Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş

Müziğin dünyadaki evrimi nasıl olmuştur?

Tüm tarihini bilmiyorum ama bildiğim ilginç bazı şeyler var bu konuda onları yazayım.

Benim bildiğim kadarı ile insanlar ilk dönemlerde bazı doğal ihtiyaçları güç birliği yaparak aşmak adına bazı yollar keşfetmişler. Örneğin, bir taşı ya da ağır bir cismi bir yerden başka bir yere taşımak için birlikte taşı iteklemeyi akıl etmişler. Bak sen şu işe ;) Ardından bunu yaparken birlikte hareket etme eylemine geçtiklerinde senkronize olabilmek için içlerinden biri hareketin başlangıcını belirten sesler çıkarmaya başlamış. "hıııh" gibi, ve bu sesi duydukları anda hep beraber taşa kuvvet uygulamayı denemişler. Ardından bunu sadece bu tarz işler için kullanırken hoşlarına gitmiş ve başka zamanlarda da senkronize sesler çıkarmaya başlamışlar. Sırf eğlenmek için herhalde ;) Ve buradan anlayacağımız o dönemde de insanların canın sıkılıyormuş ;)

Daha sonralarında insanlar bu sesleri çeşitli cisimlere vurarak da çıkarabildiklerini keşfetmişler. Kimisi taşa vurmuş, kimisi bir tahta parçasını kayaya. Ve sonunda ilk müzik ortaya çıkmış.

Ardından zaman içinde insanlar bu sesleri çıkarabilmek için cisimlere şekiller vermeye başlamışlar. Yani telli veya vurmalı çalgılar diyebiliriz bunlara.

Gel zaman git zaman, sonunda ortaya gelişmiş enstrüman diyebileceğimiz ilkel araçlar ortaya çıkmış ve müzik artık o döneme göre daha profesyonel yapılmaya ve sırf müzik yapmak için yapılmaya başlanmış..

Doğru mudur bilemiyorum ama bunu ilk duyduğumda cidden çok şaşırmıştım. Araştırmadım ama bu konularda gerçekten çok meraklı müzisyen bir arkadaşım bunları anlatmıştı. Ne kadarı doğrudur bilemiyorum ama gayet mantıklı geldi bana ;)
 • 3 Yanıt
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş

Herhangi bir sosyal paylaşım platformunda, beğendiğiniz karşı cinsle özel mesajdan iletişim kurdunuz mu? Cevabınız; Evet ise cevap alabilmek için nasıl bir yöntem izlediniz ve nelere dikkat ettiniz?

Ben iletişim kurmadım ama iletişim kurmaya çalışanları yakından tanıyorum :=) Twitter da DM'den bayanlara yürünür şöyle ki bayanın attığı bir twit ile ilgili aklınıza bir şey takılmış gibi soru sorabilirsiniz ya da yazdığının tersini söyleyip onu kızdırabilirsiniz bu çoğunun hosuna gider direkt tanışalım demek kadar itici bir durum olmadığı için sanki onunla ilgilenmiyormuş gibi yapıp dikkatini çekebilirsiniz. Facebook'ta genelde seni birine benzettim diye yaklaşanlar olsa da muhabbet kurmak için bahanelerinizi daha sağlam üretmelisiniz bayat numaralar artık tedavülden kalktı.. Inploid de henüz yazan yazılan kimse görmedim ben , burda chat sayfası olmadığı için en fazla yazdığı yazıyı beğenip yorum yaparak dikkat çekmeye çalışılabilir. Ama bu kadar çabaya ne gerek var ...
 • 6 Yanıt
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş

inploid'in yeni 'Saygınlık Puan Sistemi'nde genellikle verilen yanıtları düzenleyerek (harf hatası, yazım yanlışı vb.) puan toplanması doğru mudur?

Bence de kendi metnini düzenleyen puan almamalı. Sonuçta hepimiz düzgün yazmaya özen göstermeliyiz. Ben kendi metnimi evet bazen beş kere düzenliyorum İnploid'e layık olduğunu düşündüğüm temiz bir dil oluşana kadar. Diğerlerini düzenlemeye bir puan da gayet adil. Bilgi toplayan ve dağıtan bir platform olmayı amaçladığımız için düzgün bir dile özen gösterilmesi normal. Benzer bir platform olan ekşisözlük'de metinleri düzenleme diye bir şey yok. Düzgün yazmayanları direkt uçuruyorlar. Burada nüfusumuzun azlığından dolayı böyle bir şey mümkün değil kaldı ki Türkçe'si çok düzgün olmadığı halde içeriği çok güzel olan metinler de oluyor. Dil düzeltmelerinin puan karşılığı kullanıcılara yaptırılması gayet akıllıca bir çözüm, her ne şekilde olursa olsun emek veren puan alıyor. Sadece, kullanıcının kendi metin düzenlemelerine puan alması çok mantıklı gelmiyor bana da.
 • 3 Yanıt
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş

İnternetle birlikte hayatımızdaki "Etik kural" anlayışı nasıl değişti?

