Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hale Acar, 

Ev Hanımı

Ev Hanımı Hale Acar inploid.com'da 97 soru sordu, 346 soru yanıtladı ve 34 takipçisi var.

Temmuz 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Kaderimiz yazılmışsa neden çabalıyoruz?

Teoloji yönünden bakılınca bunun sebebi seçimlerde özgür bırakılma olayıdır. Ama Allah'ın bilgisi bu serbesliğin de ötesindedir. Yani insanları seçimlerinde özgür bırakıp ne yapacağını da bilmesi durumudur. Hatta Allah yazar, kul yazdırır diye de bir söz vardır.

Teoloji dışına çıkınca kader denen kavram kalmıyor. Dini anlamda kader denilen şey ortadan kalkıyor ama birisi kalkıp bir gücün bunları bize uygun gördüğünü de söyleyebilir.

Zaten kaderin olup olmaması çabalamamızı engellemez. Zaten dünyada çabalıyoruz sürekli bir şeyler için. Dini duygular da baskı kuruyor insan üzerinde. İbadetler, kurallar, yasaklar vs... Çabalamadan kasıt eğer bunlardan kaçmaksa boşa çabalamadır. Ya yaparsın ya yapmazsın, ya inanırsın ya da inanmazsın.

Eğer dini inancı olan biri bunu soruyorsa (burada soruyu soran kişiyi kastetmiyorum) bir isyan halindedir. "Beni yarattın, ne yapacağımı biliyorsun, beni neden uğraştırıyorsun" tadında bir anlam içerir bana göre.
Temmuz 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Kaderimiz yazılmışsa neden çabalıyoruz?

Kader bana göre dinimizde oldukça karıştırılan ve yanlış anlaşılan bir kavram. Her şey biz dünyaya gelmeden yazılmış olsaydı bizler birer robot gibi olurduk. İmtihana ters bir durum bu.
Kader Allah'ın her şeyi bilmesidir. Allah bildiği için biz yapmıyoruz, biz yapacağımız için Allah biliyor.
Temmuz 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Immunoterapi nedir? Kanser türlerinde kullanımının yeni bir çığır açtığı söyleniyor. Gerçekten umut vaad ediyor mu?

İnterferonlarla yapılan tedavi şeklidir. Şimdilik saçak hücreli lösemi, KML, kutanöz t-hücreli lenfoma, bazal hücreli cilt kanserlerinde %70-90 etkilidir. Yüzeyel mesane kanseri, düşük dereceli karsinomlar, kaposi sarkomu ve multiple myelomda da sınırlı bir etkinliğe sahiptir. Bazen renal hücreli kanser ve malign melanomda cevap alınabilmektedir(%10-20) . Yan etki problemi de yüksek değil. Geleceği parlak derim.
Temmuz 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Immunoterapi nedir? Kanser türlerinde kullanımının yeni bir çığır açtığı söyleniyor. Gerçekten umut vaad ediyor mu?

İmmün sistem yani bağışıklık sistemine yapılan tedavi bence umut vaadediyor. Olumlu yanıtlar alınacağını düşünüyorum :))
Temmuz 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Immunoterapi nedir? Kanser türlerinde kullanımının yeni bir çığır açtığı söyleniyor. Gerçekten umut vaad ediyor mu?

