Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat Mühendisliği Öğrencisi Okan Akkaya inploid.com'da 3 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 11 takipçisi var.

Ocak 2014

Okan Akkaya bir yanıt verdi.

Bir inşaat mühendisliği öğrencisinin zorunlu stajlarını nerede yapmasını önerirsiniz? Büyük isim yapmış şirketlerde mi yoksa daha küçük kendi çapında ofislerde mi veya belediyelerde mi?

Büyük şirketlerde staj yapman sicilin için iyi olacaktır ama seninle pek fazla ilgilenemezler. Kendi çapında küçük şirketler de staj yaptınmı daha fazla şey öğrenirsin diye düşünüyorum.
Aralık 2013

Okan Akkaya bu yanıtı beğendi:

Anadilde eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz. Ülkedeki etkileri neler olabilir?

Anadilde eğitim dünyada uygulanan ve üyesi olduğumuz BM tarafından da azınlıklara hak olarak verilen bir uygulamadır. Ancak bu örneklere baktığınızda ana dilde eğitim resmi dilin yanında verilmektedir. Yani önce resmi dili öğreneceksin, sonra anadilde eğitim alacaksın ("önce" tabiri bir sıralama belirtmek için değildir, aynı anda da olabilir) ... Bizde sorun anadilde eğitimden kaynaklanmamaktadır; biz de sorun anadilde eğitimin, herşeyde olduğu gibi, sadece "Kürtçe eğitim" olarak algılanmasından kaynaklanmaktadır ki aslında anadilde eğitim istenmesinin sebebi de budur. Önce Kürtçe konuşan bir bölge oluşturup, malum güneydoğu, aradaki ayrılığı derinleştirmek ve ardından tamamen bağı koparmaktır. Bu biraz da başbakanın "Dini özgürlük getirdik! " deyip yaptığı düzenlemelerin aslında sadece Sünni merkezli İslam'a özgürlük getirmesi gibi bir şeydir; diğer din ve mezhepleri yok saymaktır yani ülkedeki. Anadilde eğitim de bütün azınlıklara (ben azınlık kelimesini kabul etmiyorum, bunun yerine etnik kimliklere diyelim. Çünkü siz ne kadar azsanız biz de o kadar azız.) eşit şekilde uygulandığı ve resmi dille beraber verildiği sürece bir sorun olacağını sanmıyorum (resmi dilin verilmesi farklı kimliklerin hala konuşup, anlaşabilmesini ve bağlarını koparmamasını sağlaması açısından önemlidir) . Zira bildiğim kadarıyla Anadolu'da 25 tane kaybolmakta olan dil ve lehçe bulunuyor. Yaşamak bütün dil, din ve kimliklerin hakkıdır, ama bu hakkı kendimizde ne kadar görüyorsak diğerinde de o kadar görmeliyiz...

Ayrıca bu yazıyı da okuyabilirsiniz: file.setav.org/files/pdf/20131009123554_. . .
Aralık 2013

Okan Akkaya bu yanıtı beğendi:

Anadilde eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz. Ülkedeki etkileri neler olabilir?

Eğitim sisteminin içine siyaset karışmadığı sürece sıkıntı olcağını düşünmüyorum fakat işin içine her zamanki gibi siyaset karışırsa çok keskin kutuplaşmalar olabileceğini düşünüyorum.
Aralık 2013

Okan AkkayaŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Aralık 2013

Okan Akkaya bir yanıta alt yorum yaptı

en iyi ilaçlar soru bankalarıdır :) odaklanmak veya çalışmak için ortam arama ortamını kendin yarat. başarılar dilerim
Konuları bitirmişsindir diye düşünüyorum. Geriye kalan her gün düzenli bir şekilde sistemin gerektirdiği gibi çözebildiğin kadar soru çöz. Bu arada LYS yi de ihmal etme.
Aralık 2013

Okan Akkaya bir yanıt verdi.

Hayalim ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği ve MF-4 484 puan gerekiyor ve YGS'ye 85 gün kaldı. Bu kadar kısa bir sürede nasıl başarırsınız?

Konuları bitirmişsindir diye düşünüyorum. Geriye kalan her gün düzenli bir şekilde sistemin gerektirdiği gibi çözebildiğin kadar soru çöz. Bu arada LYS yi de ihmal etme.
Aralık 2013

Okan Akkaya bu yanıtı beğendi:

Anadilde eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz. Ülkedeki etkileri neler olabilir?

