Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2015

Özge Uzun

Tübitak'ın liselerarası düzenlemiş olduğu yarışma için bilimsel araştırma konusu örnek verebilir misiniz?

Neden maddenin zıttı olan bir karşıt madde vardır? En merak ettiğim şeylerden biridir bu. Bence bu bi araştırma konusu olabilir.
 • 6 Yanıt
Haziran 2014

Özge Uzun

Ernesto Che Guevara kimdir?

Ernesto “Che” Guevara, kısaca Che Guevara veyahut el Che, Arjantinli doktor. Marksist-Leninist siyasetçi. Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillaların devrimci öncüsü.
Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan aşağı dolaştı ve bu sayede bir hayli insanın karşı karşıya kaldığı fakirliği direk gözlemleyebildi. Bu tecrübeler neticeninde bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna inanarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán’ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.
Bir müddet sonra 1959 seneninde Küba’da idaresi ele geçiren Fidel Castro’nun askeri nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir azası oldu. Yeni hükümette çeşitli ehemmiyetli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı kuramı ve uygulamaları üzerine yazılar ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 seneninde Küba’dan ayrıldı. Öncelikle Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Silahlı gücü Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Silahlı gücü’nun elindeyken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine şahit olmuşlardır.
Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin simgesi haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen resimi “dünya üzerindeki en tanınmış resim ve 20. Yüzyılın simgesi” olarak nitelenmiştir.Soru Cevap
 • 3 Yanıt
Aralık 2013

Özge Uzun

Yolsuzluklar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yolsuzluklar hakkında bir şey düşünmeye başlamadan önce bazı şeyleri gözden geçirmekte fayda var. Öncelikle, dış mihrakların, faiz lobisinin (87 milyon euro yolsuzluk yapılan bir yerde bir de 'faiz lobisi' derseniz gülerler size) komplosu demeden önce, bir yolsuzluk olduğu gün gibi ortada. Önemli olan ne zamandan beri var bu (bana sorarsanız 11 yıldır, AKP iktidara geldiğinden beri var)? Ve neden şimdi ortaya çıkartıldı?

Bu aşamada hemen öncesinde neler oldu ona bakmak gerek ki bu aşamada da 2 önemli olay veya anlaşma çıkıyor karşımıza:
 1. Çin'le yapılan yeni füze anlaşması.
 2. İran ile (dolarla değil de) altın üzerinden petrol alımı (altın da İran'a Halkbankası üzerinden aktarılıyor burada) .
Şimdi de petrolü altınla satan geçmişteki örneklere bakalım:
 1. Kaddafi,
 2. Saddam,
 3. Esad ve geriye sadece İran kalıyor bunlardan o da ambargo altında.
Üçünün sonunu biliyoruz. Buna bir de Erdoğan eklendi. Hatta iş başına geldiğinden beri "tek adam"a da oynadığını düşünürseniz Erdoğan'ın, üç örnekteki gibi bir "diktatöre" dönüşmeye başladığını da fark edersiniz. Diktatörlük meselesi bir tarafa, burada ABD'yi rahatsız eden füze ve İran'a altın ödemesidir. Çünkü altınla yapılan her ödeme, ambargoyu delmeyi bırakın, ABD ekonomisine darbedir (bunun için Google'da ufak bir araştırma yapmanız yeterli) ...

İşte yolsuzlukların şimdi açığa çıkartılmasının nedeni de budur. Yalnız dikkat edin "yolsuzluk yoktur, bu komplodur" demiyorum. 'Açığa çıkartıldı' diyorum. Çünkü bu AKP'ye sunulan bir fırsat veya rüşvettir 11 yıllık iktidarı boyunca. 11 yıl önceki seçimlerden bir kaç ay önce ABD'ye giden Erdoğan, o seçimlerde hemen iktidara taşındı. Ona belli bir paket sunuldu orada, bunlara uyarsan/uygularsan seni (ve kabineni) de zengin ederiz dediler (11 yılda servetinin 355 kat artışı boşuna değil başbakanın. Başbakan maaşıyla nerde/nasıl servet yapılır?) . İşte bugün açığa çıkartılan yolsuzluklar budur. ABD'nin kontrolünden çıkmaya ve diktatörlüğe oynamaya başlayan Erdoğan bir şekilde iktidardan indirilmelidir; bu da şimdiye kadar yolsuzlukların kanıtlarının servis edilmesiyle yapılmaktadır. Burada ABD - Cemaat - AKP zinciri devreye girmektedir. ABD, Pensilvanya'da beslediği Fetullah'a emir vermekte, o da emniyetteki kadrolarını devreye sokarak delilleri servis etmektedir. Bütün deliller de sözde son bir yıldır devam eden teknik takibe eklenmektedir (Gezi eylemlerinin başından beri geçen süreyi ve öncesini de düşünürseniz bu süre gayet makuldür). Zira Gezi eylemlerinde halka saldıran, Ergenekon'da delil yerleştiren emniyet birden gelen emirle ters dönerek aksi yöne doğru harekete geçmektedir. Yoksa 11 yıldır neden kimse fark etmedi bu yolsuzlukları? Neden izin verildi buna? Çünkü bir karşılığı vardı. Ancak delilleri sunanlar da en az yolsuzluğu yapanlar kadar bu yolsuzluğa ortaktırlar zira, delilleri arşivleyen, kasetleri, görüntüleri kaydedenler onlardır; nedeni de yaptıkları bu ittifakı zamanı gelince karşı taraf lehine kullanmaktır...

