Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2013

Okan Akçay

Yabancı Dil okulu veya Eğitim Danışmanlık firması kurmak için neler gereklidir?

Eğitim fakültesi diploması sanırım ee tabi valilik belediye prosedür işleri diye biliyoru en son bir arkadaşım eğitim danışmalığı için ofis arıyordu oradan biliyorum...
 • 1 Yanıt
Ocak 2013

Okan Akçay

Komadaki insanlar diğer insanların konuşmalarını duyabilir mi?

Bugünkü teknoloji ile komadaki bir hastanın konuşulanları duyup duymadığını test etmek mümkün. Doktor Damian Cruse bu konu üzerinde çalışıyordu ve fMRI (functional magnetic resonance imaging) kullanarak komadaki hastaların beyninin uyarıcıya tepkilerini gözlemledi. Doktorun araştırmalarına göre sağlıklı bir insan beyni kendini değişik yerlerde hayal ettiğinde fMRI'daki görüntü değişiyordu. Komadaki hastalar üzerindeyse bu şekilde evet ya da hayır cevapları alınarak iletişim kurmak mümkün.
Tabii bu bütün komadakiler için geçerli değil. Bazı durumlarda komadaki hastanın duyması mümkün olmuyor.
 • 1 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

Dünyanın en iyi davulcusu kimdir?

Vedat
 • 6 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

Müzisyen olarak yaptığınız bestelerin insanlar tarafından duyulması için nasıl bir yol izlenmelidir?

İlk önce yaptığınız müzikler ve ya besteler popüler kültüre hizmet etmesi gerekiyor. Yani insanların seveceği tarzda müzikler yapmak sizi şöhret basamaklarında ilerletir. Örnek vermek gerekirse ülkemizde yaptığım gözlemlere dayalı olarak enstrümantal müziğe pek ilgi duyulmuyor yani şarkılarda söze önem veren çoğunluk epey fazla. Siz ilk başta ben enstrümantal müzik yapacağım derseniz besteleriniz büyük ihtimal duyulmaz. İlla ki ben enstrümantal müzik yapacağım derseniz onunda yolu var ama zamanı da var. Topluma kendini gösterebildikten sonra istediğiniz tarzı yapabilirsiniz sizi dinlerler çünkü artık fanlarınız oluşmuştur.

Tabi bunun bir de şans faktörü var ki bu işin en zor kısmı. Sizin yaptığınız besteleri, hedef kitleniz olan dinleyiciler duymayabilir ya da doğru zamanda doğru yerde olmayabilirsiniz. Bu değişkenlerin hepsi sizin bestelerinizin duyulmasın önemli rol oynar.

Nasıl bir yol izlediğinize geldiğimiz vakit ilk başta bestelerin üzerinde epey çalışılmalı yani kafadan savma bir beste yapmanın bir manası yok. İkinci olarak yaptığınız besteleri bir şekilde profesyonel bir şekilde kayıt etmelisiniz. Bunun için stüdyolara gidebilir ve ya kendi home stüdyonuzu kurabilirsiniz. (Her zaman stüdyoyu kullanacaksanız home stüdyonuzu kurmak daha mantıklı) Üçüncü aşamada ise; baktınız yaptığınız beste yakın çevreniz tarafından epey beğeniliyor sizde tamam bu beste patlayacak gibi dediyseniz bestenin patent hakkını almanız benden bir tavsiyedir. Tamam patent hakkını da aldık ne yapacağız diyorsunuz. Yaptığınız kayıtları sosyal medyaya sürün, youtube koyun. Ayrıca müzik şirketlerine de kayıtlarınızı gönderebilirsiniz, eğer gerçekten şansınız yaver giderse sizin bütün masraflarınızı karşılayarak albüm çıkarmanızı sağlayabilirler. Örnek vermek gerekirse son zamanlarda çıkan Rock-A grubu böyle ünlü olmuşlardır. Tarkan'ın müzik şirketine, yine Tarkan'ın daha önce seslendirmiş olduğu "ölürüm sana" adlı şarkısını tekrar coverlamışlar ve göndermişler. Tarkan'da epey beğenmiş ve onlara albüm yapma fırsatı vermiş daha sonra grup Beyaz Show'a falan çıktı. Kısaca böyledir.
 • 1 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

Yurtdışında hostelde kalırken yaşanılan zorluklar nelerdir?

