Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat Mühendisi Ömer inploid.com'da 0 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Mart 2017

Ömer bir yanıt verdi.

İnşaat Mühendisi adayı olarak çalışma alanlarımızın çeşitli olduğunu ve günümüzün gerektirdiklerine bakınca da yaratıcılık, yenilikçilik, sürdürülebilirlik kavramlarının tüm alanlarda asıl aranan özellikler olduğunu birçok yerde okudum. Soru: Nasıl daha yaratıcı, yenilikçi oluruz?

Şimdi herkes şuraları takip et, şu programları ögren, yabancı dil vs. vs. klişe sürekli duyduğun şeylerden sana öğüt verecek(Bunlar yanlış demiyorum).Muhtemelen bu öğüt verenlerin birçoğu da (bende dahil) sana nasihat verdikleri şeyleri yapamamış insanlardır. Fırsatları olmamıştır, talihsizdir orasını bilemem.
Bu sorduğun soru havaya gitmeyecekse ve burada ki cevapları gerçekten uyguluyorsan sana vereceğim en güzel tavsiye o ekranın karşısında oturup mimari blogları takip etmekten ziyade en yakınındaki (mimarlık mühendislik firmaları öncelikli tabi ki de) firmada çalışman olurdu. Burada yazan birçok insan dışarıdaki hayattan habersiz emin ol. Gerçekten çalışıyor olsalar buraya girdi yazacak vakitleri kalmazdı.
Bilgisayar ekranından ve üniversiteden bir yere kadar öğrenirsin(üniversiteyi de çıkar hatta ilk 1000'de iki üniversitemiz var).Yaratıcılık bir programcı değilseniz ekran başında yada ezberden giden türk üniversitelerinde olmuyor maalesef.
Sürekli benzer sorular soruyorsun sanırım. Mail kutumda inploidte tek sen görünüyorsun, o yüzden bazen giriyorum : ).
Bir öğrenci olarak endişenizi anlıyorum ama siz zaten yaratıcıydınız bunu nerede kaybettiğinizi düşünün bence ve kaybettiğinizi ekran başında yada kokuşmuş üniversite hocalarında aramaktan ziyade ilk başta firmalardan ret alarak bulun(lütfen söylediklerimi yanliş anlamayın).
Başarılar
Aralık 2016

Ömer bir yanıt verdi.

Mimarlık öğrencileri neden bu kadar çok maket yapıyor. Neden uygulama, deneyler mimarlık öğrencilerinde bu kadar ön plandayken İnşaat Mühendisi öğrencisi olarak biz neden bir çekme basınç deneyi bile yapmıyoruz? Bu bizim için bir eksiklik değil mi?

Her gün maket yapan son sınıf bir mimarlık öğrencisi ile yaşayan bir inşaat mühendisi olarak bu söylediğinize kısmen katılıyorum. İnşaat mühendisliği dört temel konu üzerinde döner(çekme, basınç, eğilme, burulma).Bu kadar. Yani bir yapı elemanına baktığınız zaman elemanın bu dört parametreden hangisi yada hangilerine karşılık geleceğini bilip işlem ve modellemeyi ona göre yapmalısınız. Bu deneyle kavranabilir mı? Derseniz sadece bir fikriniz olur. O yüzden kendiniz bunu tümleşik yapılarda yerinde görmelisiniz.
Bir deney size mikro ölçekte bilgi verecektir ama makro ölçek için ancak temel atacaktır. Üniversite öğrencisi olarak deneylerden daha faydalı bir şey yapmak istiyorsanız bir büroda, beton firmasında, yapı denetimde ücretli, ücretsiz bir işe kesinikle girmelisiniz. O zaman öncelik vermeniz gerekenleri çok daha iyi kavrayabilirsiniz.
Mart 2015

Ömer bu yanıtı beğendi:

Neden yeni mezun inşaat mühendisleri iş bulamıyor?

Türkiye'de üniversiteler... Yüksek meslek fakülteleri olarak dönüştürülmüşlerdir... Her meslek grubu için... uzman ve yaratıcı-yenilikçi düşünce sahibi insan yerine... Şirketlere uyumlu meslek sahipleri piyasaya sürülmektedir... Özetle... uzmanlaşma yerini ezberci... derme çatma akademik bilgilerle yoğunlaştırılmış... Öğretilmiş kalifiye elemanı profiline terk ettirilmiştir... Küresel elitlerin size biçtiği rolünüz kadar hareket kabiliyetiniz olur... .
Mart 2015

Ömer bu yanıtı beğendi:

Neden yeni mezun inşaat mühendisleri iş bulamıyor?

