Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okan Tambay, 

E-Ticaret Uzmanı

The Wanted

Mart 2015

Okan Tambay bir yanıta alt yorum yaptı

Bana ulaşabilirmisin ? Mac için bilgileri vermemiştin onlar gerekli format yedide
Bugün hiç yapmadığım bir şey yapacağım ve burada bir kitap incelemesi yazacağım. Bunu ilk kez tecrübe ettiğim için, düşündüğüm kadar etkileyici bir yazı oluşturamaz yada kitapla ilgili tatmin edici bir bilgi parçası sunamaz isem beni affedin. Zira affetmek büyüklüktür denir, onu bilemem ama bence kimsenin küçültmediği kesin.
Anlatacağım kitap Charles Duhigg'in The Power of Habit, yani Alışkanlıkların Gücü isimli kitabı. Kitabın yazarı Duhigg, New York Times'ın ödüllü iş dünyası muhabiri. Kitapta alışkanlıkların neden var olduğunu ve nasıl değiştirilebileceğini zekice ve çok etkileyici bir ifade ile anlatıyor. İnsan doğasını anlayabilmemiz için yeni ve farklı bir bakış açısı ortaya koyuyor. Bu kitabı okuduğunuzda, kendi yaşamınız ve bir çok insanın yaşamında bazı şeylerin nasıl yürüdüğü ve nasıl değiştiği, dönüştüğü hakkında fikir sahibi olacaksınız. Ve hatta daha da ilginç ve etkileyici olanı, kitap kendinizle ilgili bir çok şeyin açıklamasını yapmanızı sağlıyor. Bazı insanların ve şirketlerin kendilerini neden ve nasıl bir çırpıda değiştirebildiklerini, bazılarının ise neden yıllarca uğraştıkları halde değişmeyi başaramadıkları konusunda çok önemli fikirler elde edeceksiniz.
Bu kitap hayat değiştirir cinsten bir kitap oldu benim için.

Kitap Önerileri

Kitabı satın almak isterseniz bulduğum linkler:

idefix.com/kitap/aliskanliklarin-gucu-ch...

dr.com.tr/kitap/aliskanliklarin-gucu/cha...

Gelelim kitap hakkındaki kişisel görüşlerime. Kitabı ilk olarak Tarık Gandur (@tgandur) twitter'da bir tweet yazması ile araştırdım ve satın aldım. Bunun için kendisine teşekkür ederim. Kendisi kitabı "..Uzun zamandır beklediğim bir kitaptı.." diye kısaca yazmıştı.

Kitaptan aldığım en önemli ve kesin bilgi, hayatta gerçekleştirdiğimiz aktivitelerin çok önemli bir bölümünün otomatize bir biçimde gerçekleşiyor olması ve bu otomatik davranışların hayatta aldığımız hemen her karar üzerinde etkili olması. Beyin karar verme sürecinde belli bir sıralamayı takip ederken, söz konusu durum alışkanlıklar olunca bu sıralamanın bir kısmını otomatik olarak atlıyor ve hep aynı döngüyü izliyor; İşaret, Rutin ve Ödül döngüsü.

Arabanızı park ederken beyninizde ne kadar çok olay yaşandığını ancak bütün bunları ne kadar kolayca ve farkında bile olmadan gerçekleştirdiğinizi, sigarayı neden bırakamadığınızı, neden her gün işe hemen hemen aynı yolları kullanarak gittiğinizi, neden ayakkabınızı bağlarken önce hep sağ yada sol ayakkabınızdan başladığınızı veya bazı insanların bir gün aniden kararlar alıp nasıl bambaşka bir yaşama sahip olabildiklerini merak ediyorsanız bu kitap tam sizlik demektir. Bunlar kitaptan çok küçük örnekler.

Kitapta bir çok ilgi çekici ve inanılmaz olaylar anlatılıyor ve bu olayların bilimsel olarak açıklaması yapılıyor ancak ben bunlardan benim dikkatimi çeken bir tanesini burada sizinle paylaşmak istiyorum. Paylaşacağım hikaye biraz da savaş ortamında geçen bir hikaye olduğu için hoşunuza gitmeyebilir, bence de hoş değil, ancak kitabın anlattığı fikir açısından ilgi çekici olduğu için burada paylaşıyorum.

Amerikan birliğinde farklı davranış, gözlem ve kararları ile tanınan bir asker, o dönemde (Amerika'nın Irak'a girdiği ilk yıllarda) gerçekleştirdiği bir gözlem ile son derece sıra dışı bir başarı elde etti. Sorun şu idi, Irak'ta kitleler beşer onar geniş bir meydanda toplanıyor, bağırmaya ve sloganlar atmaya başlıyor, sonrasında bu kalabalığı izlemeye gelen insanlarla beraber kalabalık gitgide büyüyor ve iş öyle bir noktaya geliyordu ki; içlerinden biri bir şişeyi yada taşı etraftaki bir binanın camına atması ile beraber ortalık karışıyordu ve isyan başlıyordu. Bölgedeki yerel güçler, birliğe haber veriyor ve destek istiyor, sonrasında gelen askerler kalabalığı zor kullanarak dağıtıyordu.

Amerikan bölüğünün komutanı, benzer şekilde yaşanan olayların 7-8 farklı video kasetini defalarca izledi ve ardından çok ilginç bir ayrıntıyı farketti. Ayrıntı şu idi; insanlar toplanmaya başlıyor, neler olduğunu izlemeye gelen insanlar merakla toplanıyor ve bu esnada kimsenin farketmediği bir gelişme oluyordu: seyyar satıcılar grubun etrafında toplanıyordu. Satıcılar, su, yiyecek, içecek satmaya başlıyordu ve kalabalık içindeki insanlar yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını gideriyorlardı ve sloganlara devam ediyorlardı. Bu kasetleri izledikten sonra komutan yerel yetkililerden bir istekte bulundu, istek şuydu: "İnsanlar toplanmaya başladığında, alana giren satıcıları engellemenizi istiyorum".

Bu gelişme ile beraber her zamankinden farklı bir şey oldu. İnsanlar toplandılar, bağırmaya ve slogan atmaya başladılar, ve ardından içlerinden bazıları etrafına bakmaya ve hep alışkın oldukları satıcıları gözleriyle aramaya başladılar. Satıcıları göremeyince, acıkanlar ya da susayanlar grubun içinden ayrılmaya başladı (tabii ki hava çok sıcaktı ve su ihtiyacı hat safhadaydı). Bir süre sonra olayı izlemeye gelenler de beklediler, acıktılar ve gittiler. Sonunda kalabalık yavaşça kendiliğinden dağıldı ve herkes evine gitti. İnsanlar otomatik biçimde alıştıkları şekilde davranmaya çalıştılar ancak alışkın oldukları zincir koparıldığı zaman ne yapacaklarını şaşırdılar, çünkü bu durum hiç karşılaşmadıkları bir durumdu ve buna karşı bir sistem geliştirmemişlerdi. İnsan hayatında yer etmiş alışkanlık zincirlerinin ne kadar güçlü olabileceğinin bir göstergesi sayılabilecek bir örnek.

Umarım kitabı okuyanlar faydasını görürler, sabırla bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler.
Mart 2015

Okan TambayResul Genç kişisini takip etmeye başladı

Resul Genç, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @mahoni

おとなはよんでいま

Kasım 2014

Okan Tambay bu yanıtı beğendi:

İngilizce öğreten ücretsiz siteler hangileridir?

busuu.com/tr

Android uygulamasiyla birlikte kullanildiginda baya faydalı olduğunu söyleyebilirim. Otobuste metroda v. B yerlerde oyun oynamak yerine daha faydalı oluyor. Tavsiye ederim.
Ekim 2013

Okan Tambay bu yanıtı beğendi:

KOSGEB nedir? Şartları nelerdir?

KOSGEB

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile ilgili bir kamu kuruluşu olup, tüzel kişiliği haiz ve bütün işlemlerinde özel hukuk hükümlerine tabidir. Kısaca küçük ve orta ölçekli işletmelere destek için kurulmuş bir kuruluştur.

Destekleri: Kobi kredi faiz desteğinin yanında ayrıca Kobi Proje Destek Programı, İşbirliği Güçbirliği Destek programı, Tematik Proje Destek Programı, AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Genel Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı gibi çeşitli destekleri de bulunmaktadır.

