Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ozan Eryılmaz, 

Üniversite Öğrencisi

Üniversite Öğrencisi Ozan Eryılmaz inploid.com'da 1 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Aralık 2014

Ozan EryılmazBarış Arslan kişisini takip etmeye başladı

Barış Arslan, Sap Abap Danışmanı, @BySplash

SAP ABAP Consultant @itelligenceTR, CEIT and IT Yeditepe University, Relevant with Social Media!

Aralık 2014

Ozan Eryılmaz yeni bir  soru  sordu.

Kasım 2014

Ozan EryılmazJawair Chaker's kişisini takip etmeye başladı

Jawair Chaker's, Gemi Makine Mühendisi, @cevahircakir

kafası güzel hikayelerin kafası kırık kahramanı :P ;) :)

Kasım 2014

Ozan Eryılmaz bir yanıt verdi.

Pastafaryanların eğitimde özgürlük taleplerini nasıl karşılıyorsunuz? Açıklamadaki habere bakabilirsiniz...

Soru başlığını gördüğümde nüfus cüzdanındaki din hanesiyle ilgili bir talep olduğunu düşünmüştüm fakat yazıyı okuyunca öyle olmadığını anladım. Keşke öyle olsaydı, o zaman daha konuşulası bir konu olurdu. Makarna süzgeci konusuna gelince, eleştirdikleri nokta doğru olsa da yöntemleri yanlış;

Kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişiklikten önce öğrencilerin kafalarında makarna süzgeciyle okula gitmeleri disiplin suçu kapsamına giriyordu fakat artık yönetmelikteki "baş açık bulunur" ifadesi ortaöğretim öğrencileri için geçerli değil. Yani, yeni düzenlemenin Pastafaryan çocukların başlarını makarna süzgeciyle örtmelerinin yolunu açtığı söylenebilir. Bu açıdan talepleri milli eğitim bakanına ulaşırsa muhtemelen bakan da bu açıklamayı yaparak üste çıkacaktır. Nüfus cüzdanları için semavi din dayatmasına dikkat çekmek daha faydalı olurdu diye düşünüyorum.
Kasım 2014

Ozan EryılmazTıp konu başlığını takip etmeye başladı.

Tıp

Tıp, sağlık bilimleri dalı. İnsan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan, hastalıklara tanı koyma,...

Kasım 2014

Ozan Eryılmaz bir yanıta alt yorum yaptı

"Allah varsa bana göster demişti. Başının ağrıdığını iddia ediyorsa göstersin."

-Başının ağrıdığını değil, yarıldığını iddia etmiş. Kaldı ki burada yasaklanan netice değil eylemdir. Yasak olan vurma eylemidir. Ağrıya sebep olmak değil.

"İkinci olarak da her şeyi Allah yaratıyorsa suçlu neden ceza görsün dedi. Madem ki niçin beni mahkemeye veriyor."

-Mahkemeye veriyor çünkü her şeyi Allah'ın yarattığına inanmıyor ve cezalandırılmasını istiyor. Burada her şeyi Allah'ın yarattığına inanan kişi davalı.

Üçüncü olarak da ateşten yaratılan şeytana cehennem ateşi nasıl etki yapar diye sordu. Cevabını aldı. Topraktan yaratılan kendisine, yine topraktan olan kerpiç nasıl etki yapıyor?

-(bkz: soru 2)
Yine kendi yöntemiyle cevaplamış. Şeytanın ateşle cezalandırılabileceğine inanmayan kişi kendisinin topraktan yaratıldığına da inanmaz. Başı yarılanın bakış açısından bir tutarsızlık yok yani.

İbretlik hikayeleri mantıkla desteklemeye çalışmak gereksiz bir çaba. İnanç, aklın konusu değildir. Mantık ya da deney yoluyla ispatlanmaya gerek duymaz.
Bir inkarcı, alimin birine şu üç soruyu sorar: 1- Allah varsa bana göster. 2- Her işi Allah yaratıyor da neden suçlu ceza görür? 3- Şeytan ateşten yaratıldığı halde ona cehennem ateşi nasıl etki yapabilir? Alim bu soruları soğukkanlılıkla dinler. Sonra da yerden bir kerpiç parçası alıp inkarcının başına vurur. Başı yarılan inkarcı soluğu mahkemede alır. Hakim, alime sorar: - Bunun başına kerpiç vurmuşsun öyle mi? - Bana üç soru sormuştu, ben sorularına karşılık kerpici vurdum. - Nasıl? - Anlatayım. Allah varsa bana göster demişti. Başının ağrıdığını iddia ediyorsa göstersin. İkinci olarak da her şeyi Allah yaratıyorsa suçlu neden ceza görsün dedi. Madem ki niçin beni mahkemeye veriyor. Üçüncü olarak da ateşten yaratılan şeytana cehennem ateşi nasıl etki yapar diye sordu. Cevabını aldı. Topraktan yaratılan kendisine, yine topraktan olan kerpiç nasıl etki yapıyor? Bu cevaplardan sonra alim beraat eder.
Kasım 2014

Ozan EryılmazMal konu başlığını takip etmeye başladı.

Mal

mal

Kasım 2014

Ozan EryılmazSosyoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Sosyoloji

Toplum bilimi ya da sosyoloji (Fransızca: sociologie) toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) ara...

Kasım 2014

Ozan EryılmazYönetmen konu başlığını takip etmeye başladı.

Yönetmen

Yönetmen şu anlamlara gelebilir:

Kasım 2014

Ozan EryılmazDünya Tarihi konu başlığını takip etmeye başladı.

Dünya Tarihi

YÖNLENDİR Dünya tarihi

Kasım 2014

Ozan EryılmazSinema konu başlığını takip etmeye başladı.

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla kar...

Kasım 2014

Ozan Eryılmaz bir yanıt verdi.

David Lynch sinemasını anlayabiliyor musunuz? (Özellikle Eraserhead ve Lost Highway)

"çok farklı analizler var ve bana sorarsanız hepsi de doğru"
Evet hepsi doğru.
John Fowles, Büyücü'de ne anlatmak istediği ile ilgili sorulara Büyücü'nün Rorschach'ın mürekkep testine benzediği cevabını veriyordu. Rorschach'ın mürekkeplerinin nasıl "doğru" ya da "yanlış" bir analizi yoksa burada aynı durum geçerli. Kurgu orada ve siz kurgudan ne çıkarmak istiyorsanız onu çıkarırsınız. Her türlü kurguyu mesaj kaygısıyla analiz etmek doğru bir yaklaşım olmayabilir.
Kasım 2014

Ozan EryılmazYeraltı Edebiyatı konu başlığını takip etmeye başladı.

Yeraltı Edebiyatı

Yeraltı edebiyatı, dili zincirlerinden kurtarmak için 19. yüzyılın ortaları ile 20. yüzyılın başlarında oluşmaya başlayan ben özgürüm diye b...

Kasım 2014

Ozan Eryılmaz bir yanıt verdi.

"Beat kuşağı" ve "yeraltı edebiyatı" ikisi aynı mı yoksa farklı edebiyat akımı mıdır?

Beat kuşağı yeraltı edebiyatının alt dalıdır.
Beat kuşağına dair her şeyi yeraltı edebiyatı olarak nitelendirebilirsiniz ancak yeraltı edebiyatına dair her şey beat kuşağı demek değildir.
Kasım 2014

Ozan Eryılmaz bir yanıt verdi.

Ortak akıl nedir? Örnek verebilir misiniz? Sınanmış tekrarları var mıdır?

Cicero'ya göre ortak akıl:
"doğaya uygun olarak bütün insanlar için geçerli olan, aynı kalan ve değişmeden sonsuza dek süren gerçek bir yasa vardır; bu doğru akıldır. Bu yasa, buyruklarıyla insanları ödevlerini yerine getirmeye iter, yasaklarıyla da onları hata işlemekten alıkoyar. "
Cicero'nun doğal hukuk kuramı, sosyal sözleşmeye dayalı ortak aklın karşısında olsa da sosyal sözleşme kuramları da ortak aklın ürünü sayılabilir. Zorlama veya gönüllülük, ortak aklın ortaya çıkışı için etken olabilir ancak. İçeriğini değiştirmez. Yani buradaki ayrım bir kaynak problemidir.
Cicero'nun ortak aklı doğal hukuk üzerinden tanımlaması pozitif olmaktan uzak olsa da sosyal bilimlerle ilgili bu konuda sübjektif tanımlara yer vermek kaçınılmaz. Tüm bunların sonucu olarak Cicero, bir özdeşliğe ulaşılacağını iddia eder. Bu özdeşlik, uzlaşmanın ötesindedir. Ortak aklın kaçınılmaz sonucudur.
Kolektif bilinç veya ortak akla ne kadar değer yükleyeceğiniz "evrensel ahlak"ın varlığı sorununa bakış açınıza göre değişir.
Daha Fazla