Bilmek istediğin her şeye ulaş

İbrahim Aydın, 

Bilgisayar Mühendisi

... back to where it all began ...

Temmuz 2017

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Bir sosyal ağ yapmak istiyorum. Amaç stada giden taraftarların çektiği videoları ve fotoğrafları yüklemesini sağlayarak gidemeyen taraftarların tribünü ve maçı izleyebileceği bir sosyal ağ yaratmak. Nereden başlamalıyım?

Eğer kendine göre güzel olduğunu düşündüğün fikirlerin varsa, bu fikirlerini çok detaylarını vermeden paylaşmalısın. Bu tavsiyeden başlayabilirsin mesela =)

Mesela bu örnekte, hedef kullanıcı kitlesini belirtmeden açıklaman iyi olurdu. Aramızda fikir hırsızlığı yapan kullanıcılar olduğundan felan değil. Ancak yazdıkların tamamen dünyaya açık sonuçta.. Herkes okuyabiliyor.
Temmuz 2016

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Alevi - Sünni çatışmasının altında yatan sebepler nelerdir?

Net bir çatışmanın varlığından söz edilemez, genellikle sünni mezhebinde olan kişiler, alevilere karşı pek doğru bir tutum sergilememektedir. Hoşgörü dininin altındaki mezhebin, diğer mezhepteki insanlara karşı saygılı olmaması da ayrı bir ironidir. Nasıl zorlayabilirsiniz?
Ailemin tayini sebebiyle, ülkemizin uç noktasındaki bir köyde doğdum. Sünni mezhebine mensubum fakat dört farklı mezhebe ait insanların birlik içinde yaşadığı -bana göre en güzel- şehirde büyüdüm. Tabiri caiz ise; diliniz, gelenekleriniz görenekleriniz farklı olsa da unutulmaz yıllarımın içindeki en nadide anılarımdır. Aleviler kadar kendini yetiştiren, sevgi dolu olan kimseler de görmedim. Aslına bakarsak (ailemin de katkısı yadsınamaz) hiçbir ayrımı bilmiyordum fakat son yıllarda hükümet tarafından aşılanan politikaları gördükçe yine tek taraflı bir anlaşmazlığın maksimize edildiği bir gerçek var, oldukça mide bulandırıcı.
Şubat 2016

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Bir yazılımı oluşturanlar ne zaman yeni versiyonu üzerinde çalışma kararı alırlar?

Yazılımlar, uygulamanın genelini etkilemeyen değişiklikler için sürekli versiyon yükseltmesi yapmak durumundadırlar zaten. Bu tarz güncellemeler "minor versiyon" denilen seviyede etkili olur. Örneğin v1.0.0 sürümündeki yeni bir uygulama, belli süre içerisindeki çalışmalarla hata düzeltmeleri, tasarım düzeltmeleri, yeni ekledikleri bazı özellikler ile v1.0.1 sürümünü yayınlayabilir.

Yazılımın bütününü etkileyen değişiklikler veya yazılımın en baştan tekrar kodlanması şeklindeki değişikliklerde ise "major versiyon" yükseltmesi yapılır ve v2.0'a geçilir örneğin... Ciddi seviyedeki büyük yazılım firmaları, uygulamanın mevcut sürümüne destek vermeye devam ederken, bir taraftan da sonraki yeni major sürüm için de çalışmalarını arka planda yaparlar. Bunun nedenleri, yazılım geliştirme teknolojilerinin sürekli gelişmesi ve kullanıcı ihtiyaçlarının zaman içerisinde daha iyi anlaşılmasıyla, uygulamanın çok daha kullanıcı dostu ve yeni tasarımlarla kullanıcıya vakit kaybetmeden sunulabilmesidir.

Daha orta ve küçük seviyeli yazılım firmalarında ise, yeni sürüme geçme kararı daha çok kritik seviyelere gelindiğinde alınmaktadır. Kullanıcı şikayetlerinin çok artması, yazılımın satışlarının ciddi biçimde düşmesi, eski teknolojinin kullanılmış olmasının verdiği teknik sorunlar gibi sebepler genelde etkili olur.

--
Ocak 2016

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Yoğurt nasıl bulunmuştur?

