18 Kasım’da gerçekleşen 2015 Yılı plan ve bütçe komisyonlarında Kültür ve Turizm Bakanının Ömer Çelik’in Fazıl Say için sarf ettiği sözler şaşkınlık yarattı.

Kasım 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
Bu, konularında uzman, yetkin, bilgili kadrolarla sırtımız yere gelmez. Fazıl Say'ın mesleğini dahi bilmeyen kültür bakanı nela... Yoğurt kültürü bakanı olsa gerek...

1126
Fazıl Say’ın Oyunları Kaç Perde

18 Kasım’da gerçekleşen 2015 Yılı plan ve bütçe komisyonlarında Kültür ve Turizm Bakanının Ömer Çelik’in Fazıl Say için sarf ettiği sözler şaşkınlık yarattı.
Kültür ve Turizm Bakanı Öner Çelik Komisyonda birçok başlıkta sorulara cevap verirken bunların içinde öne çıkanlardan biri de Fazıl Say için söylediği sözler oldu.
Fazıl Say’ın kaç oyununun oynandığını bilmediğini belirten bakan Çelik
“…Bakın, size çok açık ve net bir şekilde söylüyorum: O sanatçı konuşana kadar ben onun kaç oyunu oynanmış, bizde oyunu oynanıyor mu oynanmıyor mu bunlarla ilgilenen birisi değilim ben. Bunlara kurullar karar verir, kendi aralarında oynarlar. Ama, size şunu soracağım: Benden önceki iki senede hiç oynanmadığı hâlde, benim ilk dönemimde 3 kere oynanmış…” dedi.
“Kendi aralarında” oynayabileceklerini de belirten Çelik, Fazıl Say’ın eserlerinin programdan kaldırma ve engellemelere tepki gösterilmesini ise reklam olarak niteledi.
Sanatçılığından Şüphe Duyarım
Öte yandan yine plan ve bütçe görüşmesinde AKP milletvekili Şükrü Erdinç Fazıl Say hakkında “Sadece kendi mahallemizde yapılanlara ‘doğru’, onun dışındakilere yapılan ‘yanlıştır’ dersek bu, sanata ve sanatçıya yapılan haksızlık olur. Sanat ve sanatçı değerli olabilir, ideolojisi de olabilir ama ideolojisi sanatının önüne geçerse benim gözümde değerli değildir. Fazıl Say benim gözümde değerli değildir. Bir kişi iktidar, AK Parti karşıtlığıyla gündeme geliyorsa onun sanatçılığından herkesin şüphe duyması lazım. ”Diyerek Fazıl Say’ın değersizliğini ilan edip, bir anlamda
“benden değilsen” sanatından da şüphe duyulması gerektiğini belirtti.
Yanıt Gecikmedi
Sarf edilen bu sözler üzerine Fazıl Say, kendi sosyal medya hesabından yanıt verdi: “Gençken yarışmalarda dünya birincisi, Avrupa birincisi olmuştum. CD’lerim 30’dan fazla uluslararası ödül almıştı. Sorun değil. Değersizmişiz. Kaldı ki sanatın ve sanatçının değerini ödüller ve birinciliklerin tayin ettiğine inanan birisi de değilimdir. Savunmak zorunda olmak kötü”
Say,“Vekil ‘AKP yandaşı olmayan değerli değildir’ derse, AKP’li olmayan tüm seçmenleri değersizlikle suçlamış olmaz mı? Halkın yüzde 55’i? Vahim bir tartışamama / anlaşamama içindeyiz. Vahim bir cehalet içindeyiz. Yazık… Yazık… Yazık…” diye yazdı.

tiyatroportal.com/fazil-sayin-oyunlari-. . .