Adım Adım Seo Rehberi İkinci Bölüm

Eylül 2012 | Mazlum Dinler, Dijital Pazarlama Müdürü
SEO (Search Engine Optimization)

Bir web sitesinn arama motorlarında çıkması için yapmanız gereken adımları daha önceki yazımızda anlatmıştık. Bu yazıda ise daha ayrıntılı bazı noktalara değineceğim. Şimdi adım adım ilerleyelim;

1. Robots.txt dosyanızı optimize edin
Robots.txt ile google ‘a göstermek istemediğiniz yerleri kısıtlayabilirsiniz. Örnek bir robots.txt kullanımını gösterelimUser-agent: googlebot..// Google bot un Görmesini istemediğimiz yerleri disallow’la bildiriyoruz.
Disallow: /js/
Disallow: /css/
Disallow: /iletisim/
Disallow: /hakkimizda/
2. Sitenize gelen ve giden bağlantıların kalitesi
Backlinkler ve sitenizden verdiğiniz link çıkışları çok önemlidir. Kalitesiz bir siteye sitenizden vereceğiniz link sizi aşağılara çekebilir. Yine kalitesiz bir yerden alacağınız backlink sizi aşağılara çekerken sağlam bir backlink sizi uçurabilir. Bu nedenle link aldığınız ve verdiğiniz yerlerin seo kriterlerine uygun olup olmadığı, kalitesi, pagerankı, yasal olup olmadığı gibi kriterlere bakmanız gerekir.3. Sitenize gelen linklerdeki tıklanan metin
Anchor Text denilen sitenize gelen bağlantıların hangi metine tıklanarak geldiği de çok önemlidir. Örneğin sağlam ve kaliteli sitelere Akıllı cep telefonları yazarak link verdiyseniz. Sitenizin bu kelimede üst sıralara çıkma olasılığı yüksektir.4. Birinci paragraf ve birinci paragrafın birinci cümlesinin vurucu etkisi (Call-to-Action).
Yazınızda yada konu içindeki metnin ilk paragrafının ilk cümlesi ile title ve keywordler arasında mutlaka ilişki bulunmalıdır. Ayrıca yine ilk paragrafın ilk cümlesi seo açısından çok önemlidir. Ve ilk cümlenin seçimine oldukça dikkat edin.5. Sitenin hızı,işlevseliği, vs.
Sunucunuzun hızı da bir diğer yazıda belirttiğimiz üzere seo da çok önemli bir kriter. Bir kelimede üst sıralardasınız sunucunuz yirmi dört saatlik bir kesintiye uğradı bir bakıyorsunuz ikinci sayfaya düşmüşsünüz o kelimede. Yani sitenizin uptime süresi , kodlamasından kaynaklanan hızıda seo da çok önemli.6. Google dostu seo lu linkler ( Sef links )
Sürekli tekrar edilen ve bilinen bir diğer seo kriteride seo dostu linkler.asp=13?uid=129 bilmem ne gibi bir sayfa oluşturmak yerine “siteismi.com/samsung_galaxy”yada “siteismi.com/akilli_telefonlar” gibi bir sayfa ismi sizi çok daha üst sıralara taşıyacaktır.7. Sitenizin kullanıcı dostu olması
Sitenize girenler çok karmaşık bulmamalı ve aradığına çok kolay ulaşabilmeli. Google kullanıcıların sitede kalma ve siteyi beğenme seviyelerine de önem vermektedir. Ayrıca bilindiği üzere google artık fiziksel olarakta siteleri kontrol etmektedir.Umarım faydalı olmuştur… SEO (Search Engine Optimization)