İşletmenizin KOBİ şartlarına uyup uymadığını merak ediyorsanız bu linkteki bir iki soruluk testle öğrenebilirsiniz: kosgeb.gov.tr/Pages/UI/KOBIMiyim.aspx
Haziran 2013

Okan Tambay bu yanıtı beğendi:

İnsanlar son zamanlarda neden Twitter'ı, Facebook'tan daha fazla kullanmaya başlamışlardır?

Çünkü insanlara göre Facebook artık demode
Mart 2013

Okan Tambay bir yanıta alt yorum yaptı

Facebook bile günümüzde halen yatırım almaktadır.Borsa , hisse satışı vb şeklinde kaldıki her sektör her zaman yatırıma muhtaçtır.Bazen işi büyütmek , bazen nakit sermayeyi arttırmak bazende keyfi bunu belirli bir destek aldım diye sınırlamak saçma olur.Ayrıca alınan destekler nakdi olmadığından dolayı destek aramaktayım.Sıfır sermaye ile yola koyulup iş yeri açarsan birgün gayet iyi anlarsın çalıştıran birisi olarak...
Bu kadar destek almanıza rağmen halen yatırımcı arıyorsanız bırakın bencede ...
Şubat 2013

Okan Tambay bir yanıta alt yorum yaptı

En büyük sıkıntı yatırımcıdır, sermaye bir şekilde destekleniyor bankalar , kosgeb vb şekilde ancak yatırımcı ülkemizin en büyük sıkıntısı...
Bence internet girişimlerinin en büyük sorunu gelir modelini belirlerken çıkıyor. Şurası bir gerçek ki kullanıcılardan para almıyorsanız ya da teknoloji geliştirip satmıyorsaniz yolunuz muhakkak temelinde seks olan reklamlarla kesişecek. Bugün YouTube'da bile partner bulma sitelerinin reklamı donuyor. Demek ki gelir modeli belirlemek sadece Türkiye ozelinde değil tüm dünya da bir sorun.

Yapacağınız girişimin içeriği gelir modelini temelden etkiler. Misal alım satım sitesi yapacaksanız hem reklam, hem komisyon,hemde stoktan satılan maldan kâr etme olarak bir yöntem seçebilirsiniz ve eğer sektöre hakim firmalardan bir farklılık yaratirsaniz zorluklar azalır. Misali eBay geldi Türkiye'de bir siteye ortak oldu. Bu site için startup zorlukları kalmadı artık ama bu sefer de başka zorluklar başladı. Büyük ortaklıklar stratejik sorunlar doğurur çünkü.

Sözün özü gerek internette, gerekse gerçek hayatta girişimciliğin bedelleri ve zorlukları hiç bitmez.

  • Sermaye
  • Reklam
  • Yatırımcı
  • Patent
  • Toplum ahlaki ve zevkleri
  • Hedef kitlenin seçimi
  • Işletme ile kurulan duygusal bağ ( ki çok saçmadır)
  • Kalifiye çalışan
  • Kazanılan her kuruşun peşinde olan vergi daireleri

Zorlukları saymakla bitiremeyiz. Zaten girişimci olmanın güzel tarafı da budur. Bir fikre maddi bir değer katarsınız ve kazanırsınız.
Şubat 2013

Okan Tambay bir yanıta alt yorum yaptı

Ben aldımda ne oldu :) sakın sıcak sermaye olmadan almayın 2012 Haziran ödenekleri yeni ödenmeye başladı! Ankarada sermaye bitmesinden dolayı ülkemizdeki onca girişimci sıkıntı ve borcun altına girdi! Örnek destek kapsamı süresinde yatırılmayan siğortalar biriktiğinde destek indirimden yararlanamıyorsun buda eksi demek, faiz biniyor vs vs...Sermayesi olan için kosgeb süper ama sıfırdan birisi için felaket!

Yatırımcı bulmak istiyorsun o da yok, yatırımcılar sen kazanmaya başladığında gelirler kapına, ancak ben kazanmaya başlasam zaten yatırımcıya ne gerek var? Önemli olan kuluçka süresinde gereklidir.
Konuyla ilgili detaylı bilgi paylaşarak başlığı takip eden arkadaşlarımızı bilgilendirmek isterim.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kurul değerlendirmelerinde* üç hayati unsur bulunur.

