Adet Sancılarından Kurtulmak İçin

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
1. NSAID grubu ilaçlar tüketin. Bu ağrı kesiciler adet sancılarını kesmede çok etkilidir. Advil ve Genpril gibi. Bu ilaçlara iburprofen adı verilir. İburprofeni 24 saat içinde 1600 mg'dan fazla içmeyin. Kan seyreltici ilaçlar kullananlar, mide ülseri olanlar ve emzirme döneminde olanlar bu ilaçları almamalıdır. Midol gibi adet sancısı için üretilmiş olan ilaçlarsa sık kullanıldığında böbreklere zarar verir ama iburprofen kullanamayacak durumda olanlar için iyi bir alternatiftir.
Regl

2. Adet sancılarından kurtulmak için karnınıza sıcaklık uygulayın. Bunun için sıcak su torbasını 15-20 dakika karnınızda tutabilirsiniz böylece acı azalacaktır. Eğer bu işe yaramazsa sıcak bir duş alıp karnınıza epsom tuzu sürebilirsiniz. Bu tuz kas gevşetici özelliği taşır.
Regl
3. Vitamin alın. Adet döneminizden bir kaç gün önce gerekli vitaminleri alıyor olduğunuzdan emin olun. Adet sancılarını azaltmak için E ve B1 vitaminlerini almanız gerekir.

Regl
4. Egzersiz yapın. Araştırmalara göre düzenli egzersiz yapan kadınlar adet döneminde daha az acı çekiyor. Bu günde yarım saatlik bir yürüyüş bile olsa hiç bir şey yapmamaktan iyidir.

Regl

5. Eğer dayanamayacak kadar çok acı çekiyorsanız doktorunuzla doğum kontrol hapına başlama konusunda konuşabilirsiniz.

Regl