Öncelikle hosteller yurt gibi hizmet veriyor. Bir hostel odasında kalırken her milletten biriyle odanızı paylaşabilirsiniz ve bu sizi sıkabilir. Tabi tuvalet, banyo gibi ortak kat kullanım alanları da buna dahil. Gerek maddi gerek manevi kültür unsurlarındaki uyuşmazlıklar zorlanmanıza neden olabilir. Bazı hostel odaları çok kapasiteli olabilir, bir oda 12 kişiyi de alabilir. Hırsızlık durumunda başınız ağrıyabilir ve buna gerçekten dikkat etmelisiniz. Hostelde kalmanın zorlukları aslında bundan kaynaklanır. Kalabalık yerlerdir ve anlaşmak zorunda kalırsınız. Eğer bir de yurt dışındaysanız işiniz daha zorlaşır.
 • 2 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

Günümüzde Mayaların soyundan kalan insanlar var mıdır?

Guatemala nüfusunun %60 i yani yaklaşık 8 milyonluk bir nüfus Mayaların soyundandır.Ve Merida,Cancun ve Meksika'nın güney bölgelerinde hala Maya dilini konuşan insanlar bulunabilir.

 • 1 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

Tripod alırken nelere dikkat edilmelidir? En güvenilir marka hangisidir?

Tripod alırken aşağıdaki faktörler hesaba katılmalıdır:
 • Ne tür çekimler yapılacağı
 • Tripodun nasıl ve ne kadar çok taşınacağı
 • Ayırabileceğiniz bütçe
Ayrıca tripodu almadan önce makinenizi takıp denge testi yapmayı unutmayın. Eğer lenste hareketlenmeler oluşuyorsa, o tripod size uygun değil demektir. En güvenilir tripod markaları Manfrotto, Giottos ve Gitzo'dur.
 • 2 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

Siyah beyaz çekilmiş fotoğraflar sonradan nasıl renklendirilir?

Fotoğraf renklendirmede Photoshop kullanılabilir. Photoshop olsun benzer programlar olsun hepsinde resimler renklendirilirken belirli teknikler kullanılır:
 1. Önce fotoğrafta kir varsa fiziksel etkilerle çıkarabildiklerimizi çıkarırız.
 2. Bazı eski siyah-beyaz resimlerde kişilerin yüzleri bembeyaz çıkar. Bembeyaz çıkan bir alana renk vermek zordur. Bunun için bembeyaz olan yerler dolgu ile doldurulur. Mesela yanak aşırı ışıktan ötürü bembeyaz çıkmışsa fotoğrafta uygun yerlerden doku alınır ve beyaz yerlere uygulanır. Dokular uygulanırken kağıdın cinsine dikkat edilmelidir. Eskiden kullanılan küçük gözenekli ipek kağıtlar tarayıcılarda çok net bir şekilde taranmakta, bu da dolgulamayı zorlaştırmaktadır. Daha dikkat ve zahmet gerektirir.Fotoğraf DüzenlemeElimizdeki fotoğraftan kestiğimiz bu küçük parça bize fotoğraf kağıdı hakkında bilgi veriyor. Bahsettiğimiz gibi ipek kağıt, fotoğraftaki küçük yuvarlak gözenekler çok belirgin...
 3. Doku doldurma işleminden sonra resmin netliği ve kontrast-parlaklık oranı iyice ayarlanır. Deforme olmuş yapılar, benzer piksel dokularıyla bir forma sokulur.Fotoğraf DüzenlemeFotoğrafımızda sol altta kağıdın deforme olduğunu gördük. Doku nakli ile bu problemi düzelttik.
 4. Bu işlemlerden sonra elimizde ortalama bir siyah beyaz fotoğraf oluşuyor. Bir siyah beyaz fotoğrafı düzenleme sürecinde renklendirmeden çok buraya kadar geldiğimiz aşamalar yorar. Çünkü eski fotoğraflar inatçıdırlar, zamana karşı nazlıdırlar. Bunun için çok deforme olmuş, eskimiş ve çürümüş bulunurlar.
 5. Renklendirme için renklendirme yapacağımız her bölgeyi ayrı ayrı seçiyoruz. Bir insan portresi düşünün. Tenini renklendirecekseniz fotoğrafta tenininin görünfüğü tüm yerleri seçip renk balansı vermelisiniz. Ceketini renklendirmek için de ceketini seçmelisiniz. Kravatını da farklı bir renkle kombine etmelisiniz :) Bunları sayıyorum kolay gelebilir ama seçim işleminde çok çok titiz davranmalısınız. Şunu unutmayın: Siyah beyaz renklendirme bir fotoğrafta renk en son gelir! Önce deforme olmuş fotoğrafın çok iyi bir şekilde forma sokulması, sonra renklendirme sınırlarının çok iyi seçilmesidir. Daha sonra renklendirme gelir.
Fotoğraf Düzenleme
 • 1 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

