Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oğuzhan Yetkin, 

Ekonomist

Ekonomist Oğuzhan Yetkin inploid.com'da 5 soru sordu, 10 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Kasım 2014

Oğuzhan YetkinODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) konu başlığını takip etmeye başladı.

ODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2014

Oğuzhan YetkinMobil Uygulamalar konu başlığını takip etmeye başladı.

Mobil Uygulamalar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2014

Oğuzhan YetkinMobil Uygulama Geliştirme konu başlığını takip etmeye başladı.

Mobil Uygulama Geliştirme

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2014

Oğuzhan YetkinMobil Uygulama Kütüphaneleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Mart 2014

Oğuzhan YetkinOperasyon Yöneticisi konu başlığını takip etmeye başladı.

Mart 2014

Oğuzhan YetkinTicari Yazılımlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Ticari Yazılımlar

Ticari Yazılımlar

Mart 2014

Oğuzhan YetkinTicari Programlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Ticari Programlar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2014

Oğuzhan Yetkin yeni bir  soru  sordu.

Ocak 2014

Oğuzhan Yetkin bu yanıtı beğendi:

Herkesin merak ettiği ve yazılımcılara sorduğu soru: Web programlamayı sıfırdan nerelerden öğrendiniz, kaç yılda ne seviyeye geldiniz?

1998'de ikinci el Acer Aspire marka Pentium 200MMX işlemci 64MB RAM ve 2MB on board ekran karta sahip bir PC ile başladı her şey.
Webrazzi

İnternet ile tanışmam 33. 6K Faks modem ve 146 sihirli numarası ile oldu.
Ardından ekolay, superonline, ixir kontörlü dakikalı internet yılları. MIRC, ICQ, Yahoo ...

Aynı yıllarda saat tasarımı ile ilgileniyordum. Dışarıda gezerken uzun süre saat vitrinlerine bakardım ve saatlerin tasarımları ile ilgilenirdim hatta arkadaşlarımın kolundaki saati bile çıkarıp incelerdim. O dönemde internet ile tanışınca "tasarlama" yönündeki ilgim tamamen internet sitelerine kaydı ve saat tasarımına olan ilgim güme gitti. Burdaki ilginin altında yatan şey "nasıl yapılıyor ? " sorusuna aradığım cevaptı ve bu bir saatin nasıl tasarlandığı sorusuna yanıt aramak yerine bir internet sitesinin nasıl tasarlandığı sorusuna yanıt daha kolay bulabilirdim çünkü artık bir bilgisayarım vardı.

Bilgisayar, Windows 95, Internet Explorer ile tanışmanın verdiği heyecan beni piyasadaki bilişim dergilerine yönlendirdi. CHIP, PcNet dergilerinin düzenli okuyucusuydum ve ayrıca hiç unutmam Akşam Gazetesi'nin Canteen diye bir eki vardı ordaki bilişim sayfaları o günün şartlarında eşsiz değerdeydi benim için.

Webrazzi

Bilgisayar dergilerindeki HTML makalelerinde yazan kodları bire bir not defterine yazarak başladım araştırmalara. İnternetten online kaynaklara erişmek şimdiki gibi hem yaygın değil hem de yabancı dilimiz yok nerede ne arayıp bulacağız bilmiyoruz o yüzden dergiler vazgeçilmez kaynaklardı.

Webrazzi

Windows 95'de Internet Explorer güncellemesini yüklediğimizde Programlar altında Microsoft Frontpage Express geliyordu. Explorer'ın da sanırım 4. 0 versionuydu kurduğumuz. Frontpage Express ile tanışmadan önce de Office Word'de yazdığımız belgeleri HTML formatında kaydedebilmeyi görünce bütün hevesim kaçmıştı aslında ama internette dolaştıkça o dönemin siteleri için bunların hepsi Word'de yapılmış olamaz diyordum ve merakımı hala giderememiştim.

Webrazzi

Webrazzi

Frontpage Express ile tanıştığım ilk gün iki sayfayı birbirine link ile bağlayabilmiş ve ekrana kayan yazı ekleyebilmiştim. Kısıtlı imkanlarla bunu yapmak benim için "tamam ya olayı çözdüm" demekti. 10 seneden fazla oldu hala "çözüyoruz" : )

2000'li yıllara girdiğimizde akranlarım Windows ME kullanırken ben hala 200MMX işlemcili emektar ile yola devam ediyordum ve bana bu işleri ilk öğreten bi abim bilgisayarında Frontpage 2000 kurmuştu. Benim makina onu çalıştırınca dünyalar benim olmuştu çünkü çok daha gelişmiş bir HTML editöre sahip olmuştum ve artık web sitesi yapabilecek kıvama gelmiştim.

