Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nihan Keskin,

Halkla İlişkiler Uzmanı

Duran saatin gösterdiği son doğruda.....

Mart 2011

Nihan Keskin

İslami banka adı altında çalışan bankaların faizsiz kazanç inancıyla yatırdığımız mevduatlara kar/zarar hesabı açılarak belli oranda her ay verdikleri kar payı helal midir yoksa faiz midir?

Evi senin satın alman ile, Bankanın alıp, kar koyup sana satması arasında çok fark vardır.Araba kırmızı ışıkta da geçebilir, yeşil ışıkta da. Araba aynı, yol aynı, trafik lambasının yeri ve özellikleri aynı. birbirine benzeyen olaylar için,İslam fıkhını bilmeden; iki işlemde aynıdır demek olmaz.Bu beyan olsa olsa söyleyeni bağlar. Bankadan kredi alırsa kırmızı ışıkta geçmiş olur. evi bankadan alırsa yeşil ışıkta. tek farkı, (islami hukuk açısından) yeşilde geçtiği için ceza yemez.. Yoksa oradan öyle gözüküyor diyerek bu işe hüküm vermek doğru olmamalı :)

  • 3 Yanıt
Şubat 2011

Nihan Keskin

Kaçımız Kuran-ı Kerim'in mealini merak edip inceliyoruz?

Arapça ve Emevi kafası kutsallığa erince Türkçe meal yok hükmünde oldu yüz yıllarca. Bu sebeple aklımıza bir soru takılmadan meale el sürmüyoruz. Evet eksiğim, madem inanıyorum niye Türkçe'den okumuyorum valla güzel soru. :)
  • 8 Yanıt
Ocak 2011

Nihan Keskin

Tüplü araç mı daha fazla tehlike arz ediyor yoksa benzinli mi?

Her halikarda benzinli araba daha iyi diye biliyorum ama benzinin bu kadar pahalı olduğu yerde tüplü araç kullanmak zorunda kalıyor bir çok insan.
  • 6 Yanıt
Aralık 2010

Nihan Keskin

Bazı islami bankaların kar payı altında müşteriye ödedikleri para haram mı helal mi?

Çok güzel bir soru bu. Bunun için insanın önce haram ve helal olana inanması veya haramın ve helal'in ne olduğunu bilmesi gerekiyor. Bunları bildinmi cevabı buldun.
  • 12 Yanıt
Aralık 2010

Nihan Keskin

İnternet üzerinden müzik indirmek ne kadar etik? Bu da bir nevi hırsızlık değil mi?

Bir müzisyen olarak şunu söyleyebilirim: Ben yaptığım eserleri insanların para vermek zorundalığıyla dinlemesini istemem. Ne kadar zor olsa da, karşılık beklemeden sanat icra etmek yani sadece insan duygularına hizmet edebilmek gerekliliği var bence. Eğer bir insan benim şarkımı beğenip internetten indiriyorsa bu demektir ki onun bazı duygularına hitap edebiliyorum. Ancak bir insan duygularına hitap eden şeyleri tatmak için para vermek zorunda kalıyorsa bu noktada da ben soruyorum: Bu insanların duygularını çalmak değil midir ? Bir müzisyenin duyguları satılık mıdır ?  

Fransa'da adını hatırlayamadığım ve sadece dinleyenlerinin gönüllü bağışı ile albüm kayıtlarını vs. gerçekleştiren bir grup var. Siz insanların duygularına tercüman oluyorsanız onlar size gerçekten sahip çıkar. Ama yeterki onların duygularını da kapsayan eserleriniz için karşılık beklememeyi bilin. 
  • 22 Yanıt
Daha fazla göster