Adım Adım Seo Rehberi Birinci Bölüm

Eylül 2012 | Mazlum Dinler, Dijital Pazarlama Müdürü
SEO (Search Engine Optimization)Yeni bir web sitesiniz var ve bunun arama motorlarında çıkmasını istiyorsunuz bunun için yapmanız gereken adımları ve kurmanız gereken uygulamaları anlatacağız. Bir sitenin arama motorlarında çıkması için sitenin teknik tarafında yapılması gereken bazı şeyler vardır ama sadece bununla bitmemektedir. Sitenin arama sonuçlarında çıkmasından sonra tıklamsını istiyorsanız iyi metinler yazmanız lazım ve ne arandığı yada nasıl arandığını iyice saptamanız lazım. Şimdi adım adım sıralayalım;

Site içi SEO:

Bir sitenin SEO yapısı ilk başta sitede başlar, Sitenin başlığı, açıklaması, anahtar kelimeleri ve içeriği birbiriyle tutumlu olmalıdır. Eskiden anahtar kelimeler ne kadar çok olursa o kadar Google’da çıkma oranı artardı ama Google sistemi sürekli yenilendiğinden ne anahtar kelime ne başka arama motorunu kandıracak yöntemler işe yaramamaktadır. Google’a karşı ne kadar dürüst olursanız Google o kadar sitenizi sever ve baş tacı yapar.Sayfa Başlığı( Title Tag) ve diğer site içindeki Meta kısımları nasıl olmalı onlara bakalım;

Title Tag

Web sitenizin sayfalarında başlık etiketi sayfanın ne hakkında olduğunu arama motorlarına söyler. Bu 70 karakter veya daha az olmalı . İşinizi veya marka ismi ve yalnızca o belirli sayfaya ilişkin anahtar kelimeler içermelidir. Bu etiket, sayfa için HTML kodu üst kısmına yakın etiketleri arasına yerleştirilmelidir.

SEO (Search Engine Optimization)

Meta Description

Web sitenizin sayfalarında meta description sayfa hakkında bir özet olması lazım çünkü arama motorları fikir verir. Meta açıklamaları anahtar kelime ve sitenin içeriği ile tutumlu olması lazım. Sadece tutumlu olması değil insanı ikna edecek bir cümle olması lazım bir nevi vitrin görevi görür insanlara sunduğunuz bilginin özeti. Meta Description en fazla 160 karakter olması lazım bu sınır geçildiği zaman arama sonuçlarına cümle “…” ile son bulur.

SEO (Search Engine Optimization)

Meta Keywords

Sitede genel temasına uygun ve Meta Description da geçen kelimeler olması lazım. En uygun 5-10 arası meta keyword idealdir.

SEO (Search Engine Optimization)

SEO (Search Engine Optimization)

WordPress kullanmak?

WordPress kullanıyorsanız, daha fazla şansa sahipsiniz. Başlık etiketleri ve sayfalarınıza meta açıklamaları eklemek çok daha kolaydır. Hazır eklentiler ile daha hızlı yaparsınız, bazıları şunlardır; All in One SEO, Platinum SEO ve SEO by Yoast. Eğer daha kapsamlı uygulamalar isterseniz premium alabileceğiniz eklentilerde mevcuttur.

Ek Site içi SEO Bileşenleri

Title ve meta description en önemli SEO unsurları olsa da, herşey sadece onlar değildir. Daha fazla arama optimizasyonu için web sitenizin sayfa içeriğine aşağıdakilerin dahil oluğundan emin olun.

İç Bağlantılar (Internal Links) – Site içirisinde başka yazılara bağlanacak etiketler kullanın bu şekilde sayfa görüntüleme sayısını artırmış olursunuz ve kullanıcı daha fazla sayfa gezmiş olacaktır.

Üstbilgi Etiketler (Header Tags ) – Bu blog yazı bölüme içerik kırılmasına yardımcı yanı sıra arama motorları içerik her bölüm hakkında ne hakkında daha fazla bildirin HTML başlık etiketleri üç farklı düzeyde kullanır.

etiketleri yazı başlığı çevreleyen – sadece

bir dizi sayfa başına etiketleri olmalıdır.

ve

etiketleri sayfasında alt başlıklar çevreleyen – hem de birden çok örneği olabilir. Başlık etiketleri kullanarak okuyucu ve arama motorları hem sindirilebilir bölümler halinde içerik break up yardımcı olur.
Resim Adı & ALT etiketler (Image Name & ALT Tags)- Etiketler sitenizde görüntüleri kullanıyorsanız, görüntü adı ve alt tag iyi bir anahtar kelime düşünmelidir. Yazı içinde ilk görüntü, bizim kullandığımız SEO (Search Engine Optimization) hedef olarak kullanın arama optimizasyonu yerinde anahtar kelimeler için optimize edin.

Metin kalın(Bolded Text) – Arama motorların dikkatini çekmek için site içinde önemli bazı kelimelerin kalın olması lazım, bu şekilde arama motorları bir kişinin yazıyı okurken önemli noktaların kalın olduğunu düşünür. Bizim şuan ki yazı içinde bir çok kalın kelimenin kalın olması gibi…

Bir sonraki yazıda diğer seo ayrıntıları ile ilgili ipuçlar vereceğim…