Bilmek istediğin her şeye ulaş

Görsel Tasarım Sanatçısı Cemal Can inploid.com'da 0 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Nisan 2012

Cemal Can bir yanıt verdi.

Soyut resim nedir? Bugüne kadar oluşturulmuş en güzel soyut resimler hangileridir?

Soyut resim, 19. yüzyıl sonlarına doğru Post-izlenimcilik ve Dışavurumculuk sonrasında ortaya çıkmış bir akımdır. Henri Matisse'nin ortaya çıkardığı Fovizm akımı ile beraber ilerleyen bu sanat akımı Pablo Picasso ve Georges Braque ile birlikte Kubizm akımını tetiklemiştir. Mevcut akımların referansı ile soyut resim sanat tarihindeki yerini almaya başlamıştır, bu akımın öncülerinden  Wassily Kandinsky, Kasimir Malevich, Franchis Picabia, Piet Mondrian, Robert Delanuay sayılabilir. Bu akım ardından gelen Soyut Dışavurmculuk, Sürrealizm gibi bir çok akımın da temelini oluşturmaktadır. 


Soyut


Soyut
Soyut

Nisan 2012

Cemal Can bir yanıt verdi.

İstanbul'da görülmesi gereken müzeler hangileridir?

İstanbulda pek fazla müze ve sergi salonu vardır, benim tavisye edeceklerim güncel sanat üzerine yoğunlaşmış mekanlar. Müze olarak muhakkak İstanbul Modern ziyaret edilmeli. istanbulmodern.org%2f'>istanbulmodern.org/

Sabancı müzesi de keza çok iyi bir koleksiyona sahiptir, aynı zamanda bünyesinde güncel sergiler barındırmaktadır. 


Bunların dışında bir müzeden daha fazlasını veren Salt galerisi muhakak görülmelidir. Salt Beyoğlu daha çok güncel sergileri ağırlıyor, Salt Galata hem sergi imkanı sunuyor hem de muhteşem güzellikte imkanları olan bir kütüphane sunuyor bize. Aynı zamanda çalışmak isteyen sanatçılar için proje odaları gibi değişik imkanlar sunuyor.

saltonline.org%2f'>saltonline.org/

Pera Müzesi de elimiz değmişken gezilecek es geçilmeyecek mekanlardan birisidir.

peramuzesi.org.tr%2f'>peramuzesi.org.tr/
Nisan 2012

Cemal Can bir yanıt verdi.

Replika saat nasıldır? Alınası mıdır?

Replika saatler, saatten gerçekten anlayanların yüzüne bile bakmadığı değersiz objelerdir. Bu saatler genellikle Tahtakale, Kapalıçarşı esnafından kolaylıkla edinilebilir. İlk bakışta pek farkı yokmuş gibi gözükse de, orjinallerinden oldukça farklıdır. Kullanılan malzemedeki kaliteden bu saatler hemen kendini ele verir, içindeki Çin malı mekanizmaları saymıyorum bile. Bir saat koleksiyoneri olarak oldukça hassas olduğum bir konu. Kolunuza taktığınız saatin bir sanat eseri inceliğinde tasarlanmış olmasının verdiği duyguyu anlatmak çok zor. İşin içindeki emek, kadranındaki hassasiyet, mekanizma sistemi sizi hayran bırakmaya yetiyor.

Mesela:


Saat


SaatSaatSaat


Nisan 2012

Cemal Can bir yanıt verdi.

Güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavları için nasıl çalışmak gerekir?