Bunlar yüzdelik önem sırasıyla;
Girişimci Profili (%50),
İş Planı (%50) ve
Talep Edilen Destekler'dir.
Girişimci Profili (%50):
Başvuruda bulunan girişimcinin özgeçmişi, kişilik özellikleri ve iş fikrinin yer aldığı sektördeki deneyimleri göz önüne alınarak, girişimcinin kurul neznindeki profilini ifade eder.

İş Planı (%50): Girişimcinin yapacağı işi, pazar potansiyelini, rakip analizlerini, gelecek planlarını, hedeflerini ve finansal tabloları vb. verileri içeren plana, iş planı denir.

Talep Edilen Destekler: KOSGEB'in iş planını uygun bulması halinde desteklemeye karar verdiği girişimcinin destek talebinde bulunduğu makine/donanım, teçhizat ve yazılımı ifade eder. Mevzuat gereği; tadilat/dekorasyon, tefrişat, yakıt/konaklama/ulaşım, harcırah ve hammadde giderleri kesinlikle desteklenmez.

Bu üç unsur göz önüne alındığında, kurulun bir girişimciyi destekleme kararı vermesi şu şekilde gerçekleşir;

Kurul, tüm yönleriyle Girişimci Profilini değerlendirir.
Bu insan daha önceden ne yapmış? Kendini ne kadar geliştirmiş? İş fikrini hayata geçirebilecek donanıma ve altyapıya sahip mi? Daha önceden bu iş alanıyla bil fiil uğraşmış mı? Bu insan bu işi yapabilir mi, yapamaz mı?

Eğer kurul üyeleri girişimci konuşmaya başladığı andan itibaren yukarıdaki sorulara olumlu yanıt verebiliyorlarsa, işin %50'si tamam demektir. Elbette ki bu karara varılırken girişimcinin duruşunun, konuşmasının, jest/mimiklerinin ve inandırıcılığının büyük etkisi bulunur.


İş Planı incelenir. Mümkün olduğunca ince elenip sık dokunan iş planında girişimciye belli sorular sorulur, cevapların gerçekçiliği ve tutarlılığı değerlendirilir.
İş fikrini hayata geçirmek için ne kadarlık bir finansmana ihtiyaç var? Bu finansmanın kaynağı nedir? Kaynak hayali, mi yoksa gerçek mi? Pazar analizleri ne kadar tatmin edici? Girişimcinin ne kadar rakibi var? Özellikle doğrudan rakiplerle boy ölçüşebilecek kaynak ve beceriye sahip mi? Kısa-orta-uzun vadeli hedefleri neler? Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için sağlıklı bir plan yapılmış mı? Felaket senaryosu var mı? Var ise ne kadar gerçekçi? Yatırım geri dönüş süresi ve toplam periyodik girdi/çıktıların analizi doğru yapılmış mı? vb.

Ortalama bir iş planı en az 25-30 sayfalık bir rapordan oluşmaktadır. Bu kadar detaylı - ki KOSGEB, özet iş planı istediği halde - bir iş planının hazırlayacak olan girişimcinin ya bu konuda deneyimli olması, ya uzunca bir süre (ort. 4-5 hafta) üzerinde çalışması, ya da bu hizmeti veren bir danışmanlık firmasından destek alması gerekir. Aksi halde ne iş planı hakkıyla tamamlanabilir ne de girişimci ona iş yükünün arasında iş planı hazırlamakla uğraşabilir.

Değerlendirme yapılarak girişimci ve projesi uygun görüldükten sonra sıra destek kalemlerine gelir. KOSGEB mevzuatı dahilinde istenen desteklerin türü çok önemli olmakla beraber, girişimcinin ilgili destek kalemine ihtiyaç duyma derecesi de bir o kadar önemlidir.
Girişimci neler için destek istemiş? İstenen destekler KOSGEB mevzuatına uygun mu? Çok adetli destek kalellerinde, girişimcinin belirtilen adetlere gerçekte ihtiyacı var mı? Talep edilen ürün ihtiyaç mı yoksa lüks mü?

Burada üç farklı örnek vermek isterim.

