Aile Şirketinden Kurumsallığa Geçiş

Kasım 2013 | Ozlem Yalcin, Gıda Mühendisi
Birçok sektörde bir çok firma aile şirketi yapısına sahiptir.

Sıcaktır aile şirketleri, herkes birbirini tanır, sever, çoğu birlikte büyümüştür çünkü. Patron çalışan ilişkisinden çok, abi kardeş ilişkisi yükselir. Patron, çalışanı da aileden kabul ettiği için her derdinde yanında olur, yardım eder. İşler yoğunlaştığında ise çalışan hiç oflamadan gecelerce fazla mesai yapabilir. Olması gereken de budur. Aileler değil midir, tüm zorluklara birlikte göğüs geren ve hayat boyu mücadele eden, Şirketler ne kadar büyüse de kurumsal olsa da, gerçek bir aile olamazlarsa ayakta kalmaları çok zor oluyor.

İşler bu noktada çıkmaza giriyor gibi, aile şirketleri kurumsal olmazlarsa, büyük kurumsal şirketler de aile yapısını oluşturamazlarsa başarısız oluyor.
Dönüp, büyük, kurumsal ve başarılı şirketlere baktığımızda, çalışanlarının motivasyonlarını artırmak, yaşadıkları iş stresini azaltmak ve şirkete ait olduklarını hissettirmek için çalışanlarına takım veya birey olarak bir çok sosyal aktivite sağlıyorlar.
Aİle şirketlerinin kurumsal olma çabasına baktığımızda, kurumsal olma yolunda şirketiniz için bir imaj oluşturdunuz, tüm prosedürleriniz hazır, fakat hala büyük şirketlerle rekabet edebilir hale gelemiyorsunuz. Büyümekte olan şirketlerin ise sorgulaması gereken temel konu iletişim bence. İlk sorum şu olacak;

Son 6 ayda şirkete kaç kişi katıldı, onlarla iletişimimiz nasıl?

İşte bu durumda hem yeni personeli daha iyi tanıyabilmek hem de eski personelle kaynaşma sağlamak için büyük şirketlerin düzenlediği tarzda aktiviteler büyümekte olan şirketler için de çok faydalı olacaktır.
Bazı işverenler tarafından bu tarz aktiviteler ekstra maliyet olarak görülebiliyor, ancak bu aktivitelerin faydalarının yapılan işe katkısı bu maliyeti kısa sürede geri kazandıracaktır. Başarılı bir ekip yaratmanın ve yönetmenin yolu sosyal ortamlar yaratmak ve iletişimi yükseltmekten geçiyor.

Unutmayalım ki ekibimizin başarısı, bizim başarımızdır.
Şirketler