8 Mart Dünya Kadınlar Günü Anısına

Mart 2013 | Halil Ertekin, Yazılım Geliştirme Uzmanı
Rosalind Elsie Franklin (d. 25 Temmuz 1920, Londra, ö. 16 Nisan 1958, Londra) DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında büyük katkılarda bulunan İngiliz biyofizikçi ve kristallografçısı.

En çok Watson ve Crick'in DNA'nın yapısını keşfetmelerinden önce yaptığı X ışını kırınımı çalışmalarıyla ve öne sürdüğü hipotezlerle tanınmıştır. Daha sonra ise tütün mozaik virüsü ve polio virüsler için yaptığı araştırmalarla dikkat çekmiştir. 1958'de zatürre ve takiben karsinomatozis ve yumurtalık kanserinden hayatını kaybetmiştir.


Blog

1956 yılının
yaz aylarında Rosalind Franklin kanser olduğunu öğrendi. İki yıldan kısa bir sürede 16 Nisan 1958'de henüz 37 yaşındayken yaşama gözlerini yumdu. 1962 yılında Watson, Crick ve Wilkins DNA çalışmalarından dolayı Nobel Ödülü alırlarken Franklin'in adı bile anılmadı. Buna, kimi çevreler ölmüş kişilerin ödüle aday gösterilemeyeceği nedenini gösterdiler, kimileriyse Franklin'in hakkının yenildiğini söylediler. Her ne olursa olsun bugün bilim çevreleri, DNA çalışmaları üzerinde Rosalind Franklin'in önemli katkıları olduüunu ve öncü çalışmalar yaptığını kabul ediyor.

"Rosalind Elsie Franklin ilk kez DNA sarmalının modelini bulan KADIN'dır. Fakat 1956 yılının yaz aylarında Rosalind Franklin kanser olduğunu öğrendi. İki yıldan kısa bir sürede 16 Nisan 1958'de henüz 37 yaşındayken yaşama gözlerini yumdu. Nedeni dünyaya daha faydalı olma yolunda X ışınları ile fazla çalışmalar yapmış olmasıdır. 1962 yılında Watson, Crick ve Wilkins (dünyaca ünlü DNA'yı bulan bilim adamları diye geçer) DNA çalışmalarından dolayı Nobel Ödülü alırlarken Franklin'in adı bile anılmadı çünkü o bir kadındı! Bugün DNA dediğiniz ve bir çok hastalık, bilim, öğreti dediğiniz şeyi bir kadın bulmuştur. Şaşırdınız mı? Sadece utanın!"