Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özge Tığlı Kılıç, 

Web Yazılım Uzmanı

Web Yazılım Uzmanı Özge Tığlı Kılıç inploid.com'da 2 soru sordu, 18 soru yanıtladı ve 13 takipçisi var.

Ocak 2016

Özge Tığlı KılıçProgramlama Dilleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Programlama Dilleri

Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tektipleştirilmiş...

Ocak 2016

Özge Tığlı Kılıç bir yanıt verdi.

Bootstrap öğrenmeye en hızlı ve en iyi yoldan nasıl başlayabilirim?

Css biliyorsanız Bootstap'ı da biliyorsunuz demektir.getbootstrap.com web sitesinden gerekli css ve javascript dosyalarını indirdikten sonra projenize entegre edebilmeniz için verilmiş yönergeleri takip ederek hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Zaten Bootstrap'in amacı responsive ve tarayıcı uyumlu web siteleri tasarlarken en çok zamanımızı alan css aşamasında ihtiyacımız olan hemen hemen herşeyi hazır klaslar halinde sunan bir framework oluşturmak.. Size düşen bu classları ihtiyacınıza göre kullanmak.
Haziran 2015

Özge Tığlı KılıçResponsive Web Design konu başlığını takip etmeye başladı.

Haziran 2015

Özge Tığlı Kılıçİnternet Teknolojileri konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet Teknolojileri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2015

Özge Tığlı Kılıçİnternet konu başlığını takip etmeye başladı.

İnternet

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.TDK, İnter...

Ekim 2013

Özge Tığlı KılıçHtml konu başlığını takip etmeye başladı.

Html

yönlendirme HTML

Ekim 2013

Özge Tığlı Kılıç bu yanıtı beğendi:

Database kavramında Entity ne demek?

Sözlük anlamından yola çıkarsak "Varlık" anlamına karşılık geliyor ancak teknik olarak bire bir böyle bir çevrim yapılması sağlıklı olmuyor.

Entity Framework bir ORM (Object Relational Mapping) aracıdır. Entity Framework'den önce LinqToSql vardı hala var ancak geliştirilmesi durduruldu ve Entity Framework projesi ile Microsoft'un resmi ORM projesi geliştirilmeye devam etmekte.

LinqToSql ortaya çıkmadan önce veritabanı ile çalışılan projelerde .NET programcısı veritabanına erişimlerini C# kodu içerisinden kendisi elle ayrıca TSql kodları yazarak gerçekleştiriyordu ve Sql Server Management Studio aracılığıyla da veritabanına doğrudan erişip tabloları, tablolalar arası ilişkileri ve diğer veritabanı programlama öğelerini kendisi hazırlıyordu (stored procedure, function, trigger).

ORM araçlarının ortaya çıkması ile veritabanı ile çalışılan projelerde .NET programcısı veritabanını, tabloları ve diğer veritabanı öğelerini doğrudan kendisi elle oluşturmasına gerek kalmadan bu işin yapılmasını Entity Framework'e bıraktı.

Bunun için de Entity Framework'ün kuralları doğrultusunda veritabanı ve tabloların oluşturulması yerine "entity"ler oluşturuldu. Bunlar C#'dan bildiğimiz "class"lardır.

Sizin anlayabileceğiniz şekilde çevirmek gerekirse Entity Framework ile veritabanında tablo oluşturmanın karşılığı olarak data modellerinizi (entity'leri) oluşturuyorsunuz. Projeyi çalıştırdığınız entity framework bu data modellerinizi ve data modelleri arasındaki ilişkileri okuyarak veritabanını ve tabloları, tablolar arası ilişkileri kendisi otomatik oluşturuyor.

Konuyla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini giderecek bir eğitim videosu ve makaleyi paylaşıyorum.
msdn.microsoft.com/en-us/data/jj193542
Ekim 2013

Özge Tığlı Kılıç bir yanıt verdi.

C# de attribute'lar ne işe yarar ve yazılıma ne gibi imkanlar sağlar?

Attribute'ler var olan veya geliştiriciler tarafından yazılan type veya üyelere çalışma zamanında davranışlarının farklı şekillerde ele alınabilmelerini sağlayan ekstra metadata (veri hakkında veri) bilgileri ekler.

Attribute'lerin yaygın olarak kullanıldığı alanlar
 • Web Uygulamalarında Kendi Kontrollerimizi Geliştirirken
 • Kendi Web Part Bileşenlerimizi Geliştirdiğimizde
 • Nesneleri Binary Formatta Serileştirmekte
 • Windows Communication Foundation' da Kontratları(Contrats) Hazırlarken
 • Web Servislerinde
 • Katmanlı Mimaride Entity Tiplerinde
 • DLINQ (Database Language Integrated Query) de Yer Alan Entity Tiplerinde
Daha ayrıntılı bilgi için: buraksenyurt.com/post/c-temelleri-niteli...
Ekim 2013

Özge Tığlı Kılıç bu yanıtı beğendi:

Kredi kartı kullanımı konusunda Başbakan'ın 'kullanmayın' talimatını nasıl değerlendiriyorsunuz? Çok değil birkaç sene önce kredi kartı kullanımına yönelik bir teşvik varken şimdi ne değişti? Görüşleriniz nelerdir?

