13.CEBIT BİLİŞİM EUROASIA’DAN ÖNE ÇIKANLAR

Aralık 2012 | Ali Cambaz, Bilgisayar Mühendisi
Bu yazımızda, 2012’de yer ve konsept değişikliğine giden CEBIT Bilişim EuroAsia fuarından izlenimlerimizi paylaşacağız.
Bölgesel ve sektörel anlamda ülkemizde önemli organizasyonlardan birisi olarak adlandırılan CEBIT Bilişim Euroasia 13. Kez düzenlendi. Tüyap-Beylikdüzü’nden - CNR Expo-Yeşilköy’e transfer olan fuar, geçtiğimiz yıllara nazaran oldukça sönük bir atmosferde yapıldı.

GSM operatörlerinin yer almadığı, genel olarak Akıllı şehirler konsepti çerçevesinde belediyeler ve onlara çözüm sağlayan tedarikçilerin yoğunlukta olduğu bir katılım söz konusu idi.

Geçmişten bugüne karşılaştırdığımızda renk, atmosfer ve içerik olarak, belli bir çıtanın altında kalan bu organizasyonda öne çıkanları madde bazlı sıralamak gerekir ise;
 • E-Toplum kavramı çerçevesinde, devlet kurumları süreçlerini elektronik platformlara taşımak ve geliştirmek adına yatırımlarını devam ettiriyor,
  Bilişim
  T.C.Sosyal Güvenlik Kurumu – Avuç içi damar izi tanıma sistemiyle, TC Kimlik numarası üzerinden yapılan usülsüz ilaç, tedavi hizmeti alınması ve diğer sahtekarlıkların önüne geçmeyi planlıyor.
 • Akıllı mobil cihazların kullanımının giderek artması ile birlikte, yeni nesil projelerde bu odak noktasının gerektirdiği kavramların özel olarak ele alınması büyük önem arz etmektedir. Yerel yönetimler, belediyeler ve devlet kurumlarının bu yönde yatırımlarını sürdürdükleri gözlenmektedir.
 • Örneğin; Beyoğlu Belediyesi – ‘Çek İlet Beyoğlu'nu Cepten Yönet' projesi ile teknolojiyi etkin kullanan yerel yönetimler arasında yerini almış durumda, temennimiz Bursa başta olmak üzere; tüm illerimizde benzer mobil belediyecilik anlayışı ile projelerin devreye alınması... • Televizyonlarımız artık sadece sesli ve görsel olarak hizmet sunmanın yanı sıra, finans, eğlence, haber başta olmak üzere akıllı uygulamalar ile daha fazla etkileşim sunan cihazlar haline dönüştü.Bilişim

 • Fuarda; ‘en küçük masaüstü kasa’ olarak adlandırılan Nano2, sadece 173.6 mm x 154.6 mm x 26.2 mm boyutları, 65 watt gibi düşük bir tüketimi ile de çevreci bir ürün olduğunu gösterdi. Üründe Intel 847 Dual Core 2MB L3 Cache işlemci bulunuyor. Küçük kasası ile teknolojik bir gelişime öncülük eden Nano2'de, 2/4/8/16 GB DDR3 1333 Mhz bellek seçeneği mevcut. HDMI çıkışı ve grafik performansı ile Full HD filmleri ve oyunları performanslı şekilde izleyip-oynayabileceğinizi söyleyebiliriz.
 • Sağlık alanında ise; mobil cihazlarla entegre olabilen ve bilgi paylaşabilen cihazların sayısında artış gözlemlendi. iPhone, iPad, & Android tabanlı telefon ve tabletlere nabız, tansiyon, şeker ölçümü verilerini gönderen aletler, önümüzdeki günlerde uzaktan kronik hasta(lık) takibinde büyük kolaylıklar sağlanacağının göstergesi olarak ifade edilebilir.
 • Sosyal Medya alanındaki projelerde fuarda katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Araştırmalarla desteklenen projelere güzel bir örnek ise; “
  Trend Topic Belediye Başkanı” oldu. 94 ilçe belediye başkanı arasından “Sosyal Medyada En Çok Olumlu Tepki Alan 10 Belediye Başkanı” belirlendi. Rapor hakkında detaylı bilgi için :sosyalmedyadaeniyi10.com/

Sonuç olarak, yenilikçi teknolojileri (beklentilerden uzakta olsa) tanıtmayı hedefleyen fuarda ana başlıkları bu şekilde ifade edebiliriz.Gelecek yıllarda, eski dönemlerde olduğu gibi daha renkli, canlı, hareketli ve inovatif bir CEBIT olmasını temenni ederek, tüm teknoloji meraklılarıyla iletişimde kalmak umudu ile yazımızı bitiriyoruz.

 • Fuarda yeni üretilen TV’lerin yanı sıra, eski model cihazları da ‘akıllı’ hale getirebilenWeb -Android Box’lar ilgi çekici idi.