Kendi adıma ben 11 yıldır bu iktidarın ne paralar üzerinde oyunlar çevirdiğini düşünemiyorum bile. En basiti, eskiden 10 yılda bir çıkan imara açma kararları 11 yıldır istendiği anda açılıyormuş. Bu da en başta akla Ali Ağaoğlu'nu getiriyor tabi. Bir de yandaşlarına, akrabalarına verdikleri/kazandırdıkları ihaleler var tabii...

(Son bir not; umudu CHP olan Sosyal Demokratlar'a gelsin. Kılıçdaroğlu 1 ay kadar önce senatonun davetiyle ABD'ye gitti, öncesinde ve sonrasında da ABD büyük elçisiyle sık sık görüştü ve hala görüşmekte. Hatta en son Kılıçdaroğlu, gerekirse sandalyemi Sarıgül'e bırakırım dedi... Her kim ki ABD'ye gittiyse seçimden önce, o iktidara gelmiştir bu ülkede! )
Oyu biz kullansak da iktidarı ABD seçiyor. . .
 • 19 Yanıt
Aralık 2013

Özge Uzun

İkizler burcu insanı nasıldır?

30 yıllık çocukluk arkadaşımın burcu. Nihayet Özgürüm artık bittiği için bu süreç... Kişilik bulundurmayan, fakat varmış gibi davranan burç. Öz kardeşim de bu burçtan. Bu insanlardan sorun yaşamaya başlayınca burçlara inanmaya başladım üç yıl önce. Ne demeliyim ki dayanabildiğiniz kadar dayanın. Kardeşiniz de olsa çift kişiliklerine dayanmak zaman, sabır ve tecrübe demektir. Kötü olmayan insanlar sonuçta.
 • 9 Yanıt
Aralık 2013

Özge Uzun

İsimlerin insan üzerindeki etkisi var mıdır? Sizde Özge ismi nasıl bir etki bırakıyor?

İsimler onları koyan ailenin kültürünü yansıtır, dolayısıyla onu taşıyan kişinin de. Kültürün karakteri etkilediği kadar belirleyicilerdir. Yani aslında belirleyici olan isim değil alınan kültürdür, isimler o kültüre aitlerdir. Mesela tüm Merve ve Kübra'lar aldıkları kültürden dolayı belli benzer özelliklere sahip olabilirler. Ya da Muhammet, Abdülcenap ve Abdürrahman'ların en fazla %0, 01'i ateist olacaktır. Buna karşılık Deniz, Evrim ve Devrim'lerin çoğu ateist olacaktır.


Özge'nin çağrışımına gelince eğitimli, kültürlü, kitap okunan bir ailenin çocuğudur, kendisi de bu kültürü yansıtır. Özgür ve kendine özgü bir insandır, kendine güvenir. Falcı gibi oldu :)
 • 2 Yanıt
Kasım 2013

Özge Uzun

Marmaray projesini nasıl buldunuz?

Ben bir inşaat mühendisiyim, benim için önce can güvenliği gelir. Meslektaşım bir mühendisin bakış açısını açıklamış. Bir de sanırım değinmemiş ama yapım esnasında oluşan kısmi oturmalar tüplerin krikoyla kaldırılıp altına kum eşelenmesi suretiyle iptidai bir şekilde onarıldı diye okudum. O kumun oradan çıkması ve tüplerin tekrar oturması minnacık bir deprem olmasa bile an meselesi. Oy hırsı ve cumhuriyet bayramımızı gölgeleme amaçlı aceleye getirilen bu proje aşağıdaki linklerde yazanların da ışığında tamamen güvensiz. Zaten ilk birkaç gün tünelin tren yerine yürüyerek geçilmiş olması da bu mühendisin yazdıklarını doğruluyor. Ben kullanmadım ve kullanmayacağım, kullananın da şansı açık olsun. Umarım deprem trenin çalışma saatleri dışında olur ve çok can kaybı olmaz.
 • 4 Yanıt
Temmuz 2013

Özge Uzun

Küçük yaşta dambıl veya halter kaldırmanın zararları nelerdir?

