Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rohat Kaya, 

Girişimci

Girişimci Rohat Kaya inploid.com'da 2 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 15 takipçisi var.

Haziran 2014

Rohat KayaMert Ocakoglu kişisini takip etmeye başladı

Mert Ocakoglu, Girişimci, @mertocakoglu

Haziran 2014

Rohat KayaAlpaslan Topcu kişisini takip etmeye başladı

Alpaslan Topcu, Girişimci, @alpt

Haziran 2014

Rohat KayaVolkan Kahyaoğlu kişisini takip etmeye başladı

Volkan Kahyaoğlu, Bilgisayar Mühendisi, @hephaestus

Mayıs 2014

Rohat Kaya  bu yazıyı beğendi:

Alkollü içecekler elektron mikroskobu altında.

Fotoğrafların çekilmesi için bir lensin üstüne bir damla içki damlatılıyor, havasız ortamda tamamen kurutuluyor 35mm kamerayla fotoğraflanıyor. Tüm bu işlem üç ay ve 200 denemeye mal olabiliyor, içkinin bileşiğini oluşturan kısımları bulunana kadar.

Dry Martini1126

Kokteyllerde kuruduklarında çok güzel fotoğraflar veren sitrik asit ve kompleks şekerler içeren meyve suyu ve asitli içecekler olabiliyor. Fotoğraflanacak içeceklere yukarıdan parlak ışık veriliyor. Aynı kar taneleri gibi her içki değişik şekillere sahip oluyor.

Bunlar ve diğer içeceklerin fotoğrafları burda (bevshots-europe.com/pbsccatalog.asp? Catı... ) satışa sunulmuş vaziyette. Firma tahminen 20 000 adet sattıklarını söylüyor.

Scotch
1126

Tequila
1126

Vodka
1126

Whiskey
1126

White Russian
1126

Chablis
1126

Champagne
1126

Daiquiri
1126

Margarita
1126

Pina Colada
1126

Rose
1126

Sake
1126
Kasım 2013

Rohat Kaya bir yanıt verdi.

Mayıs 2013

Rohat Kaya  bu yazıyı beğendi:

Bu Robot Taş-Kağıt-Makas Oyununda Hiç Yenilmiyor!

Japonya – Tokyo Üniversitesi Ishikawa Oku Laboratuvarları tarafından taş – kağıt – makas oyununu %100 ihtimalle kazanan robot yapıldı. Robot, kamera aracılığı ile görüntü tanımlama sistemini kullanarak hamlesine karar veriyor ve bunu yüksek hızlı kamerası sayesinde kişi hareketini tamamladıktan saliseler sonrasında hamlesini hiç değiştirmeden tek seferde oluşturuyor. Tabi bu durum için "hile yapıyor" ifadesi haksız sayılmaz:


Mayıs 2013

Rohat KayaCan Akkale kişisini takip etmeye başladı

Can Akkale, Sanat Tarihçisi, @cakkale

Mayıs 2013

Rohat Kaya bu yanıtı beğendi:

Yedi sanat dalı hangileridir?

 • Resim ve Heykel
 • Mimari
 • Tiyatro
 • Müzik
 • Dans
 • Edebiyat
 • Sinema (Diğer tüm sanat dallarını kendi bünyesinde harmanlayabilmektedir.)
Mayıs 2013

Rohat Kaya yeni bir  soru  sordu.

Mart 2013

Rohat Kaya bu yanıtı beğendi:

Bir mobil uygulamanın reklam gelirlerini nasıl öngörebiliriz?

Aslında bu sorunun cevabını en iyi verebilecek yer reklam ajansıdır. Muhtemelen tüm ajanslarda aynıdır hemen hemen. Mobilde gösterim sayısı web'e göre daha değerlidir. Click web'e göre daha az getirir diye biliyorum.

Kitleyi tanımak çok değerli bir şey. Bir de gösterim süresi de çok etkili.Özden Çal (@ozdencal)'ın dediği gibi çok fazla reklam kullanıcıyı sıkıyor. Geliştirici olarak bile güzel bir uygulama çıkartıp her köşesine, her sayfa açılışına reklam koymamız istendiğinde hiç memnun olmuyorum.
Mart 2013

Rohat KayaAhmet Enes Dabanlıoğlu kişisini takip etmeye başladı

Ahmet Enes Dabanlıoğlu, .NET Developer, @aenes

Mart 2013

Rohat Kaya bu yanıtı beğendi:

Bir mobil uygulamanın reklam gelirlerini nasıl öngörebiliriz?