Güzel sanatlar fakültelerine hazırlanmak için öncelikli olarak ticari bir kurum haline gelmiş, dersane kıvamındaki kurslardan uzak durulmalıdır. Kişi yetenekli olabilir, hiç bir kursa da ihtiyacı olmayabilir ama en azından sınavda karşısına çıkabilecek durumlar için 6 -10 ay arası bir çizim kursuna gitmesi tavsiye edilir. Aklıma ilk gelen ve kendi gitmiş olduğum Ada sanat geliyor. adasanat.com.tr%2f%26nbsp%3b'>adasanat.com.tr/ 
Ama yok ben kursa gitmem param yok diyorsanız da, ilk aşamada abartmıyorum 2 hafta çizgi çalışın.; yatay, dikey, yuvarlaklar. Gözünüzün eğitimi birincil sıradadır muhakak perspektif bilgisini ednin. İlk bir ay bol bol tek ve çoklu obje çizimleri yapın. Ardından ışık ve gölge çalışın bu etütler daha sonra geçeceğiniz figür çalışmalarında oldukça işinize yarayacaktır. En önemli tavsiye bulunduğunuz şehirde yoksa yakınlardaki üniversitelerin istediğiniz bölümlerine gidin hocalarla görüşün, işlerinizi gösterin, hatta durumu abartın derslere girin misafir öğrenci olarak bu hem size çalışma imkanı sağlayacak ve gireceğiniz sınavda gerekli olan gazı verecektir. Hocalarla görüşemezseniz bile bölümde okuyan öğrencilere danışın. Ben vakti zamanında oldukça fazla denedim bu yolları ve çok da işe yaradı.
Nisan 2012

Cemal Can bir yanıt verdi.

Türkiye'de alınan ehliyet yurt dışında geçerli midir? Ne gibi işlemler yapmak gereklidir?

Türkiye'den alınan ehliyetler genellikle Avrupa ülkeleri içinde belli süreler içinde geçerlidir. İsveç'te 1 yıllık bir sürenin ardından araç kullanabilmek için denklik sınavlarına girip İsveç ehliyeti almak lazım. Almanya'da bu süre 6 ay tabi bütün bu söylediklerim o ülkede yaşayan Türk vatandaşları için geçerli. Eğer turist olarak gitmişseniz hiç bir sıkıntı olmadan araç kullanabilirsiniz. Kıbrıs'ın haricinde trafiğin tersten olduğu ülkeleri ise hiç konuya katmayalım.
Nisan 2012

Cemal Can bir yanıt verdi.

Yurtdışı seyahat için uygun uçak biletini hangi sitelerden alabilirim?

Yurtdışı seyehatlerde skyscanner.com.tr%2f'>skyscanner.com.tr/ oldukça iyi çalışmaktadır. Diğer bir tavsiye ise gitmeyi planladığınız ülkelerin charter havayollarını araştırarak firmaların kendi sitelerinden de ucuza bilet bulabilirsiniz. 
Nisan 2012

Cemal CanSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

inploid

1157 Kişi   709 Soru

Müzik

2870 Kişi   472 Soru

İnternet Teknolojileri

1223 Kişi   170 Soru

Fotoğrafçılık

1880 Kişi   167 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3491 Kişi   280 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

803 Kişi   69 Soru

Filmler

3243 Kişi   192 Soru

Eğitim

4069 Kişi   632 Soru

Bilgisayar

2547 Kişi   439 Soru

Sinema

3131 Kişi   300 Soru

Facebook

798 Kişi   185 Soru

Cep Telefonları

595 Kişi   224 Soru

Siyaset (Türkiye)

1431 Kişi   471 Soru

Kitaplar

2957 Kişi   267 Soru

Web Siteleri

3090 Kişi   264 Soru

Yerli Film

219 Kişi   52 Soru

Yabancı Filmler

904 Kişi   114 Soru

Yabancı Dil

956 Kişi   100 Soru

Yabancı Müzik

333 Kişi   44 Soru

Evcil Hayvan

169 Kişi   102 Soru

İstanbul

556 Kişi   196 Soru

inploiders

349 Kişi   165 Soru

Teknoloji

1875 Kişi   578 Soru

Dünya Tarihi

493 Kişi   116 Soru

Seyahat

445 Kişi   88 Soru

Sosyal Ağlar

741 Kişi   175 Soru

Güncel

561 Kişi   137 Soru

Giyim Tarzı

551 Kişi   49 Soru

Mimari Tasarım

495 Kişi   91 Soru

Tiyatro

307 Kişi   31 Soru