Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önder Çelik, 

Bilgi İşlem

Bilgi İşlem Önder Çelik inploid.com'da 3 soru sordu, 36 soru yanıtladı ve 16 takipçisi var.

Ocak 2015

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

1000-1500 TL aralığında sizi asla pişman etmeyecek, alınabilecek telefonlar hangileridir?

Bu fiyat aralığında herhangi bir Lumia/Windows Phone. Gerek istikrarlılığı gerek sağlamlığı konusunda kesinlikle herhangi bir Android işletim sistemli telefondan kat kat iyi.
Eylül 2014

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?

Türk girişimcilerinin yıllardır sorduğu soru :
Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?
Türkiye de marka çabasının devlet destekli hali TURQUALİTY var, onun da vasat derecede bir süreçte olduğunu görebiliyoruz.
Kişisel yorumum; Beko, Arçelik, Vestel bu bahsettiğimiz markalar dünya markası değil sadece ''Türkiye'den dünyaya açılmış markalar''.

Tespit:
Dünya şirketlerinin yaptırım gücü ve piyasayı şekillendirici etkileri vardır, dış dünyaya açıldığımızda 55 ülkede anket yaptırsak her ülkede en az 100 kişiye sorsak marka bilinirliğimizi, bizim markalar emin olun 5500 kişi içinden bilen 100'ü bulmaz.
Dünyada markası olmak istiyorsanız en az 20 milyar dolarlık bir piyasa hacmine sahip olmanız gerekiyor, teknik ve resmi rakamlar değil fakat en azından bu güçte olmalısınız. BMW yi ele alırsak (bu arada bmw bile dünya markaları listesinin sonunda 22 milyar dolar ) BMW yi bırakın daha dün kurulan whatsapp bile 19 milyar dolar piyasa hacmiyle satıldı :) bizim devler Garanti bankası 11 milyar dolar, Turkcell de 11 milyar dolar piyasa değeri var dünya piyasasına etki edemememiz normal.
Şimdi gelelim neden dünya markası yok'un özüne; Türkiye'deki algı herkes çocuğunu memur, garantili meslek yapma derdinde, daha çocukluğunuz da kırıyorlar innovasyon yapmanıza izin vermiyorlar, marka olmanızı değil markaya hizmet etmenizi istiyorlar, korkak yetişen garantici yetişen birey iş hayatında özgür ileriye dönük risk alamıyor, aylık ve yıllık muhasebe derdinde kar, zarar dengesiyle ilgileniyor arge çok düşük seviyede ülkemizde bir ara 'Eroğlu şirketler grubu yani Colins Rusya gibi bir bölgede en iyiler arasına girmeyi başarmıştı kişisel kanaatim şuan onunda maliyet kesim üretim gibi dertler içinde yıldızlar kategorisine giremediğini görüyorum. Versace olmak istemiyoruz versaceye nasıl fason ürün dikeriz derdindeyiz emin olun milyon dolarlık şirketlerimiz bile bu dertte.
Temmuz 2014

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

Saate baktığımda sürekli aynı olan rakamları görüyorum bugünde 07:07' di ilginçtir ki tarihte 07/07 yi gösteriyordu. Arada bir korkuyorum sizce bu rastlantılar nedir?

Kısaca beynin gücü. Buna bir anlam yüklemeye çalışmamanızı öneririm ama bu konuda birkaç bilgi verebilirim. Beynimiz ve biyolojik saatimiz çok kuvvetlidir. Saate o anlarda bakmanız ve denk gelmesi beyin için yapılması o kadar kolay bir işlem ki aslında. Özellikle bu tesadüf gibi görünen anların sizde neden gerçekleştiğine dair birçok hipotez üretilebilir (bilinçdışı ile ilintili olarak). Sayıların ve büyük tesadüflerin beynin güçlü yapısı ile ilişkili olduğuna dair çok fazla şey okudum bugüne kadar. Bu etkiyi daha iyi anlayabilmeniz için Freud'un Rüya Yorumları serisini (3 cilt) okumanızı tavsiye ederim.

Yaşadığınız şeye benzer olarak; "rüyanızda gördüğünüz birisi ile gerçek hayatta karşılaşmanız" da verilebilir. Trafik ışıklarında karşıya geçerken dahi anlık olarak gördüğünüz her şey ve her kişi beyin tarafından kaydedilebilir. Hem de hayatımızın sonuna kadarki her şeyde. Bu kadar güçlüdür beyin.