Avrupa ülkeleri uluslararası sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek için özel çaba sarfetmektedirler. Türkiye’ye gelince, dünya çocuklarına tanıdığı hakları kendi coğrafyasında yaşayan ve öz evladı olan çocuklara çok görmekte, Kürt, Laz, Arap, Çerkez... V. B. Çocukların anadillerini kendi imkanlarıyle bile olsa öğrenmelerini engelemeye çalışmaktadır. Vatan, millet, Sakarya, çakıltaşı edebiyatı yaparak, ülkenin bölüneceği yaygarası koparararak bilime ters düşme pahasına anadilde eğitim hakkına karşı gelmektedir. Dünya çok küçüldü artık. Herkes anadiliyle eğitim yapınca ülkenin bölünmeyeceğini çok net olarak görmekte ve bilmektedir. Anadilde eğitim hakkı bir yana, birden fazla resmi dili olan ülkeler bile bölünmüyorlar. Öyle olsaydı Finlandiya, İsviçre, İtalya, Belçika, İspanya, İngiltere bu güne kadar bin parça olurdu. Bu devletlerin dimdik ayakta olduğu, yarınlara doğru hızlı adımlarla koşarken bölünme kabusları görmediği herkes tarafından bilinmektedir. Anadilde eğitim ve kültürünü geliştirme hakkı karşılıklı güveni sağladığı, birlik ve beraberliği pekiştirdiği için o ülkeler daha güvenli, daha huzurlu oluyorlar. İnsanlar devletine güveniyor, devletin kalkınması, uygar ülkelerle yarışması için yek vücut çalışıyorlar ve o devlet hızlı gelişiyor. Bu anlamda Türkiye`de yaşayan tüm halkların anadilleriyle eğitim hakkını kayıtsız şartsız savunmak ve kullanmak durumundayız.
Türkiyeyi yönetenler artık kafalarındaki pası silsinler ve çakıltaşı edebiyatı yapmaktan vazgeçsinler. AB yolunda emin adımlarla ilerlemek isteyen Türkiyenin çağdaş ülkelerin çocuklarına ve halkına tanıdıkları hakları artık kendi halkına tanıma zorunluluğu vardır. Türkiye farklı dil ve lehçeler deyimi yerine doğrudan anadilde eiğtim kavramını kullanmalı ve Türkiyede yaşayan tüm halkların (Kürtlerin, Araplarlar’ın, Lazlar’ın... ) anadiliyle eğitim yapmalarını özendirmeli, tüm masraflarını karşılamalıdır. Çağdaş olduğunu ileri süren ve gerçekten çağdaş olması gereken Türkiye’ye yakışan budur. Anadille eğitim parçalanmaya, bölünmeye sebep olmaz, aksine halklar arasında karşılıklı güveni sağlayacağı için birlik ve beraberliği pekiştirir, ülkenin kısa sürede hızla büyümesini sağlar, layık olduğu uygarlık zirvesine taşır. Türkiye’yi seven, Türkiye’nin çağdaşlaşmasını isteyen, demokrat olan, bilime inanan, insan haklarını ve eşitliği savunan herkes bu konuda üzerine düşeni yapmak zorundadır. Susmak kabullenmektir. Susmak aydına yakışmaz, aydın susarsa, doğruları söylemezse bozuk düzen daha da bozulur, dünya rayından çıkar. Çocuklarımıza, torunlarımıza karşı mahçup olmak istemiyorsak bu konuda sesimizi yükseltmeliyiz.
Aralık 2013

Okan Akkaya bir yanıt verdi.

80'ler konseptine uygun müzikler önerebilir misiniz?

Duran Duran, Eagles, Chris Isaak, Boney gibi : )
Aralık 2013

Okan Akkaya bir yanıt verdi.

Matematik Fen testi LYS sınavında mı zordur yoksa YGS sınavında mı?