Vücuttaki immün sistem ( bağışıklık sistemi ), yabancı madde olarak adlandırılan maddelere karşı denetleyici bir sistem olarak hareket eder. Örneğin ilgisiz bir organ bağışçısından nakledilen bir organın varlığına verilen immün yanıt, bu organın reddedilmesi şeklinde olabilir.
Kanser hücreleri de yabancı olarak kabul edilirler. Yıllardan bu yana araştırmacılar kanser hücrelerine karşı doğal immün reaksiyonu artırmaya çalışmaktadırlar. Böylesi bir metot bir tedavi metodu olarak kullanıldığında bu tekniğe immünoterapi denir.
Beyaz kan hücreleri (antikor) tarafından normal olarak üretilen ve lenfokinler olarak bilinen biyolojik aktif maddelerin kullanımı immünoterapiye dahildir. En iyi kanıtlanmış olan immünoterapi aktif maddesi, viral bir enfeksiyona cevap olarak vücut tarafından üretilen interferondur.
Son zamanlara kadar kanser karşısında immünoterapinin sonuçları şaşırtıcıydı. Ancak araştırmacılar son zamanlarda interferon alfa denilen bir interferon çeşidi ile birkaç çeşit kanserin kontrol altına alınmasında başarı elde etmişlerdir. Özellikle interferon nadir görülen ve saçaklı hücreli lösemi olarak bilinen kanser rahatsızlığı olan kişilerde dikkate değer gelişmeleri ortaya çıkarmıştır. Bu, aynı zamanda belli tipte lenf dokusu kanserleri karşısında sınırlı yararları da ortaya çıkarmaktadır. Ne yazık ki interferon tedavisi akciğer, göğüs ve sindirim yollarında görülen ana kanser öldürücüler karşısında ya az düzelme sağlar ya da hiç sağlamaz.
İmmün sistemin habis ( kanserleşme eğilimi gösteren ) hücreleri nasıl tanıdığı ve bunlara karşı saldırıya geçtiği hakkında her gün daha fazla şey öğrenmekteyiz. Bu ana kanser araştırma konusu birçok kanser çeşitleri karşısında etkili immünotarapi tekniklerini ortaya çıkarabilir.
Temmuz 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Tanrı var mıdır? Neden?

Ben tanrının varlığına meleklerine kitaplarına ve peygamberlerine inanıyorum mükemmel bir evreni bilim yapamazdı ve yapamayacak tanrı ol der ve olur. O istemez ise olmaz. Kişisel görüşümdür, saygılar.
Temmuz 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Tanrı var mıdır? Neden?

Vardır.Ben inanıyorum. "İnanma" eylem itibariyle kanıtlanması gereken, kesinlik içeren bir "biliyorum" ifadesi değildir.Dolayısıyla "biliyorum" değil ama "inanıyorum". Ancak şüphe çok iyidir. Bu aşmada doğruya götürür seni. Önce tanrının varlığı ile ilgili kitapları ve bu arada ateizm, agnostizm, pastafaryan vs. Tanrı'nın yokluğunu açıklayan kitapları ve var olduğu ile ilgili kitapları da okumak gerekiyor bence. Sonrası Zebur'dan başlayarak Kuran'a kadar mealleri okumalısın, okudum. Bu konuda kimse sana "kesinlik" veremez.Ama söylediğim gibi ben inanıyorum.
Temmuz 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Bence "erkekler" açısından da"kadınlar" açısındanda cinsel ilişkinin meşruluğu ve temizliği aradaki duygusal bağdır, temiz, saf bir aşk ilişkisi varsa taraflar cinsel birliktelik yaşayabilirler.Toplumsal tabulara göre "erkek" bunu hiçbir şey hissetmediği bir kadınla da salt kadın olması sebebiyle yaşayabilir. Bu doğal karşılanmallıdır falan.Erkeğin biyolojik yapısı falan. Burda da yorumlara biraz baktım erkeklerin çoğu bunu evlenecekleri zaman da umursamadıklarını yazmışlar. Bu görüşleri pek samimi bulmuyorum. Çünkü kadın ve erkeğin ilişkiye bakış açısı kadının erkeğinin hayatınındaki son "kadın" olması eğilimde, erkeklerinse ilk aşkı, hayatındaki ilk erkek olmak eğilimdedir. Bu sebeple bu anlayış evlilik tercihlerine de yansıyacak ve kişisel kanaatim bakire bir kızla birlikte olmak isteyeceklerdir.
Temmuz 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Vicdan nedir?

Kısaca Süperegodur. Id isteklerine ket vuran toplumsal uyum yönümüzdür. Id yani bedensel arzularımızın kontrolcüsüdür. Hayvanlarda da görülebilmektedir ama keşfedilen olgular hayvanlarda vicdan diye tanımlanan hareketlerin aslında çok bencil olduğunu göstermiştir. Bedensel arzuların istekleriyle toplumsal, kültürel, dini kuralların şekillendirdiği vicdan hep bir savaş halindedir. Hatta Freud'un bir sözü vardı; "Sosyal insan hep rahatsızdır" gibisinden. Mesela dilenciye para verince biraz tatmin olur. Komşusunun karısına duyduğu ilgiyi iğrenç bularak onu toplumsal hayatta destekler. Bir nevi sosyalleşen insanın evrim ile kazandığı avantajları sunar. Çünkü sosyal insan yaşmada daha avantajlıdır. Bu bize toplayıcılık döneminden miras kalan bir anti tepki olabilir bence.
Haziran 2014

Hale AcarŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Haziran 2014

Hale AcarRedcat kişisini takip etmeye başladı

Redcat, Psikolog, @glgnydn

no.

