Adet Öncesi Gerginlik

Ağustos 2012 | Emel Gerçek, Arkeolog

Belli başlı belirtiler şunlar:


Baş ağrısı
Göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissi
Karında şişkinlik ve ağrı
Vücutta ödeme bağlı şişkinlik oluşması
Tatlı ve tuzluya iştah duyulması
Ruhsal bir gerginlik hali
Sabırsızlık
Duygusal dalgalanmalar (bir anda gülerken, bir anda ağlamaklı olmak)
Hoşgörüsüzlük
Sinirli ve sert davranışlar.

Adet öncesi gerginlik regl'den 7–10 gün önce ortaya çıkar. Bu gerginlik kadınların % 40'ında şiddetli ve belirgin olarak yaşanır. Bu sırada baş ağrısı yoğun yaşanır ve mutsuzluk, gerginlik, sinirlilik, vücutta su tutulma, öfke, huzursuzluk, değişken duygular ortaya çıkar. Adet öncesi durumlarda dikkat ve konsatrasyon azalır. Yine bu dönemde kararsızlık, reddedilmeye duyarlılık ve ölüm düşünceleri görülebilir.


Uykusuzluk veya aşırı uyku, eklem, kas ağrıları, yeme alışkanlığında değişme, yorgunluk, cinsel istek değişikliği, mide-bağırsak bozulmaları,çarpıntı ve terlemeye adet öncesinde rastlanabilir. Bu dönemde kadınların hiç hoşlanmadığı sivilceler artabilir. Hanımların çok yakındıkları baş dönmesi, titreme ve sakarlıklara bu sırada sık rastlanır. Sonuç olarak bu dönemde kadında verimlilikte azalma ve içe kapanma ortaya çıkar. Adet gerginliği mineral yetersizliği, vitamin yetersizliği, hormonal dengesizlik ve diğer bazı hormonal bozukluklar nedeniyle görülür.


Kadınlar her ay adet dönemlerine yakın fiziksel ve ruhsal gerginlikler yaşıyor. İşyeri ve aile içi tartışmaları en çok bu dönemde oluyor. Çünkü kadınların hoşgörüsü, sabrı, dayanma gücü en aza iniyor.


Gece sürekli delinen uyku, şiddetli baş ve karın ağrıları, halsizlik, aşırı tatlı yeme isteği, mutsuzluk, karamsarlık duygusu kadınları esir alıyor. Her ay tekrarlanan Adet Öncesi Gerginlik Sendromu olarak tanımlanan bu değişiklikler, kadınların hayatını zorlaştırıyor.


Bazı hastanelerde Adet Öncesi Sendromu yaşayan kadınlara özel bir klinikler kurulmuştur.


Hafife alınmayacak bu süreçde, adet öncesi dönemde her 100 kadından 95'inin fiziksel ve ruhsal gerginlikler yaşadığını, yüzde 40’ının ise bu gerginlik yüzünden günlük yaşamda sorunlarla karşı karşıya kaldığını, bunların da yüzde 5-10’unun
çok ciddi boyutlarda rahatsızlık duyduğunu ifade ediyor
. Üstelik bu belirtiler her kadına göre de değişiyor. Sendrom; adetten 2–14 gün öncesinden başlayan fiziksel ya da ruhsal çok değişik bulguların ortaya çıkması fakat adet kanamasıyla birlikte 10–12 günlük süre içinde kaybolması, adeta değişik bir kişilik yapısında hayatını sürdürmesi, ay ve ay tekrar etmesi ile kendini belli ediyor.