Adım 1: Merhaba ben Yade, ben bir sigara tiryakisiyim…

Mart 2012 | Yade Dorbek, Yüksek Mimar

Sigarayı bırakmak çok zor bir şey;

 1. Bir kere legal, her yerde satılıyor, her yerde içiliyor.
 2. Ucuz, herkes alabiliyor.
 3. Çok yaygın, herkes kullanıyor.
 4. İnsanları bunun bir şekilde havalı olduğunu düşünüyor.
 5. İnsanlar bu bağımlılığı pek ciddiye almıyor (alkolik olun da o zaman tepkileri görün).

Zor olduğunu kabul edin! Yapacağınız şey, çok büyük enerjive destek gerektiren bir şey. Durumu küçümsemeyin, o kadar iradeli ve muhteşembir insan olsanız zaten sigara içmiyor olurdunuz. Eziksiniz ve ezik olduğunuzukabul edin. Sinirlenmeyin, halinize üzülün (gül sen gül ağlanacak haline daha).Bu birinci adımda takılıp kaldıysanız bence devam etmeyin, ezik ezik oturunsigara için, çünkü devamı size yaramaz zaten. Ukala dümbeleği olmayıp da şuyazdığımı ciddiye alan ve ezik hissetmek isteyenler okumaya devam etsin,diğerleri gidin bir bardak çay koyun yanına da sigara yakın ve bu dünyadayaşanacak en büyük mutluluğun bu olduğunu zannetmeye devam edin, erken de ölüpgidin bu dünyadan, size ihtiyacımız yok.Peki, kendimi nasıl ezik hissedebilirim?


 1. Sigarayı bırakın diye yapılan tüm o reklamları büyük bir dikkatle izleyin.
 2. Spor yapın (daha doğrusu yapamayın, nefes nefese kalın da görün)
 3. Yaşlılığınızı düşünün, hastalığı, başkalarının size baktığını, yatalakları (tüm iğrenç ötesi pis detayları)
 4. Mümkün olduğunca sık sigara içmeyen arkadaşlarınızla görüşün, onlarla vakit geçirirken sigara içmek için ne saçma sapan şeyler yapmak zorunda olduğunuzu gözlemleyin.
 5. Herkesi tembihleyin, sürekli sigaranın size hiç yakışmadığını ve bırakamadığınız için sizin için ne kadar üzüldüklerini ama yine de size inanmaktan vaz geçmediklerini söyleyip dursunlar ki o iyi niyetli melek gibi insanları da hayal kırıklığına uğrattığınız için hepten ezilin.
 6. Kendinizi iyice melankoliye verin, hırs yapmayın, sinirlenmeyin, üzülün, halinize yanın, kendinize iyice acıyın. Acıyıp acıyıp sigara için.
 7. Sigaranın ne kadar korkunç ve vazgeçilemez bir bağımlılık olduğunun ve sizi nasıl pençesine aldığının bilincine varın.
 8. Asla bırakamayacağınızı düşünün ve asla bırakamayacak olmanın ne demek olduğunu düşünün; hastalık, ölmek, vb. başka bir şey söylememe gerek var mı? Bu işin şakası yok sigara yüzünden öleceksin, şimdi kanser manser anlatmayacağım 2 saat, sigara karşıtı web sitelerini gezin bol bol orada her şey yazıyor.
 9. Kendinize eziyet edin, sigara içerken sigara içmeyi düşünün, bırakamadığınızı, bırakamayacağınızı ve sonunda öleceğinizi düşünün. Paketin üstündeki resme bakın, yazıyı okuyun, öylesine değil, dikkatinizi buna verin.
 10. Diğer bağımlılık yapan maddelere bağımlı olan insanlardan hiçbir farkınız olmadığını düşünün, onlarda bile bile kendilerine kötülük ediyor, onlar da bu bağımlılıkları yüzünden ölüyor, onlar da bunu bilseler de bırakamıyorlar.
 11. Aman her sigara içen kanser olup ölüyor mu? kadar aptalca bir savunma yoktur ve evet hepsi kanser olup ölüyor. Sen o şanslı %5’lik azınlıktan değilsin, sen de öleceksin.
 12. Öleceksin…

Bu hemen olmayacak, insanın hatasını kabullenmesi zordur. Bu süreci yaşayın, bağımlığınızı kabullenenin. Kabullenmenin sonunda zaten moral olarak çökeceksiniz. Yaptığı şeyin ne kadar aptalca ve ezikçe olduğunu fark edenler için Adım 2’de bu dertten kurtulmak için neler yaptığımı anlatacağım.