Bilmek istediğin her şeye ulaş
Temmuz 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

E-okul.co adındaki yeni eğitim sosyal ağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce eğitim sektöründe büyüyebilmesi için ne gibi bir geliştirme gerekebilir?

Öncelikle tebrik ederim, fikri gerçekten de çok beğendim. En hızlı şekilde wordpressten kurtulması gerektiğini düşünüyorum, acil bir segmentasyon gerekli videolar konusunda bu konuda wordpress dashboard oldukça kullanışsız, Özenç Kılıçcıoğlu (@sosyalmedyacci)'nun dediği gibi hedef kitle çok önemli, bu konuda eğer hedef kitlenizi doğru belirleyebilirseniz bence başarıya daha çabuk ulaşabilirsiniz. Mobil cihazlarda wordpress uyumu var ancak sitenin formatı wordpress'in çalışma mantığına pek uygun değil, siteyi kullanmak hakikaten bana biraz zor geldi, bunun üzerine gidilebilir. Kursa tıklıyorsunuz bir yerlere gidiyor, boş sayfa geliyor sonra başka bir konuda boş sayfada tek bir youtube linki geliyor o sizi bir yerlere yönlendiriyor yani bunu kullanacak kişi sıkılıp kaçabilir, hatta kaçar :) Sorduğun sorulardan biri de "Eğitim sektöründe büyüyebilmek için ne gibi geliştirme gerektiği" burada vurgulamak istediğin konuyu biraz daha açarsan fikri konusunda detay vermek daha kolay olabilir. Eğitim sektörü o kadar derya deniz bir dünya ve o kadar çok açığı olan bir dünya ki, yazmaya ömür yetmez ama kastettiğin eğitim sektörü ilkokul ortaokul düzeyi bir eğitimse ve isminden anladığım kadarıyla "e-okul" bu alana yönelmekse, öncelik hedef siteye gelen kişilere o bilincin açılış sayfasından itibaren veriliyor olması olacaktır. Açılış sayfasında pilates derslerini görüp çocuğuna matematik kursu alabileceğine insanlar inanmayabilirler. Kendi deneyimimden bahsedecek olursam, bende oluşan ilk algı uzman tv yakıştırması oldu, burada asıl önemli olan bir kullanıcının sizin sitenize geldiğinde ne düşünmesini istediğiniz. Bir diğer deneyimim de, istock mantığının damarlarıma nüfus etmesi. Yani site bana sadece içerik üretmemi, üretirsem kazanacağımı söylüyor (bu durum sanırım içeriği zenginleştirmek için basamak olarak kullanılıyor) bu yaklaşım ileride değişmeli diye düşünüyorum çünkü o içerikleri tüketecek kimse olmazsa ve oraya gelen kullanıcılar içerik üretmek için gelirlerse kimse mutlu olmayabilir, pazarlama konusunda belli bir süreden sonra üreticiden ziyade tüketiciye yönelmeli diye düşünüyorum. Hedef kitleden ve eğitim sektöründen bahsetmişken, siteyi iyi bir şekilde mobil cihazlara entegre edebilirseniz şu meşhur fatih projesiyle çocukların hayatına girecek tabletler sayesinde bu fikri istediği noktaya erişebilir. Naçizane fikirlerimi dile getirdim, doğrudur veya yanlıştır tartışılabilir ama tartışılamayacak şey; fikri gerçekten çok beğendim, ellerinize, emeğinize sağlık. Başarılar dilerim.
Temmuz 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Yeni yerli sosyal paylaşım sitesi olan gunble.com hakkında neler düşünüyorsunuz? Gerçekten başarılı olabilir mi? Artıları ve eksileri ile bilgilerinizi alabilir miyim?

@hakank soruyu yönelttiğin için teşekkür ederim. Siteyi biraz olsun inceleme fırsatım oldu ancak sitenin hakkımızda (gunble.com) kısmını okuduktan sonra eleştirmemeye karar verdim. Sadece aynı düşüncede olan arkadaşlara çok kısa bir öneride bulunabilirim. Developer arkadaşlar akıllarındaki fikirleri hayata geçirmeden önce mümkün olduğunca dünyadaki user experience gelişmelerini yakından takip edip, bu konularda bilgi ve birikime sahip insanlarla iletişime geçsinler. Ayrıca akıllardan çıkmaması gereken bir diğer konu ise "Ben ne fayda sağlıyorum?" olmasında fayda var diye düşünüyorum. Yapanın emeğine sağlık.
Mayıs 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Dünyanın gelmiş geçmiş en çılgın adamı kimdir?

Nicola Tesla bence bu isimlerden biridir. Günümüzde de kullanılan bir çok icadın mucididir kendisi (Örn; Alternatif akım, floresan lamba, mikrodalga fırın ve daha nicesi). Ancak, bu kadar icada bu kadar buluşa rağmen beş parasız bir otel odasında, bakımsız bir şekilde, yapayalnız göçüp gitmiştir dünyadan.

