30 bin yıldır uyuyan dev virüsü uyandırdılar

Mart 2014 | Zeki, Terapist
Sibirya

Boş durmayan bilim adamları uyuyan virüslere gözlerini dikti. Sibirya'da çalışmalarını sürdüren bilim adamları, 30 metrelik bir buz katmanın altında 30 bin yıl boyunca uykuda olan bir virüsü yeniden hayata döndürmeyi başardı.

30 bin yıl boyunca donmuş olarak bekleyen virüsün, hayata döndükten sonra yeniden bulaşıcı hale geldiği belirtildi.

Araştırmayı yürüten Fransa Aix-Marseille Üniversitesi Bilimsel Araştırma Merkezi'nden Prof. Jean-Michel Claverie yaptığı açıklamada, "Bu kadar uzun bir süreden sonra hala bulaşıcı olan bir virüsü ilk kez görüyoruz" dedi.

Ayrıca virüsün insanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tehlike oluşturmadığını, sadece tek hücreli organizmaları etkilediğini söyleyen Claverie, bulunan virüsün varlıkları kısa bir süre önce keşfedilen dev virüsler sınıfına ait "Pithovirus sibericum" olduğunu belirtti.

Bu virüslerin dev olmasının nedeni diğerlerinden farklı olarak mikroskopla görülebilecek kadar büyük olmaları. 1,5 mikrometre uzunluğunda olan virüs bilim insanlarının şimdiye kadar bulduğu en büyük virüs olduğu söyleniyor.

Bilim adamları, Sibirya'daki buz katmanları altında daha ölümcül virüslerin de olabileceğini ve küresel ısınma nedeniyle buzların erimesinden sonra ileriki yıllarda tehlikenin artabileceğini söylüyor.

(teknolojioku)