Oled ekranın Led ekrandan farkı nedir?

Oled ekranlarda organik yarı iletkenler kullanılır, led ekranlar ise inorganik bir maddenin kristalleriyle yapılır. Diğer bir fark ise Oled ekranlar, ışığı tüm yüzeye yayan ve yassı panellerden oluştuğu için daha sıcak ve dağınık bir ışık üretir.
 • 2 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

2023 yılında Türkiye veya Dünya için hangi önemli sözleşmeler geçerliliğini yitirecek?

LOZAN ANTLAŞMASI... Başımızın belası olan sözleşme... Bakalım o tarihte bitecek ondan sonra inşallah ülkemiz gelişecek...
 • 1 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

Bir müzik eseri nasıl tasdik edilir? Bestelediğimiz eserleri nasıl notaya dökeriz?

Bunu yapan özel firmalar mevcut ayrıca şuradan kendiniz de yaptırabilirsiniz: telifhaklari.gov.tr/ana/default.asp. Bunun için müziğin mutlaka notaya dökülmüş olması gerekir. Sorunuza bakılırsa nota yazmayı bilmiyorsunuz. İnternet'deki müzisyen sayfalarında ilan verirseniz ya da nota yazanların ilanlarını ararsanız müziğinizi notaya dökecek bir müzisyen mutlaka bulabilirsiniz. Gecede 80 liraya program yapan her müzisyen 250 lira gibi bir para için parçanızı seve seve notaya dökecektir.
 • 1 Yanıt
Aralık 2012

Okan Akçay

Hangi endüstrilerde 3 boyutlu yazıcı sistemi gelecekte geniş bir yer edecek, nasıl ve neden?

Yakında 3 boyutlu yazıcı sistemini hemen hemen her endustride görebileceğiz. Şimdilik tek problem 3 boyutlu yazıcıda kullanılan malzemelerin, şuanki üretim sisteminde kullanılan malzemelerle aynı olmaması. Şuanda kullanılan 3 boyutlu yazıcı malzemeleri; çok pürüzlü ve yeterince güçlü değil. Bu yüzden çoğu uygulamada ístenilen sağlamlık ve sabitlik şartlarına cevay vermeyebilir.
Ancak herhangi bir plastik, seramik, metal malzeme 3 boyutlu yazıcıda kullanılabilir olduğu zaman üretim teknolojilerinde çığır açan bir uygulama olacaktır.
3 boyutlu yazıcının en büyük avantajlarından olan objenin tasarlanıp, prototip haline gelmesi ve seri üretime geçilmesinin çok kolay olması. Ayrıca şuanda çok mümkün olmayan üretilip-deneme imkanıyla performans uyumlulukları artacaktır.
 • 1 Yanıt
Daha fazla göster