Bu uygulamanın hitap ettiği kitle ve kullanıcı sayısına göre değişir ama bunda hitap ettiği kitle daha etkilidir. Reklam verecek firma reklamı direk uygulamaya vermez bunun yerine bir ajansla anlaşır, ajans mobil reklam ağlarıyla anlaşır ve reklamın yayınlanmasını istediği alanlara karar verir örneğin çocuk bezi satıyorsanız kategoriniz anne-çocuktur, bununla ilgili mecralar ayrılır ve buralara reklam çıkılır.

Burada sizin muhattabınız mobil reklam ağları(google, smaato, madvertise) olacak ve o reklam ağında kategorinize hitap eden uygulama nekadar azsa okadar çok kazanırsınız. Bunun en kesin cevabını türkiyedeki mobil reklam ağlatıyla görüşüp öğrenebilirsiniz.

Birkaç farklı boyut var ama en çok kullanılan banner ve fullpage fakat bunlar için sizin birşey yapmanıza gerek yok katıldığınız ağın sdk sı reklamları gösterecek altyapıyı size veriyor.
Mart 2013

Rohat KayaNevzat Aydin kişisini takip etmeye başladı

Nevzat Aydin, Yönetici, @joshuatree

Mart 2013

Rohat KayaSina Afra kişisini takip etmeye başladı

Sina Afra, İnternet Hizmetleri, @sinaafra

Mart 2013

Rohat Kaya  bu yazıyı beğendi:

Girişimcilere Nasihatlar

Hızla kırılma noktalarından geçiyoruz. Ve bu aralar girişimcilik denilince, herkesin aklında internet girişimcisi olmak var. Mesela, iki hafta önce GEP (Global Entrepreneurship Program) İstanbul toplantısı vardı. 32 tane girişimci Amerikalı ve Türk delegelere sunumlar yaptı, fikrini paylaştı, tartıştı ve sonunda ilk 3 belirlendi. 32 girişimcinin çoğunluğu internet girişimcisiydi. Genelde son senelerin başarılı şirketleri internet şirketleri olduğundan ve bu şirketlerin girişimcileri rol modeli oluşturduğundan, Türkiye’de genelde girişimci olmak, özelinde de internet girişimcisi olmak revaçta.

Doğal olarak bana gelen girişimcilerin hepsi internet girişimcisi. Mayıs ayında okuduğum business plan sayısı 80 civarındaydı. Genelde ilk adım email üzerinden atılıyor. Bana gelen emaillerin hepsini cevaplıyorum. Bir bölümüyle toplantılar düzenliyorum. Muhtemelen ayda 20 tane girişimciyle buluşuyorum, konuşuyorum, tartışıyorum vs. Ve sene başından beri kendimce ufak notlar alıyorum. Onları derlemek ve paylaşmak istedim.

Girişimciden ilk toplantıda, ilk tanışmada benim beklediklerim:
 1. Toplantıya hazırlıklı gelmesi - yani fikrini tanıtmak için elinden gelen en iyi sunumu, en iyi teknolojiyi kullanması.
 2. Kendi fikrinin dünyadaki örneklerini bilmesi - onların neden başarılı veya başarısız olduğuna hakim olması.
 3. Ortakları varsa, ilk toplantıya mutlaka ortaklarıyla gelmesi.
 4. Ana fikri kısa ve öz anlatması. Herkes tam bu noktada heyecanlanıyor ve ana fikri anlattıktan sonra daha neler neler yapılacağını saymaya başlıyor. Hepsi doğru olabilir ama önce ana fikrin çok net ortaya konması gerekiyor. 20 tane ek fikriniz olsun, ana fikre odaklanmadıktan sonra, sizi dinleyen insanı kaybediyorsunuz.
 5. Gelir modeli veya finansallar hakkında fikir sahibi olması. İnternet bu konuda derya. Biraz ama sadece biraz emek sarf edince, inanılmaz güzel bloglar, örnekler ve diğer nice güzel kaynak bulabiliyorsunuz. Gelir modeli her ne kadar ön planda olmasa da, sonunda bir yatırımcının en dikkatli dinleyeceği bir konu oluyor.
 6. Kendini anlatması. Daha evvel neler yapmış, nelerden zevk alıyor, bu fikir nasıl kafasına yerleşmiş gibi. Bu sizi dinleyen herkes için çok ilginç bir nokta. Bu konuyu es geçmeyin.

