1. Ankara Start -Up Zirvesi- Notlarım

Aralık 2011 | Gökhan Örün, Girişimci
10 Aralık Cumartesi günü “BİLKENT GENÇ GİRİŞİMCİLER KULÜBÜ” (gencgirisimcilerkulubu.org/)’nün organize ettiği “1. Ankara Start-Up Zirvesi”’ndeydim. 25 proje arasından Who Near ilk 10’da sunum yapacak projeler arasında seçilmişti. Yatırım almak için değil ama networking (tanıdık ağı oluşturma) yapmak ve Who Near’ı tanıtmak amacıyla İstanbul’dan Cumartesi sabah çıktım ve bu organizasyona katıldım. Giderken açıkçası biraz isteksizdim uzun süredir yoğun çalışma temposu içinde çok fazla yorulmuştum ve biraz moralim de bozuktu maalesef..

Ama herşeye rağmen katıldığım en faydalı organizasyonlardan biri oldu. Konuşmacı yatırımcı ve girşimcilerin herbiri birbirinden değerli insanlardı onları dinlemek büyük keyif ve ilham verdi bana. Çok fazla not alamadım ama aklımda kalan notları ve kişisel görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Yeni tanışma fırsatı bulduğum ve daha önceden de tanıdığım ama tekrar dinleme fırsatı bulduğum kişiler hakkında yorumlarımı paylaşayım;


Eril Gün Ezerel : universitelianlatsin.com projesinin kurucularından, sunumunu da kendisi yaptı, diğer yatırımcıların da belirttiği gibi son zamanlarda izlediğin en güzel sunumdu, ayrıca projelerinin de çok başarılı olacağına inanıyorum.


Alemşah Öztürk @alemsah: grupanya.com kurucularından ve 41? 29! dijital ajansının kurucusu. Gerçekçii ama pozitif ve umut verici yorumları çok hoşuma gitti. Özellikle UniversiteliAnlatsın projesine bir ortaklık ya da başka herhangi bir beklentisi olmadan sadece projeyi ve takımı beğendiği için sonuna kadar hertürlü desteği vereceğini belirtmesi çok samimi ve sevindiriciydi.

Altuğ Akdeniz @AltugAkdeniz : oturumları yöneten Bilkent Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü yöneticlerinden. Harika bir yönetim sergiledi.

Cem Soysal @corvorado: İlk sunumda Melih Ödemiş @melihodemis, Numan Numan @numan ve Ömer Akarca @OmerAkarca ile birlikte. Melek yatırıcılar olarak Üyeleri oldukları 212 Melek Yatırımcı Ağı’ndan ve yatırım süreçlerinden bahsettiler. Özellikle melek yatrımda girişimin %30’dan fazlasına ortak olmanın söz konusu bile olmadığını defalarca vurgulamaları çok hoştu. Çünkü Türkiye’de yeni girişimleri sömürmeye yönelik bir yaklaşım var gerçekten. Birilerinin bunun önüne geçmesi gerekiyordu. Hepsi girişimcilerin yanında olacak şekilde çok sağlam bir duruş sergilerdiler. Zaten hepsi çok sağlamdı sadece durmaları yeterliydi :))

Baybars Altuntaş @baybarsaltuntas : Çok yorum yapmayacağım ama girişimciliğinin yanında bence çok başarılı bir fırsatçı olduğunu düşünüyorum. Ama fırsatları kollamak ve değerlendirebilmek de girişimcide mutlaka olması gereken bir yetenek. Kendisini araştırmanızı ve başarı hikayesini okumanızı tavsiye ederim.

Melih Ödemiş: Favorim ! yemeksepeti.com kurucu ortağı. Kendisini ilk kez burada dinleme fırsatı buldum. Diğer yatırımcılar arasında kendisinden daha genç, daha tecrübeli, daha pozitif, belki daha zengin :b, daha sempatik vb kişiler vardı ama . Sanırım beni etkileyen bir kaç özelliğin Melih beyde bir arada olmasıydı, genel olarak şöyle özetleyebilirim; genç, tecrübeli, soğukkanlı, pozitif, samimi ve cesur. Rol model alınabilecek birisi. Takip etmenizi öneririm.

Genel olarak bir sürü başarılı ve güzel insanla tanıştım, harika tecrübeler, anılar ve proje sunumları dinledim. Sabahın köründe kalkıp Ankara’ya kadar, tek başıma gidip akşamında koşa koşa İstanbul’a dönmek maddi ve manevi olarak biraz yordu ama kesinlikle değdi.

Bu arada şunu da belirtmek istiyorum hiç hazırlanmadan, pratik yapmadan, bir iki saatte hazırladığım bir sunumla gittim, hayatımın en kötü sunumlarından biri oldu doğal olarak. Genelde aynı anda birsürü işle uğraşırken bazılarının öneminin ve zorluğunun farkında olmuyoruz. Özellikle benim gibi teknik ağırlıklı girişimciler sunum yapma, iş planı hazırlama ya da satış pazarlama gibi işleri biraz oluruna bırakıp gerekli çalışmayı ve pratiği göstermeden özensiz yapıyoruz. Bu tecrübemle ilgili aldığım notlar şöyle:

  1. Projeni bir dakikada en iyi şekilde anlatacak şekilde “Elovator Pitch” yani “Asansör Cümle”’ni bul ve bunu adın gibi ezberle.
  2. Her zaman hazırda 5 dk’lık 10-15 sayfayı geçmeyecek şekilde kısa biri sunumun olsun ve her an bu sunuma yapmaya hazır olacak şekilde sunumunu bir şiir gibi ezberle.
  3. Aynı şekilde daha detaylı 50 sayfayı geçmeyecek bir sunumun daha olsun. Bu da eğer yatırımcıyı 1 dk’da ya da 5’dk’da olur da ikna edebilirseniz sizden isteme ihtimali yüksek sunum olacak.

Bir de Alemşah'dan girişimcilere kitap önerileri var;
  1. İknanın Psikolojisi
  2. Making Ideas Happen
  3. Never Eat Alone
  4. Switch
  5. Good To Great

Etkinlikten bir kaç resim:
Ben Who Near'ı sunarkenSoldan sağa : Cem Soysal, Ömer Karaca, Numan Numan ve Melih Ödemiş


Alemşah


Eril Gün Ezerel


Teşekkürker.
Umarım girşimcilere faydalı bir kaç bilgi aktarabilmişimdir.