Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bağımsız, 

İnşaat Mühendisi

konuştukça varolmuş insan, iletişim kurdukça yardımlaşmış, yardımlaştıkça büyümüş, hakim olmuş dünyaya. Şimdi gözü daha uzaklarda. Yardımlaşmak, paylaşmak geçmişten geleceğe kaderimiz...

Ocak 2014

BağımsızMimari Tasarım konu başlığını takip etmeye başladı.

Mimari Tasarım

Tasarım, bir planın, bir nesnenin ya da bir inşaat süreci içinde(mimari çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci...vb.) yaratılmasıdır. Ge...

Ocak 2014

Bağımsız yeni bir  soru  sordu.

Kasım 2013

Bağımsız bu yanıtı beğendi:

Prefabrik evler depreme dayanıklı mıdır?

Baştan kabul etmemiz gereken bir bilgiyi hatırlatarak gelecek cevaplara farklı bir yol açmak niyetiyle verilmiş bir cevaptır. Hangi yapı sistemi olursa olsun; doğru projelendirildiğinde, doğru imalatı yapıldığında her bina depreme dayanıklıdır. Sistemler birbiri ile deprem dayanıklılığı açısından kıyaslanarak tercih edilmez. Projelendirme aşamasında etkili maddelerden biridir ama bir sistemin karar verilmesinde tek başına karar verici madde değildir. Yapı sistemlerinin gelişim süreçlerini incelendiğinde, bildiğim kadarıyla söyleyecek olursam, yığma yapıdan, ahşapa sonra çeliğe, sonra prefabrike geçiş süreçlerinin çoğu yaşanan doğal felaketler olduğu kadar, daha ekonomik, daha yüksek, daha hızlı inşa edilen, daha sağlıklı, daha uzum ömürlü yapı yapmaya ihtiyaç duyulduğu için ortaya çıkmıştır. Chicago'daki yangınlardan sonra çoğu ahşap bina büyük ölçüde zarar gördüğü için yapı sistemi olarak çeliğe yönenilmiş ve günümüzdeki gökdelenlere kadar evrilmiştir ama bugünkü teknolojiyi düşündüğümüzde harcanan para ve seçilen teknoloji doğrutusunda sıradan bir çelik binaya kıyasla ahşap bir bina yangına daha fazla dayanıklı hale gelebilmiştir. Prefabrik yapım sisteminin tercih edilmesinin sebepleri; daha hızlı inşa etmek, ekonomik olarak hesaplandığında diğer yapım sistemlerine göre daha ucuz, farklı kesit ve tekniklerle yüksek açıklık geçebilme kabiliyeti diye sıralanabilir. Çoğunlukla ülkemizde vasat örnekleri ile karşılaştığımız prefabrik evler, günümüz inşaat pazarında yoğun kullanılan betonarme yapılara alternatif olarak ortaya çıkartılmaya çalışılan, ticari olarak avantajlarını sıralarken sanki betonarme binalar depreme dayanıksızmış da prefabrikler deprem anında tek çare imiş gibi sloganlar kullanıyor olmalarına aldanmamak gerekir. designboom.com/tag/container-buildings Linkte örneklerini göreceğiniz prefabrik evlerle karşılaşmak ümidini yaşama hakkımı saklı tutuyorum.
Kasım 2013

Bağımsız bir yanıta alt yorum yaptı

Sevgili turan, yukarıda yazdığın yorum genelde türkiyede bilinen ve kesinlikle yanlış olan bir ifadedir. Sebebini kısaca açıklıyayım: Bir yapının depreme dayanıklı olması ancak yapının ilgili şartnamelere uyarak doğru projelendirilmesi ve doğru imal edilmesiyle olur. Birçok betonarme yapı yanlış projelendirme veya yanlış imalattan dolayı depreme dayanıksız olduğu gibi birçok prefabirk yapıda aynı sebeplerden dolayı depreme dayanıksızdır. Hatta şu antürkiyede çok yaygın kullanılan betonarme prefabrik köprü ve sanayi yapılarının çıkışı italyada olmuş ve deprem olmayan bölgelerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. 1999 depreminde izmit bölgesinde yüzlercesi yıkılmış, bu sonuç üzerine yaoılan imalatlarda türk mühendisler tarafında iyileştirmeler nispeten yapılmış ve uygulanmaktadır. Sonuç: doğru mühendislik hizmeti almış yapılar depreme dayanıklıdır.
Dayanıklıdır. Betonarme evlere göre daha dayanıklıdır. Depremler araziye bağlı olarak prefabrik evleri de etkiler fakat gerek kullanılan malzemesinin hafifliği, gerek binanın yüksek olmaması sayesinde bu yapılarda depremin verebileceği hasar minimumdur. Deprem yanında yine kullanılan malzemelerden dolayı yangın riski de betonarmelere göre daha düşüktür.
Kasım 2013