Sakatlanmaya neden olur.kemikleri birbirine ittirdiği için boyun kısalmasınada neden olur.kemik erimesinede neden olabilir.
 • 3 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

Dinimizde hangi hayvanların bakılması yasaktır?

Köpek
 • 1 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

Pepsi, Coca Cola ve Cola Turka'dan hangisini tercih edersiniz? Neden?

Hiçbirini! Siyah asitli, tatlandırıcılı suyu size, binbir reklam hilesi ve sloganlarla satıyorlar. Siz de marifetmiş gibi "hayatın anlamının" Coca Cola'da olduğuna, Pepsi'nin "sizi yaşattığına" aldanıp içiyorsunuz!
 • 3 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

Büyü nedir? Kimler yapar?

Meselenin ilmî boyutuna girmeden başımdan geçen bir olayla konuyu aydınlatmak istiyorum:

İslamî konulardaki bilgilerime güvenerek elli yaşın üzerinde evli bir tanıdık bana özel bir sıkıntısını anlatmıştı. Diyordu ki:

_ Hocam benim hanıma büyü yapmışlar. Kadın benden soğudu. Benden ayrılmak istiyor.

Dedim ki:

_ Abi büyü yapıldığını nereden çıkarttın?

_ Evde muska bulmuşlar, dedi.

Dedim ki:

_ Abi bir düşün. Elinde muska/büyü yapma imkanın olsa. Cinlere hükmedebilsen. Ne yapardın, kimlere büyü yapardın?

Dedi ki:

_Valla hiç düşünmedim.

Dedim ki:

_ Ben düşündüm. Bir kere dünyanın en zengin, en başarılı, en yetenekli insanlarına büyü yapar ve bunları kendime köle ederdim. Sonra dünyanın en güzel kadınlarına büyü yapar büyük bir harem kurardım. Kısaca dünyanın tamamını ele geçirir sultanlar gibi yaşardım.

Dedi ki:

_ Valla doğru. Ben de böyle yapardım.

Dedim ki:

_ Peki düşün bakalım. Büyü/muska/cin yaptığını, kullandığını söyleyen, iddia eden bir sürü insan var. Bu insanlar neden, şu benim hayalini kurduğum işi yapmıyor?

_ Neden?

_Nedeni çok basit! Büyü/muska diye bir şey yoktur da ondan. Cinler de Allah'ın kuludur ve her isteyen onları keyfince kullanamaz. Hz. Süleyman döneminde iki meleğe (harut ve marut) öğretilen şeyler o dönemde kalmış ve sonra unutulup gitmiştir. Eğer büyü/muska diye bir şey olsa az önce söylediğim hayalimi gerçekleştirirler. Ama yok!

_ Valla ben bu yönden hiç düşünmemiştim, dedi.

_ Abi maalesef kafamızı o kadar az kullanıyoruz ki... hem de konu "din" olunca maalesef "hiç" kullanmıyoruz. Bu sayede de bazı uyanıklar cebini dolduruyor.

Kısaca: Eğer birilerinin büyü yapmaya gücü olsa, bu kadar güzel kadın; yakışıklı erkek var... onlardan harem kurarlar. Eğer birilerinin cinleri kullanma yeteneği olsa "dünyanın en zenginleri" listesinde yer alanları kendisine köle eder.

AKLINIZI KULLANIN! KENDİNİZİ KULLANDIRTMAYIN!
 • 3 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

Fal nedir?

Tahmin yeteneği olanların oyun alanıdır ve kimilerinin de ekmek teknesidir.
 • 8 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

Kalp gözü kimlerde bulunur ve açtırılabilir mi?

Tasavvuf ekolleri vasıtasıyla dine girmiş bir meseledir kalp gözü. Her insanda var olduğu ancak Allah ile rabıtasını/bağlantısını sıkı tutanlarda aktif olduğunu savunur mutasavvıflar.

Kalp gözü açık kimseler; olaylara ve olgulara manevi yönden bakan; herşeyi mânâ yönüyle algılayan; herşeyde hikmet arayan kimselerdir.

Kur'an-ı Kerim'de: "Her kime hikmet verilmişsse ona pek büyük bir nimet verilmiştir" buyurulmaktadır. (2/269)

Olaylar ve olgularda var olan ancak kafadaki gözlerin göremediği/sezemediği şeyleri görebilen/sezebilen gözdür kalp gözü.

Kişi ilim ve ibadet ile kalp gözünü aktif hale getirebilir.
 • 2 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

Maurice Sendak kimdir?