İlk işimi Lise son sınıfta Bursa'da bir dershanenin internet sitesini hazırlayarak yapmıştım ve o zamanlar alan adı alm. yı bilmediğimiz için 8m.com Freeservers'dan bir domain açmıştık : ) Disk alanımız sanırım 20MB'ı geçmezdi. Hey gidi hey bir zamanlar geocities.com vardı bilir misiniz :))

Frontpage ile HTML'de dolu dizgin ilerlerken bir de Macromedia Flash ile tanışmıştım. Bu bilgileri hep dönemin bilgisayar dergilerinden aldığımı söyleyebilirim. Flash o dönemlerde Macromedia firmasındaydı ve ilk kullandığım sürüm 3. 0 sonra 4. 0'dı sonra sanırım bi sürüm daha çıktı ve Adobe satın aldı. Flash benim için önemliydi çünkü ilk programatik öğelerle tanışmam bu program ile oldu Sahnede animasyon yaparken start, stop, go to gibi deyimlerle animasyona komutlar ekleyerek iş yaptırıyordum bu da bana heyecan veriyodu

Webrazzi

2004 yılında üniversiteye girdim (iktisat fakültesi) ve hala aynı bilgisayarı kullanıyordum :)) 4 yıllık fakülte hayatımın son senesine kadar bu emektarı kullandım ve neler yaptım biliyor musunuz?
Webrazzi
Üniversite hazırlık döneminde bu konulara ilgimi neredeyse kesmiştim bir kaç yıl hiç bir şey yapmadım diyebilirim. Bu sırada web siteleri de yavaş yavaş daha dinamik hale gelmeye başlıyordu ve Dr. s sonlarında . Php, . Asp ile biten Dr. sleri daha fazla görmeye başlamıştım. Onlar hep vardı aslında ama merak duygusu daha ileriye gitmeyi teşvik ettiği için HTML dışında gördüğüm şeyler ilgimi çekiyordu ve kafamda tamamen doğaçlama oluşan sorulara cevap bulmak için araştırmaya devam ediyordum. HTML düzeyinden çıkıp bilgileri statik HTML dosyalarında değil sürekli çağırıp kullanabileceğim veritabanlarında saklamam lazım ve bu iş nasıl yapılıyor acaba diye düşünüyordum ve o zaman kurcalayınca PHP ve ASP ile tanıştım.

Webrazzi

Yıl 2004-2005 ASP'yi öğrendiğim dönemler. Bilgisayarım hala o eski emektar. Kurulu programlara gelince Win98 Second Edition, Office 2000, IIS 5. 0, Fronpage 2002. 1GB kadar bir disk var scandisk sonucunda gördüğüm bolca bozuk kesim hatası :))

ASP script dili ile uğraşırken müthiş zevk alıyordum. Çok eğlenceliydi ve kendimi programcı gibi hissetmeye başladığım bir dönemdi. Dinamik web sayfaları oluşturmak ve veritabanı ile çalışmak (MS Access) tam bana göre bir işti. O yıllarda sıklıkla kullandığım ve adını anmadan geçemeyeceğim siteler webhocam.net, aspindir.com, maxiasp.com

Webrazzi


Webrazzi

Webrazzi

Türkçe kaynaklara her dönem ihtiyacımız var. Bu sitelerde emek veren herkese sonsuz teşekkürler.

Yıl 2005/06. ASP programlama dışında bir de Asp. Net'i duymaya başlamıştım ama okuduğum makalelerin hiç birini anlamıyordum. Çünkü klasik vb. dili dışında bir dil ile karşılaşmıştım ve bir de Visual Studio geliştirme ortamı ile. ASP dışında geliştirmelerin olduğunu fark etmiştim. Tabi benim emektar ile yolları ayırma vakti de o dönemde gelmişti. Bu da ilk laptop sahibi olduğum dönemdi. FIFA98'den sonra direk FIFA 2007'ye geçmek benim için paha biçilmezdi : ) )

Webrazzi

Katıldığım bir kaç seminer ile Asp.Net'te yapılanların ASP 'ye kıyasla ne kadar pratik olduğunu görmüştüm. Platform değiştirmek biraz sancılıdır kolay kolay geçiş yapamamıştım. Yine okul yıllarında olduğum için amatör olarak uğraştım ama bu işe olan ilgim ve yeteneğim artık amatörce değil Prof. syonel olarak çözüm üretmeye doğru ilerliyordu.

Üniversite yıllarında iktisat fakültesinin son senesindeyken artık bireysel bir çaba ile değil Prof. syonel bir eğitim alm. k ve Prof. syonel bir destek ile bu işi yapmaya karar verdim ve Bilişim Eğitim Merkezi Kadıköy şubesinde değerli hocam Aykut Çalışkan'ın eğitmenliğinde 1 yıl kadar bir süreyle Microsoft'un hazırladığı MCPD eğitim programına katıldım. Şimdilerde eğitim sürelerinin çok daha kısaldığını gözlemliyoruz. Almış olduğum bu eğitim ile ilgili deneyimlerimi aşağıdaki linkte paylaşmıştım daha önce

inploid.com/t/mcpd-nasil-olunur-hangi-ku...