A) Yazılım Firması, 3 çalışanlı:
Destek Kalemi / Adet / Kullanım Amacı / Kurul Değerlendirmesi
Notebook PC / 3 / Ofis içi ve dışı kullanım / OLUMLU
Apple iPhone / 1 / Mobil yazılımların test edilmesi / OLUMLU
Boya-Badana / x / Tadilat / OLUMSUZ (Mevzuata aykırı olduğu için desteklenmez)

B) Perakende Tekstil Mağazası, 2 çalışanlı:
Destek Kalemi / Adet / Kullanım Amacı / Kurul Değerlendirmesi
Notebook PC / 2 / Ofis içi ve dışı kullanım / OLUMLU
Apple iPhone / 1 / Web sitesinin mobil takibi / OLUMSUZ (İhtiyaç değil, lüks)
Boya-Badana / x / Tadilat / OLUMSUZ (Mevzuata aykırı olduğu için desteklenmez)

C) Mimarlık Ofisi, 4 çalışanlı:
Destek Kalemi / Adet / Kullanım Amacı / Kurul Değerlendirmesi
Apple iMac 27 inch / 4 / Ofis içi ve dışı kullanım / OLUMLU
Apple iPhone / 1 / Web sitesinin mobil takibi /OLUMSUZ (İhtiyaç değil, lüks)
AutoCad 2013 (adedi 1500 euro) / 4 / Proje çizimi / OLUMLU (Fiyat yüksek ancak ihtiyaç)

Gel gelelim danışman firmaların buradaki konumuna. Alanında yetkin bir danışman firma, yukarıda bahsedilen değerlendirmeleri tüm ayrıntılarıyla ele alacak ve sizin KOSGEB destekleri alabilme yüzdeniz konusunda ortalama bir başarı oranı belirleyecektir. Eğer sabit faktörler (buradaki anlatıma göre Girişimci Profili ve Talep Edilen Destekler sabit faktördür) uygunsa, danışman firma sizin için hazırlayacağı iş planının kurul tarafından onaylanmasını %100'e yakın bir oranla kolaylıkla garanti edebilir.


*: Okuyucu arkadaşlarımızın genelinin Girişimcilik Destek Programına başvurma potansiyelini göz önüne alarak, ilgili program üzerinden örnek verdim. Diğer destek programları için de eşdeğer aşamalar söz konusudur.
Şubat 2013

Okan Tambay bir yanıta alt yorum yaptı

:)) Ufuk böyle bir rakama emin ol çıkmıyor! Çıkar ama benim düşündüğüm bir sistem çıkmaz ortaya
Domain ve hostingaparsın sadece 60 tl ödemen yeterli.
Aralık 2012

Okan Tambay bir yanıta alt yorum yaptı

Şunuda eklemek gerekir ise ;

Kasım 2011 de kosgebe proje sundum ve kabul edildi.Toplamda 250.000 TL destek aldım + Microsoft'danda %100 yazılım destegi aldım ve 1 sene gibi kısa bir sürede 850.000 TL'den fazla yatırım aldım + prototipimi oluşturdum!

Ancak haziran ayında ödenek bitti kosgeb'den halen alamıyorum + arabamı sattım + borçlandım ( sıfır sermayelı şirketim ) bir yatırımcı bulamadım.Hak etmiş olduğum yatırımlar gelmıyor ben zaten bir holding olsam bu ücrete ne gerek duyayım.Adım ar-ge'ci ve şirket sahibi ancak kısa süre sonra iflas bayragını cekmiş + işe ve projelere lanet okumuş birisi olarak ortaya çıkacağımdan korkuyorum.İki seçenegim kalacak prototip vs hepsi rafa kaldırıp bir fabrika işcisi olma yada ne var ne yok torlayıp toplayıp yurt dışına gitmek olacaktır.