 • Genel Nasihatlar (girişiminizi hayata geçirdikten sonra):
  1. Herkes büyük düşünün der. Onu yapın ama adımlarınızı ilk başta ufak atın. Büyük düşünmek aynı anda büyük adım atmak değildir :) Özellikle ilk adımlarınızın sağlam olması lazım.
  2. Elde ettiğiniz sonuç başarının ana ölçeğidir. Ama uzun vadede bu sonuçları nasıl elde ettiğiniz gitgide daha önemli olmaya başlar. Bunu ilk günden düşünün. İleride başarılı olursanız, diğer insanların size karşı duydukları saygı sonuçların yanısıra nasıl yaptığınızla da ilgili.
  3. Network boyutunu göz ardı etmeyin. Ne yaptığınızı başkalarına anlatın.
  4. İnternet girişimcisi olacaksanız, her gün ev ödevlerinizi yapın. Her şeyin ölçümlendiği bir dünyanın girişimcisi oluyorsunuz. Önemli olarak değerlendirdiğiniz her veriyi her gün izleyin. İnternet her gün değişebilen bir dünya.
  5. Kendinizi hiçbir zaman “kısa yoldan köşe dönme düşüncelerine” kaptırmayın. Başarılı olarak gördüğünüz her internet şirketinin arkasında çok büyük özveri ve doğru işi yaptıklarına dair inanç vardır.
  6. Sözlerinizi tutun. Özellikle ilk başladığınızda verdiğiniz hisse paylaşım ve ortaklıkla ilgili verdiğiniz sözler tutulmadıkları zaman, size on kat zarar ve kötü enerji olarak geri döner.
  7. Rakiplerinizle de iyi iletişimde olun. Onlara gerektiğinde yardımcı olun, bilgi paylaşın. Pazarı beraber büyütmeye özen gösterin. Rakiplerinize saygı duyun.
  8. Ekip ruhuna uymayan çalışanlarınızdan, gerekirse ortaklarınızdan hemen ayrılın. Girişimci olmak biraz futbol oynamak gibi. Takım olarak kazanıyorsunuz, takım olarak kaybediyorsunuz.
  9. Eğitiminize önem verin. Yani, kendinizi sürekli geliştirin. Kendi alanınıza hakim olduğunuzda, herkesin saygısını kazanacaksınız. Karar verme aşamasında, daha verimli kararlar vermeye başlayacaksınız.
  10. Uzun vadeli hedefleri her zaman kısa vadeli hedeflerin önüne koyun. Özellikle ortaklarınız ve yatırımcılarınızla.
  11. Paylaşmaktan korkmayın. Ne kadar çok paylaşırsanız, her şey o kadar büyüyecektir.
  Mart 2013

  Rohat Kaya  bu yazıyı beğendi:

  Online Alışveriş Siteleri

  PRIVATE SHOPPING (KİŞİYE ÖZEL ALIŞVERİŞ)
  • Giyim& Aksesuar ve Ayakkabı
  1. Markafoni markafoni.com
  2. Limango limango.com.tr
  3. Trendyol trendyol.com
  4. Morhipo morhipo.com
  5. Mecrea mecrea.com
  6. EnModa enmoda.com
  7. Lidyana lidyana.com
  8. Modagram modagram.com
  9. Sporcum sporcum.com
  10. Etesettür e-tesettur.com.tr
  11. Outletim outletim.com
  • Büyük Firmaların Online Satış Siteleri
  1. Zara zara.com
  2. Defacto defacto.com.tr
  3. Mango shop.mango.com
  4. Koton koton.com.tr
  5. Mudo mudo.com.tr
  6. Efor efor.com.tr
  7. Yalıspor yalispor.com.tr
  8. Bershka bershka.com
  9. H&M hm.com/tr
  10. Pull&Bear pullandbear.com
  11. Adil Işık adilisik.com
  12. Sarar sarar.com.tr
  13. Top Shop topshop.com
  14. Dockers dockersturkey.com
  15. Mavi Jeans mavi.com
  16. Boyner boyner.com.tr
  17. LC Waikiki lcwaikiki.com
  • Ayakkabı
  1. Zizigo zizigo.com
  2. Flo flo.com.tr
  3. Ayakkabı Dünyası ayakkabidunyasi.com.tr
  4. Fitbas fitbas.com
  5. Deichman deichmann.com/tr
  6. Yeşil Kundura yesil.com.tr
  7. New Balance newbalance.com.tr
  8. Beta betshoes.com
  • Sağlık/Güzellik
  1. Stawberry tr.strawberrynet.com
  2. Kozmetikcim kozmetikcim.com
  3. Misspera misspera.com
  4. Evoria evoria.com
  5. Balerin balerin.com
  6. Tekin Acar tekinacar.com.tr
  7. Sevil sevil.com.tr
  8. The Body Shop thebodyshop.com.tr
  9. Pastel pinkar.com
  • Takı/Saat
  1. Saatler saatler.com
  2. Konsept Saat konseptsaat.com
  3. Altın Fırsatı altinfirsati.com
  4. Hızlı Saat hizlisaat.com
  5. Atasay shop.atasay.com
  6. Goldaş goldas.com/onlinestore
  7. Altınbaş shopaltinbas.com
  8. Modapik modapik.com
  • Elektronik/Teknoloji
  1. Darty darty.com.tr
  2. Teknosa teknosa.com
  3. Hızlıal hizlial.com
  4. Webdenal webdenal.com
  5. Kliksa kliksa.com
  6. Bimeks bimeks.com.tr
  7. Vatan Bilgisayar vatanbilgisayar.com
  8. Elma sepeti turkmac.com
  • Her Kategoride Ürün Satan Online Alışveriş Siteleri
  1. Tchibo tchibo.com.tr
  2. Hepsiburada hepsibrada.com
  3. Arabulvar arabulvar.com
  4. Bitene kadar bitenekadar.com
  5. 724 tıkla 724tikla.com

