Bilmek istediğin her şeye ulaş
Temmuz 2015

Ögetay Kayalı bir yanıt verdi.

Gezegenler neden güneşe çarpmaz da etrafında döner?

Gezegenlerin Güneş etrafında eliptik yörüngede dolanmaları, belirli bir hıza sahip olmalarıdır. Hız arttıkça elipsin basıklığı artar. Basıklığın 0 olduğu durumda, şekil bir çemberdir. Bu durumda kütle çekim ile gezegenin sahip olduğu hızın oluşturduğu merkezkaç birbirine eşittir. Hız az ise, kütleçekim galip gelir ve gezegen Güneş'in üzerine çekilir, hız daha fazla olur ise bu da yörüngenin basıklığını artırıp eliptik yörüngede dolanmasına sebep olur. Çembersel yörünge görmeyiz çünkü çoğunlukla çevresel faktörler hızda tedirginlik, ufak değişimler oluşturur. Eğer hız bir an için yavaşlarsa Güneş'e çekileceğinden, gerekli hızdan daha hızlı olan gezegenler hayatta kalır. Dolayısıyla hepsi eliptik yörüngede dolanırlar. Daha detaylısı için:kozmikanafor.com/2015/02/gezegenler-nede. . .
Temmuz 2015

Ögetay Kayalı bir yanıt verdi.

Yıldızların kütlesi nasıl hesaplanıyor?

Kütleleri özellikle çift yıldız sistemlerinde kolayca saptanabiliyor. Ortak kütle merkezi etrafında dolanmaları, kütleleri ve kütle merkezine olan uzaklıkları ile orantılıdır. M1d1=M2d2. Hesaplamayı basit kılmak için eğer yörüngeyi çembersel kabul edersek, yörüngenin her noktasındaki hızları değişim göstermeyeceğinden, buradan hızları arasında da bir bağıntı buluruz. V1M1=V2M2. Özellikle tayfsal çiftlerde, buradan yola çıkarak kütlelerini dalgaboyundaki kayma miktarı ve yörünge periyodu cinsinden ifade edebiliyoruz. Yani çiftlerin tayfta gösterdiği Doppler Kayması, aslında onların kütlesini veriyor. Haricen yakınımızdaki yıldızların açısal yarıçaplarını ve uzaklıklarını belirleyerek de bulabiliyoruz. Çift yıldızlardaki için: kozmikanafor.com/2015/07/kutletayini
Ocak 2015

Ögetay Kayalı bir yanıt verdi.

Galaksi neden farklı renklerde görünür?

Bahsettiginiz ilgili belgeselde uzaklasma ve yakinlasmadaki renk degisimi tayfta gerceklesir. Gokcisimlerinin tayfini aldigimizda eger o cisim uzaklasiyorsa tayf cizgileri kirmiziya, yakinlasiyorsa maviye kayar. Tamamen doppler etkisinden kaynaklanan bir durumdur. Dolayisiyla ozel bir renk tonu verilmiyor.