Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ozan Dikerler, 

User Interface Developer

User Interface Developer Ozan Dikerler inploid.com'da 1 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Ocak 2014

Ozan Dikerler bir yanıt verdi.

Yazılım firmalarında web sitesinin data transferini ve trafiğini kontrol edip şu şu önlemlerini almalıyız. Sunucuları değiştirmeliyiz arttırmalıyız diye sonuç çıkaran birim nedir?

Çalıştığım şirkette bir Sistem birimi (biz onlara sysadmins diyoruz) bulunmakta. Duvara astığımız bir büyük ekran TV den (ve tabi kendi bilgisayarlarından) sürekli olarak siteye giren insan sayısı, sunucular üzerindeki yük, sıcaklık gibi değerleri takip ediyorlar. Ayrıca içeride geliştirilecek yeni projeler için de sunucu seçimi ve yönetimi işleri ile ilgileniyorlar. Sistemlerin yetersiz kalması durumunda yükseltme yapılması gerektiğine dair tavsiyeleri de bu arkadaşlar veriyorlar. Piyasada Ağ ve Sistem Uzmanı diye arattığınızda bu ihtiyaçlarını karşılacak insanlara ulaşabilirsiniz.
Ocak 2014

Ozan Dikerler bir yanıt verdi.

inploid'te neden 3MBdan fazla boyutlu fotoğraf yüklenmiyor? Biz 10 mb yüklesek site kendisi küçültse bu zor bir işlem mi?

Bunun için bir Java applet yapılabilir. 10mb olan fotoğraf kullanıcı bilgisayarında uygun küçültülmüş boyuta düşürüldükten sonra sisteme gönderilir.
Ocak 2014

Ozan DikerlerHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Ocak 2014

Ozan Dikerler bir yanıt verdi.

Yemeksepeti, hepsiburada, markafoni gibi trafiği yüksek olan siteler için server altyapısı nasıl oluşturulmalıdır?

Markafoni altyapısı hakkında bilgi almak isterseniz şu adresdeki röportajı okuyabilirsiniz. kodcu.com/2012/07/markafoni-ile-roportaj... Ancak ilk aşamada böyle bir altyapı kurmanıza gerek yok. Çok daha basit bir yapı ile yola çıkıp gelişimi gördükten sonra (markafoni 200 milyon dolar yatırım aldıktan sonra yeni yapıya geçti mesela...) yeni bir yapıya geçmeniz daha uygun olacaktır.
Ocak 2014

Ozan DikerlerSosyal Medyalar kişisini takip etmeye başladı

Sosyal Medyalar, Sosyal Medya & Dijital Pazarlama Uzmanı, @sosyalmedyalar

Ocak 2014

Ozan DikerlerSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Ocak 2014

Ozan Dikerler bir yanıt verdi.

Herkesin merak ettiği ve yazılımcılara sorduğu soru: Web programlamayı sıfırdan nerelerden öğrendiniz, kaç yılda ne seviyeye geldiniz?

Düz bir html sayfasının nasıl yapıldığını öğrenmek yaklaşık 2 gününüzü alır. Html-title-body-div-br-table-a-img gibi bazı anahtar kelimeleri notdefterinde yazarak ilk web sayfasınızı yapabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken şey, ne zaman ilginç bir sayfa görseniz, hemen onun kodunu açıp nasıl yaptıklarını incelemek olmalı. Bunu aslında hayatınız boyunca yapacaksınız ancak eğer "ben şu sitenin aynısını yapmak istiyorum" derseniz, okuduğunuz kodu anlayabilmeniz için 1 yıla ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim.

İlk 2 gün html in ne olduğunu öğrendik. Şimdi biraz php öğrenelim. Hazır bir sunucu paketi (macler için mamp, windowslar için wamp olabilir) kurup direk işe başlayabilirsiniz. Tavsiyem php for dummies tadında bir kitabı öncelikle okumanız. Bu 1 ayınızı alacaktır. Bu arada bazı SQL sorgularını da öğrenmeyebaşlayacaksınız. Select ve insert ilk aşama için yeterli. 2. Ayın sonunda kendi class larınızı yazmaya başlayacağınıza eminim.

Sonra kafanızda bir proje seçmeniz ve onu hayata geçirmeye başlamalısınız. Bu noktada "nasıl yapıcaz şimdi bunu? " veya "neden çalışmıyor" tarzında çok soru soracaksınız (ortalama 2 veya 3 saatte 1) . Hemen google'a aynen kafanızdaki soruyu yazın. Sizi şaşarıtacak derecede cevaplar bulacaksınız. Ufkunuz genişleyecek, tecrubeniz artacak.

3. Aya girdiğimizi tahmin ediyorum. Javascript denen olayı artık kendinizin de yazmanızın gerektiği yerler ortaya çıkmaya başlamış olmalı. Jquery e girdiğiniz vakit bir miktar da CSS e girmek zorundasınız. Hatta CSS e azar azar girmiş de olabilirsiniz. 1 ay kadar da JQUERY öğrenmeye çalışacaksınız. Nette bulacağınız yüzlerce jquery plugininin "best photo gallery jquery" tarzında anahtar kelimeleri google a yazark bulacaksınız. Bu noktadan sonra artık öğrenmeye değil, en basit ve sorunsuz kodu nereden bulurum? Konusuna eğileceksiniz. Zaten kod hazır yazılmış orada duruyor. Neden sıfırdan yazasınız ki : )

4. Ayda biraz daha zor CSS olaylarına giriş yapılabilir. Scrolu aşağı çekince hareket eden nesneler, responsive tasarımlar, jquery ile yaptırdığnız bazı animasyonları css ile yapmalar...

5. Ayda bence ne isteseniz yaparsınız. En azından buna deli cesaretiniz olur. Ama yapmayın : ) sakin olun. Hele tek başınıza hiç başlamayın. Bitmez çünkü demedi demeyin. Ama bir projeniz olsun. 2 veya 3 kişi olun. Birbirinizi gaza getirin. Takıldığınız noktaları google dan birlikte arayıp çözüm üretmeye çalışın. 1 aylık projeyi 3 ayda yaparsınız o kesin. 1 haftada bitecek iphone uygulaması için ilk uygulamamız olduğu için 1 ayda bitirmiştik. itunes.apple.com/tr/app/mutfakta-neler-... sonrakiler çok kolaydı.

1 yılı bitirdiğinizde bence ne isteseniz yaparsınız. 6. 7 aylarda framework olaylarına girersiniz. 8. Ay ufaktan ve gerektiği kadar photoshop öğrenirsinz. En basitinden png ile jpg nin arasındaki farkı görürsünüz. 1. Yılın sonunda 250 dolara ilk web sitesi siparişinizi alırsınız. Piyasayı düşürdüğünüz için çok kızarlar ama takmayın. Ama 2. Siparişinizde 2500 doların altına inmeyin. Sonuçta 1 yl eve kapandınız. Günde 6 saat kodlama üzerine çalıştınız. Bu ciddi bir yatırımdır. Sizi ezmelerine izin vermeyin. Kendinizi geliştirmeye devam edin. Başkaları sizin kodunuzu incelemeye başladığında buraya tekrar gelin : )
Ocak 2014

Ozan DikerlerAyten kişisini takip etmeye başladı

Ayten, Sosyal Medya Uzmanı, @ayten

Ocak 2014

Ozan Dikerler bu yanıtı beğendi:

Ben kötü bir şey yapmadığım halde neden (-1) yazıyor ismimin yanında kaldırın şu özelliği lütfen, moralim bozuluyor yazmak istemiyorum. Herkes (+) vermeli moraller artmalı değil mi?

Neden biz insanlar hayatta iç içe olan pozitif ve negatif ölçülerle yüzleşmeyi bu denli itici buluruz ki?
Söylediğimiz her söz beğenilmeyebilir, doğruyu bile söylesek kitleler bu doğruyu sevmeyebilir, doğru sandıklarımız da yanlış olabilir.
Eğer beğenilen bir olguya paye verebiliyorsam, beğenmediğim olguyu da etiketleyebilmeliyim, bu negatif etiketleme beni yerin dibine soksa bile düşüncem bu.
Mart 2012

Ozan DikerlerEmel Gerçek kişisini takip etmeye başladı

Emel Gerçek, Arkeolog, @cenin

herşey mümkündür!

Daha Fazla