Açıklanamayan 5 Fenomen

Mayıs 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
1. Sezgi
Mutlaka herkes bir çok defa sezgi diye isimlendirdiğimiz duyguyu hissetmiştir. İçgüdülerimiz bazen bizi yanıltırken, sezgiler her zaman doğru çıkar. Psikologlar sezgilerimizin kaynağını bilmediğimiz halde bilinçaltımızın bunu geliştirdiğini söylüyor. Bu konu kanıtlaması ve üzerinde çalışması zor bir fenomen olduğundan, cevapsız sorular kalması çok normal.

2. Gizemli Ortadan Kaybolmalar
Zaman geçtikte gizemli bir şekilde ortadan kaybolanların sayısı artıyor. Bazıları kaçıyor, kaçırılıyor yada bir kaza geçiriyor olabilir. Ama bazı durumlar var ki gerçekten çok gizemli. Mary Celeste gemisi, Jimmy Hoffa ve Natalee Holloway... Bazıları gerçekten arkasında hiç iz bırakmadan bu dünyayı terk etmiş görünüyor.

3. Deja Vu
Deja vu, daha önce görmek anlamındadır ve bir durumu geçmişte de yaşadığımızı hissettiğimizde kullanırız. Bazıları bunun doğaüstü bir deneyim olduğunu savunurken bazıları da geçmiş hayatımızla bağlantılı olduğunu düşünür.

4. Vücut-Zihin Bağlantısı
Tıp bilimi zihnin vücudu nasıl etkilediğini anlamaya başladı. Placebo etkisi denilen ve tedavilerinin etkisine inanan insanların nasıl iyileşebildiğini gösteren bir fenomen var. Aslında diğer bir deyişle, insanın kendini iyileştirme gücü var. Bu gerçekten heyecan verici ama tam olarak nasıl olduğunu henüz bilmiyoruz.

5. Hayaletler
Bilim, hayalet nedir ve nasıl var olurlar sorularına cevap veremiyor. Ama hayaletlerle ilgili bir çok kanıt var. Bunlar fotoğraflar, onlarla konuşma ve görme. Yine de var olduklarının bir kanıtı yok. Belki bir gün ölülerle iletişim kurulabilecek ve ölümden sonrası hakkında daha fazla şey öğrenilebilecek.