Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özden Alperen Çal,

Otomotiv Mühendisi

Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği, KBÜ Taşıt Teknolojileri Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi, Karvolt Elektromobil Software Development Specialist, Co-Founder of Yuki 3D www.yuki3dp.com

Ocak 2014

Özden Alperen Çal

E-ticaret siteleri ücretsiz kargo hizmetini nasıl verir?

Aylık belli kapasiteye ulaşan e-ticaret firmsalar kargo acentalarıyla uygun fiyata anlaşıyor. Kargosu 5 liraysa ürünün fiyatını 3 artırıyor kârdan zararla yolluyor.
  • 5 Yanıt
Ocak 2014

Özden Alperen Çal

İnternet girişimlerinde avukatlık yapmak için hangi konularda uzmanlaşmak gerekir? Girişim şirketlerinde avukat olmak nasıldır?

Bilişim hukuku konularında uzmanlaşmanız gerekecektir. Türkiye'de bu konu da henüz taze ve gelişmekte olan konulardan. Gökhan Ahi (twitter.com/mgokhanahi), Redeye (@Redeye) ve Sertel Şıracı (@sertels) ile temasa geçebilirsiniz bu konuda.
  • 1 Yanıt
Aralık 2013

Özden Alperen Çal

iOS yazılım geliştirmeye nasıl başlanır?

Öğrenmenin Yaşı Yok canlı yayınında bu hafta iPhone ve iPad cihazlara uygulama geliştirmek isteyen yazılımcı ve yazılımcı adayları için “iOS için uygulama geliştirme sertifika programı” kapsamında eğitimler konuşuldu.
iPhone ve iPad üzerinde çalışan dünyanın en gelişmiş işletim sistemi olan IOS mobil cihazların temelini oluşturduğu dile getirildi.
IOS üst seviye güvenliği olan ve 800. 00 binden fazla uygulama barındıran ve kullanıcıların Apple App Store aracılığıyla bu uygulamlara erişebildikleri bir alan olduğu belirtildi.
Paruğ Demircioğlu mobil uygulama yazılım geliştirme eğitimiyle katılımcıların IOS iPhone ve iPad için diledikleri uygulamaları geliştirebileceklerini ve geliştirdikleri uygulamalar için gerekli donanımı elde edeceklerini söyledi.
Nevzat Raytop eğitime katılan kişiler arasında akademisyenlerin, bilgisayar mühendisi öğrencilerin, yazılımcıların ve yöneiticilerin varolduğunu ve akıllı telefonların piyasaya girmesiyle teknolojinin de değiştiğini dile getirdi. Ayrıca bu eğitimde programlama dilinin çok önemli olduğunu belirtti.
dipnot.tv
  • 5 Yanıt
Mart 2013

Özden Alperen Çal

Türkiye'de işletme okumak için ideal üniversiteler hangileridir?

Sanırım bu konuda en iyilerden biri İstanbul Üniversitesi. Ancak sadece burada okumak yetmez; okul süresince kulüplerde, özellikle İşletme Kulübü'nde uzun süre dirsek çürütmenizi tavsiye edebilirim.

Kulüpte bulunduğunuz sürece, iş hayatını yakından takip edecek, daha okuduğunuz süre içinde birlikte düzenleyeceğiniz etkinlikler, sempozyumlar vasıtasıyla pek çok büyük firma ile tanışma şansına kavuşacaksınız. İşletme üzerine yapacağınız master "marketing" üzerine olursa, bal & kaymak kıvamını yakamanız mümkün.
Bu arada, Bahçeşehir Üniversitesi de son dönemde kulağıma çalınan yükselen değerler arasında.
  • 1 Yanıt
Mart 2013

Özden Alperen Çal

Bir moda dergisinde editör olmak için (ör: Vogue) neler yapmamız gerekir? Hangi yönlerimizi geliştirmeliyiz? Üniversitelerin hangi bölümü bu alana yöneliktir?

Bir çok gencin gelecek planları arasında yer alıyor moda editörlüğü ya da moda yazarlığı yapmak. Moda haftalarına katılmak, trendleri takip etmek gibi oldukça renkli görünen bir dünya canlanıyor zihinlerinde. Ancak hiç de kolay bir iş değil. İyi bir moda eğitimi almak, bilgi birikimine sahip olmak, dünya modasını yakından izlemek-gözlemlemek, çok okumak, çok görmek ve çok iyi bir fashion gözünün olmasının yanında yetenek de olmazsa olmaz bir kriter. Avrupa’da moda eğitimini çok iyi düzeyde alabileceğiniz okullar var. Ülkemizde ise İstanbul Moda Akademisi moda editörü olmak isteyenler için iyi bir eğitim olanağı sağlıyor.
  • 2 Yanıt
Şubat 2013

Özden Alperen Çal

Apple refurbished ürünler hakkındaki düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Refurbished ürünlü İpod Touch 4 aldım . İlk başlarda sorun yaşayıp yaşamıyacağımın garantisi yoktu fakat bir kere riske girmek istedim . Sonuçda ucuzdu fakat aldığımdan itibaren 2 yıl geçti ve hiçbir sorun yaşamadım . Özetle Refurbished ürünleri teşhir ürünleridir . Ve satılmadan önce fabrikadan yenilenip size gönderiliyor diye söylentiler var . Genelde 1 yıl garanti süreleri oluyor .
  • 1 Yanıt
Şubat 2013

Özden Alperen Çal

Ortaklık sözleşmesi nasıl olmalıdır?

Öncelikle ortaklığı gerçekten sanıldığından daha da ciddiye alarak başlamak gerekir. Buna en güzel örnek sanırım sevgiliniz ile yapacağınız evlilik olacaktır. İnsanların, durumların ve hatta kendinizin bile değişebileceğini unutmamalısınız bu yüzden tüm cesaretiniz ile her şeyi basamak basamak konuşmalı ve bunları belgelemelisiniz. Özellikle internet girişimleri SEM (search engine marketing) için açılan hesaplara kadar detaylı bir ayırım yapılmalıdır.
  • 3 Yanıt
Şubat 2013

Özden Alperen Çal

Oyun programlama ve modelleme yaparken hangi programlama dilleri ve tasarım yazılımlarını önerirsiniz?

C++ oyun ve oyun motoru geliştirmek için kullanılan en yaygın dildir, dünya'da tanınmış birçok oyun programcısı (John Carmack bir örnek) C++ kullanır. Bunun sebebi C'den sonra makinaya en yakın dil olması ve Object Oriented programlamaya olanak sağlamasıdır. Tasarım olarak 3D oyunlardan bahsediyorsak Blender'i tasarım için kullanabilirsin. Yine 3D oyunlar için Direct3D mi yoksa OpenGL mi kullanacağına da karar vermelisin. Windows ortamında Direct3D'nin performansı OpenGL'e göre yüksektir. Zira Direct3D Microsoft'a ait bir API. Fakat OpenGL platform bağımsız bir API'dir, yani yazdığın oyunu bir cep telefonunda da oynanabilir kılar ve mobil piyasasında da OpenGL'in sözü geçer.

Open Source oyun motorları da var piyasada, ve hatta çok ünlü oyunlardan Doom3 ve Crysis'in bile resmi olarak oyun motoru kodları kullanıma ve geliştirmeye sunulmuştur (eğitimsel ve gelişimsel amaçlı kullanım için özgür fakat ticari amaçlı kullanılacaksa telif hakkı için ilgili firma ile iletişime geçilmesi gerekiyor). Bu oyun motorlarını da inceleyerek fikir edinilebilir.
  • 6 Yanıt
Daha fazla göster