Bir diğer isim ise; Vecihi Hürkuş'tur. Kendisi Türkiye'nin ilk uçak düşüren Türk savaş pilotudur. Ama onu özel kılan asıl özelliği savaş pilotu olması değil, Türkiye'nin ilk ticari uçağını 3 ay gibi kısa bir sürede hem de düşen veya ele geçirilen hurda Yunan uçaklarının parçalarından üretmesi olmuştur (Sene, 1925).

John Davison Rockefeller; Fazla seveni olmasa da benim listemde yer alan isimler arasındadır. 1839 doğumlu olan Rockeffeller Dünya'nın seyrini değiştiren isimlerin başında gelmektedir. Öyle ki öldüğünde arkasında bıraktığı servet günümüz parasıyla 190 Milyar dolar kadardır.

Bu isme geçmeden önce lütfen bu yazıyı okuyunuz! altiustutasarim.com/arsiv/2012/11/tarih_tekerrur_edecek_mi.p...

Eğer yazıyı okuduysanız benim listemdeki ismi de anlamış olacaksınız. Evet o kişi Edwin H. Land. Kendisi Polaroid şirketinin kurucusu ve bir çok patente sahip yine dünyanın bakış açısını değiştirmiş isimlerden biri.

Ee Edwin'den bahsedip Steve'den bahsetmemek olmaz. Ama ben çoğu insanın bilmediği veya görmezden geldiği Steve'lerin şirketindeki diğer Steve'den yani Steve Wozniak'dan bahsetmek istiyorum. Apple şirketinin mucidi ve gerçek girişimcisi. Öyle ki o zamanlar dünya devi (-ki günümüzde hala gıpta edilir.) Hewlett-Packard'daki işinden ayrılır ve Apple şirketini Steve Jobs ile birlikte kurar.

Mayıs 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Doğum günün ne zaman?

Doğum günüm bana geldiğin gündür diyip eleştirilere son noktayı koyuyorum :) (fazla hızlı vurmayın konu geyik muhabbetinde geçiyor)
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

En çok etkilendiğiniz film sahneleri nelerdir? Mümkünse video kesiti şeklinde paylaşır mısınız?

Eğer izlemediyseniz videoları izlemeden önce Trainspotting'i kesinlikle izlemenizi öneririm. Uyuşturucu kötüdür, uyuşturucu kullanmayın şeklinde bağırmadan neler olduğunu anlatan güzel bir filmdir. İzlemeyenler olabileceği için sahnelerde geçenleri yazmadan videolara geçeceğim.


Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Doğulan gün gerçekten insan kişiliğini etkiler mi?

"Hepimiz belli bir zamanda, belli bir yerde doğarız ve yıllanmış şaraplar gibi, doğduğumuz yıl ve mevsimin niteliklerini taşırız. Astroloji, bundan ötesine karışmaz veya etki alanının daha geniş olduğunu iddia etmez" demiş C.G.Jung
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Müziğin dünyadaki evrimi nasıl olmuştur?

Az önce rastladığım bir videoyu paylaşmak isterim. Gerçekten başarılı ve eğlenceli olmuş.
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Çok ihtiyaç olmasına rağmen hala icat edilmemiş şeyler nelerdir?

  • Kız tavlayan düdük,
  • Patron susturan gocuk,
  • Giyildiğinde tüm hastalıkları geçiren çorap,
  • Yataktan çıkmamanızı sağlayan nevresim,
  • Yenildiğinde tüm vücudunuzu forma sokan adana kebap, kıymalı pide veya pizza,
  • Alınabilir fiyatlara, mesela; 50 liraya Ferrari
  • Havayla çalışan araba,
  • Seyehat etmek istediğiniz yeri size getiren flüt,
  • Serdar Ortaç susturan mandal,
  • Sadece istediğin kişinin içini gösteren dürbün.
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Herşeyi öğrendiğimiz için mi soru sormayız, yoksa bilmediğimizi gizlemek için mi?

Soru sormuyorsan bunun tek bir nedeni vardır. O da bilmediğini gizlemektir. Her şeyi bilen adam, tam tersi sorgular, soru sorar çünkü neyi, nasıl soracağını da biliyordur.
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Hayata bir soru sormak isteseniz bu ne olurdu?

Artık sana da birini yapsak mı? Azıcık da sen uğraş
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

İzmir Alsancak'ta normal fiyatlı güzel kahvaltı mekanları hangileridir?

