Bilmek istediğin her şeye ulaş

İbrahim Aydın, 

Bilgisayar Mühendisi

... back to where it all began ...

Ekim 2017

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Okullarda zorunlu Osmanlıca dersinin getirilecek olmasının maksadı neler olabilir?

Osmanlıca'nın Türkçe olduğu, sadece yazı dilinin Arap alfabesiyle yazıldığını bilmeyenlerin desteklediği , bunu bilen ama Osmanlı'yı kendine reklam malzemesi yapmak isteyenlerin gündeme getirdikleri bir durum. Osmanlı Türkçesi öğrenmek ister miyim ? Hem de çok. Fakat bunu siyasi malzeme yapan ve Battal Gazicilik oynayan tiplerin zorlamasıyla değil, bu konuda akademik bilgisi ve çalışmaları olan kişiler aracılığıyla öğrenmek isterdim. Ne yazık ki Osmanlıca dersi projesini samimi bulmamakla birlikte tarihimizi sadece Osmanlı'dan ibaret sayan ve Arap fanatizmi olan bir grup insanın şovu olarak görmekteyim
Ekim 2017

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Sandboxie yazılım deneme alternatifi ve w10 güncellemelerini setup yapma tekniği ya da daha profesyonel bir çözüm verir misiniz ?

Problemi çok anlaşılır anlatmamışsın. Uzun uzun yazmışsın ama elde etmek istediğin şey çok anlaşılır değil.

1- "Çok geziyorum. Laptop taşımak istemiyorum.. Bir sistem kurayım, sadece HDD taşıyayım, sonra başka bir PC veya Laptop'a bu HDD'yi takayım her şey aynı şekilde çalışsın" diyorsan; harici bir diske Windows To Go kurabilirsin.. Dezavantajları: Güvenlik gereği taktığın bilgisayara ait hard disklere erişemeyeceksin. Bir de harici diskler genelde yavaştır, SSD türevi pahalı bir harici disk ayarlaman gerekebilir. VMWare veya VirtualBox kullanarak da olur evet. Sanal işletim sisteminin dosyalarını harici bir diskte taşıyabilirsin istersen. Ama gittiğin her yerde VMWare veya VirtualBox kurman gerekir. Ve senin de söylediğin gibi; donanımları gereksiz kullanıyor, tam performans alamıyorsun. İyi bir i7 işlemci + 16GB bellek olsaydı mesela çok dert olmazdı bu konu..

Benim kişisel görüşüm ise; bunların hiçbirine gerek yok..Amacın sistemini taşımaksa, hafif bir laptop satın al, onu taşı.. Çanta taşımak çok zor iş değil bence.. Gün gelecek, tüm işletim sistemleri tamamen cloud üzerinde merkezi olacak, telefonlar da dahil olmak üzere. Elimizdeki donanımlar aptallaşacak, kurduğumuz yazılımlar cloud üzerinde uzaktan çalışacak.. O zaman böyle sistemi bir yerden bir yere taşıma sıkıntısı kalmayacak..

2 - "Çok yazılım kurup kaldırıyorum, sistem çok kirleniyor" demişsin. Sanırım asıl amacın bu.. Bu durumda ise ilk aklıma gelen "Deep Freeze" yazılımı.

faronics.com/en-uk/products/deep-freeze...

Eskiden İnternet Cafe'lerde çok kullanılırdı, halen var mı bilmiyorum.. C: sürücüsünü hedef olarak belirliyorsun mesela.. Bilgisayarını her yeniden başlattığında, sistem eski haline geri getiriyor. Yeni bir program kurup memnun kalırsan, sistemi tekrar Freeze ediyorsun. Dezavantajı: Silinmesini istemediğin dosyalarını her zaman başka bir sürücüye kaydetmen gerekiyor. Mesela programların varsayılan kaydetme klasörlerini D sürücüsüne ayarlaman lazım. Ya da "Data Igloo" isimli bir eklentisi var, Belgelerim, İndirilenler, Masaüstü gibi klasörleri D: sürücüsüne bağlayabiliyorsun. Bir de programların kendi ayarlarını değiştirdiğinde tekrar sıfırlanıyor, bu yüzden her ayar değiştirdiğinde tekrar Freeze işlemi yapman gerek. Freeze işlemi çok uzun sürmüyor aslında, hızlı, ama unutabiliyor insan bazen, tek sıkıntı o.. Önemli bir dosyayı geçici olarak masaüstüne kaydedip sonra unutup bilgisayarını kapatırsın, sonra kafayı vur duvarlardan duvara..