"Beyin asla unutmaz, bastırır" :). Kural budur genel olarak. Bu kurala uygun olarak hiç kırmızı ışığa yakalanmadan bir gün de geçirebilirsiniz mesela aracınızla ve bu da beynin arka planda becerebileceği bir şeydir. İnanmak güç ama önem vermeye başladığınız takdirde her gün geçtiğiniz trafik ışıklarına asla yakalanmadan evinize dönebilirsiniz (olağan dışı durumları saymazsak- trafik, vs. gibi). Beyniniz sizin için bunu halledecektir. Rutinde arka planda beynimiz bizim direkt olarak farkedemeyeceğimiz birçok ayrıntıyı otomatik olarak hızla yorumlayabilme kapasitesine sahiptir.

Rüya yorumundan devam edeyim konuyu dağıtmadan. Örneğin; bir kişi rüyasında 8 tane taş görüyor ve 8. taşın üzerine yıkılması ile uyanıyor. Bu örnekte; sonradan ortaya çıkan durum, rüyayı gören danışanın kendi ailesinde 8. baba olması ve kısırlık korkusu olması. Ailede danışanın hatırlayabildiği kadarı ile 2 kuşakta toplam 5 erkek var ve çok eskilerden bildiği 2 erkek çocuk doğduktan sonra ölmüş (bunu normalde hatırlamıyor ama terapide ortaya çıkıyor). Bu hesaba göre adam da 8. erkek oluyor ve korkusu taşın üzerine yıkılması ile temsil ediliyor. Bu biraz saçma bir örnek gibi gelebilir ancak durumu ve beynin farkındalık gücünü özetlemesi açısından dikkate değer olduğunu düşünüyorum.

Bu arada Malcolm Gladwell - Blink kitabını ve Charles Duhing - Alışkanlıkların Gücü kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim.
Haziran 2014

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

Çekingenlik nasıl yenilir?

Öncelikte neden çekindiğini anlamak gerekir.. İnsanların onu görmesinden mi, görüp de alay etmesinden beğenmemesinden mi, başarılı olmaktan mı.. Herkes için farklı bir açıklaması olabilir.. Önce bulup, sonra da akılcı bir şekilde sorgulamak gerekir.. Donanim da kazandırdık mı, sonrası tadından yenmez..
Nisan 2014

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

Duyduğun en iyi film repliği hangisidir?

Harvard öğrencileri bir iş icat etmenin iş bulmaktan daha iyi olduğuna inanır.

"The Social Network"
Eylül 2012

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

İş hayatından öğrendiğiniz en önemli OLUMLU şey nedir?

işsizler cennete gider... (çalışmak iyi bir şey olsa üzerine para vermezlerdi)
Eylül 2012

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

Japonya 130 milyon nüfusla; bizim toprakların yarısı olan toprağıyla 4 trilyon $ üretiyor. Bu üretim İngiltere, Fransa ve Almanya'nın toplamı kadardır. Bu nasıl oluyor da oluyor?

Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır:

Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Özal'ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi: "Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!" Turgut Özal'ın "Nasıl?" sorusu üzerine şunu anlatmışlardı: "Biz Japonya'da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi'ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki:

Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip çıkmazsanız sonunuz böyle olur."

Bürokratlardan biri atılır: "Ama bizim Hiroşima'mız yok ki!"

Japon uzmanın cevabı tokat gibidir:

"Sizin Çanakkale'niz on Hiroşima eder!"

Eylül 2012

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

Hayatımızı seçimlerimiz mi, rastlantılar mı, yoksa kader mi belirler?

Rastlantı+seçiim=kader
Eylül 2012

Önder Çelik yeni bir  soru  sordu.

Eylül 2012

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Zenginin hep zenginleşmesi,fakirin ise hep muhtaç olması canımı sıkıyor.
Eylül 2012

Önder Çelik bu yanıtı beğendi:

En iyi öğrenme tekniği sizce nedir?

Muhakemeye dayalı olan durumlarda mümkünse şekil çizerek bağlantı kurmak, ezber amaçlı çalışmalarda ise yazmak en iyi yöntemdir diye düşünüyorum.
Daha Fazla