Bağımsız  bu yazıyı beğendi:

perdah makinası

İnşaat, beton döküm işlerinde dökülen malzemeden sonra mastarla çekilip düzlem işlemini gerçekleştirmek amacı ile kullanılan Perdah Makinası . Elektrikli ve benzinli olmak üzere 2 adet çeşidi bulunmaktadır. Perdah makinaları kendi içerisinde 120'lik 90'lık ve 70'lik olarak sınıflandırılır perdahın büyümesi motor gücüne göre endeksli olmak zorundadır. Benzinli Perdah Makinası honda motor ve kama motor olmak üzere ülkemizde en fazla tercih edilen motor standartlarından biridi. Honda motor japon markalı ürün ve oldukça yüksek kapasiteye sahip motorlardır, yoğun iş temposuna göre en fazla tercih edilendir, kama motor uzak doğu menşeli ürünler olup güç honda motora göre daha az ve verimi düşüktür ama fiyat olarak daha uygundur yoğun iş temposu olmayanların genelde tercihidir, Benzinli modeller elektrik akımının olmadığı yada zor ulaşılna alanlarda tercih edildiği gibi daha az masraf ve özgür haraket içinde tercih edilmektedir. Perdah Makinaları nın yedek malalarını ve yedek tepsilerini özelliklerine göre her türlü makinayı bizden rahatlıkla bulabilir ve satın alabilirsiniz ürünlerimizin hepsi imalatçı ve ithalatçı firma garantisi altındadır. Uygun fiyatlarla bulabileceğiniz doğru
Kasım 2013

Bağımsız bu yanıtı beğendi:

Son zamanlarda kimi dinliyorsun?

Kendimi. .
Kasım 2013

Bağımsız bu yanıtı beğendi:

Son zamanlarda kimi dinliyorsun?

Adale - Set Fire to the Rain
Kasım 2013

Bağımsız bu yanıtı beğendi:

Bu inploid'in başından nasıl kalkılır?

Evin sigortalarının yerini biliyorsun değil mi? : ) anladın sen beni : )
Kasım 2013

Bağımsız bu yanıtı beğendi:

inploid'in sizce eksiklikleri nelerdir?

Birbirinden gereksiz konu açıp gereksiz bir hiti siteye çekme çabası... Çoktandır takip ediyorum ve sürekli karşıma gerçek anlamda gereksiz konu hakkın da bilgi paylaşımı yapıldığını gördüm... Bu içeriği kim oluturuyor bilmiyorum ama sizin ekipten biri oluşturuyor gibi geldi... İnploidte yarın fasülyenin faydaları hakkındada bilgi bulabileceğim kesin fakat googleye fasülyenin faydalarını sorduğumda bana zaten binlerce döküman sunuyor... İnploid'in bize sunduğu eski forum platformlarının sosyalleşmiş hali ama sosyalleşmek için gereksiz bilgiye gerek yoktur diye düşünüyorum... Kaliteli içerik demek kullanıcı demektir. Duvarı incelediğimde çok az paylaşım görüyorum ve ben şuan 35 konuyu takip ediyorum... Sizin yapmanız gereken olay şudur eğer konu lara bir moderator atarsanız ve bunlara yetki verirseniz hem kullanım oranı artar hemde sorulan sayı sayısı. Binlerce konuyu takip edemezsiniz... Facebooktaki paylaşımları yapan kullanıcılardır herkesin kendine ait bir sayfası ve hayran kitlesi bulunmakta paylaşım artıkça etkileşim artmaktadır... Şimdi siz diyeceksiniz ki bu platform soru sormaya dayalı bir platform bu süreçte her konunun moderatorü olunca zaten otomatikme o soruyu cevaplayacak kişide hazır durumda olacak... Sizden çok farklı istekleri olan olacak rengi değişsin yok şurası değişsin ama bundan önce görmeniz gereken en önemli etken insanların birbiriyle olan etkileşimi hızlandırmak ve insanlara bir soruyu cevaplamaya teşvik etmek... Ama bu farklı boyutlara sapmamalı bazen bazı arkadaşlar görüyorum soru cevaplayıp puan kazanma derdindeler sanki puanları artınca buradaki en bilgili insan sıfatını kazanacaklar ama bilinmeyen asıl gerçek çok cevap vermekle bilgili olunmuyor ne yazık ki. .
Kasım 2013

Bağımsız bu yanıtı beğendi:

Uyuyamadığınızda ne yaparsınız?

