Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ali Cengiz Karaeski, 

Fizik Bölümü Öğrencisi

Fizik Bölümü Öğrencisi Ali Cengiz Karaeski inploid.com'da 2 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Nisan 2014

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

Öğrenilmiş çaresizlik nasıl yıkılabilir?

Öğrenilmiş çaresizlikte öğrenilen çaresiz hal aslında kendimizi korumak için bir seçim.. Hayatta öyle zor deneyimler düşünün ki, onlarla baş etmek için en iyi çözümler susmak, hareketsiz kalmak, hatta belki ne olup bittiğini fark etmemek demek.. Bunu değiştirmek için kişinin öncelikle çaresiz kalarak kendini nelerden korumaya çalışmasını anlamasıdır.. Ancak anladıktan sonra onlarla baş etmek için donanım kazanmak ve bu tür deneyimlerle yüzleşerek farklı davranmak mümkün olur.. 
Nisan 2014

Ali Cengiz Karaeski bir yanıt verdi.

Bir 10. sınıf öğrencisi olarak hedefim çok büyük. Şimdiden YGS'ye düzenli şekilde çalışsam istediğim başarıyı elde edebilir miyim sizce?

Evet başarabilirsin, ancak unutmamalısın ki kitaplara gömülüp ygs ve lys de yüksek puanlar almak hayat için pek birşey ifade etmez, hayatta başarılı olmak istersen çok oku, çok düşün, çok dinle , başarılar... .
Nisan 2014

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

Irkçı insanlar ırkçı olduklarını neden kabul etmezler?

Irkçı olan insanlar ırkçı olduklarını gayet de kabul ederler. Bir kişi eğer ırkçı olduğunu kabul etmiyorsa, ırkçılığın kötü bir şey olduğu gerçeğine ulaşmış demektir. Bu bilince ulaşmışsa zaten ırkçı olması mümkün değildir. Bu nedenle, kişilerin beyanlarına değer verilmeli ve 'ırkçı değilim' diyene ırkçı yaftası vurulmamalıdır.
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bir yanıta alt yorum yaptı

bir şahsın eksilediği kişilerin kayıtları yoluyla birine yada birilerine kasıtlı olarak puan düşürdüğü tesbit edilebilir bence gidilmesi gereken yol budur, bu tür hareketleri tesbit edilen şahıslar sistemden atılabilir
Eksi oylama meselesi bizim üzerinde hala düşündüğümüz bir mesele. Bu bir önlem, çünkü bazı durumlarda kişiler kişisel sebeplerden ötürü oylama işlemini farklı değerlendirebiliyorlar. Bu durumda onları koruyucu bir sistemin devrede olması gerekiyor.

Kısaca bakalım:

1. Yukarı oylama: 10 puan
2. Aşağı oylama: -2 puan (-1 puan oylayana)

Bu durumda bir kişinin gerçekten kasıtlı olarak bir başkasını sıralamada düşürmeye çalışması durumunda bunu başarması için kendini de sıralamada geriye düşürmesi veya bunu göze alması gerekiyor.

Dolayısıyla önlem için bu uygulama gerekli ve bence faydalı. Puanlama sistemini sonuna kadar sizlerle tartışmaya ve açıklarını ve yanlışlarını düzeltmeye hazırız, bunu da ayrıca belirtmek isterim.
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

İlk görüşte bir kızda iyi bir izlenim nasıl bırakılır?

Kız bende iyi bir izlenim bırakmışsa hiç de zor bir şey değil, sadece kendim olarak iyi izlenim bırakabilirim. Bende iyi bir izlenim bırakmamışsa, yanımda güzel bir kızın olması gerekli izlenimi bırakacaktır ama neden?..
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

İlk görüşte bir kızda iyi bir izlenim nasıl bırakılır?

Ferrari son yıllarda bu konuya yoğunlaşmış ve F 458 italia Modelini piyasaya sürmüştür. Bununla başlayabilirsin. Tek yan etkisi sadece kızlarda değil 500 metre çapta tüm canlılar üzerinde bir etkiye sahip olmasıdır.
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

Takıntıların sebebi nedir?

Takıntı insanın zihninden atamadığı düşünce ve hayallerdir. Bu düşünce ve hayaller sürekli kişinin zihninde yer alır ve hayatı o konuyu yönetir. Kişiyi rahatsız eden, tekrarlayıcı ve zorlayıcı düşüncelerdir.

