Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eskilerden kimler kaldı...

Mayıs 2016

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Kafe açmak isteyen birinin yapması gerekenler nelerdir?

Bu konuya eskiden özel ilgim olduğu için aldığım bazı notları aşağıya ekliyorum. Bu notlar, gittiğim iş yapan kafeler ile kendi düşüncelerimin birleşimidir. Umarım faydalı olur.
 • Mekanın ışıklandırması kesinlikle çok iyi olmalı. Ne çok aydınlık ne çok karanlık.
 • Mekanın açıldığı yerde öncelikli bir fizibilite çalışması yapılmalı ancak mekan çok ayak altında bir yer değilse, bu durum mekan için bir artı değere dönüştürlebilmeli. Örneğin, Saklı Bahçe, Gizli bilmem ne...vs.
 • Mekanda asla tek tip oturma düzeni ve tek tip koltuk, sandalye vs. olmamalı. Mutlaka birden fazla alternatif olmalı. Koltuklar, sandalyeler, belki minderler, bar benzeri oturma düzeni, masalı, masasız, vb.
 • Elektrik sistemi her yere ulaşmalı. İnsanlar bilgisayarımı alıp demleneyim dediğinde, bu hayallerini en güzel şekilde yaşayabilecekleri bir mekan olmalı ki yeniden gelsinler.
 • Mekanda mutlaka güncel dergi, gazete, vb. bulundurulmalı.
 • Gerekli olmamakla birlikte konseptine uygunsa mekanda çok satan kitaplar; müşterilere o anda mekanda iken masaya zimmetlenerek okumaları sağlanabilir.
 • Ortak kullanım için 1 adet bilgisayar ve yazıcı da olabilir ama şart değil (bu bilgisayara freezing yazılımları kurularak her gün bilgisayarın bir önceki günkü haline gelmesi sağlanabilir).
 • Mekanda içecek konseptine uygun sunum yapılmalı ancak mutlaka mekana özel bir sunum konsepti olan özel bir ürünü olmalı. X spesyal, x çayı kafemize özeldir, vb. Bunun üzerinde çalışılıp bir şeyler icat edilebilir.
 • Müşterilere asla ama asla gelip gidip "bir ihtiyacınız var mı?" vb. sorular sorulmamalı. Bu en önemli maddelerden birisi bence.
 • Garsonlar ile ilgili de şöyle bir tespitim var. Kurumsallaşmış, zincirleşmiş mekanlarda garsonlar eğitime tabi oluyorlar ve genelde müşteriye gerçekten o mekanın sahibi müşteriymiş duygusunu aktarabiliyorlar. Daha küçük kafelerde ise, aldığım enerji daha çok mekanın sahibinin mekana damgasını hissettirdiği yönünde. Öyle ise şu yapılmalı, mekanın sahibinden çalışanına herkes müşteriye mekanın sahibinin kendisi (müşteri) olduğu duygusunu verebilmeli.
 • Mekana özel küçük promosyonlar ve mümkünse müşterileri mekana çağırabilmek ve haberleşebilmek için mobil uygulamalar da olabilir.
Ekim 2014

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Pazarlamaya ilgili olan bir bireyin ya da bir pazarlamacının takip etmesi gereken yayınlar nelerdir?

Piyasa analizi yapan bütün yazıları teknoloji haberlerini imalat yapan firmaları fuarları kermes yapanları
Ekim 2014

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Matematik II dersi görüyorum ve integral almayı bilmiyorum. Basit bir şekilde; x'in veya x² gibi basit işlemlerde integral nasıl alınır?

İntegrale kadar gelmişseniz, türev biliyorsunuzdur diye düşünüyorum.

Şimdi aşağıda 3 tane ifade göreceksiniz. 1. Adımdaki ifadenin türevini aldım, 2. Adımı elde ettim, onun da türevini alıp 3. Adımı buldum. Ok ile gösterdiklerimse sınavda karşınıza çıkacak olan şekli.

1. Adım: (x³) /3 ---------------------------> İntegrali bu.
2. Adım: x² ----------------------------> İntegralini/ Türevini bulmanı isteyecekleri ifade bu.
3. Adım: 2x -----------------------------> Türevi bu.

