Bilmek istediğin her şeye ulaş

Omer Ayverdi, 

Web Developer

IT sektorune her zaman merakim olsa da yillarca takip etsemde son 4 yildir ciddi olarak ilgilenmekte olan biriyim. Tavsiyem size girmeyin tam bir deli isidir :D Bu arada fotodaki adam ben degilim Bjarne Stroustrup, C'yi object orient'a ceviren adam yani C++'a.

Ocak 2016

Omer Ayverdi bir yanıta alt yorum yaptı

Bug tracking de eklenebilir amaclari arasina..
Versiyon kontrolu, kaynak kod depolama, takim halinde calisma amaclari.

Svn,
Cvs,
Mercurial,
Bitbucket,
Sourceforge,
Code google(2016 da kapanacagi duyruldu)

Tabi git ve github biraz farkli aslinda github size git icin bir sunucu saglamaktadir. Siz bu isi localde de yapabilirsiniz baska alet edevatlarla.
Ocak 2016

Omer Ayverdi bir yanıt verdi.

Github platformunun kullanım amacı nedir? Github'a benzer başka platformlar var mıdır? Varsa hangileridir?

Versiyon kontrolu, kaynak kod depolama, takim halinde calisma amaclari.

Svn,
Cvs,
Mercurial,
Bitbucket,
Sourceforge,
Code google(2016 da kapanacagi duyruldu)

Tabi git ve github biraz farkli aslinda github size git icin bir sunucu saglamaktadir. Siz bu isi localde de yapabilirsiniz baska alet edevatlarla.
Ocak 2016

Omer Ayverdi bir yanıta alt yorum yaptı

Titan Mini Framework için soru-cevap destek platformu açıldı. sorucevap.titanphp.com
Ocak 2016

Omer AyverdiTuran Karatuğ kişisini takip etmeye başladı

Turan Karatuğ, Web Yazılım Uzmanı, @Exodrum

Ocak 2016

Omer Ayverdi bir yanıta alt yorum yaptı

Anasayfa neden boş ?
Titan Mini Framework için soru-cevap destek platformu açıldı. sorucevap.titanphp.com
Ocak 2016

Omer Ayverdi bir yanıta alt yorum yaptı

Bence acımasız soru. Google vs gibi şirketlerin tüm yazılımcaları compiler yapan programcılardan oluşmuyor. Bir e ticaret sitesi yapan şirket bana 8 ayda bitirin verin bu projeyi diye eleman almaz. Devamlı çalışan bir ekip alır yanına. Değilse ha 4 ay ha 8 ay gene batar.
Genelleme yapacak olursak, dünyanın hiçbir yerinde %99.9 hiç bir iş grubuna gerekli önem verilmiyor. Biraz acımasız gözükebilir, ki öyledir de ama bütün sistem para kazanmak üzerine kurulmuştur, çalışanlar birer maliyet kaleminden başka birşey değildir. Bu nedenle, danışmanlık firmaları gibi büyük firmalarda adam başı saat ücreti hesabı yaparlar.

Bunu etkileyen bir çok neden vardır. En bilindik ve yazılım alanındaki kişilerinde haklı olarak bolca şikayet ettikleri maliyetlendirme kısmında yapılan manipulasyonlar en üst sıralarda yer almaktadır. Biraz daha açacak olursak; İstenilen işi tam olarak bilmeyen ve büyük ihtimalle uluslararası hiç bir mühendislik kurallarına da uymadan sadece para kazanmak amaçlı sektörde agrasif hareket eden programcı görünümlü "internet kafeciler" var. Ben onlara yazılım mühendisi, uzmanı ve/veya programcı diyemiyorum. Çünkü, bu insanların bilgi birikimini internet kafede oturan bir çocukta bir kaç ayda elde edebilir fakat müşteri açısından hepsi uzaylı yazısı oldugundan ekrana HELLo World yazdırabilen herkes onlara göre dahi. Bu kişiler örneğin; ortalama bir yazılım ekibi ile 7/8 ayda tamamlanabilecek bir e-ticaret projesıne 10.000TL / 4 ay gibi bir teklif verdiklerinde, müşteri sandalyesinde oturan kişi işten anlamadığından otomatik olarak maliyete odaklanıyor. Sonra çok pişman oluyor. Genellikle yatırımları batıyor ve çok ciddi zararlar ediyorlar.