Sebepleri
 • Takıntının, beynin bazı bölgeleri arasındaki bozulmuş iletiden kaynaklandığını gösterilmiştir. Beynimizin ön bölgesinde yer alan orbitofrontal korteks denilen bir bölge ile beyinciğin üzerinde yer alan bir bölge olan kaudat çekirdek arasında artmış bir iletimden bahsedilebilir. Bu iletim bozukluğu nedeniyle meydana gelir. Bu aktivite artışı nedeniyle herkeste var olan takıntılar devamlı zihne gelir ve bastırılabilmesi mümkün olmaz.
 • Kimyasal bir haberci maddenin dengesizliğinden kaynaklandığını da düşünmektedir.
 • Biyolojik
 • Psikolojik
 • Çevresel
 • Genetik
 • Kişiliğin yatkın olması gibi nedenlerle takıntılar oluşmaktadır.
 • Aşırı titiz ve beklentileri yüksek bir birey yetiştirmeye çalışan ailelerin çocukların görülme sıklığı fazladır.
Takıntı
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

Takıntıların sebebi nedir?

Takıntıların asıl sebebi çocukluk çağında maruz kalınan travmatik anılardır. Genellikle aşırı titiz, detaycı veya takıntılı bir ebeveyn buna sebep olabilir.

Bunun dışında özellikle cinsel kimlik gelişimi 3-6 yaş civarında yapılanır. Kız ve erkek iki farklı cinsiyetin olduğunu çocuk genellikle bu yaşlarda öğrenir. Bu dönemde ailenin farkında olmadan yaptığı bazı davranışlar bu rahatsızlığa zemin hazırlar. Örneğin 1 yaşından sonra çocukların anne-baba ile aynı yatakta veya odada yatması önerilmez. Bu durumların yaşandığı ailelerde bu rahatsızlığın sıklığı artar. Yine bu kişilerde de kuralcı, yargılayıcı, suçlayan bir ebeveyn vardır. Çoğunlukla otoriter bir baba ve/veya çocuğu fazlaca kontrol eden bir anne vardır. Yine çocuk temiz olduğunda ailenin aşırı ödüllendirmesi bu rahatsızlığın gelişimini besler. Bazen çocukluk döneminde yaşanan tacizler de bu rahatsızlığın bir sebebi olabilir.

tavsiyeediyorum.com/makale_9823.htm
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

İnsanları ikna edici bir kişilik nasıl olunur?

Özellikle iş hayatında oldukça faydalı olan ikna etme yeteneğinin belirlenmiş bazı teknikleri vardır.Bunlar:

 • Önce küçük sonra büyük rica tekniği (Üzerinde en çok araştırma yapılan teknik)
 • Önce büyük sonra küçük rica tekniği
 • Gitgide artan ricalar tekniği
 • Sadece o değil tekniği
 • Evet-evet tekniği
 • Acaba değil hangi tekniği
 • Soruya soruyla yanıt verme tekniği
 • Yer etme tekniği
 • Borca sokma tekniği

Bu slaytta hepsinden ayrıntılı olarak bahsedilmiş:

slideshare.net/ysnsygl/temel-ikna-teknikleri

Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeskiİkna Teknikleri konu başlığını takip etmeye başladı.

İkna Teknikleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

Hologram nedir? Holografik görüntüler nasıl elde edilir?

Lazer ışınlarıyla gerçekleştirilen 3 boyutlu görüntü işlemine hologram denir. Hologram işlemi sayesinde bir yerden farklı bir yere sanal 3 boyutlu görüntü birebir aktarılabilir. Holografi cisimlerden gelen dal­galardaki bilgiyi belirli bir şekilde depo edip bu bilgide hiçbir kayıp olmadan tekrar ortaya çıkartmayı sağlayan bir tekniktir. Üç boyutlu bir görüntü elde edebilmek için, cisimden yayılan ışığın fotoğrafını çekmek gerekiyor. Işığın hareket eden ve bu sırada çeşitli tepe ve çukur noktaları oluşturan dalgaları bir an için dondurulup fotoğraflanabilirse, ışığı yansıtan cismin üç boyutlu özelliklerini taşıyan dalga örneği yeniden oluşturulabilir.
Mayıs 2013

Ali Cengiz KaraeskiMelankoli konu başlığını takip etmeye başladı.

Melankoli

Melankoli halk arasında yalnızlığı tercih ve hüzün hali olarak bilinse de aslında psikolojik bir durumdur. Nedensiz yere depresyon hissi ve...

Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

Teknoloji ile sosyalleşir miyiz yoksa yalnızlaşır mıyız?

