Bilmek istediğin her şeye ulaş

Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Oğuzhan Demet inploid.com'da 1 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 6 takipçisi var.

Şubat 2013

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

Sizce en iyi akdeniz mezesi hangisidir?

Hibeş

Meze

Tarator

Meze
Ocak 2013

Oğuzhan Demetİlter Kalkancı kişisini takip etmeye başladı

İlter Kalkancı, Müzik Prodüktörü, @ilter

15 seneyi aşan ses kayıt ve müzik prodüksiyonu kariyerinde, Yavuz Bingöl ve Tarkan gibi bilindik isimlerin haricinde; farklı ülkelerden farklı tarzlardaki pek çok bağımsız sanatçının albümünde ses kayıt, miks, mastering mühendisi ve aranjör olarak çalıştı. Prodüktör olarak popüler müzik tarzlarında hep en dikkat çekici müziği kovalamaya, şimdi MMA Stüdyoları’nda devam ediyor.

Ocak 2013

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

En iyi ses taşıyan medya (plak, kaset, cd, dijital vb.) nedir? Neden?

Sesi orijinaline sadık olarak taşıyan medya, 24 bit 44.1/48/96 kHz wave formatındaki dijital medyadır. Fakat donanım üreticilerinin üzerinde anlaşabildiği en yaygın kullanılan format hala "CD kalitesi" olan 16 bit 44.1kHz wave olduğu için, CD de yeterlidir.

16 bit 44.1 kHz wave (ya da aiff) formatı, insan kulağının algılayabildiği dinamik aralığın tamamını kapsamaktadır. Bit başına düşen dinamik aralık 6 dB'ye denk gelir. O da CD formatı için toplamda 96 dB'dir.

Nyquist teoremine göre, insan kulağının duyabildiği en yüksek frekansı 2 kere örneklersek, doğada duyduğumuz bir sesi tam anlamıyla kaydedip aktarabiliyoruz.İnsan kulağının duyabildiği en yüksek frekans da 20.000 Hertz, yani 20 kiloHertz'tir.44.100 Hz de, teorik olarak 20.000 x 2 = 40.000 Hz'in epey üstünde bir rakamdır.

Bu nedenle CD formatı, insan kulağının algılayabildiği tüm sesleri tutabilecek kadar yeterli bir formattır.

Plak ya da kaset gibi diğer eski medyalarsa, hem frekans genişliği hem de dinamik aralık olarak insan kulağının algısına yetişemeyecek aktarım medyalarıdır.

"Plak mı iyidir, yoksa CD mi?" ise, bu aşamada girilmemesi gereken bir tartışmadır. Çünkü bu tip tartışmalarda teknik ve bilimsel değerlerden ziyade, subjektif değerler öne çıkar.
Ocak 2013

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

Bir girişimcinin başarı tanımı nedir?

Keep walking.. burada saatlerce yazsam anlatamazdım onun için videoyu izleyin ;)

English : " i made a mistake in 1994 and my country lost.i missed that penalty everyday for 4 years.4 years later i chose to take another penalty.how many people watching believed that i could do it i'll never know.but what matters is that i believed..keep walking.."

Türkçe : "1994 yılında bir hata yaptım ve ülkem kaybetti. Son 4 senedir hergün o hatayı tekrar yaşıyorum. 4 sene sonra başka bir penaltı vuruşunu ben yapmak istedim. O anda beni izleyen insanların kaçı başarılı olacağıma inanıyordu, hiç bir fikrim yok.... önemli olan ben inanmıştım... yürümeye devam et... "
Ocak 2013

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

Uykuyu en sağlıklı şekilde kısaltmanın yöntemleri nelerdir?

Doktorlar
Uyku, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir ihtiyaçtır. İhtiyacımızın altında ya da üzerinde gidermemiz, metabolizmamızda aksaklıklar oluşturur. En basit örneği, gereğinden çok uyuduğumuz zaman çok daha iyi dinlenmiş olmayız, aksine, bitkinlik hali, baş ağrısı, yataktan çıkmama arzusuna sahip oluruz.

"Uykuyu azaltmak" girişiminden önce yapılması daha makul olan şey, uyku kalitesini artırmak, daha verimli bir uyku almaktır. Bunun için yapılabilecek bir kaç basit -alışkanlık edilse çok iyi olacak- eylemler var.
  • Uyuma saatini doğru tayin etmeliyiz. "Uykunun Güneş ışınlarından etkilendiği"ne dair bir sav vardır. Bu kısaca, Dünya'nın hareketi sırasında güneş ışınlarının izole olduğu kısım, yani gece kısmında, uyku daha kaliteli olur. Bu yüzden, gece 10 ile sabah 3 saat arasında en verimli uyku uyunur.
Ayrıca değinmeyi unuttum, basit bir fizyoloji, davranış fizyolojisi gibi bir kaynaktan, "uyku fizyolojisi", "uyku metabolizması" gibi başlıklara bakıp biyolojik olarak da uykunun yapısını öğrenmek çok faydalı olacaktır.

Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi gerçekleşir uyku esnasında. Bu yüzden, uyku halinde beyni meşgul edecek duyu hareketlerinin mümkünse hiç olmaması, olacaksa da minimum düzeyde olması elzemdir.
  • Kısaca, yatacak yerin rahat olması, ışığın hiç olmaması, sesin hiç olmaması gibi aklımıza gelen temel şeyler..
Dikkat edilmesi çok daha önemli olan bir husus daha var, o da yatak odası için seçilen alan . Aile kültürü, yaşam tarzı gibi gelen Türk yapısı gereği, evin en köhne en dipteki odası yatak odası olarak kullanılır. Oysa, yatak odası, en havadar, en geniş oda olması gerekir. Şöyle ki bir yetişkin insan, bir gece de 22m^3 hava kullanır. Bu yüzden evin en geniş odası yatak odası olmalıdır.
  • Yatmadan önce yemek yememenin faydalı olduğu ve yatmadan önce 2 bardak su içmenin rahat uyku sağladığı biliniyor.
Ocak 2013

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

Çiçek çocuklar kimdir?

Çiçek çocuklar 1960'ların ortalarında ABD'de ortaya çıkıp diğer devletlere de yayılmış olan hippi alt kültürünün diğer adıdır. İsmin kökeninin ise Scott McKenzie'nin 'San Fransisco' adlı şarkısının'If you're going to San Francisco, be sure to wear some flowers in your hair' dizesinin olduğunu iddia eder eski hippiler. Bir başka rivayet de yukarıda da yazıldığı gibi kendilerine doğrultulan silahların namlularına çiçek sokmalarıdır.


  İlk hippiler beat kültürünün interkültürel değerlerini miras aldılar, kendi komünlerini yarattılar, oralarda yaşadılar, psikodelik rock müziği dinlediler ve Hint keneviri, LSD, sihirli mantarlar gibi uyuşturucular kullanarak bilincin değişik durumlarını keşfettiler.  

Aslında anarşistlerdi, faşizm, komünizm, teizm vb. gibi tüm dogmatik akımlara karşılardı. Serbest cinselliği savundular. Grup sex, eşcinsellik, nudizm gibi o zamanlara kadar Amerikan toplumunda bile olan tabuları yıktılar. En önemli sloganları 'Love, Freedom and Peace' idi. Ateist olmalarına rağmen humanist ve oldukça spiritüellerdi. Tanrısı olmadığından ateizmle çelişmeyen tek din olan budizm hippiler arasında çok yaygındı. ABD'nin Viyetnam'ı istila etmesini kuvvetli bir şekilde protesto ettiler.

Yolculuk etmeyi çok severlerdi ki hala (yurdumuzda da yapılıyor, maganda tehlikesinden dolayı) ismini vermek istemediğim 10.000 katılımcıya varan ve enerji seviyesi yüksek yerlerde, doğada olan toplantıları yapılmaktadır. Toplantı demişken aslında hippi görüşlü insanlar için Temmuz dolunayından Ağustos dolunayına kadar süren toplu bir tatil, eğlence durumundan bahsediyorum. :)

Bu akımın en önemli mihenk taşı 1969'da gerçekleşen Woodstock festivaliydi. Akımın ünlü müzik grupları ve şarkıcıları arasında Jefferson Aeroplane 

Greathfull Death 


Joan Baez 
 

Jannis Joplin 
 

Bob Dylan 


Beatles 

Rolling Stones


Jimi Hendrix 


Carlos Santana 


Crosby Stills and Nash 

 
Richie Heavens 

Creedence Clearwater Revival 


The Who


Lou Reed


sayılabilir.

Bu akımı daha iyi anlayabilmek için, Milos Forman'ın yönettiği 1979 yapımı 'Hair' izlense çok iyi olur. imdb.com/title/tt0079261/ Ayrıca Terry Gilliam'ın yönettiği Johnny Depp ve Benicio del Toro'nun başrolde oynadığı 1998 yapımı "Fear and loathing in Las Vegas" da hippi akımının çöküşüyle ilgili önemli bir mihenk taşıdır. imdb.com%2ftitle%2ftt0120669%2f
Ocak 2013

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

YouTube videolarını tekrara almanın bir yolu var mıdır?