İntegral isterlerse 1 adım geri, türev isterlerse 1 adım ileri hareket ediyorsunuz. İntegral için şu soruyu sorabilirsiniz kendinize yani: "Neyin türevini alırsam bana verilen ifadeyi elde ederim? "

Bence test çözerken bunu düşünün, zamanla yerine oturacaktır.
Ekim 2014

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de türban takmanın zorunlu hale gelmesini ister misiniz?

Türban takmamanın zorunlu hale gelmesini nasıl istemiyorsam takılmasının da zorunlu hale gelmesini istemem.
Ekim 2014

Onur TayfunSeda Atadan kişisini takip etmeye başladı

Seda Atadan, Tekstilci, @sedaatadan

Ekim 2014

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Şeytan taşlamak isteyen hacı adayının para ödemesini nasıl karşılıyorsunuz?

Ben şeytan olsam ben de kendimi bedavaya taşlatmaz hatta daha da fazla para alırdım. :)

Günümüzde hacı, taşlama yaparken, Hem Hz. İbrahimin rolünü oynamakta, hem de Hz. Peygamberin sünnetine uymaktadır. Ancak bu rolü oynayan Hacı, sembolik olarak taşlarını şeytanı temsil eden taş yığınlarına fırlatsa da, hakikatte kendisini şeytan hangi zayıf noktalardan aldatıyorsa, o tarafı düşünerek atmalıdır. Herkes kendi ayıbını, açığını ve günahını kendi daha iyi bileceği için, attığı her bir taşla nefsini, şehevi arzusunu, kendisini günaha sokan dürtülerine atmalıdır taşları. Orada sembolik olarak ilk gün yedi, sonraki günler kırk dokuz veya yetmiş taş atar. Bu çokluktan bir kinayedir. Bunun anlamı, artık şeytana karşı sürekli teyakkuz halinde olmalı, yüzlerce defa karşısına çıksa, ona fırlatacağı binlerce taşı olmalıdır. Artık öteden beri tekrarladığı “Taşlanmış şeytanın şerrinden Allaha sığınırım! ” şeklindeki “istiaze”yani “Euzü billahi mineşşeytanir racim” i sadece sözüyle değil, daha bilinçli bir şekilde özüyle yapmalıdır. Kimden kime sığındığını fark etmelidir. “Racim” olan şeytandan “Rahim” olan Allah'a sığındığını kavramalıdır. Şayet bunu kavrayamaz ve sadece sembolde, şekilde takılır kalır da, bunun anlam ve hikmetini idrak edemezse “şeytanı taşladığı” vehmiyle bir kez daha aldanır o kadar! Çünkü şeytan orada sembolize edildiği gibi dışarıda değil, Hz. Peygamber'in benzetişiyle “Kanın damarlarda dolaştığı gibi insanın içinde dolaşır. ” (Buhari, İtikaf 11-12)


En az üç gün orada olacağına göre 126 taşa ihtiyaç duyacaktır. Bu da 14 torbadan 42 dolar eder. İyi paraymış yalnız hacca giden kişi taşları başka bir yerden de toplayıp getirebilir. Satın alınması gibi bir sünnet mevcut değil. Taşlarını kendi getirmeyen hacı adayı hizmet karşılığı para ödüyor bunda yadırganacak bir durum yok. Zaten amaç günah işleme dürtüsünden arınıp gelmesi ki bunu tek bir taşla da yapabilir, yapamazsa da zaten 1000 taş 333 dolarla da yapamayacaktır.
Mayıs 2014

Onur Tayfun bir yanıt verdi.

Öğrenci evindeki internet ve makarna eşdeğer sayılabilir mi?

Kendi açımdan söylüyorum ki artık öğrenci evlerinde internet makarnadan daha çok tüketiliyor :) Artık öğrenciler makarnayı pek tercih etmiyor (en azından ben ve benim çevremdeki öğrenciler), daha farklı (makarna olmayan) yemekler yapmayı ve yemeyi tercih ediyor(uz) .
Mayıs 2014

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

50 kilo verdim, kendime başrol oyuncusunun en yakın arkadaşı muamelesi yapmaktan vazgeçtim, hayatımı geri kazandım... Ve eğer birgun vazgeçmek istersem neden başladığımı hiçbir zaman unutmadım.
Mayıs 2014

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Google'da nasıl bir çalışma ortamı var ve nasıl Google'da çalışabilirim?

Bir arkadaşım Google'da uzun zamandır çalışıyor ve Dublin'de yaşıyor. Onunla yaptığımız konuşmalardan bazı aktarımlar yapayım.

