Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okan Akçay, 

Dış Ticaret Uzmanı

Dış Ticaret Uzmanı Okan Akçay inploid.com'da 13 soru sordu, 30 soru yanıtladı ve 10 takipçisi var.

Şubat 2014

Okan AkçayBekir Uğur Köse kişisini takip etmeye başladı

Bekir Uğur Köse, Dış Ticaret Uzmanı, @bekirugurkose

Şubat 2014

Okan AkçayNaci Gürelli kişisini takip etmeye başladı

Naci Gürelli, Dış Ticaret Uzmanı, @nacigurelli

Şubat 2014

Okan AkçayMehrican Almaho  kişisini takip etmeye başladı

Mehrican Almaho , Dış Ticaret Uzmanı, @mihrican

Şubat 2014

Okan AkçayGökçe kişisini takip etmeye başladı

Gökçe, Dış Ticaret Uzmanı, @gokce2

Ocak 2014

Okan Akçay bu yanıtı beğendi:

Yurtdışına ne ihraç edersiniz? Hangi pazara, hangi ürünü?

Hangi pazara nelerin ihraç edilebileceği konusu kulaktan dolma bilgilerle, kafadan atılabilecek bir yanıta sığmaz, sığsa da verilen yanıtın doğruluk ihtimali düşüktür. Pazar araştırması başlıbaşına bir bilgi donanımıdır, matematiksel, sosyolojik, coğrafi, yaşam alışkanlıklarına ilişkin çalışmlar yapmayı gerektirir. ÜStelik bu veriler durmaz, her yıl, hatta çeyreklik dönemlerde dahi değişme ihtimalleri taşır. Bu nedenle pazar analizleri için kullanacağımız pek çok güncel-kurumsal site vardır. Kurumsal olmayan verilere güvenmemenizi öneririm, kurumsal olanları dahi akıl süzgecinizde yine de evirip çevirmenizi. Bu konu benim uzunca anlattığım bir konudur ama buna dair bir yazı yakında web sitemde yayınlayacağım. Öncelikle tuik.gov.tr 'ye mutlaka siz de bakmışsınızdır orada en çok ihraç ettiğimiz ürünleri görürsünüz, üstelik ne incirdir, ne de zeytinyağı, ne bal (sıfıra yakındır ihracatımız), ne de reçel otomativ sektörüdür en büyük ihracatın olduğu sektör, elektrik kablolarıdır, beyaz eşyalardır. Bütün Dünya istatistikleri için trademap.org'den yararlanınız. Ülke sadakatleri, yaşam ve tüketim alışkanlıkları için CIA'nın, müşavirliklerin vb. ülke raporlarını inceleyiniz. Bu bilgiler sizi günümüz Dünya'sının gerçek ihracat ithalat eğilimlerine ulaştırır ama bu da yetmez. Geleceğin 15-20-30-40-50'li yaş gruplarının tüketim alışkanlıklarının ne olacağına dair bakış açıları geliştirmeye çalışmak size gelecek planlaması sağlar. Örnek: ABD büyük boy şekerli içecekleri sınırlamaya başladı, obezite ile mücadele ediyor, Veganların propogandaları artıyor, hazır yiyeceklere karşı savaşlar büyümeye başladı, saman ithal ediyoruz, vb. yaşamdaki güncel akışın seyri iyi değerlendirenler için ekonomik bir karşılık taşıyacaktır. Kolay gelsin. Sevin.
Ocak 2014

Okan Akçay bir yanıt verdi.

Sübvansiyon nedir?

Sübvansiyon ya da destekleme, devletin kişi ya da kurumlara mal, para veya hizmet biçiminde yaptığı karşılıksız yardımları ifade eder.
Ocak 2014

Okan AkçayPelin Şen kişisini takip etmeye başladı

Pelin Şen, Psikolog, @pelinsen

Ocak 2014

Okan AkçayDuygu Uzunalı kişisini takip etmeye başladı

Duygu Uzunalı, Mimarlık Öğrencisi, @duyguuzn

Ocak 2014

Okan AkçayŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Kasım 2013

Okan Akçay  bu yazıyı beğendi:

Nutellalı Krep

Nutella'yı çok sevenler için mükemmel ve çok tatlı bir yazımız var : ) Nutella'nın tadını farklı bir yöntemle eşsiz bir tadımla alacağız : )

Malzemeler
 • Yarım su bardağı un
 • 1 çorba kaşığı şeker
 • 1 tutam tuz
 • Karıştırılmış üç yumurta
 • Yarım su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı eritilmiş tereyağ
 • 1 çay kaşığı vanilya
 • Tabii ki Nutella : )
Hazırlama
 • Un, şeker ve tuzu birlikte çırpın. Nutella
 • Ayrı bir kapta yumurta ve sütü birlikte karıştırın. Nutella
 • Bu karışımı diğer kabın içindekilere boşaltın. Nutella
 • Tüm karışımı pürüzsüz olana kadar birbirine yedirin, karıştırın karıştırın. Nutella
 • Ardından tereyağı ekleyerek karıştırmaya devam edin. Nutella
 • Elde ettiğiniz karışımı buzdolabında 2 saat kadar bekletin. Nutella
 • Bekletme işlemi bittikten sonra orta büyüklükte bir tavayı önceden ısıtın. Nutella
 • Yavanın yapışmaması için pişirme spreyi veya tereyağ kullanın. Nutella
 • 1-2 çorba kaşığı kadar hamuru tavaya koyun. Sonra hızlı bir şekilde tencere kapağına alın. Böylece ters dönmüş olacak hamur. Nutella
 • Ters dönen tarafına doğru hamuru altın rengine gelinceye kadar ısıtın. Nutella
 • Krepin bir tarafı altın sarısı renkte pişmiş olmalı. Diğer tarafı ise sadece kuru kalmalı. Bu önemli. Krepi bu şekilde pişirin. Nutella
 • Krep piştikten sonra bir tabağa alın. Aynı şekilde hamuru kullanarak yapabildiğiniz kadar krep yapın. Krepleri bir fırın tepsisinde 300 derecelik ısıyla 2-3 dakika ısıtın. Nutella
 • Ardından Nutella'nızdan dolgun bir kaşık alarak krepin içine yedirin. Nutella
 • Krepi rulo haline getirin. Nutella'nın krepe eşit dağılması için rulo yaparken parmaklarınızla krepe baskı yapın. Nutella
 • Bu şekilde krepleri hazırladıktan sonra üstlerine vanilyalı krema sıkın. Afiyet olsun : ) Nutella
Kasım 2013

Okan Akçay bu yanıtı beğendi:

E-ticarette 'conversion rate, IPO vs.' gibi terimler, metrikler nelerdir?

