ABS Fren Sistemi

Mart 2013 | İsmail Doğan, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
 • ABS ne demektir? Açılımı nedir?
  ABS'nin açılımı İngilizce'den gelmektedir. Anti-lock Breaking System olarak geçer. Türkçe'deki karşılığını kilitlenme önleyici fren sistemi olarak çevirebiliriz. Frene basılması durumunda tekerleklerde kilitlenmeyi önleyen ve direksiyonda hakimiyet kaybını önleyen bir sistemdir.

 • ABS'nin çalışma prensibi nedir? Nasıl çalışır?
  Bu sistemin en büyük özelliği frene basılıdğı zaman tekerleklerin bloke olmamasıdır. Fren merkezinden saniyede 18 kere tekerleklere fren pompalanır. Tekerleklerin kilitlenmemesi sayesinde sürücüler manevra yapma şansını yakalarlar. • ABS'nin bileşenleri nelerdir? Hangi parçalardan oluşmaktadır?
  ABS 4 ana bileşenden oluşmaktadır:
  1. Hız sensörü. Aracın hızını algılamaya yardımcı olan sistemlerdir.
  2. Valfler. 3 pozisyonda olmak üzere bulunurlar. Tekerlere yapılan baskıyı sağlarlar.
  3. Pompa.Fren sıvısını tekerlere pompalayan mekanizmadır.
  4. Kontrol paneli. Hız sensörlerinden gelen bilgileri toplayan elektronik kontrol panelidir.
 • ABS'nin diğer fren sistemlerine göre avantajları nelerdir?
  ABS ile birlikte tüm tekerlekler aynı tutunmaya sahip olacakları için araç savrulmaz. Her tekerleğe ayrı ayrı basınç uyguladığı için sürücünün fren pompalamasına gerek kalmaz ve bu sayede fren pedalına sürekli bas-çek yapmak gerekmez. Arabanın frene basarken yönü değiştirilebilir.

 • ABS'nin diğer fren sistemlere göre avantaj sağlamadığı durumlar nelerdir?
  Durma mesafesi hem ABS hem de diğer fren sistemine sahip arabalarda hemen hemen aynıdır. Hatta tekerlekler kilitlenmediği için kaygan zeminlerde ABS sistemine sahip araçların durma mesafesi biraz daha uzun olabilir.

 • ABS nasıl ortaya çıkmıştır? İlk ne zaman kullanılmıştır?
  1929 yılında Gabriel Voisin aircraft ve arabalarda kullanılmak üzere ABS sistemini geliştirmiş ve Almanya'dan patentini almıştır. 1950'li yıllarda bazı sivil uçaklarda ABS sistemi kullanılmıştır. 1960'lı yıllarda ise Alman Orduları sistemi bazı araçlarına entegre etmişlerdir.

  Sİstem bir arabada ilk olarak 1967 yılında İngiliz firması olan Jensen tarafından kullanılmıştır. 1970'li yıllarda ABS tümleşik sistem haline getirilmiş ve seri üretime geçmiştir. Büyük firmalardan Mercedes S serisinde daha sonra BMW 7 serisinde ilk olarak ABS sistemini kullanmışlardır.

  İlk zamanlar ABS sistemi boyut olarak oldukça büyük yer kaplıyordu ve küçük arabalarda kullanılması mümkün değildi. Ancak gelişen teknoloji sayesinde ABS sisteminin boyutları küçüldü ve Mini Cooper gibi ufak arabalarda dahi kullanılmaya başlanıldı.

  1998 yılına BMW nin ürettiği motorsikletlerde ABS sistemi kullanılmıştır.

 • Cep telefonu kullanmak ABS'yi etkiler mi?
  Hayır etkilemez, Bu konuda üretici firmalar herhangi bir uyarıda bulunmamaktadırlar.