Film izlerim genelde : )
Kasım 2013

Bağımsız bu yanıtı beğendi:

Uyuyamadığınızda ne yaparsınız?

Kitap okurum. .
Kasım 2013

Bağımsız bu yanıtı beğendi:

Ne yaptığını hatırlamayacak kadar içmek doğru mu sence?

İçiliyorsa da evde içilsin. Dışarıda sağlam içildiğinde, yanındaki arkadaşına zorluk çıkarmaktan başka işe yaramıyor. Kimse kimsenin bakıcısı değil neticede. Herkes iyi vakit geçirmek için çıkıyor.
Temmuz 2013

Bağımsızkasif kişisini takip etmeye başladı

-, İnşaat Mühendisi, @kasif

Temmuz 2013

BağımsızUnluckypod kişisini takip etmeye başladı

Unluckypod, Serbest Meslek, @unluckypod

Nisan 2013

Bağımsız bir yanıta alt yorum yaptı

Bu arada inploid, bu tarz sorunları çözmek için gerçekten çok faydalı bir araç. İnploide teşekkürler.
Belli ki makinede bir hata var, bunu nasıl bulabilirim? Bilen varsa lütfen acil yardım etsin.@serkan acaba bu hatayı bulup onarabilecek birini tanıyor musun. Aslında bilgisayarın garantisi de var, henüz alet 8 aylık. Hatayı bulsam çözümü bedava bile olabilir...
Nisan 2013

Bağımsız bir yanıta alt yorum yaptı

Hiç önemli değil, problemin çözülmesine çok sevindim.
Belli ki makinede bir hata var, bunu nasıl bulabilirim? Bilen varsa lütfen acil yardım etsin.@serkan acaba bu hatayı bulup onarabilecek birini tanıyor musun. Aslında bilgisayarın garantisi de var, henüz alet 8 aylık. Hatayı bulsam çözümü bedava bile olabilir...
Nisan 2013

Bağımsız bir yanıt verdi.

İnşaat sektöründe çalışacak mühendisler hangi yabancı dillere yönelmelidir?

İngilizce olmazsa olmaz, ve çok iyi bilinmeli. Bundan sonra Türk mühendisler için ikinci dil olarak önem sırasına göre açıklamalarıyla yazıyorum.

1-Rusça: Bize çok yakın ve büyük bir coğrafya. Sadece Rusya ile sınırlı değil, Rusça Türki cumhuriyetlerde de geçerli. Bu bölgede İngilizce sökmez, Rusça'yı bilmek çok büyük avantaj. Bu bölge en az Arap ülkeleri kadar gaz ve enerji rezervine sahip, yani para var. İnşaat şartnameleri Snip ve Gost'u iyi anlayabilmek için çok faydası olacaktır.

2-Arapça: Suudi Arabistan, Qatar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Afrika'da rahatça kullanılabilir. Türklere sempati duydukları için ayrıca avantajı var.

3-Fransızca: Fransız sömürgeleri ve dünya çapında iş yapan Fransızlarla iş yapabilmek için çok büyük avantaj. Çünkü Fransızlar iyi İngilizce bilmezler ve Fransızca konuşulmasından çok hoşlanırlar.
Nisan 2013

Bağımsız bu yanıtı beğendi:

İnşaat sektöründe çalışacak mühendisler hangi yabancı dillere yönelmelidir?

İyi bir İngilizce'nin yanında inşaat sektöründe çalışanlar Rusça ve Arapça'ya yönelmeliler. Özellikle Rusça bilen inşaat mühendisi arandığını çoğu iş ilanında görmek mümkün.
Nisan 2013

Bağımsız yeni bir  soru  sordu.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

inploiders

351 Kişi   166 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru

İş Hayatı

2462 Kişi   325 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Online Alışveriş

159 Kişi   58 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

inploid Yardım

88 Kişi   88 Soru

Lisan

3 Kişi   0 Soru

Felsefi Düşünce

505 Kişi   72 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Yaşam Sevgisi

45 Kişi   21 Soru

Adalet

96 Kişi   51 Soru

Yargı

20 Kişi   21 Soru

Maya Takvimi

6 Kişi   5 Soru

İnşaat

347 Kişi   116 Soru

İmar

4 Kişi   2 Soru

İmar Hukuku

12 Kişi   2 Soru

İnşaat Mühendisliği

235 Kişi   106 Soru

Archicad

77 Kişi   3 Soru

Autocad

316 Kişi   17 Soru

Mimari Tasarım

532 Kişi   91 Soru