İnşaat mühendisliği çıraklığı, kalfalığı ve ustalığı olan geleneksel bir meslektir. Yeni mezun mühendis tabii ki bir çok mühendislik yetisine hatta bilgisine de sahip olarak mezun oluyor ama işin pratiğine yönelik sıfır bilgisi oluyor. Kısaca ön eğitimli bir çırak olarak mezun oluyor.

İş imkanları aslında var, şantiye mühendisi ya da hatta ofis junior mühendisi olarak iş bulabiliyorlar ama ücretler bir teknikerin bile oldukça altında oluyor. İnşaat mühendisliğinde ofiste tabii ki hesap işi var ama ondan daha fazla da çizim işi var. Yeni mezun bir mühendis hesap işini öğrenir öğrenmez çizim yapmak istemiyor. O durumda firma için bir çok teknikeri işle besleyebilecek ama çok daha pahalı olan usta ya da kalfa mühendis yanında birkaç tane de tekniker/ressam almak daha ekonomik oluyor.

Bir diğer konu da işi öğrenen çoğu genç erkek mühendis işi bırakıp kendi işini kurma peşine düşüyor. Bunlarda yanlış bir şey yok diyebilirsiniz ki doğrudur. Yalnız tüm bunlar alınacak elemanla ilgili kocaman bir risk paketi oluşturuyor. Dolayısıyla yeni mezun ücretleri de 1500TL'nin altında oluyor. Böyle bir işi de dört yıl okumuş titrini almış mühendis arkadaş kabul etmiyor.

Yeni mezunlar için tabii ki şu anda hızla gelişmekte olan Türkî Cumhuriyetler ve Arap ülkelerinde bol bol iş olanağı da var. Ücretler yüksek ama o ülkelerde yaşamak gerekiyor. Bir de bu sefer iş mühendis için oldukça riskli oluyor. Parası verilmeyip o dağın başı ülkelerinde yaşamaya mahkum edilen bir çok da mühendis hikayesi biliyoruz. Bana hiç olmadı ama eğer öyle bir işi kabul edersem her an olabilir.

Yeni mezun meslektaşlarıma tavsiye vermem istenirse Türkiye'de bir işi kabul etsinler ve bir süre sürüne sürüne kalfalığa kadar çalışsınlar. Bu bir süre 1-2 yılı aşmaz. Ondan sonra alacakları maaş da ilk olarak düzgün bir şekilde yaşamalarına yetecektir. İki senenin sonunda hem bol bol iş öğrenmiş olacaklar hem de artık yeni mezun olmayacak hatta tecrübeli mühendis olacaklar. Bu iki yılın birini şantiyede birini de ofiste geçirebilirlerse en mükemmeli o olur. Bu sürenin ardından eğer ücretlerindeki artış kabul görmezse istedikleri herhangi başka bir firmada iş bulabilirler. Çizim yapmaktan da kaçmasınlar, evet zor bir iştir ama çizimi bilen bir mühendisin teknikerleri yönetmesiyle işi teknikerlerden genellikle de yalan yanlış öğrenmesi arasında büyük fark var.

Bir de kimse unutmasın Ankara'da bir ODTÜ mezunu junior mühendisin alacağı para gerçekten 1500 TL'nin altında. Bu dar boğazdan geçmek zorundalar. Bir öğretmen ya da hatta doktor'da kariyerine sıkıntısız başlamıyor. İşi zor şartlara rağmen Türkiye'de öğrenip ileride elzem olacak çevrenizi Türkiye'de edinmeniz önemli.
Mart 2015

Ömer bu yanıtı beğendi:

Neden yeni mezun inşaat mühendisleri iş bulamıyor?

Çünkü mimarlarımız tırt. Ne alakası var diyecek konuyu bilmeyenler ya da görmek istemeyenler. Dünyada çoğunluğu beyaz yakalı olmaya hevesli taze mühendis sadece bizde var çünkü tasarımlar zor değil. Halbuki mühendisi zorlayan kişi mimardır. Öyle bir tasarıma imza atar ki mimar, mühendis onu kitabına uydurana kadar matematiğin dibini bulur. E mimar tırt olunca usta başı bile 3+1 odalı 4 daireli 10 katlı binayı diker üstüne de kuş kondurur. Bir dünya mühendis taze de işsiz kalır. Buyurun mühendis enflasyonuna.
Daha Fazla