Haziran 2014

Hale AcarDuygu Avcı kişisini takip etmeye başladı

Duygu Avcı, İletisim Uzmanı, @punkoala

olur öyle şeyler

Haziran 2014

Hale AcarHakan Damar kişisini takip etmeye başladı

Hakan Damar, Researcher, @Qzey

CTO at Quantum Space Corp, UK

Haziran 2014

Hale AcarAyhan Şimşek kişisini takip etmeye başladı

Ayhan Şimşek, Gezgin, @zindoz98

İnsan iradesinin özgürlüğüne kavuşmasını istiyor. Bireylerin özgürce bir araya gelmesinden oluşan toplumsal bir düzende yaşamak istiyor. Gerçekleşmesi mümkün tezat ütopyaları burada olma nedenlerinden biri. Aşka inanıyor sahiplenmeye karşı çıkıyor.

Haziran 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

1 öğreterek öğrenme
2 ses kaydı yapıp dinleyerek öğrenme
Haziran 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Sözlükte bir kelime olsaydınız, hangi kelime olmak isterdiniz?

Huzur olmak isterdim, her şeyiniz olsun huzurunuz yoksa gerisi boş.
Haziran 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Tanrı var mıdır? Neden?

Tanrıyı bilemem ama ALLAH var onu biliyorum.neden var dersen. Hiçbirşey kendiliğnden varolamaz.demekki bir yaratıcıya ihtiyaç var. Oda ALLAH tır.
Haziran 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Her şeyi bilmenin sırrı nedir?

Herşeyden önce öğrenmeye başladığınızda bilmediklerinizde artmaya başlar. Bilmek ile bilmemek arasında doğru orantı vardır, ters orantı değil. Sokrates alçakgönüllülük olsun diye demiyor "en iyi bildiğim şey, hiçbirşey bilmediğimdir" diye. Bu sözü iyi anlamak lazım. Öğrenmeye başlayan insan, daha ne kadar çok bilmediğini görmeye başlar.
Haziran 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Yüksek gerilim hatları neden vardır?

Nispeten ince kablolardan yüksek enerji geçirebilmek için yüksek gerilim kullanılır. Voltaj yani gerilim arttırıldıkça akım yani amper düşer. Düşük akım düşük sürtünmeye yani daha az ısınmaya neden olur. Dolayısıyla bol miktarda elektrik enerjisinin nispeten ince kablolarla taşınması mümkün olur.

Bunun bir yan etkisi de enerjinin ısıya dönüşerek kaybolmasının önlenmesi yani daha uzağa taşınmasının mümkün olmasıdır.
Haziran 2014

Hale Acar bu yanıtı beğendi:

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dudaktan öpüşmek cinselliği mi çağrıştırır, amcalara pipi gösterilen ülkemizde belki de önce bunu mu tartışmak mı gerekir, çocuğun poposundan da öpülür o zaman çocuk gidip herkesi poposundan mı öpmeye başlayacak, çocuk dudaktan öpülüyorsa kaç yaşına kadar öpülmelidir, cinsel kimlik bu olaydan ne kadar etkilenir, cinsel kimlik anne karnında oluşmaz mı, çocuğun memesi var diye 'kadın' olarak mı hissetmesi gerekir, Freud amca neler demiş ?? Bunları da sormak lazım. Soru içinde soru.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Güzel Sözler

131 Kişi   14 Soru

Akıllı Ev

51 Kişi   4 Soru

Yemek Kültürü

868 Kişi   86 Soru

Eğitim

4398 Kişi   644 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3856 Kişi   962 Soru

Dragons' Den Türkiye

400 Kişi   82 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Kadınlar

984 Kişi   358 Soru

Türkiye

948 Kişi   375 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Gerçek Hayat

844 Kişi   102 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru

Girişimcilik

3705 Kişi   363 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3692 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

827 Kişi   69 Soru

Meslek Seçimi

815 Kişi   94 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

Aile Yaşamı

55 Kişi   30 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Ramazan Ayı

19 Kişi   45 Soru

Afrika

28 Kişi   23 Soru