Risk yatırımcıları + melek yatırımcılar'ın ülkemizde gerçek anlamda var olduğuna inanıyordum-ki artık ümidim kalmadı. Ülkemiz TÜRKİYE ve burada bir keşif + ar-ge beklemek yanlış olur.Aslında buluş ortaya çıkar ama ticari bir mecra olarak faaliyete geçirmek beklenemez!!! Ben inanmıyorum ve inanmak istesem dahi artık düşünemiyorum. Bizim ülkemiz okadar yatmış ve okadar rahat yaşamış ki üretmek + yatırım yapmak zoruna gidiyor, korkuyor ve ben değil o yapacak diye yatırım yapmıyor.Parası olanda zaten kazançlarına kazanç katıyor. Örnek vermek gerekir ise inploid = yatırım 150.000 TL peki hisse ne oranda ? :) yapan kimler di şuan yöneten kimler.Zar zor yatırım buldular ve şanlılardı.Diğer yatırımcılara ne demeli? Melek yatırımcıları geçtim devlete ne demeli ?????!!!! Bakanımız ar-ge diyor yatırım yapıyoruz diyor haziran ayında ödenekler bitti diye girişimciler olmak üzere girişimci ar-ge vb herkesin ödeneğini yapmıyor! Zaten mart ayında açılan ödenekler haziran ayında kesildiğini düşünürsek sıfır sermaye ile giren bir girişimci çok geçmeden iflas ediyor + devlete yapmış olduğu taahhütten doayı projesini gerçekleştiremiyor ve aldıklarını da ödemek zorunda kalıyor. Kısaca İFLAS! bayragını çekiyor. Şanslı olan girişimciler elindeki avuçlarındakilerle borçlanıyor ama prototipten sonra melek yatırımcı vb gibi şirketlerden sermaye yatırımı olmadığından dolayı onlarda çok geçmeden iflas bayrağını çekiyor.Melek yatırımcılar ise bu kısımları geçen kişilerle ilgleniyor ve zaten gelir elde etmeye başlayan projelere yatırım yapıyor.Bence bu kısıma gelen bir ar-ge'ci de hissesini satmak istemiyor.Buda yapılan yatırımların %1 bile ortaya çıkaramadan onca para heba oluyor , onca aile onca kişi bu alanda gelecekleri dahil ortadan kaboluyor!!! Diyeceğim o ki bir projen varsa en büyük yatırımını yurt dışına cıkarak yap !!! yoksa proje diye bir yola koyulma çünki iflas edersin + melek yatırımcı bekleme çok beklersin + risk grubu yatırım şirketleri arama zamanını boşa harcarsın! Sen en iyisi Türkiye'de üç kuruşa talim frabrika işci olma yolunu seç!!! Uzun oldu ama ülkede gerçekler bunlardan ibarettir!!!

Aralık 2012

Okan Tambay bir yanıt verdi.

Risk yatırımcıları, melek yatırımcılar, girişim sermayesi sahipleri ve yatırım bankacılarının buluşabileceği siteler hangileridir?

Risk yatırımcıları + melek yatırımcılar'ın ülkemizde gerçek anlamda var olduğuna inanıyordum-ki artık ümidim kalmadı. Ülkemiz TÜRKİYE ve burada bir keşif + ar-ge beklemek yanlış olur.Aslında buluş ortaya çıkar ama ticari bir mecra olarak faaliyete geçirmek beklenemez!!! Ben inanmıyorum ve inanmak istesem dahi artık düşünemiyorum. Bizim ülkemiz okadar yatmış ve okadar rahat yaşamış ki üretmek + yatırım yapmak zoruna gidiyor, korkuyor ve ben değil o yapacak diye yatırım yapmıyor.Parası olanda zaten kazançlarına kazanç katıyor. Örnek vermek gerekir ise inploid = yatırım 150.000 TL peki hisse ne oranda ? :) yapan kimler di şuan yöneten kimler.Zar zor yatırım buldular ve şanlılardı.Diğer yatırımcılara ne demeli? Melek yatırımcıları geçtim devlete ne demeli ?????!!!! Bakanımız ar-ge diyor yatırım yapıyoruz diyor haziran ayında ödenekler bitti diye girişimciler olmak üzere girişimci ar-ge vb herkesin ödeneğini yapmıyor! Zaten mart ayında açılan ödenekler haziran ayında kesildiğini düşünürsek sıfır sermaye ile giren bir girişimci çok geçmeden iflas ediyor + devlete yapmış olduğu taahhütten doayı projesini gerçekleştiremiyor ve aldıklarını da ödemek zorunda kalıyor. Kısaca İFLAS! bayragını çekiyor. Şanslı olan girişimciler elindeki avuçlarındakilerle borçlanıyor ama prototipten sonra melek yatırımcı vb gibi şirketlerden sermaye yatırımı olmadığından dolayı onlarda çok geçmeden iflas bayrağını çekiyor.Melek yatırımcılar ise bu kısımları geçen kişilerle ilgleniyor ve zaten gelir elde etmeye başlayan projelere yatırım yapıyor.Bence bu kısıma gelen bir ar-ge'ci de hissesini satmak istemiyor.Buda yapılan yatırımların %1 bile ortaya çıkaramadan onca para heba oluyor , onca aile onca kişi bu alanda gelecekleri dahil ortadan kaboluyor!!! Diyeceğim o ki bir projen varsa en büyük yatırımını yurt dışına cıkarak yap !!! yoksa proje diye bir yola koyulma çünki iflas edersin + melek yatırımcı bekleme çok beklersin + risk grubu yatırım şirketleri arama zamanını boşa harcarsın! Sen en iyisi Türkiye'de üç kuruşa talim frabrika işci olma yolunu seç!!! Uzun oldu ama ülkede gerçekler bunlardan ibarettir!!!

