2012'de 10 Milyon İnsan Siber Suçlara Maruz Kaldı [Rapor]

Eylül 2012 | Sosyal Medyalar, Sosyal Medya & Dijital Pazarlama Uzmanı

Norton'un geçtiğimiz günlerde açıkladığı 2012 siber suç raporu Türkiye'de ve dünyada siber suça dair ilginç gerçekleri ortaya koyuyor.Raporda siber suçlara dair ilginç rakamlara ve gerçeklere yer veriliyor.


Norton'un raporuna göre 2012'de Türkiye'de 10 milyon insan siber suçlara maruz kaldı.Bu kullanıcıların %66'sını herhangi bir zamanda siber suça maruz kalmış yetişkin kullanıcılar oluştururken, %46'sını son 12 ayda bir siber suça maruz kalmış kullanıcılar oluşturmakta.2012'de dünyada siber suçtan etkilenen kullanıcıların sayısı ise 556 milyon.Bu kullanıcıların %46'sı ise son 12 ayda herhangi bir siber suça maruz kalmış kullanıcılardan oluşuyor.


Siber suçların ekonomiye maliyeti de oldukça tuzlu. 2012'de Türkiye'de siber suçların toplam maliyeti 1 milyar TL'yi geçmiş durumda. Siber suçların dünya ekonomisine toplam maliyeti ise 110 milyar dolar.


Norton'un raporu farklı istatistikleri de gözler önüne seriyor.Rapora göre Türkiye'de siber suça maruz kalan kullanıcıların %24'ü sosyal ve ya mobil yollar ile bu suçlara maruz kaldı.Öte yandan tanımadığı bir kişi veya numaradan gelen bilinmeyen bir bağlantıya tıklayarak siber suçların bir parçası haline gelen Türk kullanıcıların sayısı da oldukça fazla. Bilinmeyen bağlantı mağduru olan Türk kullanıcılar toplan rakamın %28'ini oluşturuyor.Bilinmeyen, yabancı bağlantılara tıklamanın faturası görüldüğü üzere oldukça ağır oluyor.


Yapılan araştırma sosyal medya kullanıcılarının çeşitli davranışlarının ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini de gösteriyor.Örneğin, sosyal ağlarda başka kullanıcılarla içeriklerini paylaşmadan önce bağlantı linklerini kontrol etmeyen kullanıcılar siber suçların kıskacına çokça defa yakalanmış durumda.Yapılan bir diğer yanlışı ise, zararlı yazılımların bilgisayarın ve ya herhangi bir cihazın arkaplanında farkedilmeden rahatlıkla çalışabileceğini bilmemek oluşturuyor.Bu durumun farkında olmayan milyonlarca kullanıcı 2012'de siber suçlardan etkilenmek zorunda kaldı.2012'de Türk internet kullanıcılarının %43'ü bu durumun olumsuz sonuçlarıyla yüzleşti.


Bu tür olumsuz durumlardan etkilenmemek adına e-posta şifreleri, zararlı yazılımlar gibi alanlarda kişisel çözümler üretmek gerekiyor.Norton'un raporu bir kez daha basit ve kişisel hataların bizlere ne kadar pahalıya mal olduğunu gösterdi.Umarız 2013 siber suçların ve etkilerinin azaldığı bir yıl olarak hafızalarımızda yer edinir.


Sosyal Medya