Annemin çok eski köy anılarından anlattığı; besledikleri hayvanların işkembesinde bulunan özel bir bölümden maya aldıkları şeklide.. Yoğurt mayası probiyotik bakterilerden oluşmaktadır. Bu bakteriler insanların ve diğer memeli hayvanların midesinde hali hazırda bulunmakta olan faydalı bakterilerdir. Probiyotik bakteri türlerinin tamamı yoğurt mayalamakta kullanılabilir diye tahmin ediyorum bu yüzden.
Kasım 2015

İbrahim Aydın bir yanıta alt yorum yaptı

Hosting üzerinde belli bir platformun desteklenmesi, kullanılan IIS, Apache gibi web sunucularına uygun eklentilerin kurulması ile mümkün. Yani PHP 7'nin ve Ruby'nin IIS eklentilerini kurduğunuzda kullanmanızı kısıtlayacak bir şey yok. PHP veya Ruby ile deneyimim olmadı hiç. Ancak Ruby gibi çok yaygın kullanılan bir framework'ün türk hosting firmalarında desteklenmiyor olması çok gerçekçi görünmedi bana. Çok sayıda firmada bu destek bulunuyor olması gerekir. Biraz daha araştırmanızı tavsiye ederim. Azure üzerinde normal "web app" hizmetleri için şu anda PHP 5.6 desteği var. PHP 7 veya Rubby desteği yok diye biliyorum. Ancak yine Azure üzeride bir Linux Virtual Machine hizmeti alarak özgür bir şekilde kendi web sunucunuzu oluşturabilirsiniz. Biraz deneyim gerekiyor elbette. Yakın çevrenizden bu konularda deneyimi olan kişilerden yardım ve destek almanız faydalı olur.
Microsoft Azure kullanmayı tercih ediyorum. Uygulamanızın büyüklüğüne ve ihtiyaçlarınıza göre fiyatlandırma yapılıyor. Kimi zaman çok ucuza kimi zaman pahalıya gelebiliyor elbette. Ama mesela, geliştirme aşamasında pek bir özellik gerekmediğinden tüm hizmetler neredeyse bedavaya geliyor. Hosting firmalarının sınırlamaları ile ve dertleri ile uğraşmamış oluyorsunuz. Verilerinizin ve kodlarınızın güvenliği konusunda da kafanızda soru işareti olmuyor. Tavsiye ederim.
Kasım 2015

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Web hosting firmanızdan memnun musunuz?

Microsoft Azure kullanmayı tercih ediyorum. Uygulamanızın büyüklüğüne ve ihtiyaçlarınıza göre fiyatlandırma yapılıyor. Kimi zaman çok ucuza kimi zaman pahalıya gelebiliyor elbette. Ama mesela, geliştirme aşamasında pek bir özellik gerekmediğinden tüm hizmetler neredeyse bedavaya geliyor. Hosting firmalarının sınırlamaları ile ve dertleri ile uğraşmamış oluyorsunuz. Verilerinizin ve kodlarınızın güvenliği konusunda da kafanızda soru işareti olmuyor. Tavsiye ederim.
Kasım 2015

İbrahim Aydın bir yanıta alt yorum yaptı

Sorum yanlış anlaşılmış. Konu kategorisini değil, başlığı takip etmeyi bırakabilmek benim bahsettiğim. Bir de "Bilgi Akışı" sayfasında değil, "Bildirimler" sayfasında.
Bildirimde görülen konu başlığı linki üzerine mouse ile gelip beklerseniz açılan pop-up içerisinden o anda takibi bırakabilirsiniz.

inploid Geribildirimleri
Kasım 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Bildirimler sayfasında konuları takip etmeyi bırakabilme seçeneğine nasıl ulaşabilirim?

Bildirimde görülen konu başlığı linki üzerine mouse ile gelip beklerseniz açılan pop-up içerisinden o anda takibi bırakabilirsiniz.

inploid Geribildirimleri
Kasım 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Mühendisler genel olarak niçin kendini ifade etmekte zorlanır? Cümlelerde açık ve net olamazlar?

Açılın ben mühendisim.

1. Öncelikle, bu dahil tüm genellemeler yanlıştır.