AÇ KAL BUDALA KAL ! Kredi kartı ya da banka kredileri kullanımından vazgeçilmesi için çalışan kesimin tasarruf etme kapasitesi artmalı. Çalışan/İşçi/Memur kesiminin düşük maaşlardan dolayı tasarruf etme imkanı olmadığı için bankalara borçlanarak tüm ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalıyor. Borçlarını ödeyebilmek için de mevcut maaşlı işinde durmaya devam etmek zorunda bu da o kişinin kendi yeteneklerini keşfetmesi ya da kendini asıl ifade edebileceği mutlu olacağı işe yönelme isteğinin önünde bir engel oluşuyor. Çünkü "ayakta kalma kapasitesi" yok. Borcunuzu geri ödeme takviminiz ayağı yere basmıyorsa başbakanı dinlemeye gerek bile yok. Kullanmayın
Ekim 2013

Özge Tığlı Kılıç bir yanıt verdi.

Albert Einstein'a göre hız arttıkça zaman yavaşlar. Uzayda zaman dünyadaki zamana göre daha yavaştır. Bu teoriye göre uzay istasyonunda uzun süre kalan astronotlar daha uzun sürede mi yaşlanıyorlar?

Dünya kendi ekseninde saatte 1670km, güneşin etrafında 108. 000km hızla dönüyor. Ayrıca evrenin genişliyor olması neticesinde inanılmaz bir hızla hareket ediyoruz. Fakat biz gündelik hayatımızda bu astronomik hızlardaki hareketlerimizi algılayamıyoruz. Çünkü beynimiz hızımızı ölçmek için bizden bir referans noktası istiyor. Örneğin, koltuğumuzdan kalkıp mutfağa giderken, koltuğa olan uzaklığımız ve o noktaya gelene kadar geçen zamanı referans alarak, mutfağa gidiş hızımızı hesaplıyor. Yani muazzam hızlarda hareket ediyor olmamıza rağmen çevremizde beynimizin algılayabileceği bütün referans noktaları da bizimle birlikte hareket ettiği için beynimiz görebildiğimizin dışındaki bu hareketleri algılayamıyor.
Şimdi yaşamsal koşullarımız değişmeden zamanın çok daha yavaş veya çok daha hızlı olduğu bir ortama gidebildiğimizi farzedelim. Vücudumuzu oluşturan kütle ve referans noktalarımız da bizimle aynı zaman koşullarına maruz kalacağından ve gittiğimiz yerdeki zamanın hızına endeksli olarak faaliyetlerine devam edeceğinden beynimiz yine aradaki farkı anlayamayacaktı. Beynimizi, zamanın daha farklı bir hızla aktığına ikna edebilmenin yolu, referans noktasını gözlemleyebilmek veya sağ-salim geri dönüp yola çıktığımız noktadaki arkadaşlarımızın ne kadar yaşlandığını görmek olurdu. Zaman ne hızla akıyor olursa olsun, netice itibariyle kalbimiz hayatımız boyunca yine ortalama 2 buçuk milyar kez atıyor olacaktı ve bunu da bir referans noktası olarak kabul edecek olursak, daha uzun sürede yaşlanmak değil de, farklı zamanlarda yaşlanmak diyebiliriz.
Ekim 2013

Özge Tığlı Kılıç bir yanıt verdi.

Ekşisözlük hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Kendilerinden olmayanı aşağılamanın özgürlük olduğuna inanların işgaline uğramış bir platform...
Ekim 2013

Özge Tığlı Kılıç bir yanıt verdi.

MySQL ile Entity Framework kullanmak ORM (Object Relational Mapping) aracı olarak, performans sorunu yaratır mı?

MySql .Net Connector kullanarak bunu gerçekleştirebiliyoruz... Ancak .Net Connector ile her ne kadar uyum problemini halletmiş olsak ta, Mssql ve Mysql arasında zaten performans farkları mevcuttur. Bir de buna platform farkları eklenince, ben de sizin gibi MySQL & Entity Framework ikilisinin MsSQL & Entity Framework'e göre performans açısından daha zayıf olacağını düşünüyorum. Bence en iyisi, .Net için Mssql ve Entity Framework.
Ekim 2013

Özge Tığlı Kılıç bu yanıtı beğendi:

Cumhuriyet Bayramı kutlamasını yasaklamanın yasal bir dayanağı var mı? Bu durum anayasaya ters düşmez mi?

