Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ömer Ulusoy, 

SEO Expert

SEO Expert Ömer Ulusoy inploid.com'da 0 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Şubat 2013

Ömer Ulusoy bir yanıta alt yorum yaptı

Çok doğru bir yere deyinmişsiniz, ama benim gördüğüm google + bunu kişiye özel arama sonuçları çıkarmak için oluşturdugu bir algoritmadır bunu şimdilerde değilde 1 sene içinde daha iyi anlayacağız, yani orada google + arama yapsın bu işe karışmasın demenize katılmadım yada ben öyle anladım :)

teşekkür ederim zaman ayırıp bu güzel bilgiyi bizimle paylaştıgınız için
Hala Google ile aynı kulvarda değiller. Buna rağmen kullanıcı davranışlarını " sosyal arama " yönünde değiştirme ihtimali olan bir özellik oldu. Ne var ki hali hazırdaki Facebook kullanıcılarının mevcut "beğenme" durumları her zaman doğruyu yansıtmıyor. Bazen sırf bir arkadaşınız gönderdi diye beğendiğiniz şeyler var, ya da karşınıza geldiği ilk anda "Beğen" deyip geçtiğiniz şeyler. Bunların sayıca oranı eminim ki sistem açısından büyük bir etki seviyesinde değildir ancak bu andan itibaren facebook bu " beğenme " işini daha ciddiye almak zorunda kalacak. Belki de online mecralarda bizler artık beğendiğimiz şeylere daha fazla dikkat eder hale geleceğiz.

Bu yeni özellik asıl olarak iş modellerine ve şirketlere daha fazla yarayacak gibi görünüyor. Sayısız uygulama çıkacak ve bu uygulamalar artık daha spesifik olarak hedef kitleye ulaşabilme şansı yakalayacaklar.

Hepsinden öte; daha sosyal mi, yoksa daha tehlikeli bir online hayata doğru mu gidiyoruz bunu da zaman gösterecek.

Soruya dönecek olursam, Google'in Google+ ile birlikte yaptığı bir hata vardı. Güçlü olduğu yanlarını bu ürüne gömmek yerine kendine yeni bir mecra yaratmaya çalıştı. Oysa en iyi yaptığı şey arama yapmak idi ama Google+ içerisinde bu özellikleri rahatça kullanmamızı sağlamadı. Tersine arama sonuçlarındaki deneyimimizi geliştirmek için Google+'a giriş yaparak arama yapmamızı istedi ve buna zorladı. Bence Google+ açısından yapılan en büyük ilk hata bu idi. Arama konusundaki tüm ürünlerini Google+ içerisinde profesyonel bir şekilde entegre etmeyi ise çok sonraları akıl etti ancak iş işten geçmişti bence. Facebook bu anlamda akıllıca bir hareket ile, elindeki gücü sessiz sedasız bir silaha dönüştürmüş durumda artık. Facebook Graph Search kullanıcı tabanının büyüklüğü sayesinde yıkılması zor bir bina halini alacak.

Her şeye rağmen şu an facebook yine de bilgi kirliliğinin en fazla olduğu sosyal ağ ve bu anlamda Google+ çok daha iyi. Bunun nedenlerinden birisi de kullanıcı sayısı elbette ki. Ancak facebook her konuda olduğu gibi bu konuda da elindeki veriyi iyi değerlendirecek ve yeni çözümler sunacaktır.
Ocak 2013

Ömer Ulusoy bu yanıtı beğendi:

İyi bir blog yazarı olmak için neler yapılmalıdır?

çok yazmak önemli değil. hangi konuda olursa olsun bir blog yazarı için devamlılık şart...

Ocak 2013

Ömer Ulusoy bu yanıtı beğendi:

İnternette Türkçe içeriğin en zayıf olduğunu düşündüğünüz ve sıkça yabancı kaynaklara başvurmak zorunda kaldığınız konular ve alanlar hangileri?

Genelde bilim ve teknoloji haberlerini ilk olarak dışarıdan aldığımız için yetersiz kalıyoruz. Mesela teknoloji ve bilim ile ilgili haber ilk önce yabancı sayfalarda yayımlanıyor ben İngilizce bilmesem o haberin Türkçe'sini beklemek zorundayım. Bana çeviri programları var diyeceksiniz ama çeviri programından çeviri yaptığında inanın başka bir şey oluyor amacından çıkıyor....

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnternet

2615 Kişi   541 Soru

İnternet Güvenliği

206 Kişi   40 Soru

İnternet Tarayıcıları

59 Kişi   30 Soru

İnternet Teknolojileri

1261 Kişi   172 Soru

SEO (Search Engine Optimization)

179 Kişi   50 Soru

İnternetten Para Kazanmak

631 Kişi   61 Soru

İnternet Sitesi

1006 Kişi   171 Soru

İnternet Yasası

65 Kişi   4 Soru

Organik Seo

17 Kişi   11 Soru

Arama Motoru Optimizasyonu

29 Kişi   11 Soru

Arama Motoru (Search Engine)

146 Kişi   46 Soru