10 KONUTTAN 6'SI DASK'SIZ

Haziran 2014 | İshan Sigorta, Özel Sigorta Danışmanı
2656

Sigorta bilincinin artırılması amacıyla bu yıl 26 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında kutlanan sigorta Haftası, bir dizi etkinlikle kutlanıyor. III. Ulusal Sigorta Sempozyumu’nda konuşan Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanetten Aktaş, DASK ile yaşanan gelişmelere de değinerek şu bilgileri verdi:

6.5 MİLYON SİGORTALI

“2012 yılı sonunda yaklaşık 4.8 milyon olan sigortalı konut sayısı 6.5 milyona yaklaşmıştır. Sigortalılık oranı ise illere ve bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte ortalama yüzde 36 düzeyinde bulunuyor. ABD- Kaliforniya ile Japonya gibi yüksek oranda deprem riskinin bulunduğu yerlerde de sigortalılık oranı, Kaliforniya’da yaklaşık olarak yüzde 15, Japonya’da ise yüzde 40’tır.
Ancak şunu da ifade etmek isterim ki, Japonya’da 2011 yılındaki deprem öncesinde sigortalılık oranı yüzde 23’tür. Dolayısıyla, ülkemizdeki sigortalılık oranının önemli bir mertebeye eriştiğini söylemek mümkün. ”

HEDEF 10 MİLYONA ULAŞMAK

Sigortalı konut sayısının yükselmesi gerektiğine dikkat çeken Burhanettin Aktaş “Hedefimiz, 2017 yılına kadar 10 milyon sigortalı konut sayısına ulaşmak” diye konuştu.

Haber için: ishansigorta.com.tr/10-konuttan-6si-dask... .