MCPD eğitimini tamamladıktan sonra elimde artık çok güçlü bir enstrüman vardı .NET


Bir web ajansının home ofisinde web developer olarak başlamıştım ve Asp.Net WebForm ile projeler üretiyordum. 1 yıldan kısa sürede 13-15 civarı içerik yönetim sistemleri ile birlikte eticaret, kurumsal, portal çözümleri geliştirmiştim. Yıl 2009'du. Bu kadar iş üretebilmemin temelinde daha öncesinde amatör olarak ASP script dili ile dinamik yaptığım pek çok web sitesinden edindiğim tecrübeyi sayabilirim.

Aralarda Freelance çalıştığım dönemlerle birlikte bir kaç firmada da web developer olarak görev aldım. 2009-2011 yılları arasında daha çok . NET 2. 0 projeler ürettiğimi söyleyebilirim. Son 2. 5 yılım çok daha farklı gelişti.

2008-2013 yılları arasında son 5 yılımı Prof. syonel olarak geçirdim diyebilirim ve bu sürenin son 2. 5 yılında son çalıştığım şirkette de gayrimenkul sektörü için özel bir yazılım üzerinde çalıştık. Hem developer, hem iş geliştirme hem proje yönetimi konularında ciddi tecrübelerim oldu. Hem teknik olarak hem iş dünyasında kendimi geliştirdiğim önemli tecrübeler edindim.

Şu an hangi teknolojileri kullanıyorum ve ne seviyedeyim?
C#, Asp.Net MVC 3-4-(aldı başını gidiyo) , MSSQL, Entitiy Framework, Javascript, JQuery, Ajax, CSS, HTML5 ... Web development için bu teknolojiler olmazsa olmaz. Ve sürekli okuyorum. Kitaplarla aram çok iyi ve ben bu işin öğreniminin temelinin kitaplarda olduğunu düşünenlerdenim. Çoğu kişi gir internete her şey var başla hemen proje yaz der ama böyle değil arkadaşlar :)

Nereye doğru gidiyorum?
Şu sıralar HTML5 'e ilgim oldukça fazla özellikle CANVAS ve bireysel bazı projelerimde kullanacağım. HTML5 üzerinde ilerledikçe HTML5 oyun programlama, mobil uygulama ve Windows8 uygulama geliştirme alanlarında elimi güçlendireceğim.

Şu an nerede çalışıyorum?
Son 6 aydır Freelance çalışıyorum. Bir süre daha böyle ilerleyeceğim. Kendi iş fikrimi hayata geçirene kadar böyle devam ediyorum.

Bu benim hikayemin küçük bir özeti.

El attığınız her proje, çözmeye çalıştığınız her problem sizi yeni bir teknikle yeni bir teknoloji ile tanıştırıyor.
Hikayeme dikkat ederseniz
- Soru sorma merak etme
- Araştırma çok okuma yapma
- Online topluluklara katılma
- Seminer etkinliklerine katılma
- Eğitim alm.
- Ve öğrendiklerini bir şirkette/projede uygulama

gibi bir sırayla ilerliyor.

Bu inploid sorusunda sıfırdan nerelerden öğrendiniz sorusuna tam yanıt değil belki. Ama hangi developera dokunursanız bu soruyu sorduğunuzda onu sabaha kadar konuşturabilirsiniz emin olun.

Bu yanıtın sahibi şu an ne yapıyor?
Masamda bir C# kitabı kendi ORM Frameworkümü nasıl yazarım bunu inceliyorum. Bir de Jquery ve Linq kitapları var bitirilmeyi bekleyen. Geçen gün bir müşterime de Tuzla'dan Bahçeşehir'e giderken yolda tekrarını yaptığım bir Sql kitapçığı vardı. Programcının hayatı budur böyle de olmalıdır. Sürekli okuma sürekli öğrenme sürekli araştırma ve her öğrendiğiniz bilgi size heyecan verdiği sürece bu işi yapmaya devam edebilirsiniz.

Henüz evli ve çocuklu değilken bu heyecanımı kaybetmeden devam etmek istiyorum :))
Ocak 2014

Oğuzhan Yetkin bir yanıt verdi.