  AÇIK ARTTIRMA USULÜ VEYA İLANA DAYALI SİTELER
  1. Gittigidiyor gittigidiyor.com
  2. Sahibinden sahibinden.com
  3. Taşıt tasit.com
  4. Süperalsat superalsat.com
  5. Ebay(Amerika) ebay.com
  6. Amazaon(Amerika) amazon.com
  Mart 2013

  Rohat Kaya bu yanıtı beğendi:

  Bir mobil uygulamanın reklam gelirlerini nasıl öngörebiliriz?

  Mobil uygulamalarda abartılı ve rastgele reklamların serpiştirilmesi kullanıcıları uygulamadan soğutmaya yeterlidir, bir kullanıcı olarak ben de uygulama kullanırken yanlışlıkla tıkladığım reklamlara sinirlenip uygulamayı doğrudan kapatıyorum. Bu firma için çok büyük bir eksidir. Mobil uygulama tasarlanırken, gelir modeli olarak reklam belirleniyorsa mutlaka arayüzü tasarlarken buna dikkat edilmeli, gerekli boşluklar kullanılabilirliği düşürmeden sağlanmalıdır. Dikey reklamların mobil platformlarda pek etkili olduğunu düşünmüyorum çünkü cebimizdeki en büyük cihazlar 4" dolaylarında, tabii yanınızda ipad taşımıyorsanız.

  Kullanıcı sayısına göre reklam geliri tabii artar çünkü karşı taraftaki firmaya sunumuzu yaparken bu analizlerin yeri büyüktür. Ben günlük 10 kişinin baktığı uygulamaya reklam vermektense biraz fazla ödeyip günlük 1000 kişinin baktığı uygulamaya reklam vermeyi tercih ederim çünkü markam daha fazla görüntülenecek ve marka bilinirliğim artacaktır. Kullanıcıların aktif olmaları yani görüntülenme sayısı aynı ölçüde etkilidir. Tıklanma analizleride yine karşı tarafa olumlu bir imajla çıkmanızı sağlayacaktır. Zaten reklamların amacı da marka bilinirliğini arttırırken paralel olarak satışlarıda arttırmak değil midir?

  Sevgiler :)
  Mart 2013

  Rohat Kaya bu yanıtı beğendi:

  Mobil pazarlama nedir?

  Ülkemizde şimdilik sms
  Daha Fazla

  İlgilendiği KonularTümü

  Yazılım

  3242 Kişi   564 Soru

  Sinema

  3253 Kişi   301 Soru

  Tiyatro Oyunculuğu

  48 Kişi   15 Soru

  Mobile Marketing

  5 Kişi   0 Soru

  Mobile

  21 Kişi   6 Soru

  .NET

  1510 Kişi   87 Soru

  JQuery

  192 Kişi   22 Soru

  Girişimcilik

  3697 Kişi   363 Soru

  KOSGEB

  198 Kişi   25 Soru

  Rock Müzik

  120 Kişi   31 Soru

  İnternet Girişimleri

  452 Kişi   110 Soru

  İş Fikirleri

  175 Kişi   24 Soru

  Girişim

  188 Kişi   113 Soru

  Online Reklamcılık

  36 Kişi   33 Soru

  E-Ticaret Platformları

  32 Kişi   16 Soru

  E-Ticaret

  744 Kişi   121 Soru

  Mobil

  97 Kişi   61 Soru

  Mobil Reklamcılık

  78 Kişi   15 Soru

  Mobil Uygulamalar

  252 Kişi   110 Soru