Askerliğimi İzmir'de yapmıştım ve her hafta sonu Kıbrıs Şehitlerde İbrahim ağa isminde ufacık bir dükkana giderdik. İnanılmaz bir kahvaltısı vardı şu an yerini tarif edemeyeceğim ama eğer denk gelirseniz mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Oyuncu Nil Erkoçlar'ın ameliyat ile sonradan erkek olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kendi tercihidir saygı duymak lazım. Benim üzüldüğüm şey, kendisi kadınken bana çekici gelmesi. Kıza bak tarz sahibi falan diye düşünüyordum altından ne çıktı. Bir de şunu merak ediyorum, sanıyorum bir çok kişi de merak ediyordur. Acaba askerlik durumu ne olacak? Sonuçta askerliğini yapmayana kız vermiyorlar ee kız yoksa neyleyim erkek olmayı...
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Fazıl Say 'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı' gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Kimse, seninle aynı takımı tutmak zorunda değil, kimse, seninle aynı sevinci paylaşmak zorunda değil, kimse, seni sevmek zorunda değil, kimse, sen inanıyorsun diye inanmak zorunda değil. Sen fikirlerini beyan ederken ne kadar özgürsen herkes de en az o kadar özgür. Sen ki! Çoğunluksun diye üstün değilsin ve hiç bir azınlık da senden aşağı değil. Küfür de edersin aşkını ilan da, sevmediğini de söylersin düşünüp ağladığını da, sevgin içinden de taşabilir ağzından da dökülebilir kelimeler. Her kim olursa olsun, bir bireyin kendini ifade etmesi, kendi fikirlerini paylaşması veya kendi fikirlerini yansıtan insanların beyanlarını dilinden düşürmemesi suç olamaz, olmamalı da. Ancak şu da bir gerçektir ki ortadaki laf hakaret-vari bir lafsa ve lafın gideceği yerde üzerine alınacaklar, bundan rahatsız olabilecek olanlar varsa şayet lafı söylerken "Kibirli" davranmamak gerekir. Evet Fazıl Say kendi kelimeleri olmasa da kendi düşüncelerini yansıttığı için Hayyam'ın dizelerini paylaşmış (RT etmiş) olabilir ve bu bir takım insanı rahatsız etmiş olabilir. Ama unutulmamalıdır ki o dizeler o kelime düzeniyle yüz yıllardır hayatımızda. Dine inanmak zorunda değiliz ve bunu saklamak zorunda da değiliz ama hakaret etmemek zorundayız. Her ne olursa olsun bir inanışa karşılık (bu inanış illa din olmak zorunda değil) olarak hakaret ediliyorsa bu cezasız kalmamalı, saygı daima korunmalı, dengeler bozulmamalı ama dengeleri bozmayalım derken de hakaret edene saçma sapan cezalar verilmemeli. Fazıl Say'ın söylediği veya paylaştığı her neyse o yaptığı birilerini rahatsız edebilir ve yaptığı alenen saygısızlıktır ama aldığı ceza da vicdansızlıktır. Fazıl Say saygısızlık etmiştir bunun karşılığı Özür Dilemektir, 10 ay hapis dine küfretmekle olmaz, olamaz.
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

İlk adımı erkeklerin atmasının nedeni nedir? Aceleci olmaları mı, prosedür gereği mi ne?

Artık kalmadı sanki öyle adımlar arşınlar karışlar kürekler. Şimdi dm'den yürüyor millet. Artık ilk adımı atan değil ilk mesajı atan şansını arttırıyor (yaklaşık kadınlar için; 5 ila 50 mesaj atanda ilk, erkekler için 1000 ila ...... mesaj atan arasından ilklerden olma durumu önemli)
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Karınca duasını ezbere bilen kaç tane karınca vardır?

Hocam ne pis geyiğiniz varmış :):) inploid 2010 da böyleymiş demek ki nereden nereye gelmiş :):) Adettendir cevap vermek :) Karınca duasını ezbere bilen karınca yoktur çünkü karıncaların ezber kabiliyetleri kötüdür bu yüzden sosyalci değil fencilerdir (eser sayıda TM bölümü okuyan vardır)
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

Mantık evliliği mi yoksa aşk evliliği mi tercih edersiniz?

O değil de Arif'in Manchester'a attığı gol de ne konuşuldu arkadaş.
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş bir yanıt verdi.

inploid'in yeni 'Saygınlık Puan Sistemi'nde genellikle verilen yanıtları düzenleyerek (harf hatası, yazım yanlışı vb.) puan toplanması doğru mudur?

Tamamen kişisel görüşüm olmakla birlikte, kuşku duyduğum tek nokta saygınlık puanı gibi gerçekten, inploid ve inploid kullanıcıları için kıymetli olan bir sistemin suistimal ediliyor olma ihtimalinin bulunması. Bu saygınlık puanı; gelecekte kişilerin ilgilendikleri ve tecrübe sahibi oldukları alanlarda girmiş oldukları içeriğin güvenilirlik derecesini de belirleyeceği için bence önemli bir konudur. Ancak bugün fark ettim ki bazı kullanıcıların (bunu bilerek mi yapıyorlar bilmiyorum) yanıtladıkları cevapları 4 kez, 5 kez hatta 6 kez düzeltmiş olması ve her yanıt düzeltmede de +1 puana sahip olduklarını görmüş olmam oldu. Yani sevgili kullanıcı içerik girmeden, içeriği beğeni almadan veya takip sağlamadan saygınlık puanını arttırmanın bir yolunu bulmuş (umarım gerçekten düzeltmedir). Bu arkadaşım bunu bilinçli yapıyor olmasa da ileride bir gün bu açığı bilinçli olarak kullanmak isteyen birileri de çıkacak ve o zaman girdiği içeriğin güvenilirliği tartışılıyor olacak veya bunu herkes yapacak ve puanlama sisteminin hiç bir mantığı kalmayacak.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

+6 OY

Benzer Kişiler