Bilmek istediğin her şeye ulaş

Seniha Yeğin , 

Student

Student Seniha Yeğin inploid.com'da 5 soru sordu, 11 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Mart 2012

Seniha Yeğin  bu yanıtı beğendi:

Sanayi devrimi nedir? İşçi sınıfını nasıl etkilemiştir?

Sanayi devrimi 18. yüzyılda  bilimsel ve teknolojik gelişmelerin artıp kol gücünün yerini buhar ve makine gücüne bırakmasıyla başlamıştır. İlk olarak İngiltere'de başlayıp sonra Avrupa'ya sonra da Amerika'ya yayılmıştır. Sanayi devriminin ilk aşaması makineleşme sürecidir. İkinci sanayi devriminde ise daha çok teknolojik ve bilimsel gelişmeler sürecidir.

Sanayi devrimi ile üretim fazlasıyla artmıştır. İnsanlar fabrikalarda iş bulabilmek için tarlalarını satıp şehirlere göç etmişlerdir. Bu da toplumda yeni sınıflar oluşturmuştur. İşçi sınıfı sanayi devriminin bir ürünüdür aslında. Sanayi devrimiyle birlikte artan rekabetle işçiler makina gibi görülmüşlerdir (Uygunsuz çalışma saatleri, düşük maaşlar, çocuk işçiler...). İşçiler birlik olup işverenin onları sömürmesine karşı gelmişler ve böylece iş sözleşmeleri gibi kavramlar oluşmuştur.
Mart 2012

Seniha Yeğin  bu yanıtı beğendi:

Othello Sendromu nedir?Sendromla ilgili bir animasyon videosu bile var :)
Mart 2012

Seniha Yeğin  bu yanıtı beğendi:

Othello Sendromu nedir?

Bu hastalık, adını William Shakespeare'in ''Othello'' adlı ünlü eserinden almıştır. Hastalar sevdiklerinin aşırı derecede kıskanırlar ve sevdikleri kişilerin onlara sadık olmadığı düşüncesi ile kafalarında senaryolar kurarlar.  İlerleyen safhalarda kişiler ihanete uğradıklarına o kadar inanırlar ki karşılarındaki insana zarar verebilirler.
Mart 2012

Seniha Yeğin  bir yanıt verdi.

Ruhun ağırlığı var mıdır? Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar hangileridir?

      Dr. Duncan MacDougall 1907 yılında sadece 6 hasta üzerinde bu deneyi gerçekleştirmiş. Hastalardan ikisi ölüm anında iken, teknik arıza yaşanmış ve ağırlıkları ölçülememiş. Diğer üç denek ölüm anında yaklaşık 21 gram hafiflemiş. Ama birkaç dakika içinde kiloları aynı düzeye çıkmış. Son denek ise gerçekten kalbi durduğunda 21 gram hafiflemiş. Yani Dr. MacDougall, sadece 1 deneği göz önüne alarak ruhun ağırlığının 21 gram olduğunu iddia ediyor. Ama tabi ruhun ağırlığı varsa bile herkesin ki eşit midir çok merak ediyorum. Bu arada MacDougall gaz çıkışını vs. hesaba katarak deneyleri kapsül içinde gerçekleştirmiş. Ancak Dr. MacDougall'ın sonuçları hiç çoğaltılmadı ve genel olarak anlamsız kabul edilmektedir.
      Bu konu Dan Brown'un kitabı Kayıp Sembol ile yeniden gündeme geldi. Gerçekten ilgimi çekmişti. [Spoiler]: Orada bir kadın bilim adamı ölüm döşeğinde olan bir hocasını ölüm anında çok hassas terazili özel bir kapsüle yerleştirerek bir deney gerçekleştiriyor. Ve sonuç olarak ruhun ağırlığı olduğunu buluyor çok ama çok küçük bir ağırlık. Belki de biz bilmesek de hala böyle deneyler yapılıyor.
Mart 2012

Seniha Yeğin  bu yanıtı beğendi:

Fotoğraf çekerken doğru pozlama nasıl olmalıdır?

Doğru pozlamada düşen ışık miktarı ne az ne de çok olmalı.Günümüzde dijital makinalar pozlamayı kendi kendilerine doğru yapıyorlar ama analoglarda kendin ayarlaman lazım . Işığı çok yansıtan yerlerde (mesela beyaz renkli zeminlerde)  fotoğraf daha az ışık almalı.Yoksa ışık patlaması dediğimiz olay olur ve zemindeki detaylar aşırı ışıktan görünmez hale gelir.
Mart 2012

Seniha Yeğin Aykut Kardaş kişisini takip etmeye başladı

Aykut Kardaş, CAD Designer, @unknow

“Trajedi ve ölüm karşısında felaketler benim gelişmemin doğal bir
parçasıdır.” Tyler D.