Öncelikle arkadaşım 4 dil biliyor ve bu dilleri kendi kendine öğrenmiş biri (nasıl diye sormayın). Son mülakatında bu dillerin hemen hepsini farklı kişilerle konuşmuş. Yani mülakata katılanlardan biri ile Fransızca, biri ile İngilizce... vs. Bu söylediklerim gözünüzü korkutmasın, çünkü Google'da çalışmak için bu özellikler mutlaka şart değildir. Ben sadece arkadaşımın gerçekten farklı bir insan olduğuna dikkat çekmek için bunları yazdım.

Benim fikrimi sorarsanız; Google veya Microsoft gibi bir firmada çalışmak istiyorsanız cesur olmalısınız ve alanınızda gerçekten çok iyi olmalısınız. Bunun yanı sıra yaratıcı, dışa dönük, algısı açık olmalı ve elbette en azından İngilizce bilmelisiniz. Bu durumda bence başvuru yapmanızda hiç bir sakınca yoktur.

Google'da çalışma temposu ve çalışma zamanlamaları konusu inploid'de başka sorular altında zaman zaman bahsi geçmiş bazı örnek uygulamaları içeriyor. Örneğin; Google çalışanları haftalık çalışma zamanlarının %20'si gibi bir süreyi zorunlu olarak üzerinde çalıştıkları proje dışında istedikleri herhangi bir projeye ayırıyorlar. Yani, genel tabiri ile "şirket içi girişimcilik" yapısı. Gmail gibi ürünler bu sistemle çalışanlar tarafından ortaya çıkarılan ürünler.

"Şirket içi girişimcilik" ile ilgili olarak:
Kurum içi girişimcilik (intrapreneurship) nedir?
İşletmelerdeki iç girişimciler neden destek görmez, inovatif hareketler için aslında en etkili yöntemlerden biri iç girişimciler değil midir?

Bunun yanı sıra benim çıkarımlarıma göre; Google'da hemen hemen her iş için "işinin en iyisi" denilebilecek çok başarılı kişiler çalışıyor ve bu kişiler sürekli olarak uzmanı oldukları işi yapıyorlar. Yani; hemen her konuda uzman kişiler var ve bu uzmanlar uzmanı oldukları işi yapmak dışında başka bir şey pek yapmıyorlar (kurum içi girişimcilik konusu hariç) .

Çalışma saatleri bence Türkiye'ye göre çok hafif kalır. Haftada 3-4 gün diyebiliriz (kesinlikle 5-6 gün değil) .

Arkadaşımın bahsetmeye değer bulduğu şeylerden bir diğeri ise; dünya mutfağı :) Dünya mutfağından örnekler bulabileceğiniz bir yemek servisi alabiliyorsunuz. Çin, Hindistan, Meksika ... vs mutfaklardan çeşit çeşit yemekler bulunuyor restoranlarında.

Ortam olarak nasıl bir yer diye soracak olursanız; ben gitmedim görmedim. Ancak Serkan Köse (@serkan) bu konuda belki yardımcı olabilir. Bunun dışında internette bir çok fotoğraf var zaten: google.com/search? Q=google+office& sourc...

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

Güncelleme:
Gmail'in hikayesi: time.com/43263/gmail-10th-anniversary/
%20 zaman: wired.com/2013/08/20-percent-time-will-...
Mayıs 2014

Onur Tayfun  bu yazıyı beğendi:

Mayıs 2014

Onur Tayfun  bu yazıyı beğendi:

Öğrenciler 3B yazıcı kullanarak 200$ maliyetle protez robot kol yaptılar.

869

St. Lpuis'deki Washington Üniversitesi biyomedikal mühendisliği son sınıf öğrencileri omuz hareketleriyle yönetilen protez kol yaptılar. Normalde 3000$ gibi fiyatlara satılan bu kolu 3B yazıcı yardımıyla 200$'a mal ettiler...

Mayıs 2014

Onur Tayfun bir yanıt verdi.

Dershaneye gitmeden üniversite kazanılabilir mi?

Kesinlikle kazanılabilir. 2. Üniversitemi okuyorum...
Mayıs 2014

Onur Tayfun bir yanıt verdi.

İkinci öğretim ile birinci öğretim arasında ne gibi benzerlik ve farklar vardır?