Bu konuşmada bizzat bulunmuş biri olarak , konuşmanın özetinde etik kavramların değişmesi değil direkt yok olmasından bahsedildi. Buna katılmıyorum sonuçta etik düşünce tarzı insandan insana değişebilen, kişinin algılaması ve hayata bakışıyla doğru orantılı olan bir durumdur. Etik kuralları hayatının bir parçası yapan insanlar olduğu gibi bu kuralların varlığınndan habersiz olan insanlarda olacaktır ve o kişiler internet ile yaşadıkları sosyal deneyimleri hayatlarının özüne yerleştirip gerçek hayattan kopmaya mahkum olabilirler. Etik kural anlayışları değişebilir ama tamamen yok olması yine bizim elimizde olan bir durum ..
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş

Neuromarketing (Nöromarketing) hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilimsel veriler ve duygusal tepkilerin pazarlama üzerindeki etkisi galiba. Bu yöntem kullanılarak daha etkili ve isabetli reklamlar oluşturulabilinir.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

İlkay Kurtuluş

inploid'de soruları okurken neden bazen geyik şeyler yazma isteği doğuyor? Ve bazı sorulara geyik cevaplar yazmak okuyucular açısından olumsuz olur mu?

Bence "aşağılama, hakaret, küfür" içermediğine CİDDİYETLE ÖZEN gösterdikten sonra geyik yapmanın bir sakıncası olmasa gerek.
 • 6 Yanıt
Mart 2013

İlkay Kurtuluş

Alkollüyken yapılması gereken şeyler nelerdir?

Bu soruya verilecek hiçbir yanıt geçerlilik kazanmaz. Çünkü -dozunda(ne düpedüz sarhoş, ne de ayık)- içen insan kendi olur ve o an ne gerekiyorsa onu yapar. Cevabı olmasa da bu soruya uyan en güzel cümle, "alkolün alınması gerekir"dir :) (içkiye güzelleme yapmış gibi oldum, ama şahsi kanaatim)
 • 2 Yanıt
Mart 2013

İlkay Kurtuluş

Alkol aldıktan sonra yapılmaması gereken şeyler nelerdir?

 • Eski sevgiliyi aramak
 • Ders çalışmak-Sınava girmek
 • İşe gitmek
 • Birden ayağa kalkmak
 • Araba kullanmak
 • Ayılmadan gidip tekrar içmek
 • İlişki ya da evlilik kararı almak
 • Kavga etmek ya da bir kavgaya sebebiyet vermek
 • Küfür etmek ya da hakaret etmek
 • Video-fotoğraf çekinmek
 • 4 Yanıt
Mart 2013

İlkay Kurtuluş

B2C ve C2C iş modellerinin çeşitli örneklerini her gün görüyoruz, peki ya B2B iş modelleri? Günümüz Türkiye'sinde B2B alanında neler yapılabilir?

B2B'yi B2C'den ayıran en önemli iki fark "Detaylı Sunum" ve "Özel Sunum".

Detaylı Sunum
B2C uygulamalarını son kullanıcılar kullanır ve bu sebeple detay yoktur. B2B uygulamalarını firmalar kullandığı için detaylar üst seviyededir.

booking.com gibi bir sitede arama yaparken lokasyon, checkin ve checkout bilgileri yeterlidir. Ama B2B uygulamasında arama detayı dudak uçuklatan cinsten. Arama sonrasında sunulan detaylarda bir o kadar fazladır. Yine aynı şekilde raporlama, faturalama çok fazladır.

Özel Sunum
B2C uygulamaları herkese hitap edecek şekilde hazırlanır ve herkes aynı şeyi görür. B2B uygulamalarında her firma için farklı fiyatlar, raporlar, faturalar vb. işler yapılabilir.

Yaklaşık 1 senedir acenteler için Hotel Rezervasyon B2B projesi geliştiriyorum ve harcanan zamanı gördüğünüzde B2B'nin geliştirme sürecinin çok detaylı olduğunu anlayabilirsiniz.
 • 3 Yanıt
Daha fazla göster