Ocak 2014

Oğuzhan Yetkin bir yanıta alt yorum yaptı

Kişinin karar alması esnasında onu etkileyen örnek olarak satıcının bunu almazsanız pişman olursunuz elimde son kaldı veya alıcının bunu gerçekten almalıyım işime şu şekilde baya yarar sağlar vb kelimeler öğrenmek istediğim bu kelimelerin bir çoğu
Allah bereket versin
Bereketini gör
Hayırlı işler
Ocak 2014

Oğuzhan Yetkinİktisat Fakültesi konu başlığını takip etmeye başladı.

İktisat Fakültesi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ocak 2014

Oğuzhan YetkinSatış Mühendisliği konu başlığını takip etmeye başladı.

Ocak 2014

Oğuzhan Yetkin bir yanıt verdi.

Evde para kazanabilmenin yolları nelerdir ne tavsiye edersiniz?

Evin odalarını kirala evde iş olmaz eve iş götürülür
Ocak 2014

Oğuzhan Yetkin bir yanıt verdi.

Ocak 2014

Oğuzhan Yetkinİktisat Terimleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Ocak 2014

Oğuzhan YetkinMakro İktisat konu başlığını takip etmeye başladı.

Makro İktisat

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ocak 2014

Oğuzhan Yetkin bir yanıt verdi.

Talep esnekliğinde, inelastic demand, elastic demand, iso elastic demand, unit elastic demand kavramlarını açıklayabilir misiniz?

Elastic Demand(esnek talep) :
Fiyat değişikliği karşısında tüketicilerin bu değişikliğe karşı satın aldıkları miktarı değiştirmek şeklinde gösterdikleri tepkinin şiddeti-ya da duyarlılık derecesi-talebin fiyat esnekliği ile ölçülür kısaca talep esnekliği denir.
İnelastic Demand(esnek olmayan talep) :
Talep eğrisi üzerinde her noktada esneklik katsayısı sıfıra eşittir. Fiyat ne kadar düşerse düşsün ve yükselirse yükselsin talep edilen miktar değişmemektedir(Uyuşturucu bağımlıları talebi etkisi örnek olabilir) .
Unit Elastic Demand(birim esnek talep) :
Eğri üzerindeki her noktada esneklik kat sayısı 1'e eşittir. Fiyatta ki yüzdelik değişim miktarda ki yüzdelik değişmeye eşittir{(delta(p) /p=delta(q) /q) }
İso Elastic Demand{(eşit esnek talep((sert esnek talep) ) }:

Yakın ikamesi olmayan malların talebinin fiyat esnekliği sert esnek talep denir.
Esnek katsayısı birden büyüktür. Bu malların fiyatı yükseldikçe tüketiciler söz konusu malın yakın ikamesi olan malları satın almaya yönelirler. (Tüm gıda maddeleri örnektir) .
Bunların yanında

esneklik=talep edilen miktardaki % lik değişme/fiyatta ki % lik değişme =a/b,
a> b olursa tlep esnekliği yumuşaktır et=(delta(q) /q) /(delta(p) /p) =(delta(q) /delta(p) *p/q) ,
0> (e=1) > sonsuz a=b talebin fiyat esnekliğini sınıflandırmadan ölçüt olarak alınır...
*'Asıl olarak bu konuda sorulması gereken soru bir ürünün fiyatı ne kadar süre sonra yükseltili ve düşürülür' dür bence?
Ocak 2014

Oğuzhan Yetkin bir yanıta alt yorum yaptı

ya hiç geçmiş tecrübelilerden yararlanıcak kimse yoksa yani böyle bi hizmet daha önce sunulmadıysa nası bi strateji geliştirebiliriz
Daha önce yaşanmış olan tecrübelerden yaralanılabilir buna göre zarara sokmayacak birşekilde riskleri hesaplayarak değişik bir strateji uygulanabilir. Yani burda esas bilgi birikimi istatistikdir sonrada sizin durum değerlendirmeniz.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3253 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3406 Kişi   268 Soru

.NET

1519 Kişi   87 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

Yerli İnternet Girişimleri

412 Kişi   60 Soru

İnternet Girişimleri

452 Kişi   110 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Bilgisayar Programları

1846 Kişi   180 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

İnternet Sitesi

1011 Kişi   171 Soru

PHP

511 Kişi   101 Soru

Programlama

815 Kişi   232 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Matematik

716 Kişi   161 Soru

Ülke Ekonomisi

635 Kişi   103 Soru

Yazılım Algoritmaları

485 Kişi   31 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

Ticaret

637 Kişi   138 Soru

Mal

663 Kişi   367 Soru

Sosyal Ağlar

773 Kişi   175 Soru

Türkiye Politikaları

440 Kişi   128 Soru

Hayal Gücü

938 Kişi   42 Soru

Pazarlama

724 Kişi   130 Soru

Yazılım Güvenliği

547 Kişi   17 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Web Yazılımı

597 Kişi   238 Soru

Web

459 Kişi   172 Soru