İşin ironik tarafı, bu "internet kafeciler" belirli bir yıl deneyim kazanıp orta ölçekli projelere geçtiklerinde onlarda, onlardan ucuz teklif veren diğer "internet kafecilerden" şikayet ediyorlar. Özellikle Türkiye, ucuz etin yahnisini bir türlü öğrenemedi. Ne ucuz yazılımla ne de ucuz personel ile teknoloji sektöründe kar edemezsiniz.

Diğer taraftan Türkiye ve bir çok ülkede yazılımcılar kendinlerini güncel tutmuyorlar. Çünkü, bunu bir meslek, para kazanma aracı olarak görüyorlar. Sadece minimum işini görebilecek kadar öğreneyim, çalışsın yeter mantığı ile ilerliyorlar. Nasıl ki, kas gücü ile iş yapan kişilerin kaslarını sağlam tutması gerekiyorsa, sizde beyin gücünüzü her zaman yüksek tutmanız gerekiyor.

Google, Microsoft, Boeing, NASA engineering interview'ların da sordukları sorular domain spesifik değildir. Yani onlar "C şarpçı", "Javacı" aramıyorlar ve aramazlarda. Programcı adı üstünde program geliştiren insandır. Program geliştirmek için, programlama dilleri birer araçtan öte değildir. Bu nedenle, mülakatlarda daha çok algoritma ve logic soruları sorarlar. Mesela; istediğiniz dilde Binary Tree algoritmasını yazınız. Siz yazsaydınız nasıl implemente ederdiniz?

Hatta size örnek olması açısından daha bir kaç hafta önce kendine "Senior" diyen Amerika'lı bir arkadasa basit bir soru sordum. Dedim ki "Bana yeni bir data type yaz. Adı BigIntV2 olsun. Bu class N uzunlugunda sayı alabilsin. Yani 10 basamaklı da bir sayı verebilirim, 1500 basamaklı da. Hepsini handle etsin ve sonrasında toplama verdiğim rakamlar arasında toplama yapabileyim.

35dk harcadı ve sonunda yaptı ama kabul edildi mi? Hayır. Neden? Soruyu çözmüştü. Çünkü; kendini tanımıyordu. Senior seviyedeki bir software engineer için bu soru 10dk bile sürmez. Anında kafasından compile edip algoritmayı 1dk içinde tahtaya yazıp, 5dk içinde koda dökebilir ama olsun 10dk hadi.

Bu size acımasız mı geldi? Veya zorlayıcı mı? Haklısınız Türkiye'de bu şekilde interview yapsak heralde girenlerin %90'dan fazlası fail eder ama adamların amacı yazılım muhendisi almak "C şarpcı", "Javacı" almak değil. Bu sene J2EE ile çalıştılar. Bir sonraki yıl Go veya Python ile çalışabilirler veya aynı anda 2/3 projede farklı dillerde çalışabilirler.

Şimdi Türkiye'de yazılımcılarında kalifikasyonu sınırlı olduğundan, özel sektör rahat, rahat ezebiliyor. Biraz işi bilenlerde, normalde alacakları maaşlardan çok daha yukarı çalışıyorlar, çünkü alternatifleri çok sınırlı. Bu aradaki fiyat farkını da özel sektör işte o yeterince kalifiye olmayan programcıları ezerek çıkartmaya çalışıyor.

Şimdi ne yapacağız? Yok mu çözüm. Kim yardım edecek? Size, sizden başkası yardım edemez. İnternetten araştırın belki birileri bu problemleri daha önceden görüp bu konu ile ilgili Türkçe bir eğitim serisi hazırlamıştır. Belki şurada da bir konu indexi vardı şöyle:hakandamar.com/2015/11/03/the-big-bang-...