Benim kişisel görüşüm ise; bunların hiçbirine gerek yok..Amacın sistemini temiz tutmaksa, o zaman o kadar yazılım yükleyip kaldırmaman gerekir. VMWare kullansan bile, sonuçta sanal işletim sistemi de kirlenecek, yine onu da baştan kurman gerekecek.. Bilgisayarını temiz kullanırsan yılda bir, iki yılda bir format ile her şey gül gibi yolunda gider.. Temiz kullanmıyorum diyorsan da, temel programlarının kurulu olduğu bir yedek al, 3 ayda bir format at mesela. Format atmak insanlara neden çok tembellik edilecek bir şey gibi geliyor anlamıyorum. Format'tan sonra bütün yazılımları bir günde kurmak zorunda değilsiniz, genelde en büyük hata orada bence.. İhtiyaç oldukça zamanla kurulur, zamanla yapılır ayarlar sakin sakin. . Bu yöntemle her ay format atsan bile çok koymaz insana.
Ekim 2017

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Üç gündür kafamı karıştıran bir konu ile boğuşuyorum: multithreading. Öncelikle thread nedir tam olarak? Bir thread ne zaman oluşturulur. Bir program çalıştırıldığında sahip olduğu tüm thread'ler da o zaman mı yaratılır yoksa thread'e ait olan bir kod çağrıldığı zaman mı?

Yazdığın uygulamayı, derlenmiş olan kod satırlarını tek tek sırayla çalıştıran bir işlem (process) olarak düşün. Bir ana (main) thread vardır programı ayakta tutan. Kendin ekstra başka thread kullanacak bir kod yazmadığın sürece, yazdığın tüm kodlar, tüm metot çağrıların bu ana thread üzerinde çalıştırılır. Tek thread ile çalışırsan, uygulamaya aynı anda iki farklı görevi yaptıramazsın. Birden fazla thread kullanırsan, uygulama birden fazla görevi, birbirinden bağımsız olarak paralel olarak çalıştırabilir.

Yazdığın uygulama içerisinde "Yürü" ve "Şarkı Söyle" isimli iki farklı metot (yordam) olduğunu düşün. Bu iki yordamı arka arkaya çağırdığında, ikisi de ana thread üzerinde çalışacağı için, önce "Yürü" tetiklenir, Yürü içerisindeki tüm işlemler tamamlanır ve daha sonra "Şarkı Söyle" metodunun tetiklenmesi gerekir. Yani uygulama aynı anda yürüyüp şarkı söyleyemez. Ancak "Yürü" yordamını, farklı ikinci bir thread içerisinde çalışacak şekilde çağırırsan, ana thread "Yürü" işleminin bitmesini beklemez, çünkü metot içerisindeki işlemler farklı bir thread üzerinde çalışmaya başlamıştır. Ana thread sadece işlemi tetikler ve kodları yürütmeye hemen devam eder. Bir sonraki satıra geçip "Şarkı Söyle" işlemini başlatabilir. Böylece uygulama yürürken şarkı söyleyebilir.

Hangi dil kullandığını bilmiyorum. Ama C# ve Java için en bilindik örneği Timer kullanımıdır. Timer nesnesi asenkron çalışır ve temel mantığı arka planda farklı bir thread kullanarak işlemleri yürütmesidir. Böylece Timer'ın çalıştırdığı görev/yordam diğer işlemleri durdurmaz.
Temmuz 2017

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Bir sosyal ağ yapmak istiyorum. Amaç stada giden taraftarların çektiği videoları ve fotoğrafları yüklemesini sağlayarak gidemeyen taraftarların tribünü ve maçı izleyebileceği bir sosyal ağ yaratmak. Nereden başlamalıyım?

Eğer kendine göre güzel olduğunu düşündüğün fikirlerin varsa, bu fikirlerini çok detaylarını vermeden paylaşmalısın. Bu tavsiyeden başlayabilirsin mesela =)

Mesela bu örnekte, hedef kullanıcı kitlesini belirtmeden açıklaman iyi olurdu. Aramızda fikir hırsızlığı yapan kullanıcılar olduğundan felan değil. Ancak yazdıkların tamamen dünyaya açık sonuçta.. Herkes okuyabiliyor.
Temmuz 2016

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Alevi - Sünni çatışmasının altında yatan sebepler nelerdir?

Net bir çatışmanın varlığından söz edilemez, genellikle sünni mezhebinde olan kişiler, alevilere karşı pek doğru bir tutum sergilememektedir. Hoşgörü dininin altındaki mezhebin, diğer mezhepteki insanlara karşı saygılı olmaması da ayrı bir ironidir. Nasıl zorlayabilirsiniz?
Ailemin tayini sebebiyle, ülkemizin uç noktasındaki bir köyde doğdum. Sünni mezhebine mensubum fakat dört farklı mezhebe ait insanların birlik içinde yaşadığı -bana göre en güzel- şehirde büyüdüm. Tabiri caiz ise; diliniz, gelenekleriniz görenekleriniz farklı olsa da unutulmaz yıllarımın içindeki en nadide anılarımdır. Aleviler kadar kendini yetiştiren, sevgi dolu olan kimseler de görmedim. Aslına bakarsak (ailemin de katkısı yadsınamaz) hiçbir ayrımı bilmiyordum fakat son yıllarda hükümet tarafından aşılanan politikaları gördükçe yine tek taraflı bir anlaşmazlığın maksimize edildiği bir gerçek var, oldukça mide bulandırıcı.
Şubat 2016

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Bir yazılımı oluşturanlar ne zaman yeni versiyonu üzerinde çalışma kararı alırlar?

Yazılımlar, uygulamanın genelini etkilemeyen değişiklikler için sürekli versiyon yükseltmesi yapmak durumundadırlar zaten. Bu tarz güncellemeler "minor versiyon" denilen seviyede etkili olur. Örneğin v1.0.0 sürümündeki yeni bir uygulama, belli süre içerisindeki çalışmalarla hata düzeltmeleri, tasarım düzeltmeleri, yeni ekledikleri bazı özellikler ile v1.0.1 sürümünü yayınlayabilir.

Yazılımın bütününü etkileyen değişiklikler veya yazılımın en baştan tekrar kodlanması şeklindeki değişikliklerde ise "major versiyon" yükseltmesi yapılır ve v2.0'a geçilir örneğin... Ciddi seviyedeki büyük yazılım firmaları, uygulamanın mevcut sürümüne destek vermeye devam ederken, bir taraftan da sonraki yeni major sürüm için de çalışmalarını arka planda yaparlar. Bunun nedenleri, yazılım geliştirme teknolojilerinin sürekli gelişmesi ve kullanıcı ihtiyaçlarının zaman içerisinde daha iyi anlaşılmasıyla, uygulamanın çok daha kullanıcı dostu ve yeni tasarımlarla kullanıcıya vakit kaybetmeden sunulabilmesidir.

Daha orta ve küçük seviyeli yazılım firmalarında ise, yeni sürüme geçme kararı daha çok kritik seviyelere gelindiğinde alınmaktadır. Kullanıcı şikayetlerinin çok artması, yazılımın satışlarının ciddi biçimde düşmesi, eski teknolojinin kullanılmış olmasının verdiği teknik sorunlar gibi sebepler genelde etkili olur.

--
Ocak 2016

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Yoğurt nasıl bulunmuştur?

