10 Adımda Metabolizmanızı Hızlandırın

Haziran 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Yaz aylarına girdik. Özellikle bayanlar başta olmak üzere kışın alınmış kiloları vermekte sorunlar yaşıyoruz. Bu yazımızda sizinle 10 çok önemli maddede ideal kiloda kalmayı- ideal kiloya ulaşmayı öğreneceğiz. Bunlar kesinlikle taviz vermemeniz gereken şartlar. Sanal ortamda okuduklarınız hep birbirine benzer şeylerdir, aralarındaki farkları bulmaya çalışırsınız. Sonra hepsi aynı deyip uygulamaya kalkarsınız. Bunların hepsine kalkışınca da gözünüz korkar tabi. Çünkü her uzmanın farklı değerlendirmesi, farklı görüşleri var. Şimdi burada yazacaklarım istisnasız gerçekler. Bundan ötürü bunu yediden yetmişe uygulayın, ideal kilonuzu bulacaksınız.
Metabolizma
1) Metabolizmayı hızlandıran kas kitlenizi artırın. Kas kitleleri vücudun işçileridir. Vücudun pas tutmasını önler ve ne kadar yüksek olursa dinlenme anında bile daha çok kalori yakarsınız. Kaslarınızı çalıştırdıkça metabolizma fazlalıkları yakar.

Metabolizma
2) Daha hareketli yaşayarak enerjinizi arttırın. Yürüyüş, yüzme, koşu, dans, step gibi aerobik egzersizlerle yaktığınız kalori miktarını arttırın. Bu, spordan sonraki 1-2 saat daha vücudu canlı tutacaktır.

Metabolizma
3) Suyla enerji bulun. Su insan vücudunun en büyük dostu bir maddedir. Yapılan çalışmalar günde sekiz bardak su içenlerin, dört bardak içenlerden daha çok kalori yaktıklarını göstermiştir. Su içmeyi alışkanlık haline getirin, susamayı beklemeden su için. Su, 7'den 70'e herkesin tüm dertleri için tüketebileceği şifalı bir nimettir.

Metabolizma
4) Vücut yaşlanmasını geciktirin. Balık, başta koyu yeşil yapraklı sebzeler olmak üzere tüm mevsim sebzeleri, keten tohumu, mevsim meyveleri, ceviz, çiğ badem, kefiri düzenli olarak tüketin.

Metabolizma
5) Yemek yemek için çok acıkmayı beklemeyin. Her 3-4 saatte bir sağlıklı, doyurucu atıştırmalıklar tüketin. Bu, hem daha fazla yemenizi önleyecek hem de metabolizmayı canlı tutacaktır.

Metabolizma
6) Baharatları bolca kullanın, çeşitlendirin. Yemeklere, çorba ve yoğurda eklenecek her tutam baharat kısa ve uzun vadede olumlu dönüşler sağlar. Tokluk hissini arttırıp, metabolizmayı doğal yollardan düzenler.

Metabolizma
7) Sağlıklı protein kaynakları tüketin. Zengin ve çeşitli aminoasit örüntüsüne sahip balık, hindi, yağsız et, tavuk, baklagiller, yumurta, yağlı tohumlar, yağsız süt ve süt ürünleri gibi kaynakları öğünlerinizden eksik etmeyin.

Metabolizma
8) Her gün düzenli olarak en az üç bardak bitki çayı için. Yapılan araştırmalar günde yaklaşık dört bardak içilen yeşil çayın metabolizma hızını yüzde 20 oranında arttırdığı gözlenmiştir. Limon dilimli, çubuk tarçınlı tüketerek iştahı da dengeleyebilirsiniz.

Metabolizma
9) Günde yedi saat uyuyun. İdeal olan her gün yedi saat, kaliteli uyumaktır. Metabolizmayı canlı tutmak için güne dinlenerek başlamak önemlidir.

Metabolizma
10) Şok diyetlerden uzak durun. Hızlı kilo kayıplarının kas ağırlıklı olduğu bu uygulamalar daha çok yağlanmaya neden olur, metabolizmayı yavaşlatır.