Ahtapot Salatası Nasıl Yapılır?

Şubat 2014 | Furkan Araboğlu, Sosyal Medya Yöneticisi
634

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, deniz ürünlerinin çok yaygın tüketilmemesi aslında çok üzücü bir durumdur. Son derece lezzetli olan deniz ürünleri, bir yandan da çok sağlıklı, besleyici gıda maddeleridir. Sağlığa çok yararlı olan bu ürünlerin, özellikle gelişme çağında olan çocuklar tarafından sıkça tüketilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, balık ve diğer deniz ürünleri, rakı sofralarına her zaman çok yakışır. Özellikle, rakı sofralarında meze olarak da farklı deniz ürünleri tarifleri yapabilirsiniz. Bunların arasında çok özel bir lezzet olan ahtapotsalatası mutlaka denenmelidir.
  • Malzemeler: (4 kişilik) Haşlanmış ahtapot bacağı (bir adet ahtapot alınarak, bacaklarının kesilmesi veya kestirilmesi yeterlidir.), Bir tutam maydanoz, bir miktar tuz, bir adet limon, zeytinyağı, haşlamada kullanılacak 1 litre sirke.

Kesilen ahtapot bacaklarını derisiyle birlikte, 1 litre sirkede haşlayın. Bu işlem yaklaşık olarak 2 ya da 2 buçuk saat arasında sürmektedir. Tercihen, düdüklü tencere ile pişirmeniz halinde, daha kısa bir sürede haşlanabilir. Haşlama sırasında, su kullanmamalısınız. Mutlaka sirke olmalıdır. (üzüm sirkesi) Haşlandıktan sonra, ahtapotbacakları derilerinden kolayca sıyrılacak, lezzetli beyaz eti ortaya çıkacaktır. Deri soyulduktan sonra, bacakları verev şekilde, küçük küçük keserek hazırlayın. Bu işlemden sonra mezenin sosunu hazırlayabilirsiniz. Sos için yarım limon suyu ile yarım çay bardağı zeytinyağını karıştırın. Bu ikiliyi çok iyi şekilde karıştırmanız gerekmektedir. Yeterli kıvama gelince etlerin üzerinde gezdirin. Ardından, mezenizi maydanozla süsleyin.