Mart 2012

Seniha Yeğin  bir yanıt verdi.

25. kare tekniği nedir?

Bu teknik filmlerde insanların bilinçaltına etki etmek için kullanılır. Normal insan gözü 1 saniyede 24 kareyi algılayabilir. Bu teknikte bu 1 saniyeye 25. kare ekliyorlar siz farketmeden bu kare bilinçaltınıza gizli bir mesaj olarak yerleşiyor. Yerleştirilen kareler genellikle seks içerikli veya reklam amaçlıdır.
Mesela Fight Club (her  ne kadar çok sevdiğim bir film olsa da) filminin 26 farklı yerinde genellikle cinsel içerikli olan görüntüler 25. kare olarak  kullanılmış.
    
Mart 2012

Seniha Yeğin  bu yanıtı beğendi:

Kaotik sistem nedir?

Çok ilginç bir konu, gerçekten...
Kaotik sistemBaşlangıç şartlarına hassas bağlılık gösteren ve ölçülemeyecek karmaşıklıkta ki sistemler olarak tanımlanabilir.
  • Başlangıç şartlarda ölçülemez derecedeki küçük bir değişiklik, sistemin geleceğinde yine ölçülemez ama büyük bir değişikliğe neden olabilir... (Örneğin, Pekin'de kanat çırpan bir kelebek, New York'ta kasırgaya neden olabilir)
  • Yani varsayımsal bir sistemdir.
  • Bu sistemde dikkat edilmesi gereken, gelecekte olan durumun başlangıçtaki olan duruma çok bağlı olmasıdır.
  • Başlangıçtaki olan olay (mesela kanat çırpışı) her türlü faktörden etkilenebilir. Bu da olayların daha karmaşık hale gelmesine neden olur...
  • Değişkenlerin çokluğu, ortamı kaotik yapan temel nedendir.
  İki temel kuralı vardır;
  1. Biz belirleyemesek de bir düzene uyarlar, rasgele değillerdir.
  2. Başlangıç şartlarına çok hassas bir şekilde bağlıdır.

    Kaos Teorisi
Mart 2012

Seniha Yeğin Sevim kişisini takip etmeye başladı

Sevim, Eczacı, @tugcesoylevi

Mart 2012

Seniha Yeğin  bir yanıt verdi.

Alkol bağımlısı biri alkolü bırakırsa ne gibi rahatsızlıklar görülebilir?

Alkol bağımlısı olan kişilerde alkolü bıraktıktan sonra 1-2 gün içinde
otonomik hiperaktivite (terleme, nabız 100’ün üstünde),   titremebulantı ve kusma , dizartrik konuşmakasılmalar , sara nöbetleri , baş ağrısı , çarpıntı , terleme , uyku bozukluğu , geçici halusinasyon ve ilüzyonlar gibi rahatsızlıklar görülebilir . Alkolü bıraktıktan sonra görülen bazı alkol psikozları:
 
Deliryum Tremens
Alkolü bırakmaya bağlı akut bir beyin sendromudur.Genellikle 30 yaşın üzerindeki alkoliklerde görülür. Hasta şuuru genellikle bulanık olur. Hasta rüyada gibidir. Telaşlı, panik içinde, endişeli ve öfkelidir. Bazen saldırgan olabilir. Yürürken dengeyi bulmakta zorlanabilir. Kapıyı, pencereyi bile şaşırabilir.Ölüm riski taşır.

Alkol Hallüsinozisi
Uzun yıllar alkol kullanan kişilerin alkolü bıraktıktan veya azalttıktan 2-3 gün sonra başlar. Hastalar görsel ve çoğunlukla işitsel hallüsinasyonlar görürler .Küçük insanlar, böcekler, hayvanlar görülür. Üçüncü kişiden geliyormuş gibi suçlayan, yargılayan, küfür eden sesler vardır. Hastalık bir kaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Bütün bunlar hastanın şuuru açıkken olur yani iyileştikten sonra da olanları hatırlayabilirler. Hastalık döneminde korkulu, öfkeli, depresif olabilirler. İntihar girişimi de görülebilir.

Alkol Bunaması (Alcoholik Dementia)
Uzun süre ağır alkol kullananlarda bunama görülebilir. Alkol bunaması  beyin kabuğunda görülen bozukluk sebebiyle ortaya çıkar. Yargılama , yönelim ve bilinç kaymaları olur. Kişi yakın geçmişle ilgili bazı şeyleri hatırlayamaz. Kişide dengesizleşme görülür. Günü gününe, saati saatine uymaz. Karakter bütünlüğü bozulur. Temizlik alışkanlıklarında değişikler görülebilir . Çok titiz olan bir kişi pislikleri önemsemez olabilir . Zihin yetilerinde gerileme  ve yıkım olur.
Daha Fazla