Belki bu eğitim serisine başlamadan önce bilmeniz gerekenler ile ilgilide birisi bir yazı yazmıştır.Mesela şöyle;hakandamar.com/2015/12/14/neleri-bilmen...

Siz kendinizi geliştirirseniz, sektör gelişir. Sektör gelişirse iş imkanlarınız Türkiye dışına taşar. Türkiye dışına iş imkanlarınız taştığında ülke içinde dumansız endüstrinin maaş ve çalışma şartları iyileştirilir. Etki, tepki meselesi. 1 günde olmaz ama bir gün başlamak gerek buna değil mi? :) Belki o gün bu gündür.

Başarılar.
Ocak 2016

Omer Ayverdi bir yanıta alt yorum yaptı

bill gates apple dan birsey araklamamistir. .bill gates sistemini ibm'in cp/l sisteminden araklamistir. bu zannedilmesin ki appple biyerden bisey araklamamistir. apple in sistemi aynen linux gibi unix benzeri bir sistemdir.yani unix temelli bir sistemdir.apple herhangi bir teknoloji de uretmez. soyledikleri mouse u ilk apple buldu veya grafiksel isletim sistemini ilk yapti hep sallamasyondur. ne mouse u nede grafik sistemi apple bulmustur.hepsini baskalarindan asirmistir..grafik sistemini mesela xerox dan almistir.....
Çünkü Apple yazılımları (özellikle işletim sistemi) Apple donanımına göre optimize edilir.

Apple öncü bir fimadır, yaptığı çoğu şey taklit edilir.

İşin bir de kaliteli malzeme, işçilik ve görsellik boyutu var ki çok önemli.

Yıllar önce bilgisayar kullanmayı Apple bilgisayarlarda öğrendim. Macos işletim sistemini kullanıyorduk, pencerelerle çalışıyorduk, meğerse o zamanlar DOS denen işletim sistemiyle uğraşıyormuş çoğunluk. Apple bilgisayarların pahalı olmasının en büyük nedeni o zamanlara dayanıyor bana göre. Neyseki Bill amca Windows işletim sistemini Apple'dan araklamayı akıl etti sonradan. Bu arada Apple'ın yaygın hale getirdiği pencere sistemini Steve Jobs Xerox'tan araklamış o da ayrı konu.

Kısacası Apple niye pahalı? Macosx sadece Apple bilgisayarlarda çalışır, Ios sadece Iphone'larda çalışır. (istisnalar var biliyorum)

Sen ne kullanıyorsun diye sorarsanız...
1200 liraya bilgisayar topladım Windows kullanıyorum, 600 liraya cep telefonu aldım Android kullanıyorum çünkü Apple çok pahalı :)
Mart 2015

Omer Ayverdi bir yanıt verdi.

Sizce görseli güzel bir tasarım mı önemli, yoksa Google'da üst sıralarda çıkan basit bir tasarım mı?

Siz hele google'da ust siralara bir cikinda. Gorselini yapacak duzeltecek adamda bulursunuz para ile. Bir site yapmasi veya tasarimi zor olabilir ama o siteye trafik cekmek ondan kat ve kat daha zordur.
Mart 2015

Omer AyverdiJquery Mobile konu başlığını takip etmeye başladı.

Jquery Mobile

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2015

Omer AyverdiWeb Tasarım konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Tasarım

Web grafik tasarımı, grafik tasarım alanı ile yakın ilişkili bir konu olarak ele alınabilir ama kendi içerisinde ayrı bir dal olarak çok gen...

Mart 2015

Omer AyverdiMobile Web konu başlığını takip etmeye başladı.

Mobile Web

The Mobile Web refers to access to the world wide web, i.e. the use of browser-based Internet services, from a handheld mobile device, such...

Mart 2015

Omer AyverdiMobil konu başlığını takip etmeye başladı.