Yanıta gelirsek;
2. Özetle: "İdman meselesi"

Bir konuya ne kadar idman yaptığınız, o konu hakkındaki uzmanlığınızın bir ölçüsüdür. İyi bir üniversiteden mezun olan bir mühendis, muhtemelen en azından liseden beri eşşek gibi ders çalışmış, bilgisayar karşısında saatlerce mühendislik programlarıyla uğraşmış, siz problemlerle uğraşmayın diye potansiyel problemleri daha siz karşılaşmadan günlerce çalışarak çözmüştür.

Bu esnada kendini iyi ifade eden vatandaşlar kafelerde arkadaş ortamlarında saatlerce geyik yaparak ifade idmanı yapmış olabilirler.

3. Mühendislerin sayısal zekasının mühendis olmayanlara kıyasla bir tık üstte olduğunu kabul edersek; (bkz: madde 1).

Sebep-sonuç ilişkisi kurmaya odaklandıkları, olaylara tek açıdan bakamadıkları, bir konuya dalarken istemsizce derinlemesine analiz yapmaları bir konuyu net konuşmalarını engelleyebilir.

Farklı bir şekilde anlatırsam; önlerine bir problem geldiğinde, genellikle bu problemi çözecek kişi oldukları için, "hallolur yahu takma kafana" demeden önce çözülüp çözülmeyeceğini, çözülürse nasıl çözüleceğini seksen defa düşünmeleri gerekir. Bu da tereddüt olarark yansıyabilir.

Daha farklı şekilde anlatalım; Erkek arkadaşınız bir mühendis ve siz evden çıkmadan kıyafetinizin nasıl olduğunu soruyorsunuz ve hızlıca "iyi" ya da "kötü" diye bir sonuç bekliyorsunuz. O esnada mühendis bey gece gidilecek mekanın loşluğunu veya spot ışıkların kıyafeti nasıl göstereceğini, diğer konukların giyeceği kıyafetleri, dress coda uygunluğunu, yorulduğunuzda o elbiseyi taşıyıp taşıyamayacağınızı falan düşünüyor olabilir. Yanıtı almadan biraz zaman tanıyın ;)

4. Ayrıca, muhtemelen kafalarında bazı çözülmemiş problemler vardır ve bir yandan sizinle konuşurlarken bir yandan işten kalan problemleri çözmeye uğraşıyor olabilirler.

Son olarak; Bi laptop bi hesap makinası bir de power point verin bakın nasıl ifade ediyorlar.
Kasım 2015

İbrahim AydınSedef Say kişisini takip etmeye başladı

Sedef Say, Çevirmen, @lapinova

we all fucked up.

Kasım 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

İspanyolca öğrenmek için ne kadar zamana ihtiyaç vardır?

Sizin öğrenme hızınıza ve çabanıza bağlıdır. Ortalama bir dil zekasına sahipseniz ve haftaiçi gündüz vaktini ofiste ya da çalışma alanında geçiriyorsanız eğer günlük yarım saatlik -etkili ve odaklı bir zaman geçirmek takdiriyle- bir çalışma ritüeli yakalarsanız yaklaşık 6 ay içinde o dili genel hatlarıyla anlama, yorumlama, cümle kurma seviyesine gelirsiniz. Buna ek olarak bir kelimeyi ya da kuralı deftere 100 kere yazma tekniğinden çok, o kuralı ve kelimeyi kendi kurduğunuz cümle içinde kullanmanızı, sonra da onu çevirmenizi tavsiye ederim. Başlangıç seviyesinden itibaren hikaye kitapları, gazete okumaya başlayın, ispanyolca çizgifilmler izleyin ve müziklerini dinleyin. Mümkünse bir ispanyolca konuşma partneri bulun.
Kasım 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Kokoreç seven kız itici midir?

Soruyu bir de şu şekilde soralım;
"Bağırsak yemek itici midir? "
Eylül 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi, yaklaşık bir kredi kartı büyüklüğünde harici olarak monitor ve klavye bağlayabileceğiniz ARM tabanlı ARM11 işlemcili mini bir bilgisayar kartıdır. Genel olarak 85.60mm x 53.98mm x 17mm büyüklüğünde ve 45 gram ağırlığındadır. ARM tabanlı bu mini bilgisayar, televizyona da bağlanabilir, bir masaüstü bilgisayarın yapabileceği hemen her şeyi yapabilir. Üzerinde 3.5mm ses ve RCA video jackı, HDMI çıkışı, SD kart yuvası, güç girişi, RJ45 ethernet soketi, CSI kamera konnektörü ve iki adet USB portu barındırmaktadır.Üzerinde bulunan SD karta Linux işletim sistemi kurarak kullanabileceğiniz gibi eğer Raspberry Pi 2'ye sahipseniz Windows desteği sayesinde Windows 10 işletim sistemini de kurarak kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi kolay temin edilebiliyor olması, fiyat avantajı ile DIY(Do It Yourself- Kendin Yap) projeler için oldukça uygundur. Bir Raspberry Pi ile termal printer, oyun konsolu, mp3 player, radyo, ev otomasyonu gibi bir çok projeyi gerçekleyebilirsiniz. Model, fiyat bilgisi ve daha çok açıklama için kendi sitesini (raspberrypi.org ) ziyaret edebilirsiniz.
Ağustos 2015

İbrahim Aydın bu yanıtı beğendi:

Web servis yayınından sorgu yaptığımda, 3-4 sorguda bir bu hatayı alıyorum. Neden kaynaklı olduğu hakkında bir bilginiz var mı (hata açıklamada)?

Servisten XML yerine HTML içerik döndüğünü söylüyor.

Web servisten gelen yanıtın ayrıştırılabilmesi için belli kurallara uyan bir XML dönmesi gerekirken, HTML bir yanıt döndüğü anlamına geliyor. Çok büyük ihtimalle 500 ya da benzeri bir hata sayfası dönüyordur. Servisten gelen yanıtın tam içeriğine bak, orada sana tam olarak sorunun ne olduğunu söyleyecektir.
Mart 2015

İbrahim Aydın  bu yazıyı beğendi:

Yapilan sunumun ardindan samimiyetle sordugum bir soru icin direkt tepki almam bence pek de normal degildi.Hele ki anlayisin zirvede olmasi gereken psikoloji bolumunun sinifinda!

Oylesine bir hirsla dolmusuz ki birbirimizi yanlis anlamak icin adeta yarisiyoruz.Biz toplum olarak hangi ara bu hale geldik? Yanlislarimizi aciga cikarmaktan bu kadar mutlu olmamiz normal degil. . .
Mart 2015

İbrahim Aydın yeni bir  soru  sordu.

Mart 2015

İbrahim Aydın  bu yazıyı beğendi:

Azam Ali - Mehman- Birde Hayatımdan İtiraflar...


Kendimle ilgili bir gerçeği açıklamak isterim hayatı hep bilimsel ağırlıklı değilde saf bir gözle felsefe ile baktım bakmaya da devam ettim bir yaratıcının olduğuna hep inandım hepte inanmaya devam etmek istiyorum bilmiyorum bu düşünce kimilerine göre yanlış olabilir oldu da kimilerine göre hayatı bilimsel ağırlıklı değil de felsefe ağırlıklı bakmaya devam ettim onlara göre cahil olabilirim ama hayatı sorgulama da hep böyle yaşamayı sevdim ben böyle hayatı yaşar iken hep mutlu oldum mutlu olmak için hep küçük şeylerle mutlu olmaya çalışım çalışmaya devam ettim tabi ki benim de hatalarım yanlışlarım kırdığım ne yazık ki kalpler oldu ama hep böyle yaşar iken he mutlu oldum...
İsterseniz yapın ama küçük şeyleri görmek bu kadar zor olmasın mutlu olmak için çok işinize yarar...
Hayatınızdan gülücükler eksik olmasın dileklerimle. . .
Mart 2015

İbrahim Aydın  bu yazıyı beğendi:

Savaşın Tek Kazananı Vardır Her Zaman Silah Kaçakçıları Kaybeden Her Zaman Masumlar...

Rusya büyük savaşa hazırlanıyor
Rusya askeri amaçla, 7 bin kilometre menzile sahip ve saatte 2 bin kilometreden fazla hızda uçabilecek uçaklar üzerinde çalışıyor. 2010

Rusya gelecekte 7 bin kilometre menzile sahip ve saatte 2 bin kilometreden fazla hızda uçabilecek kargo uçakları üzerinde çalışıyor. PAK TA adı verilen proje hayata geçtiğinde, Rus ordusu tankları ve ağır silahları 7 saat içinde dünyanın her tarafına ulaşabilecek.