Diktatoryal, demir perde ülkelerinin, militarist, geçmişte kalmış ,saçma sapan törenleri günümüz 2013 yılında devam ettirilmesi en büyük saçmalık. Neymiş öğrenciler stada gelecek 10 bin kişi için koreograf düzenleyecekler. Beyler öğrencileri iki üç ayı bunlara heba oluyor. Konserler düzenlensin, tiyatrolar yapılsın; artık yeter bunlardan sıkıldık. Ayrıca hep aynı şeyler aynı şiirler öğrenciler 3 - 4 saat boyunca okulun bahçesinde dikiliyorlar. Bu mu kutlama ? Bence eziyet bu.
Ekim 2013

Özge Tığlı Kılıç bir yanıt verdi.

İnternetin çalışmasını sağladığı düşünülen LAMP yığınının açık kaynaklı olması sizce tesadüf müdür?

LAMP'ın tek başına internetin çalışmasını sağladığı düşüncesi bana göre çok doğru değil... Zira LAMP yığınını oluşturan Linux, Apache, MYSQL, PHP, Perl, Phaython vs. veri tabanı, işletim sistemi, server ve programlama dillerinin aynı işi yapabilen hatta bazı yönleriyle daha üstün özellikleri olan alternatifleri mevcut. Ancak adı geçen programların bir arada kullanıldığı zaman oldukça uyumlu bir şekilde çalışıyor olması, maliyetlerinin diğer ticari alternatiflerine göre oldukça düşük olması, açık kaynak kodlu programlardan oluşuyor olması, bağımsız geliştiriciler tarafından sürekli geliştiriliyor olması gibi avantajları sayesinde özellikle internetin temelini oluşturan web alanında çok yaygın olarak kullanılıyor olmasını tetiklemiştir.
Eylül 2013

Özge Tığlı KılıçModel View Controller (MVC) konu başlığını takip etmeye başladı.

Model View Controller (MVC)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Eylül 2013

Özge Tığlı Kılıç bir yanıta alt yorum yaptı

Ben de doğru mu yanlış mı tartışması içinde değilim.. Ama seni de anlamakta güçlük çekiyorum.. Evrime inanıyorum diyorsun ama hayatın çamurda başladığına inanmıyorum diyorsun.. Oysa evrim teorisinin iddiası da bu değil mi.. Hayatın suda başladığı... Sadece verdiğin örneği eleştiriyorum.. verdiğin örnekten şöyle bir anlam çıkıyor; "ben evrime inanıyorum ama evrime inanmıyorum.."
İlk insan çamurdan oluştuysa neden şimdiki çamurlar insan olmuyor?
Eylül 2013

Özge Tığlı Kılıç bir yanıta alt yorum yaptı

Yanlış örnek.. Verdiğiniz örnek savunduğunuz düşünceyle çelişiyor.. Sözde evrim teorisi aleyhinde sunulan bir düşünceyi çürütmek için "İnsan çamurdan oluşmamıştır" manasında bir örnek vermişsiniz.. Ama savunduğunuz evrim teorisi de aksini iddia etmez.. Evrim teorisine göre de hayat suda (çamurda) başlamıştır.
İlk insan çamurdan oluştuysa neden şimdiki çamurlar insan olmuyor?
Eylül 2013

Özge Tığlı Kılıç bu yanıtı beğendi:

Kapitalizm insani bir sistem mi?

İnsani sistem olgusunun ne anlam taşıdığı bu sorudaki önemli nokta sanırım. Kapitalizm tüketmeye dayalı bir sistemdir. Tüketildiği sürece var olunan bir sözde üreticiler dünyası. Kapitalizm insani bir sistem değil insanları belirli çıkarlar doğrultusunda kullanma sistemidir sadece. %100 katıldığım bir yazıyı aşağıda paylaşıyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra kapitalizm ile insani sistem kelimelerinin yan yana bile olamayacağı anlaşılabilir:

"Merhaba, Ben Kapitalizm!

Ben Kapitalizmim ve kızlarınızı Barbie'lerle büyüttüm, sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa bu şaşılacak bir durum değil

Ben Kapitalizmim ve çıkarlarım uğruna üstünüze moda endüstrisini saldım!
Sonuç: 17 yaşındaki kızların %78'i dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben Kapitalizmim ve bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücuduna duyduğu memnuniyetsizliği %50 artırmaya yetiyor!

Ben Kapitalizmim ve işyerlerinde çalışıyor olmak yerine protesto gösterilerine katılan insanlar beni çıldırtıyorlar!
Dünya çapında yükselen anarşi, bu inatçı protestolar da neyin nesi? Yeni Apple ürünlerini beğenmediniz mi?

Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız ve elitist bir CEO'nun hayat hikayesi sizin için "azim ve başarı hikayesi".

Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri ucuz işçilerle üretmekte çok mahirdi.
Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz.
İnsan haklarını falan unutup kapitalizme iyice dalın! Fred Shuttlesworth da Steve Jobs gibi dün öldü ama hanginiz onu tanıyorsunuz ki?

Ben Kapitalizmim ve dün en mutlu günlerimden birini yaşadım, bencil bir kapitaliste, gaddar bir patrona aziz muamelesi yapmanız müthişti!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.
Hepiniz birer yalancısınız çünkü kendinize istediğiniz şeyi elde edince mutlu olacağınızı söyleyip duruyorsunuz.
Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yediklerinizi eritmek için ter döküyorsunuz!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve temin eden bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Ben Kapitalizmim ve Batı dünyasından her yıl 3.5 milyon kişi Uzak Doğu'ya seks turlarına gidip çocuklarla ilişkiye giriyorlar!

Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir miktarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.

Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların %24'ü eğer milyarder olmaları için gereken bu olsaydı bütün ailelerini reddedebileceklerini söylüyor.

Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun.
Victoria's Secret ülkelerime Türkiye de ekleniyor, incecik bir parça çamaşıra 80$ verince çok çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

Ben Kapitalizmim ve bütün zavallı kölelerim yarın akşam Vogue Fashion's Night Out'un tadını çıkaracaklar mı?
Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.
Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.

Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8.5 milyar $ değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...

Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan'da 1 milyon kişi günde sadece 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretirken.
Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı.

Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!!!

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, "ibadet" ederlerken?

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar kutsal topraklarına gittiklerinde bile alışverişe koşarken?

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hristiyan bayramı Noel'i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için "kutlarken"?
ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.
Dünya nüfusunun %50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %1'ine sahip.
Dünya nüfusunun %1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %50'sine sahip.

Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
Amerikalıların %85'i ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte kapitalin gücü!
Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf.
Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf.
Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik, zavallı tüketim bağımlıları!
Ben istediğim kadını elde ederim, biraz altın, biraz pırlanta, biraz şan şöhret, birkaç güzel vaat, tamamdır.
"
Eylül 2013

Özge Tığlı Kılıç bu yanıtı beğendi:

site.com/ornek_konu ile site.com/ornek_konu.html url'leri arasında seo performansı açısından bir fark var mı?

Sitenize gelen ziyaretçiler ". Html" uzantısının ne olduğunu bilmez ve "example.com/page" şeklindeki adresler her zaman daha akılda kalıcı ve hoş görünüme sahiptir.

Hangisi daha iyi görünüyor?

Ayrıca Google'ın site yöneticisi araçlarında kelimeler arası boşluklar için tire( - ) kullanılması gerektiği verdikleri örneklerde açık bir şekilde anlaşılıyor.
Eylül 2013

Özge Tığlı Kılıç bir yanıt verdi.

İnternetin çalışmasını sağladığı düşünülen LAMP yığını nedir?

LAMP YIĞINI (LAMP software bundle): İnternet Teknolojileri
 • Linux
 • Apache
 • MySql
 • Php, Perl, Python
Yazılımlarının baş harfleri baz alınarak oluşturulmuş, açık kaynak kodlu, bağımsız yazılımcılar tarafından sürekli geliştirilen ve test edilen, en önemlisi birbiriyle son derece uyumlu yazılım demetinin adıdır.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

.NET

1526 Kişi   87 Soru

Yazılım

3270 Kişi   564 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Photoshop

642 Kişi   38 Soru

Coreldraw

54 Kişi   1 Soru

Programlama

816 Kişi   232 Soru

Yazılım Algoritmaları

485 Kişi   31 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Web Yazılımı

596 Kişi   238 Soru

Razor

4 Kişi   3 Soru

Javascript

228 Kişi   51 Soru

SEO (Search Engine Optimization)

180 Kişi   50 Soru

Asp.net MVC

96 Kişi   51 Soru

Web Siteleri

3422 Kişi   268 Soru

Webmaster

47 Kişi   41 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Sosyal Medya

1444 Kişi   213 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Grafik Tasarım

539 Kişi   75 Soru

Bilişim

552 Kişi   111 Soru

Felsefi Düşünce

505 Kişi   72 Soru

Bilgisayar Ve Bilişim Kulübü

410 Kişi   25 Soru

Tasarım

378 Kişi   53 Soru

JQuery

191 Kişi   22 Soru

Microsoft

141 Kişi   44 Soru

Algoritma

137 Kişi   17 Soru

Microsoft Visual Studio

121 Kişi   37 Soru

Web Arayüz Tasarım Araçları

166 Kişi   17 Soru

Logo Yazılım

92 Kişi   1 Soru