10 milyar $ yatıran istediği Türk vatandaşını dövecek!

Eylül 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
14668Ankara’da Kuveytli diplomatların F-16 pilotu Hakan Karakuş’u darp etmesinin ardından Kuveyt Büyükelçisi Abdullah Abdulaziz Al-Duwaikh’in özür dilemek yerine ‘dokunursanız yatırımlarımız kaçar’ diye tehditler savurması kamuoyunda büyük şaşkınlık yarattı. Al-Duwaikh’in saldırgan diplomatların sınırdışı edilmesi halinde Kuveytli yatırımcıların Türkiye’ye güveninin kalmayacağını belirtmesi üzerine Ekonomi Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışmaya başladı.
CEVAP VEREN HAPSE ATILACAK
2 Ekim’de TBMM’ye sunulacak bu tasarıyla artık kimlerin Türk vatandaşlarını rahat rahat dövebileceği netliğe kavuşacak. Tasarıya göre Türkiye’de 5 milyar dolar ve altında yatırımı bulunan ülkelerin vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dokunamayacak. 5-10 milyar dolar arasında yatırımı bulunan ülke vatandaşları, fiziksel şiddet uygulayamayacak ancak dilediği gibi hakaret edebilecek. Türkiye’de 10 milyar dolar ve üzerinde yatırımı bulunan ülkelerin vatandaşları ise ayda 4 Türk vatandaşını dövme hakkına sahip olacak. Hakaret ve dayak hakkını kullanan yabancılara karşı koyan veya haddini aşarak cevap veren vatandaşlarımız, cevabın şiddetine göre 4 ile 12 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacak.
‘YATIRIMIN KAÇMASINA İZİN VEREMEYİZ’
2. Çeyrekte ülke ekonomisinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.5 küçüldüğüne ve işsizlik oranının son 41 ayın zirvesine ulaştığına dikkat çeken Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Merter Erer “Bank Asya’yı batırmaya çalıştığımız ve kriz tehlikesiyle burun buruna olduğumuz şu dönemlerde vatandaşlarımızın daha hassas olması gerekiyor. Zar zor çekmeyi başardığımız yabancı yatırımın üç-beş kişinin gururu kırıldı diye kaçmasına izin veremeyiz. Yani bir dayak yüzünden binlerce vatandaşımız işsiz kalsa daha mı iyi olacak? Bu nedenle bu yasayı hazırlama gereği hissettik” dedi.

KÜRTLER YASADAN MUAF TUTULDU
Sözkonusu yasa tasarısının ‘çözüm sürecini’ baltalamaması için gerekli önlemleri de aldıklarını söyleyen Erer sözlerine şöyle devam etti: “Kürt vatandaşlarımızı yeni uygulamanın dışında tuttuk. Kürtler’e şiddet uygulanırsa terör yeniden hortlayabilir. Bu nedenle bundan sonra ülkemizdeki Türkler ‘kırmızı nüfus cüzdanı’ kullanacak. Yabancı yatırımcılar sadece kırmızı nüfus cüzdanı kullanan vatandaşlarımıza saldırabilecek. Kürt vatandaşlarımız rahat olsun. Herhangi bir fişleme sözkonusu değil. Sadece ülkedeki Türkler tespit edilecek. Zaten Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde pek de yabancı yatırımı yok. Dayak yemeleri haksızlık olurdu”
ALANYA’DAKİ ALMANLAR KARARDAN MUTLU
Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan bu açıklama Türkiye’de emekliliğini geçiren Alman ve İngiliz vatandaşları tarafından memnuniyetle karşılandı. Emekli olduktan sonra Alanya’ya yerleşen ünlü Alman porno yıldızı Hans Scholl, Türkiye’ye geldiğinden beri yoğun gündemden çok bunaldığını ve bu nedenle stres atmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Üniversiteli komşularının aşırı gürültücü olduğunu belirten Scholl “Sabahlara kadar müzik sesinden uyuyamaz olmuştum. Yabancı ülkedeyiz tabii, bugüne kadar sineye çekiyordum. Ancak yasanın meclisten geçmesiyle bu arkadaşların rahat rahat ağızını burnunu kırabileceğim. Cevap verip vermemek kendilerine kalmış. Hem hapse girerler hem de Alman yatırımcıların ülkeden kaçmasına sebep olurlar. Bizim yatırımcılar çok milliyetçidir. Bir Alman dayak yerse para umurlarında olmaz, çekip giderlervalla” ifadelerini kullandı.

kaynak: paralelnews.com/turk-vatandasini-dovecek... .