YGS bütün bölümlerin ortak sınavı olduğu için daha genele hitap eden bir sınavdır. Bu sebeple daha çok mantığa dayalı sorular çıkar. LYS ise daha çok bilgi isteyen bir sınavdır. Eğer sınava sağlam çalışmış isen LYS daha kolay gelecektir sana. Çünkü LYS soruları fazla düşünme ve yorumlama gerektirmiyor yöntemi veya formülü bildinmi tak diye bulursun cevabı.
Aralık 2013

Okan Akkaya bir yanıt verdi.

Sizce en güzel meslek hangisidir?

Bu sitede yeniyim ve puanım -1 e nasıl indi hiç anlamadım fikri olan ? : ) ve bence en güzel meslek şu an sahip olduğunuz meslektir. Herkes bunun farkına vardığı an ülkede ve dünyada ne bir yolsuzluk nede herhangi etik olmayan bir durum ortaya çıkar. Teşekkürler. . .
Aralık 2013

Okan Akkaya bir yanıt verdi.

Aldatmak bir hastalık mıdır? Yoksa alışkanlık mı? Erkekler ve kadınlar sizce neden aldatır?

Kişinin elindekiyle yetinememesi ve nefsine yenik düşmesi en belirgin sebepler bence
Aralık 2013

Okan Akkaya bir yanıt verdi.

Başarı oranları kendi alanlarına göre aynı olan iki yapıtın, önce kitabını okumak mı yoksa filmini izlemek mi daha iyi bir tercihtir?

Bence önce yapıtın kitabını okumak daha faydalı olur kişi için. Çünkü okurken, kitaptaki karakterler kişinin kendi hayal dünyasında oluşturduğun karakterler olur ki buda kişinin hayal dünyasını ve düşünme kabiliyetini geliştirir. Yapıtın filmini izlemek daha çok verilmek istenen mesajı direk aktardığı için kişinin hayalinde canlandırmasına olanak sağlamaz
Aralık 2013

Okan Akkaya bu yanıtı beğendi:

Eğitimde yeni yönelimler nelerdir?

Öğretmeni merkez olmaktan çıkarıp, öğrenciyi merkeze koymak. .
Aralık 2013

Okan Akkaya bu yanıtı beğendi:

Okullarda öğretilmeyen önemli şeyler nelerdir?

Sorgulayıcılık, kendini gerçekleştirme özünü buldurma, yaşam olgusuna karşı merak uyandırma, kişinin kendisinin değil toplumun çıkarlarını savunmasını sağlama ve buna benzeyen pek çok şey öğretilmiyor.
Aralık 2013

Okan Akkaya bu yanıtı beğendi:

Okullarda öğretilmeyen önemli şeyler nelerdir?

Ne istediğini bilme hayatta zor anlarla başa çıkabilme kendini geliştirip kariyerine yönelebilme. Bunlar hep okuldan sonra olabiliyor
Aralık 2013

Okan Akkayaİnşaat konu başlığını takip etmeye başladı.

İnşaat

Bir mimarlık terimi olan inşaat, belli bir bölgedeki bina veya yapının oluşturulma aşamasıdır. İnşaat aslında pek çok işin aynı anda yürütül...

Aralık 2013

Okan Akkayaİnşaat Makineleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3258 Kişi   564 Soru

Donanım

526 Kişi   96 Soru

Bilgisayar

2636 Kişi   444 Soru

İnsan İlişkileri

1049 Kişi   129 Soru

Kişisel Gelişim

2077 Kişi   155 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2411 Kişi   175 Soru

Kitaplar

3148 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

İngilizce

801 Kişi   107 Soru

Siyaset (Türkiye)

1481 Kişi   473 Soru

Felsefe

1949 Kişi   501 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

Projeler

434 Kişi   51 Soru

Bilim

866 Kişi   286 Soru

Diş

132 Kişi   78 Soru

İslam (İslamiyet)

567 Kişi   261 Soru

Siyaset (Dünya)

294 Kişi   120 Soru

Mühendis

326 Kişi   39 Soru

Kitap Okumak

387 Kişi   43 Soru

Türkiye Politikaları

440 Kişi   128 Soru

Sosyoloji

591 Kişi   151 Soru

Din Felsefesi

281 Kişi   78 Soru

Romanlar

175 Kişi   41 Soru

Dil Bilimi

188 Kişi   60 Soru

Beyin Gücü

52 Kişi   18 Soru

Genel Kültür

92 Kişi   58 Soru

İnşaat Mühendisliği

235 Kişi   106 Soru