Ağız Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Ağustos 2013 | Tuğba *han, İç Mimar
  1. Önce fırçamızı biraz bulaşık detarjanı ve biraz çamaşır suyu döküp iyice yıkıyoruz ve üzerinde bu kimyasallar kalmayacak şekilde iyice duruluyoruz.
  2. Sonra dişlerimizi güzelce fırçalıyoruz ve dişlerden sonra dilimizin üzerini güzelce fırçalıyoruz. Ağzımızı çalkalıyoruz. Çalkalarken de gerekirse parmaklarımızı kullanarak yanaklarımızın içi, dilimizin altı, damağımız, neresi varsa ağzımızın içinde incitmeden düz suyla iyice çalkalıyoruz ve yıkıyoruz.
  3. Aynanın karşısına geçiyoruz, elimize bir kürdan alıyoruz, diş etlerimizin dibine ittirmeden diş aralarını ve diş üstlerini, hepsini teker teker olmak üzere sıyırıyoruz. Ama fazla bastırmadan. Her tartar çıkışında kürdanın ucunu siliyoruz ya da yıkıyoruz yoksa diğerlerine bulaştırırız. Dişler bitince incitmeden dilimizin üzerini kürdanla sıyırıyoruz.
  4. Önce ağzımızı düz suyla çalkalayıp, sonra yeniden fırça ile dilimizi ve dişimizi fırçalıyoruz. Ağzımızı bol suyla duruluyoruz. Bunu yaparken damak, yanak içleri, dil alt vb. suyla yıkayıp çalkalamayı unutmuyoruz.
  5. Ağzımızı ağız çalkalama suyu ile ya da gargara ile çalkalıyoruz. Gargarayı ya da ağız çalkalama suyunu ağızda bir 4 dakika da olsa tutmaya çalışıyoruz.
  6. Sonra 1 çay kaşığının yarısı kadar karbanatı alıyoruz, dilimizin üzerine ve arkalarına kadar sürüyoruz ama yutmuyoruz :D. O orada kalıyor ve biraz da dişlerimize kesinlikle değmeyecek şekilde (yoksa mine çizilir) diş etlerimize ve arkalarına her köşesine gelecek şekilde sürüyoruz. Sürdüğümüz bu karbonatları biraz ağızda tutup bo bol su ile duruluyoruz.
  7. Hiç bir şey yiyip içmiyoruz en az 1 saat. Ağzımızı yalayıp, hani dudaklarla filan oynanır ya yok onlar. Yani mümkün olduğu kadar ağız hareketsiz kalacak. En güzeli bütün bu 6 işlemden sonra en az 1 saat kadar uyumak.
  8. Uyuyup uyandıktan sonra aynanın karşısına geçip bakıyoruz ki, bir de ne görelim? :D:D:D. Sen misin o kadar temizlik yapan. Şöyle ki; hani bazı insanların ağzında görürüz dudaklarda beyaz beyaz yapışkan bar gibi bir şey olur işte onlardan oluşmuş dudak içlerinde hatta iyice bakıyoruz ki beyaz deri gibi şeyler diş etlerimizde alt ve üst dudakların ta diplerinde iyice toplanmış... Bunları her birini bulup oradan alıyoruz sonra yine gerekirse parmaklarımızı kullanarak (yalnız hepsinde elimiz öncesinde ve sonrasında yıkanmış olacak) temizliyoruz ve bol bol su ile içini dışını oyuklarını vb. yıkayarak çalkalıyoruz. Bu beyaz şeyleri ara ara hep kontrol ediyoruz. Yaklaşık her 1 saatte bir oluşabiliyor. Bu işlemleri yaptıkça yaptıkça bu oluşumlar azalıyor ve bitiyor.