Annemin çok eski köy anılarından anlattığı; besledikleri hayvanların işkembesinde bulunan özel bir bölümden maya aldıkları şeklide.. Yoğurt mayası probiyotik bakterilerden oluşmaktadır. Bu bakteriler insanların ve diğer memeli hayvanların midesinde hali hazırda bulunmakta olan faydalı bakterilerdir. Probiyotik bakteri türlerinin tamamı yoğurt mayalamakta kullanılabilir diye tahmin ediyorum bu yüzden.
Kasım 2015

İbrahim Aydın bir yanıta alt yorum yaptı

Hosting üzerinde belli bir platformun desteklenmesi, kullanılan IIS, Apache gibi web sunucularına uygun eklentilerin kurulması ile mümkün. Yani PHP 7'nin ve Ruby'nin IIS eklentilerini kurduğunuzda kullanmanızı kısıtlayacak bir şey yok. PHP veya Ruby ile deneyimim olmadı hiç. Ancak Ruby gibi çok yaygın kullanılan bir framework'ün türk hosting firmalarında desteklenmiyor olması çok gerçekçi görünmedi bana. Çok sayıda firmada bu destek bulunuyor olması gerekir. Biraz daha araştırmanızı tavsiye ederim. Azure üzerinde normal "web app" hizmetleri için şu anda PHP 5.6 desteği var. PHP 7 veya Rubby desteği yok diye biliyorum. Ancak yine Azure üzeride bir Linux Virtual Machine hizmeti alarak özgür bir şekilde kendi web sunucunuzu oluşturabilirsiniz. Biraz deneyim gerekiyor elbette. Yakın çevrenizden bu konularda deneyimi olan kişilerden yardım ve destek almanız faydalı olur.
Microsoft Azure kullanmayı tercih ediyorum. Uygulamanızın büyüklüğüne ve ihtiyaçlarınıza göre fiyatlandırma yapılıyor. Kimi zaman çok ucuza kimi zaman pahalıya gelebiliyor elbette. Ama mesela, geliştirme aşamasında pek bir özellik gerekmediğinden tüm hizmetler neredeyse bedavaya geliyor. Hosting firmalarının sınırlamaları ile ve dertleri ile uğraşmamış oluyorsunuz. Verilerinizin ve kodlarınızın güvenliği konusunda da kafanızda soru işareti olmuyor. Tavsiye ederim.
Kasım 2015

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Web hosting firmanızdan memnun musunuz?

Microsoft Azure kullanmayı tercih ediyorum. Uygulamanızın büyüklüğüne ve ihtiyaçlarınıza göre fiyatlandırma yapılıyor. Kimi zaman çok ucuza kimi zaman pahalıya gelebiliyor elbette. Ama mesela, geliştirme aşamasında pek bir özellik gerekmediğinden tüm hizmetler neredeyse bedavaya geliyor. Hosting firmalarının sınırlamaları ile ve dertleri ile uğraşmamış oluyorsunuz. Verilerinizin ve kodlarınızın güvenliği konusunda da kafanızda soru işareti olmuyor. Tavsiye ederim.
Kasım 2015

İbrahim Aydın bir yanıta alt yorum yaptı

Sorum yanlış anlaşılmış. Konu kategorisini değil, başlığı takip etmeyi bırakabilmek benim bahsettiğim. Bir de "Bilgi Akışı" sayfasında değil, "Bildirimler" sayfasında.
Bildirimde görülen konu başlığı linki üzerine mouse ile gelip beklerseniz açılan pop-up içerisinden o anda takibi bırakabilirsiniz.

inploid Geribildirimleri
Kasım 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Bildirimler sayfasında konuları takip etmeyi bırakabilme seçeneğine nasıl ulaşabilirim?

Bildirimde görülen konu başlığı linki üzerine mouse ile gelip beklerseniz açılan pop-up içerisinden o anda takibi bırakabilirsiniz.

inploid Geribildirimleri
Kasım 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Mühendisler genel olarak niçin kendini ifade etmekte zorlanır? Cümlelerde açık ve net olamazlar?