 • Affiliate ve Affiliate Marketing: Affiliate marketing ne demektir?
 • B2B (Business to Business - Şirketten Şirkete): Genel olarak şirketlerden şirketlere yapılan işlerin genel tanımıdır. Yani müşteriniz son kullanıcı değil, diğer şirketlerdir.
 • B2C (Business to Consumer - Şirketten Son Kullanıcıya) : Müşterileriniz son kullanıcılar ise bu alanda iş yapıyorsunuzdur. Şirketten Son Kullanıcıya anlamında kullanılır.
 • Banner (Tabela : ) ) : Web sitelerinde gördüğümüz reklam kutucuklarındaki reklamlara verilen genel ad. Hareketli veya hareketsiz reklam içerebilir.
 • Click-Through: Online reklama tıklanarak reklam verenin sitesine yönlenme eylemi.
 • Conversion Rate (Dönüşüm Oranı) : Web sitenizde istediğiniz eylemi gerçekleştiren kullanıcıların yüzdesi. Bunu değişik eylemlere atfedebilirsiniz. Siteye reklamla gelip alım yapan müşterilerinizin yüzdesi ya da sitenize gelip üye olan kullanıcıların yüzdesi gibi.
 • Cookie (Çerez) : Kullanıcının bilgisayarında web siteleri tarafından bırakılan ve daha sonra da erişilebilir olan küçük dosya parçacıkları. Kullanıcı davranışlarını takip etmek için kullanılan en yaygın yöntemin ana aracıdır.
 • Cost-per-click (Tıklama-başı-maliyet) : Reklam verdiğinizde reklamınızı ilgi çekmesi ile birlikte reklama tıklayan kullanıcıların size tıklama başına maliyetidir. Reklamı verdiniz 1000 kişi gördü ve bunun 10'u da tıkladı. Bu 10 tıklamanın her birinin size maliyeti.
 • Impression (Görüntüleme, Etki) : Online reklamınızın görüntülenme sayısı.
 • Pay-per-click (Tıklama-başı-ödeme) : Daha çok arama motoru tabanlı aramalarda (veya reklam verdiğiniz mecralarda) kullanılır. Reklama tıklayan her kullanıcının reklamı yayınlayan tarafından maliyetlendirmesinin türünü belirtmek için kullanılır. Reklama tıklayarak sitenize gelen her kullanıcı için tıklama başına ücretlendirme yapılırken kullanılır.
 • Spiders (Botlar) : İnternette oluşturduğunuz her içerik arama motorlarına ait botlar aracılığı ile taranır ve indekslerine eklenir. Örümcek ağı gibi hızla dallandığı için bu ismi vermişler sanırım.
 • Unique Visitor (Tekil Ziyaretçi) : Web sitenizi belirli bir zaman dilimi içerisinde en az 1 kez ziyaret eden birbirinden farklı her kullanıcıyı genel olarak tanımarken kullanılır.
 • IPO (Initial Public Offering - İlk Halka Arz) : Bizdeki borsaya açılmanın karşılığı. Önceden hisse senetleri ile borsada işlem görmemiş şirketin bu eylemi ilk kez gerçekleştirmesi eylemi diyebiliriz. Başarılı bir IPO genelde tüm hissedarları zengin eder ve şirketi büyütür (oldukça hem de : ) ) .

En genel hali ile herkesin kulalndığı terimler bunlar.
Kasım 2013

Okan Akçay bir yanıt verdi.

Darbukada nota var mıdır?

Gerçek bir darbukada 3 tam nota vardır. Diğer sesler komaları verir.
Kasım 2013

Okan AkçayYabancı Dil konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Dil

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Kasım 2013

Okan AkçayYabancı Müzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Müzik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Kasım 2013

Okan AkçayÜlkeler konu başlığını takip etmeye başladı.

Ülkeler

Ülke, bir devletin egemenliği altında bulunan, başkenti ve bayrağı olan, genellikle bağımsız toprakların tümü, memleket. Ülke kavramı ulusla...

Kasım 2013

Okan Akçay bir yanıt verdi.

Cafe işletmesi açarken nelere dikkat etmek gerekir? Artı ve eksileri nedir?

Sermayenizin sizi uzun vadede finanse edebilecek büyüklükte olması gerekir. Zira her işletme çok şanslı değilse en az 1-2 yılda anca tutar.
Kasım 2013

Okan Akçay bu yanıtı beğendi:

İnternet girişim projeleri aldığı yatırımı harcadığında, bitirdiğinde ve kar-zarar durumunda kara geçmeyen bir konumda ise girişimciyi, yatırımcıyı ve projeyi bekleyen senaryolar nelerdir?

Çok klasik olacak ama yatırımcı girişimcinin kendisine yatırım yapar. Girişimin karşılaşacağı tüm sorunların üstesinden gelerek doğru yönelimler ile başarıyı yakalayacağına inandığı için destek olur. Projenin kötü ve iyi zamanları mutlaka olacaktır. Girişimin yaşam döngüsünde her zaman hızla para kazanmak olmayabilir ama önünde sonunda bunu yapabilmesi mutlaka gereklidir (girişimin yaşam dögüsü için kullanılan meşhur grafik de aşağıda :)) Girişimcilik