Sosyal ağlar ile sosyalleşme olumsuz bir şey değil. Ancak yüz yüze ilişkinin yerini almamalı. Eğer "gerçek" dünyada doyurucu bir sosyal hayatınız var ise bilgisayar başında geçirilen süre fazla abartılmadığı sürece sosyal ağlar bir zarar vermez. Aksine sosyal hayatı zenginleştirebilir.

Ancak, eğer başka bir sosyal hayatınız yoksa ve tek ilişki kurma biçiminiz sosyal ağlar ise bu durum zarar verici olabilir. Çünkü böyle bir durumda sanal bir sosyal çevre ile sanal bir iletişim ile sınırlı kalınır.
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

Ütopyanda nasıl bir ülke var?

Bir ülke istiyorum adı '' DÜNYA'' Bir tek ırk istiyorum adı ''İNSAN'' Bir tek kaynak istiyorum adı ''SEVGİ'' Ve bir tek slogan istiyorum adı '' YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ"
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bir yanıta alt yorum yaptı

bu bitki bu organa benziyor o zaman o organa yararlıdır gibi söylemler hurafedir, hiç bir bilimsel kanıta dayanmaz lütfen hurafeleri yaymayalım burası bir bilgi platformu olma yolundadır, örnek vermek gerekirse fasulye böbrek şeklindedir ve eğer bir böbrek hastası buna dayanarak fasulye tüketmeye başlarsa böbrekleri bundan zarar görecektir, fasulye yüksek oranda protein içerir ve yüksek miktarda protein almak böbreklere zarar verir.

Ben de ekleyeyim birkaç birşey:

 1. Üzüm salkımı kalp şeklindedir, herbir üzüm tanesi kan hücresi gibi görünmektedir ve araştırmalar üzümün ciddi kalp ve kan canlandırıcı bir gıda olduğunu göstermiştir.
 2. Ceviz küçük bir beyin görünümündedir, ve beyin fonksiyonlar için faydalıdır.
 3. Soğan vücut hücreleri görünümündedir. Bütün vücut hücrelerinden artık maddelerin temizlenmesine yardım eder. Hatta gözlerin epitel katlarını yıkayan gözyaşlarına bile sebep olur....
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

Bildiğiniz ilginç, şaşırtıcı bilgiler nelerdir?

Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır.
Mayıs 2013

Ali Cengiz Karaeski bu yanıtı beğendi:

Deniz anası değdiği yeri neden yakar?

Deniz analarını biyolojik olarak sınıflandırma yapıldığında omurgasız hayvanlar arasında yer alır. Bu hayvanlar arasında da Knidliler olarak adlandırılır. Knidlileri diğer hayvanlardan ayıran en önemli özelliği knidosit denen yakıcı hücreler bulundurmasıdır. Ektoderm tabakasında (dış yüzeyde) yer alırlar. Aslında bu yapıların amacı korumak ve avlanmaktır. Bu hücrelerin iç kısımlarında operkulum denilen bir kapak bulunur. İçlerinde ise dikenlerle donatılmış bir iplik taşıyan kapsül (nematosit) bulunur. Uyarılma anında, yabancı bir cisim değdiğinde operkulum hızla açılarak içindeki nematositi fırlatır ve avının üzerinde zehirli bir etki yapar. Bu her yakıcı kapsül sadece bir kere patlayabilir.

Deniz Anası

Deniz analarının ( knidlilerin) çoğu denizlerde, bir kısmı da tatlı sularda yaşar. Deniz analarını iki yaşam formu vardır. Polip ve medüzler olarak adlandırılır. Polipler bir yere tutunarak yaşarlar. İskele direkleri, hayvanların ve bitkilerin üzerinde görülebilirler. Medüzler ise serbest yaşarlar.
Nisan 2013

Ali Cengiz Karaeski bir yanıt verdi.

Nisan 2013

Ali Cengiz KaraeskiKahkaha konu başlığını takip etmeye başladı.

Kahkaha

Kahkaha (Özgün adı: LOL (Laughing Out Loud)), 2008 yapımı Fransız komedi filmi. Filmin yönetmeni aynı zamanda Delgado Nans ile birlikte sena...

Nisan 2013

Ali Cengiz Karaeski bir yanıt verdi.

Öğrenciyken şirket kurmak amaçlı neler yapılabilir?

Kosgeb girişimcilik kurslarına katılıp şirket nasıl ayakta tutulur onu öğrenmek gerek, ayrıca kosgeb eğitim programını başarılı bir şekilde tamamlayanlara maddi destek de veriyor
Daha Fazla