Aralık 2012

Okan Tambay bu yanıtı beğendi:

Bir sosyal paylaşım sitesi yaptıracak olsanız ve bütçeniz 50 bin TL olsa hangi programlama dili kullanılması daha makul olurdu?

Facebook ülkemizde bulunmuş olsaydı bugünkü konumunda olabilir miydi? Belki olabilirdi ama kafadan 10 sene fazla sürerdi. İnternet kullanıcı sayımız buna etki edebilir, gelişmekte olan bir ülkeyiz, yatırımcıyı bu alana çekmek zor, ben sosyal paylaşım site olayının tutacağını sanmıyorum kaldı ki bu işten para kazanmanın en temel yolu internet reklamcılığı; herşeyi yapsak bile bu konuda yapacak bir şey yok.

Örneğin 50 Bin TL ye Facebook hisselerini alıp 5 sene elimizde tutsak işin sonunda sosyal paylaşım işinden daha çok para bırakır ;)

Kisaca nüfus ve reklam bu işin önündeki en büyük engel.
Aralık 2012

Okan Tambay yeni bir  soru  sordu.

Aralık 2012

Okan Tambay bu yanıtı beğendi:

Girişim fikirlerinin paylaşıldığı ve direkt yatırımcıların veya devletin ciddi şekilde bu projeleri değerlendirdiği bir yapı oluşturulabilir mi?

sabancı ve kocu ben yatırımcı olarak görmüyorum adamlar carfursa yok lassa gibi şirketlere ortak olarak türkiyeye girmesini sağlıyor sadece adları var
Kasım 2012

Okan Tambay bir yanıt verdi.

Gelir elde etmeye başlamak üzere olan bir mobil uygulama şirketi potansiyel bir risk sermayesi şirketinden ne kadarlık bir yatırım beklentisinde olabilir?

Gelir elde etmek üzere olan şirketin yapmış olduğu yatırımların toplamı olarak karşılığında hisse, proje yatırım ortaklığı, emek v.b. durumlar göz önünde bulundurarak bir yatırım miktarı ortaya çıkarılır.

Kasım 2012

Okan TambayGüven Altuntaş kişisini takip etmeye başladı

Güven Altuntaş, Front-end And Back-end Developer, @guvenaltuntas

"There are two rules for sucess:

1. Never tell everything you know."
-Roger H. Lincoln

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3702 Kişi   363 Soru

Yazılım

3259 Kişi   564 Soru

İnternet Teknolojileri

1272 Kişi   171 Soru

Yetenek

121 Kişi   26 Soru

Yatırım

342 Kişi   111 Soru

E-Ticaret

747 Kişi   121 Soru

İletişim Cihazları

56 Kişi   25 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Yabancı Dil

1041 Kişi   103 Soru

İş Hayatı

2460 Kişi   325 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Photoshop

641 Kişi   38 Soru

Sosyal Medya

1443 Kişi   213 Soru

.NET

1522 Kişi   87 Soru

Web Tasarımcısı

534 Kişi   48 Soru

Programlama

815 Kişi   232 Soru

Microsoft Windows

180 Kişi   88 Soru

AI (Artifical Intelligence)

12 Kişi   1 Soru

Serkan Köse

24 Kişi   3 Soru

Microsoft Visual Studio

122 Kişi   37 Soru

Microsoft Web Platform

66 Kişi   1 Soru

Konsept Tasarımı

104 Kişi   2 Soru

Arayüz Tasarımı

107 Kişi   25 Soru

Web Siteleri

3411 Kişi   268 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

KOSGEB

198 Kişi   25 Soru

İnovasyon

271 Kişi   38 Soru

Melek Yatırımcı

45 Kişi   17 Soru