200 TON KAPASİTELİ

RT'nin haberine göre, 200 tona kadar ağırlık taşıyabilecek kargo uçaklarından 2024 yılı itibariyle 80 adet üretilmesi planlanıyor.

ÖNCELİK İNSAN DEĞİL SİLAH TAŞIMAK

Projenin öncelikli hedefi, Rusların yeni nesil Armata tanklarının ve diğer ağır silahlarının tek bir uçakla hızlı bir şekilde taşınmasını sağlamak.PAK TA'da yer alan kaynaklara göre, projenin üzerindeki çalışmalar birkaç yıldır devam ediyor. Eğer proje amacına ulaşırsa, Rus ordusunun dünyanın her tarafındaki olaylara müdahale kapasitesi ve hızı olağan üstü derecede artacak.

PROJENİN GEÇMİŞİ

Geçtiğimiz yıl Rus ordusunun kargo uçaklarının Ilyushin Aviation Complex şirketi tarafından geliştirileceği açıklanmıştı. Ancak bazı uzmanlar, şirketin bu uçakları Ilyushin-106 kargo uçağını temel alarak inşa edeceklerini iddia etmişti. Bu uçaklar 1980'li yıllarda gündeme gelmiş, ancak Sovyetlerin yıkılmasının ardından rafa kaldırılmıştı.

Takvim
Mart 2015

İbrahim Aydın bir yanıt verdi.

Yıllardır format atmadığım halde mükemmel sağlıklı çalışan Windows ve laptopumun disk fragmentation işleminden bir kaç gün sonra çökmesinin sebebi disk fragmentation işleminin kendisi olabilir mi?

Benim tahminim; diskinizde daha önceden oluşmuş bozuk bir sektör (bad sector) var olabilir. Hiç kullanılmayan bir dosya bu sektördeyken problem yaşamıyordunuz. Ancak disk birleştirme sırasında sıkça okunan bir sistem dosyanın bu sektöre taşınmasıyla sıkıntı oluşmuş olabilir. Veya disk birleştirme sırasında sektör bozulmuş olabilir. Disk birleştirme işlemi, normal şartlarda disk üzerinde fiziksel bir problem yoksa bu şekilde bir problem oluşturmamalı. Hard diskler mekanik parçalar olduğu için zamanla güvenilirlikleri azalır. Güvenilen markaların popüler temel modellerinden disk almak gerekir. Genelde ara modellerde bozuk sektör oluşma riski fazladır. Bir de Samsung marka disklere güven olmaz. Bunu bilir bunu söylerim.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar

2583 Kişi   441 Soru

Eğitim

4211 Kişi   640 Soru

İnternet Teknolojileri

1238 Kişi   171 Soru

Bilgisayar Programları

1816 Kişi   180 Soru

Yazılım Geliştirme

1204 Kişi   185 Soru

İslam (İslamiyet)

554 Kişi   261 Soru

Hayal Gücü

923 Kişi   42 Soru

Yazılım

3076 Kişi   556 Soru

Web Tasarım

1214 Kişi   214 Soru

Hayal Kurmak

410 Kişi   35 Soru

Bilgisayar Oyunları

797 Kişi   112 Soru

Photoshop

615 Kişi   38 Soru

Matematik

703 Kişi   160 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

812 Kişi   76 Soru

Bilişim

540 Kişi   111 Soru

İnanç

237 Kişi   89 Soru

Teknoloji

1931 Kişi   581 Soru

Düşünce Tekniği

488 Kişi   30 Soru

Bilim

832 Kişi   285 Soru

Sanat

602 Kişi   108 Soru

Yenilenebilir Enerji

183 Kişi   17 Soru

Öğrenme Teknikleri

703 Kişi   27 Soru

.NET

1399 Kişi   87 Soru

Web Tasarımcısı

521 Kişi   48 Soru

Programlama Dilleri

564 Kişi   94 Soru

Microsoft Windows

180 Kişi   88 Soru

Bilim Adamı

295 Kişi   28 Soru

Uzay

223 Kişi   96 Soru

Uzaylı

71 Kişi   25 Soru

Zeka

873 Kişi   94 Soru