Açılın ben mühendisim.

1. Öncelikle, bu dahil tüm genellemeler yanlıştır.

Yanıta gelirsek;
2. Özetle: "İdman meselesi"

Bir konuya ne kadar idman yaptığınız, o konu hakkındaki uzmanlığınızın bir ölçüsüdür. İyi bir üniversiteden mezun olan bir mühendis, muhtemelen en azından liseden beri eşşek gibi ders çalışmış, bilgisayar karşısında saatlerce mühendislik programlarıyla uğraşmış, siz problemlerle uğraşmayın diye potansiyel problemleri daha siz karşılaşmadan günlerce çalışarak çözmüştür.

Bu esnada kendini iyi ifade eden vatandaşlar kafelerde arkadaş ortamlarında saatlerce geyik yaparak ifade idmanı yapmış olabilirler.

3. Mühendislerin sayısal zekasının mühendis olmayanlara kıyasla bir tık üstte olduğunu kabul edersek; (bkz: madde 1).

Sebep-sonuç ilişkisi kurmaya odaklandıkları, olaylara tek açıdan bakamadıkları, bir konuya dalarken istemsizce derinlemesine analiz yapmaları bir konuyu net konuşmalarını engelleyebilir.

Farklı bir şekilde anlatırsam; önlerine bir problem geldiğinde, genellikle bu problemi çözecek kişi oldukları için, "hallolur yahu takma kafana" demeden önce çözülüp çözülmeyeceğini, çözülürse nasıl çözüleceğini seksen defa düşünmeleri gerekir. Bu da tereddüt olarark yansıyabilir.

Daha farklı şekilde anlatalım; Erkek arkadaşınız bir mühendis ve siz evden çıkmadan kıyafetinizin nasıl olduğunu soruyorsunuz ve hızlıca "iyi" ya da "kötü" diye bir sonuç bekliyorsunuz. O esnada mühendis bey gece gidilecek mekanın loşluğunu veya spot ışıkların kıyafeti nasıl göstereceğini, diğer konukların giyeceği kıyafetleri, dress coda uygunluğunu, yorulduğunuzda o elbiseyi taşıyıp taşıyamayacağınızı falan düşünüyor olabilir. Yanıtı almadan biraz zaman tanıyın ;)

4. Ayrıca, muhtemelen kafalarında bazı çözülmemiş problemler vardır ve bir yandan sizinle konuşurlarken bir yandan işten kalan problemleri çözmeye uğraşıyor olabilirler.

Son olarak; Bi laptop bi hesap makinası bir de power point verin bakın nasıl ifade ediyorlar.
Kasım 2015

İbrahim AydınSedef Say kişisini takip etmeye başladı

Sedef Say, Çevirmen, @lapinova

we all fucked up.

Kasım 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

İspanyolca öğrenmek için ne kadar zamana ihtiyaç vardır?

Sizin öğrenme hızınıza ve çabanıza bağlıdır. Ortalama bir dil zekasına sahipseniz ve haftaiçi gündüz vaktini ofiste ya da çalışma alanında geçiriyorsanız eğer günlük yarım saatlik -etkili ve odaklı bir zaman geçirmek takdiriyle- bir çalışma ritüeli yakalarsanız yaklaşık 6 ay içinde o dili genel hatlarıyla anlama, yorumlama, cümle kurma seviyesine gelirsiniz. Buna ek olarak bir kelimeyi ya da kuralı deftere 100 kere yazma tekniğinden çok, o kuralı ve kelimeyi kendi kurduğunuz cümle içinde kullanmanızı, sonra da onu çevirmenizi tavsiye ederim. Başlangıç seviyesinden itibaren hikaye kitapları, gazete okumaya başlayın, ispanyolca çizgifilmler izleyin ve müziklerini dinleyin. Mümkünse bir ispanyolca konuşma partneri bulun.
Kasım 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Kokoreç seven kız itici midir?