Mobil

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2014

Omer Ayverdi bir yanıta alt yorum yaptı

tavsiyem ingilizce biliyorsan bluej isminde bir ide si javanin sirf ogrenmek icin okullar icin yapilmis bir ide oyle eclipse gibi cok karmasik her tarafi butonlarla dolu bir ide degil ve birde kitap tabi ozellikle bluej icin tasarlanmis bir kitap mesela "Objects First with Java A Practical Introduction using BlueJ". sinif ve nesne nin ne oldugunu kafana kaziyacaktir bu emin ol.
Java'yi secerek ogrenilecek dil olarak, cunku java da neredeyse fonksiyonel programlama hic yok. Hersey nesne tabanli ta ilk ciktigindan beri.
Aralık 2014

Omer Ayverdi bir yanıt verdi.

Nesne tabanlı programlama nasıl öğrenilir?

Java'yi secerek ogrenilecek dil olarak, cunku java da neredeyse fonksiyonel programlama hic yok. Hersey nesne tabanli ta ilk ciktigindan beri.
Aralık 2014

Omer Ayverdi bir yanıta alt yorum yaptı

??
Isletim sistemlerinin hemen hemen hepsi assembly ve birazda C ile yazilir.
Kasım 2014

Omer Ayverdi bir yanıt verdi.

Piyasaya sürülen ilk Windows işletim sistemi hangi dille yazılmıştır?

Isletim sistemlerinin hemen hemen hepsi assembly ve birazda C ile yazilir.
Kasım 2014

Omer Ayverdi bir yanıt verdi.

İnternetten kazandığınız ilk para neredeydi ve kaç liraydı?

Henuz kazanamadik ama kazanacagiz emlak sitemizden.
Ekim 2014

Omer Ayverdi bir yanıt verdi.

C++ bilen birinin Java veya C# öğrenmesi kolay mıdır?

Evet kolay olur. Cunku C sharp ve Java C-like yani C-benzeri dillerdir. C den tureme yani. Dolayisiyla syntax leri de oldukca benzer birbirine.
Ekim 2014

Omer Ayverdi bir yanıt verdi.

Google Play'de bir uygulama güncellenirken arka tarafta bu işlem nasıl yapılıyor, nasıl güncelleniyor?

Google'in bunu nasil guncelledigini bilmiyorum fakat bir guncelleme yapildiginda bir yazilima illa ki boyutu artacak diye birsey yok. Misal guvenlik guncellemesi yapar alir kodu biraz degistirir geri yukler. Hatta boyutu bile azalabilir.
Ekim 2014

Omer Ayverdi bir yanıt verdi.

Bir makinenin rastgele bir şey seçmesinin altında yatan mantık nedir?

Programlar aslinda rastgele bir sayi secmezler. Yazilan koda gore bir sayi verir. Mesela genelde timestamp alinir md5 gibi kriptolama ile kriptolanir milisaniye icinde bir sayida durdurulur ve o sayi verilir tabi sayi artik siz ne istiyorsaniz ondalik istiyorsaniz ondalik olarak kesilerek verilir veya yuzdelik kestiyseniz yuzdelik bir sayi.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

Satranç

62 Kişi   40 Soru

Yazılım

3269 Kişi   564 Soru

İnternet

2633 Kişi   543 Soru

Bilgisayar

2638 Kişi   445 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Yazılım Geliştirme

1234 Kişi   187 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Bilgisayar Oyunları

803 Kişi   113 Soru

PHP

513 Kişi   101 Soru

Programlama Dilleri

579 Kişi   94 Soru

Yazılım Güvenliği

548 Kişi   17 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Web Yazılımı

597 Kişi   238 Soru

Donanım

527 Kişi   96 Soru

Yazılım Algoritmaları

485 Kişi   31 Soru

Bilişim

553 Kişi   111 Soru

Arsa

4 Kişi   5 Soru

Otomobil

247 Kişi   139 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru