Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2014

Erkin Özyerli

Kekeme rahatsızlığı olanlar şarkı söylerken kekelemezler ama standart konuşmada sürekli kekeleyerek konuşurlar. Normal konuşurlarken de kekelememek için neden ritimli ya da şarkı söyler gibi konuşmazlar da standart konuşup kekelerler?

Çünkü şarkılar daha önceden öğrenilmiş sözler içerir. Normal konuşma esnasında ise spontane olarak, kelimeler o anda seçilmeye çalışılarak konuşulduğu içinse kekeme ortaya çıkar.
  • 3 Yanıt
Ocak 2014

Erkin Özyerli

Tüketicilerin kullandığı teknolojik ürünlerde en önemli garanti koşulları nelerdir? Ürünü garantiye gönderebilmek ya da hak iddia edebilmek için garanti belgesi gerekli midir yoksa fatura ya da fiş ile garantiye gönderilebilir mi?

Bunu yeni yaşadım. Darty'den aldığımız telefonun garanti süresi hala devam ediyor (yaklaşık 1, 5 yıl önce almıştım) . Telefon arıza dolayısı ile 2 kez garanti dahilinde Darty'ye teslim edildi (aynı arızadan dolayı hem de) . Her ikisinde de fatura ya da garanti belgesi ibraz etmeden sadece işlem kaydı ile süreç tamamlandı. Gel gör ki; bu hafta yine arızalanan telefonu şimdi, ancak ve ancak, fatura ve garanti belgesi ile birlikte servise gönderebiliyorlarmış. Sevgili devletimizin 15 gün önce gerçekleştirdiği bir yasal değişiklikten dolayı teknik servisler bu şekilde teslim almaya başlamışlar. Ürünü alırken fatura garanti yerine geçer diyen zihniyet daha önce de bu şekilde de işlemler yapmış olmasına rağmen şimdi garanti belgesini ve faturayı birlikte teslim almak zorundayız diyor. Yani son 2 yıl içinde ürün alan ve sadece faturayı saklayıp, garanti belgesini saklamayan her müşteri ürün ile ilgili sorun yaşadığında bir de bu yeni durumdan dolayı mağdur olacak. "Böyle bir saçmalık olamaz. Yasa da değişebilir, uygulama doğru da olabilir ama (sadece faturanın yeterli olduğunu söylediğiniz eski müşterilere veya) aynı müşteriye 2 farklı davranış olamaz" dedim ben. Ama "teknik servis geri gönderirse biz hiçbir şey yapamayız" dediler... Garanti belgesini bulamadım. Bugün fatura bilgisi ile gidip teslim edeceğim. Geri dönerse de başlarına olabildiğim kadar bela olacağım.

Sorunun yanıtına gelince, yaklaşık 15 günlük bir süreçten itibaren, artık, ürünün garanti kapsamında işlem yapılabilmesi için faturası ve garanti belgesinin birlikte saklanması ve işlemlerde de birlikte ibraz edilmesi gerekmekte imiş.

GÜNCELLEME: Darty ile yine de şansımı denemek için eskisi gibi sadece fatura belgesi ile işlem girişi yapılmasını istedim. Sonra Darty'den aldığım işlem fişi ile KVK'ya kendim teslim ettim. Cihazı kabul ettiler ve işlemleri yaptılar. Ancak yukarıdaki durum hala söz konusu imiş bunu da Darty ile yeniden görüştüğümde söylediler. Yani fatura ve garanti belgesini birlikte saklayın derim.
  • 1 Yanıt
Daha fazla göster