Her şeye rağmen sorudaki gibi bir durumda ana senaryolar şunlar olabilir:
 • Girişimci, projenin geleceği ile ilgili düşündüklerini yatırımcılar ile yeniden görüşür ve proje hedeflerini tazeler.
 • Girişimci yeni sermaye girişi için yeni yatırımcı arar veya mevcut yatırımcılar ile yeni bir sermaye artırımı ile şirkete yeni nakit girişi sağlanır.
 • Mevcut yatırımcılar sermaye artırımına yanaşmaz, yeni yatırımcı bulmakta da zorluk yaşanır ve girişim sonlandırılır (bu senaryoyu yaşayan tahmininizden de fazla girişim var) . Girişimci bundan sonrası için yatırımcı ile proje ile ilgili şartları konuşup yeni bir sözleşme ile yoluna devam edebilir ama işi artık çok daha zordur.
Unutmayın, yatırımcı da sizinle aynı gemidedir ve herkesin ortak amacı işin başarıya ulaşmasıdır. Ancak kaptan sizsiniz ve mürettebatın (yatırımcılar ve diğerleri) size ve kararlarınıza güvenmesini sağlamak da sizin görevinizdir. En önemlisi de; "gemiyi en son kaptan terk eder" : ) . Tabii gerçekten terk edilmesi gerektiğini artık farketmiş olmalıdır.
Mart 2013

Okan Akçay bir yanıta alt yorum yaptı

Lütfen RTE'yi bu kadar abartmayın.Yok adam zeki yok efendim hatip.Konuşması iyi falan.Ananıda al git diyen bir adam nasıl oluyor da bu denli zekice konuşuyor. Önümüze konulan şeyi yiyoruz,adamın ekmeğine yağ sürüyoruz.Bakın, geçen 10 yılda RTE birsürü hata yaptı hem de birsürü gaflar,küfürler,yalan sözler... Ama o da neticede ABD'nin bir kulu ve şuan dış destekli medyamız tarafından şımartılıyor. O koltuktan gittiğinde ondan 1 gr olsun bahsetmiycez.Bütün pislikleri de ortaya çıkacak,belki kıyım olacak.Ama bildiğim tek şey varki Türkiye'nin gelecek 30 yılı çalındı,satıldı ve bunun bedelini biz gençler ödeyeceğiz
Rceep Tayyip Erdoğanın ne yapacağını nasıl ve hangi nokta da büyük bir u dönüşü yapacağını anlayacak bir düşünce sistemi, anlayış, doktirin, makine, yöntem, sistem, yazılım daha keşfedilmedi.
Güç ve iktidar için artık herşeyi mübah görüyor galiba, tek hedefi yeni anayasa dan başkan olarak (tek adam) çıkmak gibi.
Bu sebeple daha dün teröristlerle kucaklaşıyorsunuz dediği bdp liler gibi bugün abdullah öcalan ile siyasi olarak kendisi kucaklaşmıstır.
Hatta basına sızan imralı tutanaklarını ne katil apo, ne de bdp heyeti yalanlama dı.
Buraya dikkat; Ama başbakan, apo yi koruyacak kadar ileri gitti ve bu belgeler yalandır dedi. Sana mı kaldı derler adama bu belgeleri savunmak, apo katilini savunmak. ( Tabii bunu kim diyecek o da ayrı bir soru)

Bu güne kadar yapmam dediği herşeyi yaptı başbakan, hatırlayın; şehit anaları var bu ülke de bedelli askerlik asla çıkmaz demişti değil mı? Ne oldu iki kere çıktı bedelli :)
10 yıldır seçim barajı neden düşmedi? Söz vermişi erdoğan,
daha güçlü Türkiye dedi ama 500 milyar dış borç var bu nasıl olacak?
IMF borcu bitiyor diye nutuk atıyorlar, borcun adı değişince borç bitmiş mı oluyor?
Hani fatih projesi ? Hani akıllı tahtalar, tabletler, esenler de sultanbeyli de mı yürüyor sadece proje, nerde van depremin de verilen sözler?

Bu örnekler bitmez.

Bu görüşmelerin İMRALI SÜRECİ değil. Apo ile Başbakanın pazarlıği.
50 bin kişiyle savaş yaparım diyen BEBEK KATİLİ APO ile pazarlık süreci.

Başbakan, devlet başkanı olur, apo da hapisten çıkar ikinci başkan olur bu plan akp-bdp-pkk treni ile bilinmeze yol alır. Bizde trene bakan inekler gibi bakarız ama bundan sonra AKP ye oy verenler ne olur onun adını koyamam işte diye, düşünüyorum.
Şubat 2013

Okan Akçay bir yanıt verdi.

Daha Fazla