Soruyu bir de şu şekilde soralım;
"Bağırsak yemek itici midir? "
Eylül 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi, yaklaşık bir kredi kartı büyüklüğünde harici olarak monitor ve klavye bağlayabileceğiniz ARM tabanlı ARM11 işlemcili mini bir bilgisayar kartıdır. Genel olarak 85.60mm x 53.98mm x 17mm büyüklüğünde ve 45 gram ağırlığındadır. ARM tabanlı bu mini bilgisayar, televizyona da bağlanabilir, bir masaüstü bilgisayarın yapabileceği hemen her şeyi yapabilir. Üzerinde 3.5mm ses ve RCA video jackı, HDMI çıkışı, SD kart yuvası, güç girişi, RJ45 ethernet soketi, CSI kamera konnektörü ve iki adet USB portu barındırmaktadır.Üzerinde bulunan SD karta Linux işletim sistemi kurarak kullanabileceğiniz gibi eğer Raspberry Pi 2'ye sahipseniz Windows desteği sayesinde Windows 10 işletim sistemini de kurarak kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi kolay temin edilebiliyor olması, fiyat avantajı ile DIY(Do It Yourself- Kendin Yap) projeler için oldukça uygundur. Bir Raspberry Pi ile termal printer, oyun konsolu, mp3 player, radyo, ev otomasyonu gibi bir çok projeyi gerçekleyebilirsiniz. Model, fiyat bilgisi ve daha çok açıklama için kendi sitesini (raspberrypi.org ) ziyaret edebilirsiniz.
Ağustos 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Web servis yayınından sorgu yaptığımda, 3-4 sorguda bir bu hatayı alıyorum. Neden kaynaklı olduğu hakkında bir bilginiz var mı (hata açıklamada)?

Servisten XML yerine HTML içerik döndüğünü söylüyor.

Web servisten gelen yanıtın ayrıştırılabilmesi için belli kurallara uyan bir XML dönmesi gerekirken, HTML bir yanıt döndüğü anlamına geliyor. Çok büyük ihtimalle 500 ya da benzeri bir hata sayfası dönüyordur. Servisten gelen yanıtın tam içeriğine bak, orada sana tam olarak sorunun ne olduğunu söyleyecektir.
Mart 2015

İbrahim Aydın  bu yazıyı beğendi:

Yapilan sunumun ardindan samimiyetle sordugum bir soru icin direkt tepki almam bence pek de normal degildi.Hele ki anlayisin zirvede olmasi gereken psikoloji bolumunun sinifinda!

Oylesine bir hirsla dolmusuz ki birbirimizi yanlis anlamak icin adeta yarisiyoruz.Biz toplum olarak hangi ara bu hale geldik? Yanlislarimizi aciga cikarmaktan bu kadar mutlu olmamiz normal degil. . .
Mart 2015

İbrahim Aydın yeni bir  soru  sordu.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar

2637 Kişi   444 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Yazılım Geliştirme

1234 Kişi   187 Soru

İslam (İslamiyet)

568 Kişi   261 Soru

Hayal Gücü

941 Kişi   42 Soru

Yazılım

3265 Kişi   564 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Hayal Kurmak

419 Kişi   35 Soru

Bilgisayar Oyunları

803 Kişi   113 Soru

Photoshop

642 Kişi   38 Soru

Matematik

717 Kişi   161 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

İnanç

240 Kişi   89 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Düşünce Tekniği

499 Kişi   30 Soru

Bilim

869 Kişi   286 Soru

Sanat

629 Kişi   109 Soru

Yenilenebilir Enerji

185 Kişi   17 Soru

Öğrenme Teknikleri

742 Kişi   27 Soru

.NET

1526 Kişi   87 Soru

Web Tasarımcısı

535 Kişi   48 Soru

Programlama Dilleri

579 Kişi   94 Soru

Microsoft Windows

180 Kişi   88 Soru

Bilim Adamı

308 Kişi   28 Soru

Uzay

228 Kişi   96 Soru

Uzaylı

74 Kişi   25 Soru

Zeka

911 Kişi   94 Soru