Bu siteye youtube linkini girerek videoyu tekrara alabilirsiniz.

tubereplay.com/

Ocak 2013

Oğuzhan DemetDuygu Uzunalı kişisini takip etmeye başladı

Duygu Uzunalı, Mimarlık Öğrencisi, @duyguuzn

Ocak 2013

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

Beatles'ın dağılmasına Yoko Ono mu neden oldu?

Ringo Starr ve George Harrison arasındaki anlaşmazlıklar, Ringo Starr'ın son albümdeki 4 şarkının kaydına girmemesi ve Paul McCartney'nin onun yerini doldurması ayrıca grup kurulduktan bu yana eşlerin provaya getirilmemesi kararının John Lennon'ın sürekli Yoko Ono'yu getirmesiyle bozulması da tansiyonu arttıran bir diğer sebep olarak gösteriliyor.

Grubun menajeri olan Brian Epstein'ın hayatını kaybetmesi sonrasında da yeni menajer konusunda anlaşamayınca aradaki bağlar iyice kopmuş oldu.

Grubun hayata bakışları, müzik anlayışları ve iş hayatına bakışlarının değişmesi dağılmalarındaki en büyük sebep olmuştur kuşkusuz.

Ocak 2013

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

Dinlediğiniz en iyi coverlar hangileridir?

Metallica, Deep Purple - When a Blind Man Cries coverı ile sizce de efsane coverlar arasına adını yazdırmadı mı?


Aralık 2012

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

Hangi tip araçlarla uzun yola çıkılır?

Para varsa en iyisi helikopter ya da lüks bir yat olur... Uçak + kiralık araç ikinci alternatif olabilir.

Motorhome denen araçlar kalanların en iyisi tabii ki

Türk Arabası

Bütçe sınırı varsa bir midi ya da minibüs de güzel olur. Yok o da olmaz diyorsan @gg123 'in de belirttiği gibi station araçlar. Dağ bisikletleriyle Alplerin bir tarafından diğer tarafına geçen ve geri dönen arkadaşlarım var, yerse bisiklet de güzel. Otostopla Almanya'dan yola çıkıp Senegal'e gidip gelen bir arkadaşım da var. Sonuçta ne kadar konfor düşkünü olduğuna bağlı Gökay'ın da dediği gibi.

Aralık 2012

Oğuzhan Demet bu yanıtı beğendi:

Klasik müzik dinlemeyi seviyorum ama keman, piyano ve gitardan sıkıldım. Başka bir enstrüman çalan klasik müzik sanatçıları biliyor musunuz?

Simdi bu soru olmamış. Neden olmamış açıklayayım :) Klasik müzik çok sesli müziktir aslında. Bunun içine yaylı çalgılar, vurmalı çalgılar, üflemeli çalgılar gibi bir çok enstrüman girer. Yanlış anlaşılmasın buraya koyduğunuz videoları da izledim ve beğendim. Ama bunları klasik müzik kategorisinde değerlendirmek olmaz. Klasik müziği bence klasik müzik yapan kemanın, piyanonun, flütün, davulun, zillerin o büyüleyici melodisidir. Buyurun size 21. Yüzyılın Mozart'ı :)


Howard Shore üstadımızdan Shire :)


Aralık 2012

Oğuzhan DemetMüzik Eğitimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik Eğitimi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2012

Oğuzhan DemetDavul konu başlığını takip etmeye başladı.

Davul

Davul, bilinen en eski vurmalı çalgılardan biridir. Ahşap, maden ya da pişmiş topraktan silindirik bir gövdeye gerilen deriden oluşur. El ya...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4383 Kişi   643 Soru

İş Hayatı

2460 Kişi   325 Soru

Endüstri Mühendisliği

169 Kişi   27 Soru

Yurtdışında Eğitim

878 Kişi   51 Soru

Türkiye

947 Kişi   375 Soru

Öğretim Sistemi

198 Kişi   9 Soru

Denklem

250 Kişi   1 Soru

Okul Hayatı

108 Kişi   22 Soru

2. Öğretim

117 Kişi   2 Soru

Yurtdışında Okul

88 Kişi   16 Soru

Eğitim Bursu

371 Kişi   15 Soru

Eğitim Metodolojisi

300 Kişi   6 Soru

Eğitim Sistemi

420 Kişi   29 Soru

Yüksek Okul

9 Kişi   4 Soru

Endüstri

38 Kişi   7 Soru

Başbakanlık Bursu

33 Kişi   4 Soru

İnternet

2629 Kişi   542 Soru

Kitaplar

3147 Kişi   269 Soru

Davul

19 Kişi   10 Soru

Müzik Eğitimi

141 Kişi   23 Soru