23 Nisan Bayramımız Kutlu Olsun!

Nisan 2014 | Gonca Köse, Öğrenci
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının önemini bugünlerde daha çok anlıyorum. Bir ülkenin huzuru, mutluluğu o ülkenin çocuklarının mutluluğu ve gelecekteki hayallerine ne kadar izin verildiği ile alakalıdır. Şimdi bırakın hayalleri, mutluluğu yaşam hakkının bile anlamının olmadığı günlerden geçiyoruz.

23 Nisan, 1921 yılından itibaren ilk olarak Milli Hakimiyet, yani ulusal egemenlik bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 23 Nisan bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk milli bayramı oldu. İlk olarak saltanatın kaldırılması, Cumhuriyetin kuruluşunu kutlamak amacı taşırken daha sonra Atatürk tarafından bugün çocuklara armağan edilmiştir.

Her yıl farklı ülkelerden çocuklar gelip bu bayramı kutlarlar. Hatta çocuklara bu özel günlerde önemli makamlar teslim edilir. Temsili olarak onların geleceğin bireyleri olduğu anlatılır.

Çocuklar yaşayan en masum topluluğu oluşturuyorlar. Savaşlarda, kazalarda, ölümlerde en çok bizi üzen kesim yine çocuklar oluyor.

Çocuğa verilen değer 1921 yılından bu yana ;

11938

11938

11938

11938

Her şeye rağmen, geleceğin en güzel çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutluyorum. Size armağan edilen bugünü ve Atamızı bir kez daha saygıyla ve sevgiyle anıyorum... .