık İşlemleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Bankacılık İşlemleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2013

Nevzat SaraçMerkez Bankası konu başlığını takip etmeye başladı.

Merkez Bankası

YÖNLENDİR Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Şubat 2013

Nevzat SaraçZiraat Bankası konu başlığını takip etmeye başladı.

Ziraat Bankası

YÖNLENDİR Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası

Şubat 2013

Nevzat Saraç bir yanıt verdi.

IBAN konusunda neler biliyorsunuz?

Saman Bey zaten AB yi bir ulke gibi dusunebilirsiniz, ekonomik olarak onlar tek bir ulke. O yuzden bizde de hic degilse ulke icinde demeyin :) saka bir yana zaten ulkemizde de ucretsiz havale ve eft yapilmaktadir. Tamemen musterinin bankaya karliligina dayalidir. Ticarette siz nasil hergun gelenle bir kez gelen musterinizi farkli hizmetler sunuyorsaniz bankalar da oyledir.

Sayin Csma, aslinda hic karisik degil. Sadece ulkemizde bilgi verme ve bilgiyi arastirma konulari yeterince onemsenmiyor. Herhangi bir banka subesinden acilimini ogrenmek istediginizde yardimci olurlar. Harf ve rakamlar, bulundugunuz ulke kodu, banka kodu, sube kodu ve hesap numarasini icermektedir.
Daha Fazla