En büyük fark; günümüzde Örgün Öğretim (Birinci Öğretim) öğrencileri herhangi bir öğrenim harcı ödemezken İkinci Öğretim öğrencileri öğrenim harcı ödemekteler. Ayrıca bu yıl ikinci öğretime öğrenci alımları da ciddi oranda azaldı (Sıfırlanmış bile olabilir, emin değilim). Dersleri aynı hocalar verir, okula göre örgün öğretim ikinci öğretimden, ikinci öğretim de ikinci öğretimden ders seçme hakkına sahiptir.
Mayıs 2014

Onur TayfunAslı Sak kişisini takip etmeye başladı

Aslı Sak, Reklamcı, @reklamcigozuyle

Mayıs 2014

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Türkiye'deki serbest bölgeler nereleridir?

Bildiklerim İzmir Gaziemir, Kayseri Serbest bölge, ama sanırım artık birçok şehirde var
Mayıs 2014

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Matematik II dersi görüyorum ve integral almayı bilmiyorum. Basit bir şekilde; x'in veya x² gibi basit işlemlerde integral nasıl alınır?

Integral'in mantıksal anlamını şu şekilde açıklayabiliriz. Bir grafiğin alanını bulmak için grafiğin taradığı alanı sonsuz küçüklükteki karelere bölersek ve bu her bir karenin alanını ayrı ayrı hesaplarsak, grafiğin taradığı alanı hesaplamış oluruz. Yani demek istediğim şu şekilde bir şey:

Matematik

Grafikteki yeşil bölgelerde gösterilen dikdörtgenlerden bir tanesinin alanını bulmak için yapmamız gereken işlem basittir: "taban çarpı yüksekliktir".

Tüm grafiğin alanını hesaplamak için bu yeşil dikdörtgenlerden yüzlerce, milyonlarca olduğunu düşünün. Eğer her küçük dikdörtgenin alanını ayrı ayrı hesaplayıp toplayabilirsem grafiğin taradığı tüm alana erişmiş olurum.

İşte integralin basitçe işlevi budur. Integral hesaplaması ile bu sonuca ulaşırız. Mesela x değeri 0 ile 1 arasında bu hesaplama yapılabilir.

Görsel olarak anlatmak istediğim şeyi şurada bulabilirsiniz: en.wikipedia.org/wiki/file: riemann_ınteg... .
Mayıs 2014

Onur Tayfun bu yanıtı beğendi:

Türkiye'deki serbest bölgeler nereleridir?

Türkiye'deki Serbest Bölgeler
Mayıs 2014

Onur TayfunEkim Nazım Kaya kişisini takip etmeye başladı

Ekim Nazım Kaya, İnternet Girişimcisi, @ekimnazimkaya

Kaldıraç Etkisi kitabının yazarı (bit.ly/kaldirac-etkisi)

Girişimcilik blogu: startupdoktoru.com (yeni)

Kişisel blog:
ekimkaya.com
twitter.com/ekimnazimkaya
linkedin.com/in/ekimkaya

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İşletme (Yüksek Lisans)

137 Kişi   16 Soru

Öğrencilik

2367 Kişi   124 Soru

Öğrenci Olayları

780 Kişi   17 Soru

Pazarlama

724 Kişi   130 Soru

Dijital Pazarlama

240 Kişi   28 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

Programlama Dilleri

578 Kişi   94 Soru

Evlilik

365 Kişi   156 Soru

Stres

222 Kişi   24 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Fantastik Kurgu

41 Kişi   9 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2208 Kişi   590 Soru

Filmler

3400 Kişi   192 Soru

Sinema

3258 Kişi   301 Soru

İPhone

146 Kişi   70 Soru

Devlet

135 Kişi   78 Soru

Tartışma

23 Kişi   22 Soru

HDR Çekim

7 Kişi   2 Soru

Eğitim

4398 Kişi   644 Soru

Eskişehir

58 Kişi   4 Soru

Galatasaray

249 Kişi   56 Soru

Öğrenme Teknikleri

742 Kişi   27 Soru

Öğrenci Evi

381 Kişi   11 Soru

Felsefe

1950 Kişi   501 Soru

Football Manager 2011

2 Kişi   1 Soru

Geyik Muhabbeti

1439 Kişi   816 Soru

Domain

33 Kişi   42 Soru

Girişim

188 Kişi   113 Soru

Erasmus Başvurusu

13 Kişi   10 Soru