Kişiler
Tam adı Maurice Bernard Sendak olan Amerika'lı çocuk edebiyatı desinatör ve yazarı Maurice Sendak, 85'inci doğum gününde Google tarafından unutulmadı ve bugün Google anasayfasını, Maurice Sendak için hazırlamış olduğu Doodle ile süsledi.
10 Haziran 1928 tarihinde dünyaya gözlerini açan ünlü çocuk edebiyatı yazarı Maurice Sendak, 8 Mayıs 2012 tarihinde gözlerini hayata kapamıştır. Aramızdan kısa sıra önce ayrılan Maurice Sendak için Google tarafından hazırlanan animasyon tadındaki Doodle'ı, Google anasayfası üzerinde izlemenizi tavsiye ederim.
1956 yılında Kenny's Windows adlı ilk resimli kitabı raflarda yayınlanan ünlü yazarın en tanınmış eseriyse 1963 yılında yayınlanan "Where the Wild Things Are" isimli çocuk kitabıdır ki kendisine en iyi resimli çocuk kitabı olarak Caldecott ödülünü kazandırmıştır.
İki kardeşin hasta olan annelerinin bakımını en iyi şekilde yapabilmek için çalışarak para kazanmaya çalıştıkları "Brundibar" adlı eseri yazarın en çok gurur duyduğu kitabıdır.Yaptığı çizimler ve yazdığı eserlerle çocuk edebiyatına çok şeyler kazandıran biri olan Maurice Sendak için Google tarafından gelen bu anlamlı Doodle gerçekten, Sendak'ın yaşamı boyunca çocuk edebiyatına kazandırdıklarına yakışır cinsten olmuş.
 • 1 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

Şeytana tapan ünlüler hangileridir?

 • 0 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

Anneninizi mi daha çok? Babanızı mı daha çok seviyorsunuz?

:) Küçükken sorarlardı ben de hep "ikisini de çok seviyorum" derdim ama şöyle bir gerçek var ki annemle çok eğleniyoruz, çok sıkı dostuz. Arkadaşlarımla nasıl muhabbet ediyorsam aynı şekilde "sansürsüz" bir biçimde konuşabiliyoruz :) Çoğu zaman ismiyle veya dostum diye hitap ediyorum. Arada kızdırmak için de "rica ediyorum benimle konuşma, belli bir kültür seviyesinde olmayan insanlarla konuşmak istemiyorum" diyorum ve hakarete maruz kalıyorum :). Bir gün işe giderken arkamdan dua ediyor ama nasıl bir dua etmek sonu yok. Ben de eğilmiş ayakkabılarımı giyiyorum. Sonra kalkıp cebimden 3 lira çıkarıp avucuna sıkıştırdım "al bakalım hadi yine iyisin" dedim. Bir yandan gülüyor bir yandan da duasını bozmamaya çalışıyor :). Annemle o kadar çok vukuatımız var ki. Bir gün finallere çalışıyorum o zaman felsefe okuyordum. O kadar acayip şeylerle uğraşıyorum ki insan beynini yakar. Neyse bir ara vereyim dedim kalktım mutfağa gidicem, bir de Attila'nın Pia şiirinin son kısmını bağıra bağıra okuyorum. Mutfağa geldim annem de birşeyler hazırlıyor. Şöyle bir diyalog oluştu.

Ben : Ellerini bir tutabilsem Pia'nın, ölsem, eksiksiz ölürdüm.
Annem : Tövbe estağfurullah öyle şeyler söyleme

Ben tabi kahkalara boğuldum :)
 • 10 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

En sevdiğiniz müzik aleti nedir?

Gitar
 • 9 Yanıt
Haziran 2013

Özge Uzun

Osmanlı döneminde mi yoksa şimdiki dönemde mi yaşamak isterdiniz?

Osmanlı'nın bünyesindeki farklı din ve ırktan insanlara gösterdiği hoşgörüye hasret duysamda bugünde yaşamak daha güzel çünkü bugün kimse devletin bekası için kardeşini oğlunu öldürmüyor vs daha çok var. Mesela bilim vs
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Özge Uzun

Atatürk'ün dedesinin soyadı nedir?

Soyadı kanunu 21 Haziran 1934 tarihinde çıkmış olup Gazi Mustafa Kemal'e Atatürk soyadı 24 Kasım 1934'te verilmiştir.

Bu tarihten önce soyadı denen kavram olmadığı için insanlar, fiziksel özelliklerine, yaptıkları uğraşlara ait lakaplar ya da falancanın oğlu bilmem kim şeklinde kendilerini tanıtıyor ya da tanınıyorlardı. Tıpkı, Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi gibi. Soyadı kanunundan sonra bile Atatürk'ün babası ya da annesi için bir soyadı değişikliği yapıldığına pek rastlamadım açıkçası (denk geldiysem de hatırlayamıyorum).

Bu nedenle Atatürk'ün baba tarafından dedesi olası Kırmızı Hafız Ahmet Efendi'nin de anne tarafından dedesi olan Sofizade Feyzullah Efendi'nin de bir soyadı olduğundan şüpheliyim.
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster